Exotický svet paliem

Zatiaľ nehodnotené

Kto má rád v byte trochu exotiky, určite sa rozhodne pre palmy. Mnohé z nich sa dokážu prispôsobiť podmienkam v byte a ak ich viete správne pestovať, sú nádherným doplnkom interiéru.
Miesto
Všetky druhy obľubujú svetlé stanovište, nie však priame slnečné žiarenie. Izba by mala byť vzdušná, s dostatočnou vlhkosťou vzduchu. Prečo je vlhkosť vzduchu tak dôležitá ? Všetky listy majú stómy (prieduchy), cez ktoré odparujú vodu. Čím suchší je vzduch, tým vyššie je vyparovanie. Odparená voda sa musí nahradiť a prepravuje sa z koreňov k listom. U tropických paliem, ktoré nemajú rady suchý vzduch, to často trvá dlhšie. Rastlinu skôr ohrozia škodcovia a choroby. Ako zistíte, či vaša palma znáša dobre suchý vzduch? Ak má rastlina jemné a mäkké pierka, potrebuje viac vlhkosti, ak sú jej listy pevné, suchý vzduch jej nebude robiť problémy. Vo všeobecnosti platí, že palmy s veľkými listami odparia menej vody ako palmy s pierkami.


Teplota

Rôzne druhy majú rôzne nároky na teplo vzduchu.
Znášajú chlad

Palmička nízka (Chamaerops humilis )
Ďatlovník kanársky (Phoenix canariensis )
Prútovnica štíhla (Rhapis excelsa)
Trachykarp (Trachycarpus fortunei)
Mierne teploty
Archonthophoenix alexandrae
Livistonia rotundifolia
Chamaedórea úhľadná (Chamaedorea elegans)
Teplé miesto
Karyota (Caryota mitis)
Chrysalidocarpus lutescens
Kokosovník obyčajný (Cocos nucifera )
Euterpe edulis
Licuala grandis

Ďatlovník (Phoenix roebelenii)
Howea Fosterova (Howeia forsteriana

 

Rozmnožovanie

Palmy sa rozmnožujú hlavne semenami, zriedkavejšie delením, odnožami alebo pomocou machu.

Generatívne rozmnožovanie

Generatívne rozmnožovanie je časté u paliem. Väčšina z nich sa rozmnožuje semenami, no tento proces si vyžaduje trpezlivosť. Na klíčenie potrebuje väčšina rastlín 2-3 mesiace. Semienka klíčia spravidla pri izbovej teplote. Zo semienok odstráňte prípadnú dužinu. Zmäkčite ich vo vlažnej vode - najlepšie v termoske (24 hodín). Po 24 hodinách vymeňte vodu a ak je na nich ešte dužina, odstráňte ju. Opäť nechať vo vode ďalších 24 hodín. .Semienka klíčia najlepšie pri teplote 22-25°C. Ideálna je výhrevná poduška. Ak klíčia pri bežnej izbovej teplote, trvá tento proces dlhšie. Ak vyklíčia, dajte pozor na to, aby nevyschli. Ak sa objavia 2-3 lístky, pikírujte a vysaďte do črepníkov.
Vegetatívne rozmnožovanie

Niektoré palmy rastú kríčkovito a vytvárajú odnože. Akonáhle vytvoria korene, oddeľte ich a vysaďte do črepníkov. Obe rastliny môže pritom napadnúť hubová infekcia, preto je nutné naniesť na rezné plochy drevené uhlie, aby sa dezinfikovali. Palmy majú citlivé korene, preto dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili. Tento spôsob množenia paliem je jednoduchší a netrvá tak dlho ako generatívne rozmnožovanie, no má jednu nevýhodu - týmto spôsobom je možné rozmnožovať iba niektoré druhy a odrody.
Vysádzanie paliem do záhrady

