Februar 2017 - Bylinky

Zatiaľ nehodnotené

August 2015 - Bylinky

August 2015 - Bylinky

V auguste môžete konzervovať bylinky.

Palina dračia - estragón  (Artemisia dracunculus)

Lepšie je konzervovať ho zmrazením, pretože sušením stráca arómu. Najlepšie je konzervovať ho formou prípravy estragónového octu. Listy sa naplnia do fľaše, zalejú sa bielym vínnym octom a ponechajú sa vylúhovať dva mesiace. Ocot je vhodný na vaječné a listové šaláty. Ak si chcete pripraviť estragónový alkohol, zalejete listy ražovicou (pálenkou z raže) a pridáte vanilkovú tyčinku. Všetko necháte vo fľaši asi mesiac a potom prefiltrujete.


Cibuľoviny

Aby amarilka kvitla počas Vianoc, polievajte ju v auguste iba málo a výživu úplne zastavte. Rastlina si uskladní živiny z listov do cibule. Prvým príznakom je žltnutie lsitov. Ak sú úplne zvädnuté, odstráňte ich.

 

 

Rozmnožovanie

August je i vhodným mesiacom na rozmnožovanie rastlín.

Výsev náprstníka (Digitalis)
Do polovice augusta môžete vysievať semienka náprstníka v miskách. Prikryte ich iba tenkou vrstvou substrátu (2 mm) a misku postavte na polotienisté miesto. Semienka klíčia pri teplote 15 - 18°C. Substrát sa udržiava vlhký a pri vysokých teplotách ho prikryte tkaninou. Po 3 - 4 týždňoch sa pikíruje a v polovici septembra sa môže vysadiť.

 


Ľalie z pacibuliek

Dcérske cibule dozrievajú po odkvitnutí na konci leta. Ak sa dajú ľahko uvoľniť prstami, môžu sa ďalej kultivovať. Vyberú sa z črepníka a vysadia až do jesene do záhrady. Až potom sa mladé cibuľky vysadia na vybrané miesto alebo do veľkých črepníkov. Ľalie  potrebujú výživnú, humóznu a kyprú pôdu. Cibule musia mať dostatok vlhkosti, nie však nadmernú. Ak máte ťažkú pôdu, zapracujte do nej pred výsadbou štrk.

Opatrne vyberte pacibuľky s listových osí. Vložte ich 23 cm hlboko do vlhkého a humózneho substrátu. Zakryte ich asi 1 cm hrubou vrstvou substrátu a potom 1 cm hrubou vrstvou piesku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamélie z listových odrezkov

V auguste je správny čas na rozmnožovanie kamélií z odrezkov. Vyberte mladé výhonky, ktoré ešte nie sú zdrevnatené, ale už odolné. Mali by mať 2 listy a dĺžku 10 - 15 cm. Odrežte ich priamo nad horným listom a 3 - 4 cm pod spodným listom. Vložte ich až po spodný list do zmesi substrátu a piesku. Zakorenia pri teplote 25°C za 8 týždňov.
Rezná plocha musí byť šikmá.
   
 

 


Rozmnožovanie netýkavky (Impatiens)

Odrezky zakorenia vo vode. Odrežte asi 6 - 8 cm dlhé odrezky - konce výhonkov tesne pod listovým uzlom. Odstráňte puky a spodný pár listov. Odrezky zakorenia v priebehu 2 - 3 týždňov v pohári s vodou. Do vody pridajte drevené uhlie (grilovacie). 

 

 

Fuksie (Fuchsia) z odrezkov

Teraz si môžete pripraviť i odrezky z fuksií. Na to sú vhodné staršie konce výhonkov, ktoré sú už drevnaté. Odrežte asi 10 cm dlhý výhonok pod listovým uzlom. Odstráňte všetky puky a ponechajte  horné 3 - 4 listy. Vložte ich do misky s výsevným substrátom. Dôkladne polejte a prikryte fóliou. Po 3 - 4 týždňoch sa rastlinky zasadia do črepníkov.

 
31.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
chenlina20171117 north face adidas uk he... chenlina (bez overenia) 17.11.2017 03:58

Súvisiace články

26.02.2014 | Pestovanie rastlín