Aby rástli do krásy

Zatiaľ nehodnotené

V letnom období sú dni veľmi teplé a suché alebo daždivé a chladnejšie. Oboje môže byť pre vaše rastliny v záhrade či na balkóne záhubou. Je dôležité vedieť, ako vysadené rastliny ochrániť pred nepriazňou počasia či chorobami a škodcami.
test


Zabráňte chloróze

Na mnohých balkónoch môžete v júni a v júli vidieť petúnky Surfinie či Conchity, ktoré sú riedke a majú žlté listy. Práve tieto rastliny sú náchylné na chlorózu. Pestovateľ chcel mať rastliny kompaktné, čo dosiahol zaštipovaním koncov výhonkov.
Tento úkon však i na rastlinu kladie zvýšené nároky, pretože odstraňovaním jej vrcholových častí sa rastlina každopádne vysiľuje. Treba jej pomôcť pravidelným pridávaním živín v zálievke, aj keď boli do substrátu primiešané zásobné hnojivá. Navyše pri maximálnej produkcií nadzemnej časti (bohaté previsy) vzniká veľký nepomer k často obmedzenej koreňovej časti, ktorá v pestovateľských nádobách nemá dostatok miesta. Je preto veľmi potrebné dbať aj na kvalitný, dostatočne zahnojený a prevzdušnený substrát, avšak najmä doplnkové hnojenie. Petúnie sú prakticky „vždy hladné". Prejavom nedostatku živín je spomalenie rastu, vytiahnutie odnoží, obmedzenie kvitnutia, celková slabosť a chloróza. Rastlina vtedy neprináša spotrebiteľovi úžitok a radosť, ale starosti. Receptom je hnojivo na previsnuté petúnie, ktoré obsahuje vysokú, vyrovnanú hladinu základných živín (20-20-20) a stopových prvkov. Navyše obsahuje mimoriadne vysoký objem disponibilného železa, ktoré reguluje výskyt vyššie zmieňovaných chorobných príznakov a zvlášť chloróz, prejavujúcich sa žltnutím listov. Dobre vyživené rastliny oveľa ľahšie znášajú vplyvy počasia a tlak možných chorôb a škodcov, ktoré často skazia radosť z pestovania. Hnojivo sa pridáva 2x týždenne do zálievky.
Problém s tvrdou vodou
Určite každý dobre vie, čo dokáže spôsobiť tvrdá voda na hrncoch či v pračke. Tvrdá voda totiž obsahuje bikarbonáty, ktorých následky sú najmarkantnejšie badateľné najmä pri bubnoch automatických práčok. Usadeniny po čase znemožňujú ich hladký chod. Podobný jav nastáva i pri rozpúšťaní bežných hnojív v tvrdej vode. Vy síce pridáte rastlinám výživu, ona ju však kvôli usadeninám vápnika na povrchu nie je schopná prijať, takže vaše investície do hnojiva sú tak úplne zbytočné. Na trhu nájdete hnojivo na tvrdú vodu, ktoré obsahuje vápnik v špeciálnej forme -  modré ENGO. Neprípustné bikarbonáty chemicky neutralizuje a rozpúšťa. Týmto prakticky odblokuje prístup viacerých živných prvkov, ktoré boli dosiaľ pre korienky rastlín neprístupné. Toto hnojivo má univerzálne použitie - na kvitnúce i zelené rastliny - zmäkčí vodu a umožní rastline ťahať živiny z pôdy. Ak teda viete, že máte tvrdú vodu a nemáte čas nechávať ju odstáť či zberať vodu dažďovú, hnojivo na tvrdú vodu je prakticky dva v jednom - zmäkčí a vyživuje.
Podporte kvitnutie
Možno sú vaše rastliny zdravé, neohrozené škodcami, ale nekvitnú tak, ako si predstavujete. Problémom môže byť nedostatok draslíka, ktorý podporuje rýchlejšiu a bohatšiu tvorbu kvetov a ich zafarbenie. Na trhu je dostatok hnojív na podporu kvitnutia, ktoré sa pridávajú do zálievky podobne ako hnojivo na tvrdú vodu - dvakrát týždenne. Zdravé rastliny majú pevné tkanivo, cez ktoré sa ťažie dostávajú choroby a škodcovia.
Škodcovia
Ak ste napriek pestovateľským radám niečo zanedbali a na vašich rastlinách sa objavili napríklad vošky, je potrebné rýchlo konať, pretože tento škodca vám môže zničiť porast veľmi rýchlo. Živia sa šťavou rastlín hlavne mladých častí, čím ju poškodia. Ich lepkavé výlučky sa nachádzajú na listoch, čo je vhodne pripravená pôda na usídlenie hubovej choroby. Túto lepkavú hmotu obľubujú mravce, takže na prítomnosť vošiek vás môžu upozorniť aj mravce na rastlinách. Prítomnosť vošiek signalizuje aj zakrpatenie listov. Predchádzať prítomnosti tohto škodcu môžete správnym výberom miesta a výživou. Z tienistej severnej steny nevyčarujete slnečnú. Je prirodzenejšie a jednoduchšie zvoliť rastlinu podľa miesta, ako miesto prispôsobiť požiadavkám rastliny. Ak má hnojivo nadmerný obsah dusíka, nemusíte na vošky dlho čakať. Priveľa dusíka zmäkčuje tkanivo a uľahčuje tak cestu škodcovi.
Čo urobiť v prípade výskytu?
Skôr, než siahnete po chemických prostriedkoch, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. Ponúkame vám hneď niekoľko tipov.


