Choroby a škodcovia na orchideách

Zatiaľ nehodnotené

Pri nesprávnom pestovaní rastlín ich môžu ohroziť choroby a škodcovia. Aby ste dokázali včas zasiahnuť, je nutné poznať príčiny a príznaky.
Choroby
Opadávanie listov
Žltnutie listov a následné opadávanie nielen žltých, ale i zelených listov, môže mať viacero príčin:
1. Je to bežný jav
Tu sa musia rozlišovať dva prípady. Mnohé druhy, ako je napríklad Dendrobium, Calanthe a Pleione, strácajú listy pred kvitnutím alebo po odkvitnutí. To je príznak ukončenia obdobia rastu. Tiež u typických izbových rastlín, ako je Vanda alebo Phalaenopsis žltnú z času na čas listy, čo patrí k životu rastliny. Tu je nutné posúdiť celkový stav rastliny - Koľko listov opadalo celkovo? Rastú nové? Častejšie opadávajú listy aj počas obdobia s nižšou intenzitou svetla.
2. Nie je to bežný jav
Ak nejde o bežný jav, môže to mať nasledovné príčiny:
Hubové ochorenie - listy najskôr žltnú, potom opadávajú. V tomto prípade je ťažké orchideu zachrániť.
Rýchle pestovanie - ak pestovateľ v skleníku urýchľuje proces pestovania orchideí, prvé dva roky rastú v poriadku, potom začnú list opadávať. Dlhší čas sa netvoria nové. Takúto orchideu postavte na svetlé a teplé miesto a v lete hnojte každé dva týždne hnojivom na orchidey a každé dva týždne hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Prítomnosť dusíka zvýši tvorbu listov. Každý kvet, ktorý by sa v tomto období vytvoril, sa musí odstrániť, pretože kvet odoberá rastline silu. Často trvá aj dva roky, kým bude mať rastlina viac ako dva listy. Až potom sa môžete tešiť na kvety.
Nedostatok svetla - ak má orchidea dlhšiu dobu nedostatok svetla, stráca listy a je náchylná na ohrozenie škodcami. Preneste ju na svetlejšie miesto.
Utlačený substrát - ak sa orchidea pestuje viac ako tri roky v jednom substráte , musí sa presadiť. Ak to neurobíte, môžu sa poškodiť korene. Následkom toho opadávajú listy. Na substráte sa nachádza mach alebo riasy a substrát je utlačený.
6. Škodcovia - Na rastline môžu byť roztočce. Červené bodky a pásy a následné opadávanie listov sú prvým príznakom prítomnosti tohto škodcu.
Fľaky na listoch
Fľaky na orchideách majú tiež rôzne príčiny. Určiť ju si vyžaduje lepšie poznanie príznakov.
1. Spálenie od slnka
Fľaky sú veľké, suché, hnedo - čierne, v niektorých prípadoch v strede biele. Je to následkom toho, že orchidea stála dlhší čas na priamom slnku. Fľaky sa ďalej nerozširujú. Rastlina má stáť na svetlom mieste, nie však tam, kde ju ohrozujú priame slnečné lúče. Na jar si pomaly zvykajú na slnko. Nebezpečie vzniká hlavne vtedy, keď sa orchidea na jar postav í hneď na niekoľko hodín na balkón. Ak nie je spálených veľa listov, premiestnite rastlinu a žiadne nebezpečenstvo ďalej nehrozí.

2. Hubová infekcia


V tomto prípade sú fľaky hnedé alebo čierne, preliačené a suché a rozširujú sa. Je to čierna fľakatosť, ktorá vzniká postrekovaním listov alebo nadmernou zálievkou v období oddychu rastliny (väčšinou je to spojené s nedostatkom svetla a chladom). Príčinou môže byť aj vysoká vzdušná vlhkosť pri nedostatku pohyby vzduchu.
Ošetrenie
Napadnuté listy sa odrežú dezinfikovaným nožom, rastlina sa izoluje a zlepšia sa pestovateľské podmienky. Postrekovanie rastliny sa zastaví a je nutné sa postarať o viac sviežeho vzduchu. Ak je napadnutie rastliny výraznejšie, musíte použiť fungicíd. Ako alternatíva ku chemickému prostriedku je škorica. Jedna čajová lyžička sa zmieša s vodou v malej šálke. Intenzívnym miešaním vznikne suspenzia, ktorá sa nanáša širokým štetcom na listy. Ošetria sa nielen napadnuté listy, ale celá rastlina. Ak je hubové ochorenie vyliečené, škorica sa opláchne.
Druhou možnosťou je použitie cesnaku. Štyri až päť strúčikov rozdrvíte. Voda sa uvarí a preleje cez cesnak. To sa nechá štyri hodiny (cez noc) stáť a potom sa vývar prefiltruje. Nanáša sa na listy alebo sa strieka jemným popraškom. Časť odvaru sa môže pridať do zálievky, aby sa zničili aj huby v pôde. Ďalšie ošetrenie je poprášenie fľakov práškom z dreveného uhlia.
3. Bakteriálna infekcia
Najskôr vznikajú hnedé preliačené fľaky bez svetlého okraja. Fľaky sa zväčšujú a po čase listy žltnú a opadávajú. Baktérie sa šíria predovšetkým v zimných mesiacoch, keď je nižšia intenzita svetla. Rastlina sa namočí do dezinfekčného prostriedku - nie postrekovať, pretože postrekovou vodou sa baktérie rýchlo rozdeľujú. Vydezinfikujú sa aj črepníky.
4. Vírusová infekcia