Veľa paliem je odolných voči zime, preto môžete niektoré druhy a odrody vysadiť do záhrady. Vyberte miesto, ktoré je zo severovýchodnej strany chránené. Na výsadbu zabezpečte dobrú drenáž. Najlepšie stanovište je pred stenou domu na južnej strane. Odporúčaným obdobím je jar (marec) - má celé vegetačné obdobie na to, aby v pôde vytvorila dostatočné miesto koreňov. . Ak ju chcete vysadiť do záhrady, musí mať priemer minimálne 20 cm a byť dobre zakorenená. Dôležité je, aby ste rastlinu v prvom roku chránili pred vplyvmi počasia. Ak by mali teploty prudko klesnúť, chráňte oblasť koreňov mulčovacou nástielkou. Ak túto oblasť zakryjete, dosiahne sa dobrá izolácia.

Choroby a škodcovia

Ak chcete, aby ste sa vyhli chorobám a škodcom na vašej palme, kontrolujte jej rast. Ak zbadáte, že je biedny, zastavil sa alebo farba listov či štruktúra ich povrchu sa zmenila, je veľká pravdepodobnosť, že palma je chorá. Aj zmeny v substráte môžu poukázať na škodcov či choroby. Páchnuci substrát môže byť napríklad príznakom hniloby v oblasti koreňa. Hlavne si treba všímať spodnú stranu listov. Čím skôr objavíte chorobu či škodcu, tým jednoduchšie je ich liečiť.

Rastlinu napadnú choroby či škodcovia vtedy, ak sa nedodržiavajú pestovateľské návody, ak má rastlina:

1. málo svetla pri nadmerne teplom stanovišti,
2. nadbytok vody pri nízkej teplote,
3. málo vody pri vysokej teplote,
4. nízku vlhkosť vzduchu,
5. prievan,
6. chlad v oblasti koreňov (napr. na parapetnej doske),
7. vysoké koncentrácia hnojenia,
8. tvrdú a chladnú zálievka,
9. nesprávne stanovište

Spálenie od slnka
Palmy majú rady trošku tieňa. Ak ich dávate na jar a v lete von, dajte pozor, aby n a ne nedopadali priame slnečné lúče. Hlavne na jar a počas poludnia , kedy je slnko pomerne prudké, musíte rastlinu zatieniť, inak vzniknú na vejárikoch fľaky.

Chloróza

Prvým príznakom je zosvetlenie listov. V tomto prípade je príčinou nesprávna výživa - nedostatok železa. Použiť môžete hnojivo Engo, ktoré má vyšší obsah železa.
Hubové choroby
Ak vznikajú na listoch žlté až hnedé fľaky, ktoré sa zduria a uvoľňujú cestu hubovým spóram. Odstráňte napadnuté listy a postriekajte fungicídom.

Hniloba kmeňa

Príznakom sú žlté až hnedé fľaky hlavne na nových výhonkoch, ktoré sa začínajú lámať. Príčinou je premokrený substrát. Palmy nepotrebujú výdatnú zálievku a je dobré polievať ich zospodu

Listové vošky

Prvým príznakom sú hnedé vysaté miesta a lepkavá vrstva na listoch. Rastlinu osprchujte, použiť môžete lienky. Vhodné sú aj rôzne odvary zo žihľavy, mazľavého mydla či prípravku na riad.


Štítničky

Prvými príznakmi sú žlté vysaté miesta na listoch a škodca s hnedým pancierom. Vyskytujú sa vtedy, keď je suchý vzduch, preto je treba zvýšiť vlhkosť vzduchu a škodcu zoškriabať. Viac sa dočítate v sekcii Choroby a škodcovia.


Roztočce

Prvým príznakom je pavučina medzi listami, ktorú ľahko zbadáte proti svetlu. Tiež sa vyskytujú vtedy, keď je suchý vzduch - treba preto zvýšiť vlhkosť vzduchu a použiť prípravok proti škodcovi.


Molica skleníková

Ak stojí palma na príliš teplom mieste, môže ju ohroziť tento škodca. Ide o bielu mušku, ktorá väčšinou pri dotyku listu odletí. Postavte rastlinu na chladnejšie miesto a použite žlté doštičky.


