Chryzantémy

Zatiaľ nehodnotené

Chryzantémy

Chryzantémy nielen na hroby
Ešte stále prevláda názor, že chryzantémy sú kvety smútku a sadia sa na hroby. V súčasnej dobe je toľko vyšľachtených kultivarov, že svojou krásou predčia i mnohé osvedčené kvitnúce druhy. V našom zásielkovom obchode vám niekoľko takých ponúkame. Čo s nimi po zakúpení a ako sa o ne správne starať?

Pôda
Chryzantémy majú ploché korene. Majú rady kyprý a vzdušný substrát. Ak ich vysádzate von, odporúča sa asi 5 - 10 cm hrubá vrstva substrátu. Výhodou je kvapková závlaha.

Sadenie do črepníka

Skoro kvitnúce odrody (začiatkom septembra) sa vysádzajú v júni, neskôr kvitnúce (koniec septembra) koncom júna.
Sadenie do voľnej pôdy
Ak ich sadíte do voľnej pôdy, najskôr vylepšite jej kvalitu pridaním kompostu. Pôda by mala byť kyprá, výživná a mierne vápenatá. Predtým, než ich vyberiete z multipaku ich nechajte trochu preschnúť Vložte ich do pripraveného otvoru, prikryte a zavlažte. Vyberte im svetlé miesto, kam nedopadajú priame slnečné lúče.

Výživa
Chryzantémy sú hladné rastliny. Po zaštipnutí koncov výhonkov (asi týždeň po vysadení) pridajte do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. Pridávajte ho do zálievky 1x týždenne. Ak je rastlina v prvej polovici svojej rastového obdobia, môžete pridávať i 2x týždenne. Najneskôr vtedy, keď sa ukážu prvé puky, zastaví sa výživa. Ak použijete zásobné hnojivo, do zálievky pridávajte redukovanú dávku na podporu kvitnutia.
Teplota

Táto rastlina vydrží i výkyvy teplôt a je odolná voči počasiu. Ak ich vysádzate v júni, počasie je horúce a je dlho svetlo, treba dať pozor na zálievku a výživu, inak môže prísť k predčasnej indukcii a rastlina nedosiahne želanú dĺžku stonky. Pôda sa udržiava vždy mierne vlhká, pokiaľ je to možné, zabráňte stresu zo sucha. Pravidelne hnojte hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Skoré mrazy na konci septembra a začiatkom októbra môžu poškodiť rastlinu. Ak sú uzavreté puky, neohrozí rastlinu ani mierny mráz. V oblastiach, kde sú mrazy vyššie, sa odporúča zakryť rastliny fóliou.

Odstraňovanie druhotných púčikov
Druhotné bočné púčiky sa musia včas odstrániť, aby sa všetka sila sústredila na tvorbu hlavného výhonku. Tak isto sa odstraňujú bočné výhonky, ktoré rastú z bázy rastliny. Tieto iba zbytočne odoberajú živiny.
Rozmnožovanie

Rozmnožovať ich môžete po celý rok odrezkami. Najvhodnejšie obdobie je začiatok jari alebo september. Na jeseň odrezané odrezky kvitnú často bohatšie ako jarné. Môžete si vypestovať i vysokokmienikové rastliny. Odrezok vložíte v septembri do črepníka s výsevným substrátom a prezimuje. Na jar, keď začne rásť, odstránite spodné bočné výhonky. Hlavný výhonok po čase zdrevnatie. Ak dosiahne rastlina požadovanú výšku, zostriháte i bočné výhonky na korunke. Na nej sa tvorí čoraz viac kvetov. Ak nemáte chuť čakať na to, kým bude rastlina mať vysoký kmienik, zabezpečte si nádobu Cocoterra, kam vložíte hustú rastlinu a kmienik z vlákna vytvorí dojem, že rastlina je tvarovaná na vlastnom kmieniku.

Po odkvitnutí, ak chcete črepníkovú rastlinu preniesť dnu, zrežte výhonky asi o 1/3. Ak prezimuje v nádobe na terase či balkóne, prikryte ju netkanou textíliou, aby ju neohrozil mráz.
Choroby aškodcovia

Sivá plieseň (Botrytis)
sa môže objaviť na stonke a listoch v podobe mäkkých miest. Môže sa vytvoriť i zelenkavý povlak. Častou príčinou býva príliš veľa vody alebo málo svetla. Nepolievajte rastlinu neskoro večer a zabezpečte jej dostatok svetla. Použite prípravok na hubové choroby. Žlté listy vznikajú pri nadmernej zálievke, červené spôsobuje chlad. 
Múčnatka
Ohroziť chryzantémy môže i múčnatka (Oidium chrysanthemi). Na koncoch výhonkov sa vytvorí biely povlak, ktorého príčinou býva prievan, nedostatok vody alebo draslíka. Odstráňte napadnuté časti a postriekajte rastlinu chemickým
prípravkom.
Mínerka (Lyriomiza huidobrensis)
3 - 4 mm dlhé húseničky tohto škodcu vyciciavajú priechody medzi spodnou a hornou stranou listu a negatívne ovplyvňujú rast. Pri prvých príznakoch treba postriekať prípravkom.

 


Biela hrdza (Puccinia horiana)

Na hornej strane listov sú svetlé škvrny, na rube voskové ložiská. Príčinou môže byť príliš husté vysádzanie rastlín. Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu, napadnuté výhonky odstráňte. Rastlinu presvetlite.
Vošky (Aphididae)
Listy sa začínajú stáčať a žltnúť. Na povrchu sa vytvára lepkavý povlak. Príliš napadnuté listy odstrihnite. Chemicky ich môžete ošetriť Neudosanom AF. Postrek sa viackrát zopakuje. Pri nízkom výskyte stačí i postrek vodou, do ktorej ste pridali prípravok na umývanie riadu.
Listové háďatko (Aphelenchoides spp)
Na listoch vznikajú najskôr žlté a neskôr hnedé škvrny. Ohrozujú rastlinu, ktorá je nadmerne zavlažovaná. Napadnuté časti rastliny odstráňte a menej polievajte
Roztočce (Tetranychus urticae)
Na listoch vznikajú bledožlté škvrny, neskôr sa zosvetlí farba listu a začínajú uschýnať. Na listoch a kvetoch sa vytvára jemná pavučina. Rastlina je ohrozená vtedy, keď je na príliš teplom mieste, kde je suchý vzduch. Postriekať napadnutú rastlinu môžete prípravkom na vošky.
 Strapky (Frankliniella occodentalis)
Mladé listy sú zdeformované, na kvetoch sú malé škvrny. Príčinou ich výskytu býva často suché a teplé prostredie. V prípade napadnutia postriekajte rastlinu insekticídom. Odstráňte napadnuté časti a rastlinu osprchujte. Nechajte ju trochu preschnúť a použite chemický prípravok. Postrek zopakujte po 5 dňoch.
01.04.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
prokatavto.com.ua - аренда авто любого к... ARISTARHKotov (bez overenia) 20.12.2011 06:56

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

Cibuľnaté rastliny sú obľúbeným doplnkom v každej záhrade či v byte nielen kvôli ...

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

19.09.2012 | Rastliny

Paprade majú viacero druhov a mnoho odrôd. Všetky majú tvar listov, ktorý sa nazýva vejárik alebo metlička. Niektoré sú vhod ...

23.11.2009 | Rastliny

Doplňte svoj interiér či terasu o exotické exempláre, ktoré si môžete dopestovať aj zo semienok. O niektorých druhoch sme už písali, ak ...