Na listoch nie sú fľaky, ale pásy alebo kruhy. Túto chorobu možno identifikovať iba pod mikroskopom. Našťastie sa táto choroba vyskytuje iba zriedkavo. Prenášajú ju cicaví škodcovia a najčastejšie napadne druhu Cattleya a Odontoglossum.


Hnedé fľaky na kvetoch

V tomto prípade ide o hubovú chorobu Botrytis, ktorá vznika pri nadmernom postrekovaní rastliny v období nedostatku svetla, chladu, vysokej vlhkosti vzduchu a nedostatku pohybu vzduchu. Dodatočnú ochranu poskytuje papierové vrecúško, ktoré sa položí na kvety. Keď sa opadávanie obmedzí na kvety, je to iba
optický problém, samotnej orchidey to neškodí.
Lepkavé kvapky

Do určitej miery sa tomuto fenoménu nedá zabrániť a je bežný. Kvapky sa vyskytujú pri druhoch Phalaenopsis a Cattleya, ale iba vtedy, ak rastlina trpí stresom - napríklad pri veľkých rozdieloch medzi dennou a nočnou teplotou. Príčinou tvorby kvapiek môžu byť škodcovia, ktorí sú v nich ukrytí. Aj keď škodcov nevidíte, skontrolujte rastlinu. Ak chcete kvapky odstrániť, osprchujte rastlinu v teplej vode a opatrne utrite suchou utierkou. Tvorbe kvapiek zabránite tým, že v noci bude rastlina na o niečo teplejšom mieste, cez deň na chladnejšom.