Strapky

Prvým symptómom je malý čierny hmyz alebo jeho larvy. Palmu častejšie postrekujte, prípadne dlhodobejšie zvýšte vlhkosť vzduchu.

Vlnatky

Na spodnej strane listov sa objavia vatovité vyvýšeniny. Postavte palmu na chladnejšie miesto a zvýšte vlhkosť vzduchu.

Palmy v zime

Žiadna iná rastlina nesymbolizuje v takej miere leto, slnko, pláž a dovolenku, ako palma. Poznáme však mnoho odrôd, ktoré majú rôzne nároky na prezimovanie.

Izbové palmy, ako je napríklad Cocos nucifera alebo Pachypodium lamerei, zostanú na svojom mieste, pričom sa im zabezpečí čo najviac svetla. Nevyhovuje im vykúrená izba. Väčšina druhov musí bojovať so suchým vzduchom. Napríklad Washingtonia môže pri nízkej vlhkosti vzduchu uhynúť. Pre ňu a všetky ostatné, ktoré prežili leto vonku, je najvhodnejším miestom pivnica alebo zimná záhrada, pričom tiež potrebujú dostatok svetla. Juka (Yucca) prezimuje pri teplote 5 - 10°C. V podstate ponechajte tie palmy, ktoré prežili leto vonku, na tomto mieste čo najdlhšie. Washingtonia, (Trachycarpus fortunei a Rhapidophyllum hystrix môžu zostať vonku do teploty - 10°C, pričom sa črepník obalí izoláciou z bublinkovej fólie. V každom prípade je rozhodujúcejšia dĺžka trvania chladného obdobia ako teplota. Ak nie je počas dňa dostatočné teplo, aby sa koreňové baly zohriali, a tak sa pripravili na chladnú noc, alebo chladnejšie dni trvajú dlhšie obdobie, mali by sa palmy preniesť dnu. Obľúbená palma Phoenix dactylifera neznáša dobre mínusové teploty, a preto sa musí včas preniesť dnu. Mala by sa polievať iba úsporne, pretože voda inak vytláča izolovaný vzduch na koreňových baloch. Ak boli palmy dlhší čas na chladnejšom mieste, nemôžu sa ihneď preniesť do teplej izby - nezniesli by teplotný šok. Najskôr ich dajte do pivnice alebo zimnej záhrady, kde je síce chladno, ale nemrzne.
Výživa v zime
V zimnom období sa palmy hnoja málo, podobne ako ostatné rastliny. Nižšia je i zálievka - stačí 1x týždenne. Väčšina paliem je vďačná za pravidelné postrekovanie vlažnou a mäkkou vodou. Kto chce mať svoju palmu v lete vonku, nesmie z nej odrazu urobiť izbovú. Tie palmy, ktoré sú po celý rok izbové, zostanú v byte i v zime.

Chamédorea

(Chamaedorea)

Je to vynikajúci „požierač" škodlivých látok. Prečistí ovzdušie a okrem toho je táto palmička odolná voči škodcom a chorobám. Zabezpečte jej svetlé miesto, priame slnečné lúče ju môžu poškodiť. Dobre znáša aj tieň. V období vegetácie (od jari do júla) a až do jesene sa pestuje pri bežnej izbovej teplote, v období vegetácie by teplota nemala prekročiť 14°C. V lete sa polieva výdatnejšie, v zime menej. Voda na zálievku by mala byť mäkká. Od marca do júla sa jedenkrát týždenne pridáva do zálievky hnojivo. Rozmnožuje sa semenami.

