Fyziologické poruchy

Zatiaľ nehodnotené

Všetky rastliny potrebujú pre svoj rast a vývoj správnu výživu, tvorenú správnym pomerom základných živín a mikroelemntov. Tie ovplyvňujú fotosyntézu, transpiráciu i fyziologický vzhľad rastliny v našom okolí. Nedostatok alebo nadbytok živín je signalizovaný práve vzhľadom rastliny. Základnými prejavmi nedostatku alebo nadbytku živín sú poruchy rastu, zmeny zafarbenia listov a kvetov.
Základnými živinami, nevyhnutne potrebnými pre rast rastliny, sú N-dusík, P-fosfór, K-draslík, Ca - vápnik, Mg.- horčík. Nedostatky alebo nadbytky živín môžeme pozorovať voľným okom alebo zistiť rozborom pôdy, prípadne rastlín.

Nedostatok dusíka

Príznaky : zafarbenie listov je svetlozelené až žltozelené, pred opadaním oranžové až červené. Staršie listy zasychajú a opadávajú na báze výhonkov. Výhonky sú krátke a tenké, predčasne ukončujú rast. Kvety sú malé, zle vyfarbené a ich počet je redukovaný, u begónií vzniká i kruhovitá kresba na listoch.
Výživa : nedostatok dusíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami, postrekom na list.


Nedostatok fosforu

Príznaky : listy sú modrozelené, zvädnuté, kožovité, s červenofialovým zafarbením okrajov listov. Výhonky sú tenké, tvorba púčikov a kvetov je obmedzená. Kvety sú malé a predčasné opadávajú. Vývoj koreňov je oslabený a slabá je i tvorba koreňových vláskov. Zlý koreňový systém má za následok zvýšenú náchylnosť na choroby.
Výživa : nedostatok draslíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.


Nedostatok vápnika

Príznaky : mladé listy majú pri nedostatku vápnika svetlozelenú až belavú farbu, rastový vrchol, ktorý sa nevyvíja, ale zakrpatiava. Staršie listy nedostatok vápnika nepociťujú a zostávajú zelené. Listy sú malé, zvinuté, s hnedými škvrnami odumretého pletiva. Pri nedostatku vápnika sú rastliny málo odolné proti chorobám. Korene sú krátke, slizovité, tmavohnedé až červené.
Výživa : nedostatok vápnika môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami s obsahom vápnika.

Nedostatok draslíka
Následkom nedostatku draslíka sú často malé alebo nekvalitné plody a kvety. Na listoch sa môže prejaviť vo forme hnedých škvŕn alebo okrajov. Listy niekedy môžu byť aj modré, žlté alebo purpurové. V pôde či substráte zvýšte obsah draslíka.
Nedostatok horčíka

Príznaky : nedostatok horčíka sa na rastline prejavuje medzižilkovým žltnutím najmä starších listov.
Výživa : nedostatok horčíka môžeme upraviť pravidelnou zálievkou s vodorozpustnými hnojivami.

Substrát

Pre dosiahnutie dobrých výsledkov pri pestovaní rastlín je nutné zabezpečiť nielen ich výživu pomocou vodorozpustných alebo granulovaných hnojív, ale tiež používať kvalitný substrát, čím rastlinám zabezpečíme vhodné podmienky pre ich vývoj. Vyvážený substrát je najzákladnejším predpokladom pre úspešné pestovanie, a preto sa pri jeho kúpe musíme orientovať podľa kvality.
Predíďme kúpe lacných substrátov, ktoré v sebe často skrývajú larvy hmyzích škodcov, dážďovky, hmyz, kusy dreva či dokonca kamene. Pestovateľom neodporúčame ani miešať už hotové a kvalitné substráty so záhradnou zeminou, lebo tá obvykle môže byť infikovaná zárodkami chorôb a škodcov. Takáto zmes môže mať zhoršenie fyzikálne vlastnosti, ako sú priepustnosť vody a vzduchu.
Na našom trhu je široká ponuka substrátov, či ako to často záhradkári nazývajú, zemín. Pestovateľ by však mal byť pri ich výbere opatrný a zamerať sa iba na tie substráty, ktoré sú obohatené o prísady, vylepšujúce ich fyzikálno-chemické vlastnosti (napr. zníženie pH, lepšie zadržiavanie vody, vyššia vzdušná kapacita zeminy) a plne svojím zložením vyhovujú pestovanej kultúre.
Viac o substrátoch a ich použití sa dozviete v kapitole Substrát
20.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 2
chenlina20171117 north face adidas uk he... chenlina (bez overenia) 17.11.2017 04:04
nič moc Anonym (bez overenia) 08.03.2012 11:22

Súvisiace články

04.06.2009 | Choroby a škodcovia

V letnom období sú dni veľmi teplé a suché alebo daždivé a chladnejšie. Oboje môže byť pre vaše rastliny v záhrade či na balkóne záhubo ...

19.05.2009 | Choroby a škodcovia

Výskyt chorôb a škodcov okrasných rastlín je veľmi často podmienený nevhodnou alebo nedostatočnou starostlivosťou počas ich pestovania. ...

20.05.2009 | Choroby a škodcovia

19.05.2009 | Choroby a škodcovia

...

19.04.2013 | Choroby a škodcovia