Škodcovia
na orchideách
Vošky
Objavujú sa na kvetoch, kvetných stonkách a mladých listoch, ktoré sú lepkavé od výlučkov. Napadnuté rastliny sa izolujú a najskôr sa rastlina postrieka prúdom vody. Pri vyššom výskyte sa môže do vody pridať mazľavé mydlo - na jeden liter vody sa dá lyžica mazľavého mydla. S týmto roztokom sa rastlina postrieka. Ošetriť ich môžete aj vývarom z paprade: 10 dg čerstvých alebo 10 g suchých listov sa namočí na 24 hodín do vody a potom sa pol hodiny varí. Vychladnutý a precedený vývar sa používa na postrek - 2x týždenne. Ak je ohrozenie rozsiahlejšie, musí sa použiť chemický prípravok. Pritom je potrebné mať na zreteli - orchidey s hrubými listami neznášajú prostriedky s olejom - olej zničí síce vošky a roztočce, ale listy po niekoľkých dňoch žltnú a opadnú. U prostriedkov, ktoré sa vkladajú do substrátu, nesmú obsahovať hnojivo, pretože to môže poškodiť korene orchideí.
Roztočce
U tohto škodcu rozlišujeme dva druhy - roztočce, ktoré tvoria pavučinu a tie, ktoré ju netvoria, tzv. nepravé. V pavučine od pravých roztočcov žijú viaceré generácie, ktoré sa rýchlo rozmnožujú. Nemajú rady nízke teploty a vlhký vzduch. Pravé roztočce vnášajú do buniek rastliny zmes substancií, ktoré rozpúšťajú membrány buniek a orgánov rastliny. Týmto spôsobom vzniká šťava, ktorú roztočce cicajú. Do vrchných štruktúr listu vniká vzduch a tvorí sa strieborný povlak. V pokročilom štádiu je vidieť na povrchu pavučinu. Listy žltnú a opadávajú .Škodca môže prenášať zároveň vírusy a baktérie, ktoré sídlia na spodnej strane listu. Pravé roztočce napádajú mladé a mäkké listy. Ohrozené sú predovšetkým tie orchidey, ktoré sú na suchom vzduchu. Zbadáte ich dobre vtedy, keď nad listami zamávate papierovou vreckovkou.
Nepravé roztočce napádajú predovšetkým staršie listy, ktoré začínajú žltnúť, niekedy sa aj stáčajú. Ohrozené sú orchidey, ktoré sa pestujú na rovnomerne teplom mieste s vlhkým vzduchom. Na listoch vznikajú žlté, hnedé až čierne škvrny a je možné si ich zameniť za hubovú chorobu. Oblasti napadnutia sú viac ohraničené.
Prevencia
Preventívne sa môžu postrekovať listy vodou, nie ponoriť rastlinu, pretože škodca je pod vodou chránený vzduchovým obalom.
Boj so škodcom
Používaná je drastická metóda - nad rastlinu sa dá mikroténové vrecúško a drasticky sa zvýši vzdušná vlhkosť. Pri použití chemických prostriedkov musíte mať na zreteli, že tento škodca je malý a často ho neodstránite, ak používate sprejovanie roztokom.
Štítničky
Samičky štítničiek, ktoré majú na ochranu štít, sú menej pohyblivé, mladý škodca sa však môže pohybovať pomerne rýchlo. Samička kladie vajíčka pod štít. V prvom štádiu sú pohyblivé a rozmnožujú sa. Samček sa môže pohybovať aj lietať a žije iba niekoľko dní, samičky mnoho mesiacov. Tento škodca cicia šťavu z listových žiliek - hlavne hrubých listov, teda v ohrození sú hlavne druhy Cattleya a Phalaenopsis. Vysaté miesta sú ideálnym vstupom pre huby. Listy začínajú vädnúť, sfarbovať sa a opadávať. Listy a kvety sa deformujú.
Prevencia
Škodca ohrozuje predovšetkým oslabené rastliny, takže najlepšia prevencia je správne pestovanie. Ďalšou prevenciou je kontrola rastlín. Škodca môže byť tak na hornej, ako na spodnej strane listu a ohroziť rastlinu môže hlavne počas pobytu vonku.
Boj so škodcom
Je ťažké bojovať so štítničkami. Najskôr treba odstrániť listy okolo cibule a niekedy je nutné aj presadenie rastliny. Napadnuté orchidey sa musia od ostatných izolovať. Chemické prostriedky s prísadou oleja sa použijú iba na napadnuté miesta. Inak olej zalepí póry listov a zabráni tým prístupu kyslíka. Práve kvôli oleju môžu na rastlinu ráno a večer dopadať priame slnečné lúče.
Pripraviť si môžete i sami :
1. - olej - prostriedok na umývanie riadu - voda - emulzia
Do jedného litra vody sa pridajú dve lyžice olivového oleja a jedenkrát streknete prípravok na riad. Táto emulzia sa nastrieka na napadnuté miesta. Ak ide o listové žilky, potrú sa štetcom. Emulzia sa použije jedenkrát týždenne a opakuje sa tri týždne.
2. - mazľavé mydlo - alkohol - roztok
15 g mazľavého mydla a 10 ml denaturovaného liehu sa dá do litra teplej vody. Tu si musíte dať pozor, pretože niektoré tenkolisté orchidey reagujú citlivo na tento roztok. Nestrieka sa, ale nanáša na napadnuté miesta štetcom. Ak chcete skúsiť, či rastlina bude citlivo reagovať na roztok, skúste najskôr aplikáciu na jeden list.
3. - odvar z paprade