Palmovka

(Washingtonia)

Je to robustná palma, ktorá znesie vysoké (do 50°C) aj nízke (-7°C) teploty. Je nenáročná na pestovanie, nevyhovuje jej substrát s vyšším obsahom vápnika. Nepotrebuje veľa vody - ak je substrát premokrený, zníži to dĺžku života rastliny. V lete by mala stáť na veľmi svetlom mieste, v zime, ak je v črepníku, jej nájdite svetlé a chladnejšie miesto v miestnosti. Na jar si musí pomaly, zvykať na slnko.
Koreňový systém

Tiež má koreňový systém ako predchádzajúca palma, preto sa používajú vyššie črepníky.
Odolnosť voči mrazu

Ak je mráz mierny, treba dať palmu na miesto chránené pred nepriazňou počasia. Ak sú teploty nižšie, rastlina sa postaví na chladné a svetlé miesto - v žiadnom prípade do izby, pretože vyššie teploty škodia cyklu rastliny.

Latania

Latania

Latania pochádza z Afriky, zo súostrovia Maskaréna, kde dorastá do výšky 10 m. Je to pomerne citlivá palma, ktorá vyžaduje teplo. Aj v zime si vyžaduje minimálnu teplotu 18°C. darí sa jej vtedy, ak jej vyberiete polotieň a zabezpečíte dostatočnú vlhkosť. Koreňový bal by nemal nikdy preschnúť, preto sa dáva do misky pod črepník voda. Vysádza sa do ľahkého, kyprého substrátu. Ak ju chcete rozmnožiť, použite semienka, ktorým musíte zabezpečiť dostatok vlhkosti a tepla.

Likuala

(Licuala peltata) / Licuala grandis


Palma pochádza z východnej Ázie. Ak chcete, aby bola skutočne ozdobou interiéru, musíte jej zabezpečiť vlhké, tienisté a teplé miesto. Teplota nesmie ani v noci klesnúť pod 18°C. Ak je substrát dostatočne teplý, črepník postavte do misky s vodou. V lete sa pridáva do zálievky hnojivo s vyšším obsahom železa. Rozmnožuje sa semenom, ktoré klíči niekoľko mesiacov. 

Archontophoenix

Archontophoenix

Palma pochádza z oblasti Austrálie. Celoročne vyžaduje veľa svetla a najlepšie sa jej darí v horúcom lete. V zime jej zabezpečte chladnejšie miesto s teplotou 15°C. Pravidelne sa polieva, substrát však nesmie byť premokrený. Ocení sprchovanie listov. Rozhodne sa nesmie dávať na slnko, pretože sa jej spália listy. Rozmnožuje sa semenami, ktoré a dva dni namočíte do vody, aby sa urýchlilo klíčenie.

Areka žltkastá

(Crysalidocarpus lutescens)

Táto palma pochádza z Madagaskaru a často sa ponúka  pod menom Areca, čo bolo pôvodné označenie rodu. Vyberte jej svetlé a teplé miesto s teplotou, ktorá by nemala klesnúť pod 15°C. Vyžaduje si  výdatnejšiu zálievku, koreňový bal nesmie preschnúť. V lete môže voda stáť v miske pod črepníkom. Ak kúpite črepník s viacerými rastlinami, neoddeľujte ich, pretože by zahynuli. V letnom období sa pridáva každých 10 dní do zálievky hnojivo. Na rozmnožovanie môžete použiť bočné výhonky. Je možné ju rozmnožovať i zo semien, proces však trvá asi mesiac.

Kokosovník obyčajný

(Cocos nucifera)

