Choroby trávnika

Zatiaľ nehodnotené

Choroby trávnika

Príčiny šírenia hubových chorôb
. Príliš hustý porast, dlhšie trvajúce nadmerné zaťaženie, dlhšie trvajúca vlhkosť stebiel
. Vysoká vlhkosť vzduchu
. Poloha v tieni
Príliš nízke alebo vysoké pH
. Častejšie nízke kosenie
. Nadmerné zavlažovanie a vysoký obsah dusíka
. Príliš vysoký porast v zime
Predchádzanie hubovým ochoreniam
Výber trávového osiva, ktoré je rezistentné voči chorobám
Uprednostniť zmes osív
Nevysievať na tienisté miesta
Prevzdušnenie trávnika
Príprava pôdy - aby bola priepustná
Nekosiť extrémne nízko
Nehnojiť dusíkom na jeseň.

Mach
Mach a burina v trávniku je znakom nesprávneho pestovania. Rozširuje sa hlavne v tieni a pod stromami. Zamedziť jeho vzniku môžete prevzdušnením (vertikutáciou) a zároveň vypichne. na to sa roztrúsi piesok a aplikuje Scotts na odstránenie machu, prípadne na menšie plochy Krikets mosskiller , ktorý ho zničí v priebehu dvoch týždňov. Nesmie sa aplikovať počas dní, kedy mrzne a nepoužíva sa na čerstvo založený trávnik. Ak je rozšírenie malé, stačí mach vypichnúť

Fusarium
Nebezpečná choroba, ktorá sa vyskytuje najmä po zime, je Fusarium. Už teraz musíte myslieť na to, aby ste jej zamedzili. Vzniká hlavne vtedy, keď trávnik leží dlho pod snehovou prikrývkou. Na jar, po roztopení snehu, sa v trávniku objavia sivé až červené kruhy niekedy s priemerom 300 mm. Napadnuté je predovšetkým Lolium perenne, Agrostis a Poa. Ak sa na jar pridá hnojivo a trávnik sa prevzdušní, prázdne miesta sa môžu uzavrieť samy. Ak sú poškodené plochy väčšie, musia sa dosiať. Nie vždy to však je úspešné, preto je lepšie chorobe predchádzať. Hnojiť trávnik 3 - 4x do roka - hlavne hnojivom s vyšším obsahom draslíka, ktorý posilňuje steny buniek. Kosiť na odporúčanú výšku, pretože vyšší trávnik je viac ohrozený. Nie príliš neskoré hnojenie dusíkom na jeseň. Zamedziť nadmernej vlhkosti trávnika. Nenechávať zvyšky po kosení na trávniku.

Bronzová škvrnitosť  (Ophiobolus graminis)
Symptómy
Spočiatku vznikajú malé fľaky s priemerom 5 - 10 cm, sfarbené do bronzova. Šíria sa na plochu až 1m. V strede fľakov odumiera tráva a rastie burina.
Ošetrenie
Zlepšiť priepustnosť
Pri potrebnej hodnote pH nepridávať vápno ani hnojivo s obsahom vápnika
Chemický postrek špeciálnymi preparátmi s obsahom síry.


Paluška trávna  (Typhula incarnata)

Ide o typickú zimnú chorobu trávnika
Symptómy
Svetlé, na sivo sfarbené podhubie vytvorí v priemere 5 - 40 cm fľaky. Na prvý pohľad sa dá ľahko zameniť s hlivuškou trávovou, ale pri hnilobe vyzerajú napadnuté miesta suché, pri hlivuške vlhké a hlienovité.
Ošetrenie
Trávnik by v zime nemal byť vyšší ako 3 cm
Kôrnatka trávna  (Laetisaria fuciformis)
Je to veľmi rozšírené hubové ochorenie trávnika, ktoré ho môže ohroziť počas celého roka. Najnebezpečnejšie obdobie je od apríla do septembra. Prvým príznakom sú na červeno sfarbené kruhové fľaky na trávniku. Dôvodom býva často vlhké počasie, pôdy chudobná na živiny, alebo výskyt kostravy v trávniku.
Opatrenia
Predchádzať jej môžete pravidelnou vertikutáciou a odstraňovaním zvyškov trávnika po kosení. Častejšie ohrozené sú trávniky, ktoré trpia nedostatkom dusíka (žlté sfarbenie). Tu pomôže hnojivo s vyšším obsahom dusíka.