100g čerstvých a 10 g sušených listov sa dá do vody na 24 hodín. Tento prípravok sa varí asi pol hodiny. Vychladí sa a precedí. Dvakrát v týždni sa týmto odvarom sa postrekuje rastlina dvakrát týždenne. Tento roztok je vhodný použiť ako prevencia.
Čo nepomáha
Nepomáha zberanie škodcov, pretože mladí škodcovia sú často pod štítom samičky.
Strapky
Tiež ide o cicavý hmyz, ktorý poškodzuje tkanivo rastlín. Do buniek preniká vzduch a poškodené miesta sa sfarbujú na bielo a majú strieborný lesk. Neskôr sa miesta sfarbujú do hneda až čierna, pretože cez ne sa do buniek rastlín dostávajú huby. Na poškodených kvetoch vznikajú biele škvrny a na listoch strieborný povlak.
Prevencia
Väčšinou sa škodca nachádza na spodnej strane listu, preto ich treba občas skontrolovať - hlavne na jar, kedy sa oteplie a na jeseň, keď sa začína vykurovacie obdobie. Strapky majú rady suchý a teplý vzduch. Zvýšenie vlhkosti vzduchu prospieva nielen odolnosti rastliny, ale vytvára pre strapky nevhodné prostredie. Účinné sú žlté doštičky, pretože práve táto farba nepatrí k obľúbeným u tohto škodcu.
Boj so škodcom
prostriedky proti strapkám obsahujú olej, preto treba byť pri použití pozorný - platí to isté, čo je uvedené vyššie.
Účinným prostriedkom proti strapkám je emulzia, ktorú si môžete vyrobiť sami - postup je uvedený pri štítničkách. Strieka sa na rastlinu. Podobne účinný je i prostriedok z mazľavého mydla, tiež uvedený pri štítničkách.
Vlnatky
Vlnatky sa pokryjú bielou pavučinou z vosku a takmer sa nepohybujú. Na napadnutých častiach zbadáte najskôr pavučinu, ktorá pripomína vatové tyčinky. Ak ju odstránite, zbadáte pod ňou vlnatky, prípadne vajíčka škodcu.
Symptómy
Tento škodca cicia šťavu z osí listov a vylučuje sekrét, ktorý vyvoláva biochemické procesy na rastline. Uvoľňujú fruktózu, ktorá je živnou pôdou pre huby. Listy začínajú vädnúť, sfarbovať sa, deformovať a neskôr padávajú.
Prevencia
Tu je dôležitý moment kúpy rastliny. Je nutné zistiť, či rastlina nemá škodcu, prípadne prvé príznaky oslabenia zdravia. V prípade veľkého výskytu škodcu je ťažké rastlinu zachrániť.
Boj so škodcom
Napadnuté rastliny sa izolujú, aby neohrozili ešte zdravé jedince. Boj so škodcom je pomerne ťažký a nie vždy úspešný. Použiť môžete tiež prostriedky uvedené pri roztočcoch.
Molica skleníková
Tento škodca má rád teplo a vlhko. Samička založí za život až 500 vajíčok. Larvy tohto škodcu cicajú šťavu z buniek rastliny.
Symptómy
Škodcu nájdete na spodnej strane listov a lieta vtedy, ak ho vyrušíte. Povrch napadnutých listov je lepkavý, má žlté fľaky a rastlina potom odumiera.
Prevencia
Pravidelná kontrola spodnej strany listov.
Boj so škodcom
Na trhu je dosť prostriedkov proti molici, vylučujú sa však pokiaľ je to možné tie, ktoré obsahujú olej. Rastliny sa postavia na chladnejšie a suchšie miesto, ktoré molici nevyhovuje. Tiež sa môžu použiť vyššie uvedené prípravky. Do blízkosti orchideí sa môžu položiť žlté lepové doštičky, na ktoré sa dospelý hmyz prilepí.
07.10.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 17
chenlina20161202 cheap toms shoes ugg bo... chenlina (bez overenia) 02.12.2016 07:34
Mne začala vädnúť orchidea, stonka je do... Iva (bez overenia) 19.10.2016 09:31
Mne na vlnatku pomohol olivovy olej, nam... Lucia zahradnicka (bez overenia) 02.05.2016 15:17
Mne na vlnatku pomohol olivovy olej, nam... Lucia zahradnicka (bez overenia) 02.05.2016 15:16
Na vlnatku mám overenú domácu slivovicu.... Lucka (bez overenia) 17.06.2013 22:39
Ahojte,máte niekto vyskúšaný recept prot... Linda (bez overenia) 26.05.2013 13:51
Mala som vlnatky na 4 orchideách hlavne... Anonym (bez overenia) 19.04.2013 09:59
Ahojte všetci. Vlnatky sú fakt veľký pro... ivan (bez overenia) 14.02.2013 20:20
Už pomaly 2 roky sa s týmito potvorami t... Mariaklara (bez overenia) 23.06.2012 21:21
Ahojte všetci čo máte problém s vlnatkam... Monika H. (bez overenia) 19.06.2012 14:12

Súvisiace články

28.03.2012 | Rastliny

23.03.2009 | Rastliny

Substrát pre orchidey si môžete pripraviť aj sama. Návod na prípravu nám poslala p. Simona.

23.03.2009 | Rastliny

V princípe možno povedať, že orchidey nepotrebujú veľké črepníky, pestovanie vo väčšom črepníku je však jednoduchšie. Týždenná zálievka ...

23.03.2009 | Rastliny

Naj ...

23.03.2009 | Rastliny

23.03.2009 | Rastliny

Najlepší čas na presádzanie je po období oddychu, keď rastlina vytvára nové výhonky - väčšinou na jar. U orchideí, kto ...

06.10.2009 | Rastliny

Rozmnožovať ...

23.03.2009 | Rastliny

Kedy sa rastlina delí?Ak  má rastlina viac ako 8 cibúľ a minimálne dva nové výhonky, je možné ju de ...

23.03.2009 | Rastliny

Pestovanie orchideí