Kokosová palma – správne -  Kokosovník obyčajný je štíhla palma, ktorej listy vyrastajú z bázy. V lete by mala byť na slnečnom a teplom mieste. Celý rok potrebuje slnko a darí sa jej najlepšie pri teplote 30°C. V zime by tiež mala stáť na teplom mieste, minimálne 20°C. Pomáha aj svietenie umelým svetlom. Aj oblasť koreňa by mala byť teplá, čiže polieva sa teplou vodou a zabráni sa tomu, aby stála na chladnom podklade. Pestovanie v izbe nie je ideálne, pretože má vysoké nároky na vlhkosť vzduchu a na intenzitu svetla a väčšinou sa jej to nedá zabezpečiť.
Zálievka
Polievajte rastlinu výhradne teplou vodou, inak sa zastaví rast. Koreňové baly sa udržiavajú  rovnomerne vlhké. Nie je citlivá na soli v substráte.
Výživa
Hnojivo sa pridáva iba v malom množstve, pretože palma rýchlo rastie. Dostatočné je pridávanie výživy 2x ročne. Má vysoké nároky na soli (NaCl), čo vyplýva z toho, že rastie pri morských  plážach. Preto sa pridáva malé množstvo soli do zálievky.
Rozmnožovanie
Tí, čo sú trpezliví, môžu vyskúšať vypestovať si rastlinu z orecha. Na jar kúpite pokiaľ možno čerstvý plod. Tento položíte do polovice do substrátu, polejete a celú nádobu vložíte do plastového vrecúška. Postavte ju na svetlé a teplé miesto (30°C). Vyvarujte sa priamych slnečných lúčov. Klíčenie môže trvať pol roka i viac.
Druhá možnosť je obstarať si čerstvý kokosový orech, obaliť ho rašelinou a sieťkou. To celé udržiavate vo vlhkom prostredí. Po nejakom čase rašelina prerastie jemnými korienkami. Opatrne sa odstráni sieťka a orech sa vloží do polovice do substrátu. 

Sabal

(Sabal)

Je to palma do polotieňa. Vyžaduje si výdatnejšiu zálievku, rozhodne však nesmie stáť voda v miske pod črepníkom. V zime sa pestuje pri nižšej teplote (15°C). V tomto období sa zálievka redukuje a udržiava sa vlhkejší vzduch. Rozmnožuje sa semenom. Pomerne rýchlo sa objavia semenáčiky (asi po 7 týždňoch), ak zabezpečíte požadovanú teplotu a vlhkosť.

Tropická záhrada pod snehom

V Čechách na Kladensku, vo vilovej zástavbe v Kačici, určite neminiete záhradu, ktorá vás akoby čarovným prútikom v sekunde prenesie do krajín s teplým južným slnkom. Máte dojem, že počujete narážanie morských vĺn na breh a líca vám ovieva teplý južný vietor. Táto tropická záhrada patrí pestovateľovi Josefovi Bučkovi.
 Trachycarpus-palma, ktorá vydrží bez ujmy aj mrazy do -17°C
 Palma z roku 2006 pod snehom....symbióza južného slnka a ľadovej krásy..
Za plotom záhrady rastú palmy, juky a agáve. Ak navštívite záhradu v zime, nič v nej nechýba, iba všetky exotické rastliny zdobia vločky bieleho studeného snehu. Určite nik neverí vlastným očiam, že pod snehom sa skrývajú skutočne živé rastliny zo slnkom zaliateho juhu. Je to tak - Josef Bučko ich na zimu do tepla nesťahuje.

Josef Bučko bol nadšeným pestovateľom cykasov, o ktorých už vie takmer všetko. Vlastní dokonca i vzácnosť - juhoafrický cykas so striebristo - modrými listami. Keď hľadal na internete informácie o cykasoch, narazil na fotografie zasnežených paliem. Vtedy sa rozhodol, že časť svojej záhrady v v stredočeskej dedinke Kačice premení na oázu so subtropickou a tropickou flórou. Vo fórach na internete zistil, že u nás je možné pestovať mrazu odolné palmy - Jubaea chilensis, Thrytrinax campestris, Trachycarpus wagnerianus a niektoré druhy rastlín z rodu Yucca (Yucca rostrata a Yucca elata a Yucca thompsoniana) a tiež niektoré mrazu odolné agáve (Agave neomexicana).
Prvú palmu so Josej Bučko priviezol z Nemecka a vysadil ju v marci v roku 2003. Znesie bez problémov mráz do -17°C. V tom roku, čo ju vysadil, nasledovala tuhá zima, kedy teplota klesla až na -23°C. Palma bola vonku, chránená slamou a netkanou textíliou a pán Bučko mal strach, že neprežije. Na jar boli listy zmrznuté a suché, začiatkom apríla sa však objavili kvety, čo bolo znamenie, že palma prežila i túto zimu.

