Ako sme víno premieňali...

Zatiaľ nehodnotené

V jedno chladné novembrové ráno zo zablateného červeného autíčka, na ktorom cez blato nevidieť na značku, obozretne vystupujú dvaja muži. Radi by zostali nepoznaní, preto majú vyhrnuté goliere na kabátoch a stiahnuté strakaté vojenské šiltovky tesne nad oči. Ich snaha o utajenie príchodu do záhradky bola márna. Domáci majitelia priľahlých políčok ich s úsmevom zdravia. „Dobrý deň. Ako sa darí ?". Už prezradení cezpoľní záhradkári ticho odpovedajú, že idú pozrieť vínny mok, či neskysol. Bola by ho škoda, veď bol vyrobený na druhýkrát po vytlačení hrozna vo vinárskom preši so silou 18 stupňov sladkosti. A to už je čo povedať po lete, ktoré vinárom neprialo.

Počkali, než družstevníci odišli a začali z auta vyťahovať akési, podľa zvuku kovové veci zabalené do vojenských maskovacích sietí. Ten starší, majiteľ záhradky a jej búdky, odomkol zámku a obaja rýchlo odniesli zamaskované náradie do chatky. Zapreli dvere násadou od rýľa, zatemnili malé okienko a zapálili petrolejku, podľa vzhľadu starú viac ako šesťdesiat rokov. Ešte popod záves na okienku pozreli okolie, či niekto nejde a začali vybaľovať utajované náčinie. Neviem, prečo toľko tajností pre jeden veľký hrniec s dobre tesniacou pokrievkou, nerezovú pokrútenú rúrku, ktorú ihneď nasadili na pokrievku hrnca a do menšej rúrky zaviedli vodu z vodovodu. Ešte pod hrniec, do ktorého naliali druhýkrát vyprešované kyslé víno, nasadiť plynový ohrievač, pustiť vodu na chladenie vínnych pár a mohli zapísať prvý záznam o premene vínneho moku na silnejší, ktorý nezamrzne ani vo februári. Tak ako stúpala teplota, rástla aj frekvencia zápisov o sile destilátu. To preto, aby prvý mohol byť ihneď použitý na natretie skrehnutých kolien a ten nad päťdesiat grádov zriedený na pitný mok, ktorý sa určite vyrovná tomu, ktorý v Mexiku pijú so soľou a citrónom.
Teplota v chatke aj častým ochutnávaním stúpala až do hodnoty zatvorenia očí paličov. Tie krásne sny ! Ako sa kamaráti, s ktorými kopú v telocvični do lopty, potešia medicíne, ktorá zlepší periférne videnie pri strieľaní lopty do brány, niekedy aj vlastnej. Prebudenie a vytriezvenie zo sna bolo bolestné ale aj omamné. Plyn začal horieť nekontrolovateľne a všetok vínovicový alkohol sa premenil na paru, ktorá zamorila chatku a našim novodobým alchymistom pomotala hlavy.
Škoda, ten známy biblický výjav o premene vína budú musieť zopakovať, ale s účinnejšími aparátmi, možno už riadenými počítačmi...

 

„Ak niekto tvrdí, že na Slovensku sa na čierno nepáli,

Vedzte, že prišiel z inej planéty".

 

Jožko R.

27.04.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 3
chenlina20171117 north face adidas uk he... chenlina (bez overenia) 17.11.2017 03:56
<;br />; Škoda, že nie sú nové pr... Meno (bez overenia) 26.10.2009 12:46
Stalos a nám niečo podobné :) Pekna príh... Metlak (bez overenia) 28.04.2009 07:15

Súvisiace články

17.02.2012 | Rezervované pre Vás

Zdravím všetkých milovníkov kvetov

07.05.2009 | Rezervované pre Vás

Objednajte na www.snz.sk  V poslednej dobe sa dostávajú do popredia rastliny, ktoré majú priam zázr ...

10.08.2009 | Rezervované pre Vás
25.02.2010 | Rezervované pre Vás
07.04.2009 | Rezervované pre Vás

Postrehy záhradníka Jožka R.Začíname s uverejňovaním zaujímavých postrehov ...

09.04.2009 | Rezervované pre Vás