Skerocíniová hniloba (Sclerotinia homoeocarpa)
Je to choroba okrasných trávnikov. Prejavuje sa slamovožltými až bronzovými kruhmi v trávniku, ktoré sa postupne môžu zväčšovať.
Prevencia:
Na túto chorobu sú zvlášť náchylné trávniky s vysokým obsahom Kostravy červenej. Každú jar hnojte trávnik hnojivami s vysokým obsahom dusíka. Pravidelne ho prevzdušňujte a odstraňujte vrchnú odumretú vrstvu. Ak sa objaví choroba, aplikujte fungicíd s účinnou látkou Cardenbazim:

Hrdze (Puccinia)
Objaviť sa môže v lete a na jeseň. Na vrchnej strane listov sa objavia najskôr malé žlté škvrny, ktoré sa neskôr sfarbujú do oranžova až červeno - hneda. Po vytvorení spór sa uvoľňujú a sú viditeľné na listoch vo forme hrdzavého „prášku". Ak sa problém nerieši, spóry sa rýchlo rozširujú na zdravý porast.
Rizikové faktory
Extenzívne udržiavané trávne plochy, stresové podmienky pre trávnik , vysoká teplota ( 20-30 ° C ) a vlhkosť vzduchu , nadbytok organickej hmoty.
Vývoj a šírenie
Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia a urediospór v infikovanej trávnej hmote. Za priaznivých podmienok - hlavne ku koncu leta ( po období vysokých teplôt a nástupu tvorby rosy ) dochádza k masívnemu prepuknutiu choroby, nakoľko spóry sa rozširujú vzduchom a prenosom používaných mechanizmov.
Ochrana
Vyrovnaná výživa, pravidelné kosenie. V prípade silného napadnutia ošetriť fungicídom s účinnou látkou mancozeb , propiconazole, azoxystrobin, triadimenol , fenarimol, trifloxystrobin. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.
Čarodejné kruhy (Marasmius oreades)
Huba sa môže vyskytovať v trvniku po celý rok, kruh je však viditeľný krátky čas, väčšinou na jeseň. Na trávniku sú viditeľné pravidelné kružnice alebo ich časti , tvorené plodnicami húb alebo iba odumretými hubami v podobe tmavých kruhov . Kružnice majú rozdielnu veľkosť od niekoľko cm až niekoľko metrov. Patogénov spôsobujúcich čarovné kruhy je veľmi veľa , preto aj príznakov môže byť niekoľko.
V zásade rozlišujeme 2 základné typy patogénov a s tým spojené symptómy:

 Typ 1 - podpovrchové čarodejné kruhy - mycéliá vytvárajú zatvrdnutú podpovrchovú vrstvu , ktorá bráni presakovaniu vody . V tomto mieste trávnik odumiera. Pod odumretými časťami trávnika je vidieť a cítiť odumreté mycélium.
 Typ 2 - povrchové čarodejné kruhy - prežívajú v plsti a vo zvyškoch organickej hmoty. Charakteristická je pre ne tmavá kružnica, vytvorená pravdepodobne prebytkom dusíka , ktorý je uvoľňovaný činnosťou húb.
Rizikové faktory
Nedostatok vlahy a živín v pôde, zhutnená pôda , silná vrstva plsti a organickej hmoty.
Vývoj a šírenie
Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia na odumretých zvyškoch .
Ochrana
Vyrovnaná výživa a závlaha , časté prevzdušňovanie a odstraňovanie plsti a organických zvyškov . Nechemicky možno čarovné kruhy dôkladne odstrániť tým , že napadnuté časti pôdy dôkladne do hĺbky odstránime, nahradíme novým substrátom a následne dosejeme. Osvedčilo sa aj saturovanie napadnutých častí vodou.
01.04.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na je ...

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

15.11.2012 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Stresové situácieNa piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom v ...

25.03.2009 | Trávnik