Čierny čaj

Uvarte asi 1 ˝ litra čierneho čaju. Umyte napadnuté listy vlažnou vodou a postriekajte studeným čajom.


Žihľava

Pripravte si odvar zo žihľavy. Vedierko s čerstvou žihľavou naplňte vodou a nechajte vylúhovať 12 - 24 hodín, rozhodne nie viac. Postriekajte nezriedeným odvarom.Cigara

Cigaru varte v starej panvici tak dlho, až vznikne odvar. Zvyšky tabaku prefiltrujte cez látku a hnedú tekutinu dajte do nádoby. V ešte teplej tekutine rozpustite mazľavé mydlo a naplňte vzniknutý roztok do fľaše na postrekovanie okien a aplikujte ju na spodnej strane listov.
Mydlo

300 gramov neutrálneho mydla rozpustite v teplej vode, doplňte deviatimi litrami studenej vody Doplníte jednu lyžicu soli, vápna a 500 gramov alkoholu. Všetko sa dobre premieša a dá do rozprašovača. Postrek sa zopakuje viackrát, aby sa zničili aj vajíčka škodcu.

Levanduľa
Dobrým prostriedkom je aj vliať tri kvapky levanduľového oleja do štvrť litra vody a vyliať do postrekovača. Týmto prostriedok môžete postrekovať rastliny každý deň.
Suchý vzduch môže prilákať na vaše rastliny červce, ktoré sa objavia na spodnej i vrchnej strane listov. Ich prítomnosť dokazuje v začiatkoch žltnutie listov, neskôr viditeľná pavučina a na záver opadávanie listov. Predchádzať ich výskytu môžete postrekovaním listov, čím sa zabezpečí vyššia vlhkosť vzduchu. Na odstránenie škodcu sa môžu použiť tie isté biologické prostriedky ako pri voškách.

Ak dodržíte všetky pestovateľské podmienky, ako sú správne miesto, výživa a zálievka, nemali by vašu rastlinu ohroziť žiadne choroby a škodcovia. A hlavne - nezabudnite - doprajte rastlinám to, čo sebe - správne vyváženú výživu. Je to základný predpoklad, aby vaše rastliny rástli do krásy

04.06.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

19.05.2009 | Choroby a škodcovia

Výskyt chorôb a škodcov okrasných rastlín je veľmi často podmienený nevhodnou alebo nedostatočnou starostlivosťou počas ich pestovania. ...

20.05.2009 | Choroby a škodcovia

20.05.2009 | Choroby a škodcovia

19.05.2009 | Choroby a škodcovia

...

19.04.2013 | Choroby a škodcovia