 Agáve, juka a palmy - v sekunde vás prenesú do krajín zaliatych slnkom..
 Pestovateľ Josef Bučko vo svojej tropickej záhrade

Čo radí pestovateľ tým, ktorí si tiež chcú vytvoriť v záhrade kúsok arizonskej púšte alebo palmový háj:
- Vysádzať na jar kvalitné, dobre zakorenené rastliny, ktoré majú dostatočnú veľkosť a známy pôvod
- Umiestniť ju na južnú stranu do mierneho svahu, aby sa voda nedržala v okolí - ak nie je taká možnosť, musí byť na dne dobrá drenážna vrstva
- Pôda by mala byť dobre priepustná
- Hlavne v prvom a druhom roku po vysadení sa rastliny chránia pred dažďom a snehom, pretože s pribúdajúcou vlhkosťou sa odolnosť znižuje. Chrániť ich treba netkanou textíliou, vetvičkami, rohožami z trstiny alebo plachtou.
- Nesmiete zabudnúť na vetranie, aby sa rastliny nezaparili.

Agáve neomexicana pod snehom 
 Netradičná skalka

Zálievka a výživa

Zálievka

Palmy sa polievajú pravidelne, ale rozhodne nie denne. Ten, kto behá každý deň bezcieľne s krhličkou, stará sa s istotou o záhubu rastliny. U tých druhov, ktoré majú nízke nároky na vodu, to spôsobí hnilobu, tie, u tých, ktoré sú smädné, nedosiahne voda spodné korene. Palmy sú ciltivé na nadmernú vlhkosť. Polievajte preto s mierou a cielene. Polieva sa výhradne ráno alebo večer. Počas vegetačného obdobia - od jari do začiatku jesene - je množstvo vody vyššie ako v období oddychu. Skúste zaboriť do substrátu prst asi 5 cm hlboko a zistíte, či je substrát dostatočne vlhký. Ak sa nazbiera voda v miske pod črepníkom, vylejte ju, aby rastlina nestála „nohami" vo vode. Nebezpečie pre rastlinu znamená i príliš suchý substrát. Voda rýchlo pretečie rýchlo a bez účinku medzi substrátom a črepníkom. V tomto prípade pomôže metóda ponorenia rastliny. Črepník s rastlinou sa ponorí do väčšej nádoby s vodou )prípadne do vane), aby korene nasali dostatok vody. Keď prestanú vystupovať na povrch vzduchové bubliny, rastlina sa vyberie. Je to pre väčšinu paliem najvhodnejšia metóda. Táto metóda nie je vhodná v období zimy, pretože rastliny potrebujú málo vody, nestihnú spotrebovať nadmerné množstvo a substrát sa zbytočne prevlhčí. Rastliny prijímajú vodu nielen cez korene, ale i cez listy. Preto je dobré, hlavne v období leta, listy osprchovať. Použite na to výhradne mäkkú vodu, v opačnom prípade sa na listoch tvoria nepekné kruhy, ktoré sú nielen neestetické, ale zabraňujú prijímaniu živín.
Kedy polievať?
- ak je substrát suchší ako obyčajne
- ak vzniká medzera medzi okrajom črepníka a substrátom
- ak sú vejáriky ovisnuté

Správne množstvo
Neodporúča sa časté polievanie. Malé dávky vody nepreniknú dobre substrátom a v oblasti koreňov vznikajú suché oblasti. Vtedy sa odporúča ponorenie do kúpeľa. Voda na zálievku by mala byť mäkká a vlažná.

