Desatoro pre trávnik

Zatiaľ nehodnotené

Pre zdravý, zelený a zamatový trávnik je správne kosenie alfa a omega. Ako často sa má kosiť, kedy a na akú výšku? Tieto informácie potrebuje každý majiteľ trávnika.
Diagnostika trávnika zdarma - 0903 458 033

Viac informácií nájdete tu


Pre zdravý trávnik je kosenie dôležité. Najvhodnejší čas pre prvé kosenie je apríl, kedy sú steblá dosť vysoké. Ako často kosiť, to záleží od počasia a rastu stebiel. Kto nechá trávu narásť vysokú, „kúpi“ si zároveň aj hnedé miesta v trávniku. Pri vysokom trávniku sa zostrihá horná zelená časť a zostane iba suchá spodná oblasť.
Nekosiť nízko
Aj príliš nízke kosenie škodí trávniku. Ak kosíte na dva centimetre alebo menej, trpia exponované korene. Okrem toho takýto trávnik sa pri prudkom slnku skôr spáli a vznikajú hnedé miesta. Miestami prázdne miesta narúšajú rast citlivých tráv, ktoré hynú. V týchto miestach sa tiež usídľuje burina. Na rozdiel od trávy, burine sa na takomto slnku darí.
Ak má tráva sedem centimetrov, treba siahnuť po kosačke.
Čo so zvyškami po kosení
Kto kosí častejšie alebo používa mulčovaciu kosačku, často necháva tieto zvyšky na ploche. Samozrejme, niektorí odborníci s tým súhlasia a tvrdia, že vzniká potrebný humus a podporuje to zlepšenie pôdnej štruktúry. Treba však myslieť aj na to, že pokosené trávne zvyšky môžu začať na trávniku hniť a začne sa vytvárať trávna plsť, ktorá nedovolí prívod vzduchu a kyslíka k trávniku. Hlavne dlhé steblá sa musia odstrániť.
Po daždi...
Ak je trávnik mokrý, nemalo by sa kosiť, pretože tráva bude nerovnomerne vysoká, aj kosačka sa horšie čistí. Neodporúča sa kosiť ani pri veľmi vysokých teplotách vyše 30°C, pretože pôda rýchlo vysychá.

Desatoro pre pekný trávnik...
1. Vysoký počet otáčok, ostré nože
Pre čistý rez je potrebné, aby boli nože kosačky ostré, treba ich aspoň raz do roka, najlepšie v zime dať naostriť. Tuposť nožov zistíte na reze, ak sú steblá rozstrapkané, sú nože tupé. Dôležitý je aj  počet otáčok motora – čím rýchlejšie nože rotujú, tým čistejší je rez.
2. Ako často kosiť
Pravidelné kosenie je základom pre pekný trávnik. Opakovaným kosením sa steblá tráv rozvetvia a trávnik je hustý. Bežná frekvencia kosenia je jedenkrát týždenne. V máji a v júni, kedy trávy rastú rýchlejšie, je to častejšie. Frekvencia kosenia závisí aj od osiva – staršie a vyvážene hnojené trávniky z kvalitného osiva rastú priemerne 2,5 centimetra za týždeň. U lacnejších verzií je to 3, 5 centimetra, preto sa tieto trávniky kosia častejšie.
3. Pohyb pri kosení
Pri kosení  sa pohybujte po pokosenej ploche. Ak trávu pred kosením postúpate, dvíha sa pomaly a strih je potom nerovnomerne vysoký.
4. Nastavenie optimálnej výšky
Optimálna výška je 4 cm, hodnota môže byť vyššia smerom hore alebo dolu o päť milimetrov, čo trávniku neškodí. Na niektorých kosačkách sú uvedené stupne, preto je potrebné v návode si prečítať, akú hodnotu v centimetroch predstavujú, prípadne si môžete skúšobne pokosiť kúsok plochy a zmerať výšku pravítkom.
5. Pravidlo „tretiny“
Nesmie sa naraz skosiť vysoko. Ak pri kosení  odstránite polovicu výšky tráv, trvá dlho, kým sa trávnik zotaví a vytvorí nové výhonky. Následok sú prázdne miesta a skôr sa spáli, ak je sucho. Platí pravidlo „tretiny“ – nikdy neskosiť viac ako tretinu trávnej hmoty. Ak ste nastavili kosačku na 40 mm, mali by ste neskôr kosiť pri výške trávnika 60 mm.
6. Sucho, tieň, jeseň
V tieni sa trávnik necháva asi o centimeter vyšší, pretože trávy neprijímajú toľko svetla. Aj na jeseň je svetla menej, takže sa odporúča kosiť na výšku 5 cm. Aj počas letných horúčav a obdobia sucha sa odporúča vyššia výška kosenia. Dlhšie trávy zatieňujú pôdu a tá tak rýchlo nepreschne.
7. Dovolenka
Ak ste počas dovolenky trávnik dlhšie nekosili, koste ho na etapy – platí pravidlo „tretiny“ – až na pôvodnú dĺžku. Predĺžite tak vegetačný bod tráv.
8. Vlhký trávnik
Ak je trávnik mokrý, nekoste. Nedosiahnete čistý rez a výška nebude rovnaká. Pri premokrenej pôde sa kolieska kosačky viac zabárajú a môžu spôsobiť poškodenie trávnika.
9. Šírka záberu kosenia
Využite celú šírku záberu kosenia, budete nielen skôr hotoví, ale docielite jednotný vzhľad. Kosačka by mala ísť šírkou kolieska do pokosenej stopy. Tak sa vytvorí hladký povrch bez pásov.
10. Okraje trávnika
Ak máte pri trávniku záhon alebo vyvýšenú terasu s dlažbou, nechajte nepokosený úzky pásik trávnika a zostrihajte ho nožnicami na trávu, aby ho nože kosačky nevytrhli.

Samozrejme, že trávnik potrebuje aj inú starostlivosť a niečo o tom vieme. Green corridor začal s údržbami trávnika  a výsledky boli často neuveriteľné.

Na trávniku bola urobemná aerifikácia a pieskovanie.

Dôležité pri pieskovaní je, aby išlo o kremičitý piesok s frakciou 0,2 mm a rozhodne musí byť suchý. Piesok sa zaťahovacou sieťou najskôr zatiahne. Po zapieskovaní je hlavne v letných mesiacoch dôležitá závlaha, aby sa piesok dostal do nižšej vrstvy pôdneho profilu.
Pekný trávnik je základom každej záhrady. Aby taký naozaj bol, je potrebné mať dostatok informácií alebo zveriť túto prácu do rúk odborníkov.
Tím Green corridor vám urobí diagnostiku trávnika zdarma – do 50 km od mesta Trnava, ak je vaša záhrada ďalej, účtujú sa dopravné náklady dohodou. Ak potrebujete poradiť či ozdraviť váš trávnik, zavolajte na: 0903 458 033.

28.06.2013 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na je ...

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

15.11.2012 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Stresové situácieNa piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom v ...

25.03.2009 | Trávnik