Hydroosev

Zatiaľ nehodnotené

Hydroosev - je metóda výsevu trávnika, ktorá sa vykonáva špeciálnymi strojmi, ktoré zmes nastrekujú na osievanú plochu. Zmes, ktorou sa vysieva, obsahuje osivo, hnojivo a biologický tmeliaci materiál, ktorý udržuje osivá na povrchu pôdy. Do zmesi sa zvyčajne pridáva farbivo pre presné určenie osiatej plochy. Hydroosev bol po prvýkrát predstavený v USA v roku 1950 ako najekonomickejšie riešenie výsevu pozdĺž diaľnic.
Hydroosev má široké uplatnenie - zakladanie trávnikov na súkromných pozemkoch, svahoch, okrajoch priehrad, golfových ihriskách, pri budovaní parkov, rekultiváciách pozemkov, pri výstavbe športovísk, na letiskách a obnove porastov po požiaroch alebo ťažobnej činnosti.

Výhodou hydroosevu je rýchlejšia aplikácia, rovnomerné rozloženie osiva a hnojiva, tvorba hustejšieho porastu, vysievanie aj na ťažko prístupných miestach a zníženie pôdnej erózie. Zastúpenie jednotlivých zložiek v zmesi pre hydroosev závisí od stanovištných podmienok a účelu využitia trávnika. Hydroosev sa môže vykonávať  počas celého roka.

Hnojivá, ktoré sa do zmesi pridávajú, umožňujú rýchly rozvoj životaschopného koreňového systému, poskytujú potrebné živiny po dobu 10 týždňov. Je potrebné mať na pamäti, že hnojivá nenahrádzajú pôdu, ale ju vylepšujú. Ak je pôda nekvalitná, je potrebné pridať organickú hmotu.

Hydroosev nie je magický spôsob vysievania bez zváženia, aké trávne osivo treba použiť. Takže je dôležité zohľadniť výber osiva. Vyberte typ osiva, ktorý berie do úvahy faktory, ako napríklad zloženie pôdy, pH pôdy, teplotné podmienky, klimatické podmienky, obsah solí, živín, nečistôt.
Regulátory rastu
PRIMO MAXX - TOP – trávnik po celý rok
Je to rastový regulátor najnovšej generácie - blokuje produkciu kyseliny  giberelinovej, ktorá riadi predlžovací rast buniek. Je brzdený vertikálny rast, podporuje sa horizontálny rast a rast koreňov. Výsledkom je kompaktnejší rast tráv, tvorí sa pevnejší, zdravší a hustejší trávnik.
Kedy aplikovať?

Použitie sa musí prispôsobiť sezónnym  rastovým a poveternostným podmienkam. Medzi začiatkom a polovicou apríla, keď zbadáte pravidelný rast trávnika, môžete začať. Teplota vzduchu a pôdy by nemala byť nižšia ako 8 – 10°C. Prípravok je po hodine odolný voči dažďu a účinok je viditeľný po troch až piatich dňoch.
Účinok
Zlepšuje kvalitu mačiny, posilňuje tvorbu koreňov  trávy sú odolnejšie voči suchu, trávnik má intenzívnu farbu, redukuje kosenie o 50%, šetrí čas a peniaze, nižšia spotreba paliva pri kosení, zníženie emisií  CO2

Magnum fourty four - vlhčiace činidlo

Penetrant - vlhčiace činidlo na uľahčenie penetrácie vody. Hlavný význam má v odvádzaní prebytočnej vody z pôdneho profilu, napr. pri veľkých dažďoch v jesennom a veľmi daždivom období

 Železo na trávniky  - sýta farba trávnika
Železo je dôležité pri syntéze chlorofylu, proteinov , stimuluje fotosyntézu, hrá dôležitú úlohu pri transpirácii. Každému je známy jeho vizuálny účinok -  rýchle ozelenenie trávnika bez nadmerného rastu. Tekuté, prípadne  vodorozpustná forma môže byť aplikovaná spolu s ostatnými tekutými prípravkami, prípadne fungicídmi.

15.11.2012 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na je ...

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

30.11.2012 | Trávnik

Stresové situácieNa piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom v ...

25.03.2009 | Trávnik

16.03.2009 | Trávnik