Watterholder

Je to prípravok pre lepšiu distribúciu vlahy v substráte, ako aj pre efektívnejšie vynakladanie nákladov na zalievanie. Musí byť zapracovaný do substrátu v objeme 1,5-2 gramy na liter substrátu. Jemné granulky polymérov dokážu nasať vodu do svojho molekulového obalu. Vytvárajú tak v substráte želé, ktoré drží zálievkovú vodu, ale zároveň vďaka svojej konštrukcii dokáže prepúšťať korienky rastlín, ktoré môžu z neho čerpať. PW WATER HOLDER vodu nedokáže vytvoriť, dokáže ju však v substráte spoľahlivo udržať. Nedochádza tak teda k zbytočnému nadmernému vyplavovaniu nielen zálievkovej vody, ale aj živín, ktoré sú v nej rozpustené. Pomocou WATER HOLDERU istotne budete nielen zalievať hospodárnejšie, ale získame aj istotu, že rastliny ľahšie prekonajú stresové letné obdobie.

Požiadavky na kvalitu vody

Palmy majú rady vlažnú a odvápnenú vodu. Je to dôležité preto, aby pH substrátu neskĺzlo do alkalickej oblasti. Tvrdá voda palmám škodí. Ak chcete zistiť, či máte tvrdú vodu, nakvapkajte niekoľko kvapiek na sklo a nechajte ho vyschnúť. Postavte sklo proti svetlu. Ak sú na ňom vápenaté kruhy, máte tvrdú vodu. Použiť môžete i toľko propagované a odskúšané hnojivo Engo na tvrdú vodu.

 Hnojenie

10 zlatých pravidiel

    1. Hnojte radšej častejšie a v nižších koncentráciách.
   2. Nepridávajte hnojivo, ak sú koreňové baly suché, inak zhoria korene.
   3. To isté nebezpečenstvo hrozí, ak pridávate hnojivo, keď je rastlina na priamom slnku.
   4. Hnojivo nesmie prísť do styku s listami.
   5. Nepridávajte ho do "srdca" palmy.
   6. V zime nehnojte, keď stojí palma na svetlom a teplom mieste.
   7. Rastlinu "čerstvo" zakúpenú alebo presadenú nehnojte.
   8. Zapracujte pri presádzaní do substrátu zásobné hnojivo.
   9. Prispôsobte periodicitu hnojenia rytmu rastu rastliny.
  10. Prepláchnite občas substrát, pretože palmy sa presádzajú zriedkavejšie ako iné izbové rastliny. Postavte palmu do vane a nechajte pomaly po substráte stekať vodu z vodovodu - minimálne trojnásobné množstvo objemu črepníka ( viac je lepšie). Substrát je tak zbavený nadbytočných a škodlivých solí a je možné opäť pridať hnojivo. Najvhodnejším obdobím na túto kúru je jar. Nerobte to vtedy, ak rastlinu v tomto období presádzate.     

Ďatlovník

Phoenix roebelenii


Táto palma vydrží aj veľmi vysoké teploty. Staršie rastliny je možné pestovať aj pri teplotách pod 0°C. Neznáša priame slnečné lúče a skôr nižšie teploty, dokonca krátkodobo aj mráz. Ak ju pestujete v črepníku, po zimných mesiacoch ju nedávajte na priame slnko, inak sa spália listy. Najskôr ju dajte na desať dní na zatienené miesto, až potom ju postavte na svetlé miesto bez priameho slnka. Od apríla do októbra môže byť vonku, v záhrade, na terase. Prezimuje v interiéri, kde sa môže pestovať aj celý rok. Pri substráte a zálievke platí to isté, čo pri predchádzajúcej palme.
Koreňový systém
Ďatlovník má korene, ktoré sa ťahajú nadol a netvorí žiadne bočné korienky, preto je vhodný vyšší črepník.
Odolnosť voči mrazu
V zime sa odporúča, aby bola palma na svetlom a teplom (8 - 12°C) mieste. Krátkodobo znesie aj teplotu od 0 - 5°C.
Strih
Nikdy nelámte špic palmy, pretože tam je vegetačný bod. Odstrihnite uschnuté listy - musia byť však úplne suché, pretože rastlina si ťahá rezervné látky z metličiek. Ponechajte kúsok stonky listu, aby kmeň vyzeral hrubší a rovnomerný. Ak tŕne v spodnej oblasti listových stoniek rušia celkový dojem, odstrihnite ich nožnicami.
Výživa
Od apríla do septembra sa pridáva každé dva týždne hnojivo na zelené rastliny, môžete však aj v marci a v júni zapracovať zásobné hnojivo.

Kokos austrálsky

Butia capitata

Má rada svetlé miesto, chránené pred vetrom, nie však priame slnečné lúče, ktoré môžu spáliť listy. Vhodný substrát pre túto palmu je zmes substrátu, piesku a štrku. Nevhodná je čistá rašelina. V lete potrebuje rastlina veľa vody, ktorá musí prejsť substrátom, teda nejde o povrchové polievanie. S ďalšou zálievkou sa musí čakať dovtedy, kým substrát nepreschne. V zime pochopiteľne substrát preschne neskôr, teda polieva sa menej. Ak je však dlhší čas suchý, hlavne v lete, môžu rastlinu ohroziť roztočce, v zime sa to stáva vtedy, keď je v izbe suchý vzduch z výhrevných telies. Predchádzať tomu môžete príležitostným osprchovaním listov. Je odolná voči mrazu do teploty - 12°C, v črepníku do -8°C. Najcitlivejšie sú korene - odolnosť voči mrazu je o to vyššia, o čo suchší je substrát. Rastlina v črepníku prezimuje na svetlom a teplom mieste, pretože jej neublíži suchý vzduch ani nízka vlhkosť.

Howea Forsterova

(Howea forsteriana)

Je to relatívne pomaly rastúca palma, nenáročná na pestovanie a vhodná pre začiatočníkov predovšetkým ako izbová rastlina. Sadí sa do priepustného a mierne kyslého substrátu. Uprednostňuje polotieň , to znamená žiadne priame slnko. Ak chcete, aby rástla rýchlejšie, postavte ju na svetlé miesto. Polieva sa iba mierne, aby boli koreňové baly mierne vlhké. Voda by mala byť mäkká (odvápnená). V lete má rada teplo a mala by byť pestovaná pri bežnej izbovej teplote. Môže stáť i vonku, chránená pred priamym slnečným žiarením. Aj v zime by nemali teploty prekročiť 15°C. Pri kúpe si dajte pozor na kvalitu rastliny. Ak je asi 120 cm vysoká a má žlté listy, tenké a nie sýtozelené listy, kúpy sa radšej vzdajte. 
19.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 7
Chcla by som sa opytat vcera som si kupi... Sara (bez overenia) 31.05.2012 10:27
Chcela by som sa spytat vcera som si kup... Sara (bez overenia) 31.05.2012 10:24
od leta mám palmu cykas, má pekné tmavoz... Anonym (bez overenia) 05.03.2012 17:03
od leta mám palmu cykas, má pekné tmavoz... Anonym (bez overenia) 05.03.2012 17:01
prokatavto.com.ua - лучшая аренда авто в... TihonovMaksim29 (bez overenia) 20.12.2011 07:05
Cykas, ktorý mám pomaly 3 roky mi začín... Gabika (bez overenia) 13.11.2009 14:30
mám problém, listy na tejto palme mi zos... Anna Jurčová (bez overenia) 29.09.2009 12:06

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

….aneb jak jednoduše uspokojit nároky rostlin na živiny

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny by sa mali presádzať minimálne každé dva - tri roky. Častejšie presádzanie ako 1x do roka spôsobuje rastline stres. Pre ...

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny ...

19.03.2009 | Rastliny

27.04.2012 | Rastliny

Bežne nepotrebujú izbové rastliny strih ako tie, ktoré sa pestujú vonku. Občas sa však stane, že  rastlina je už príliš ...