Javory

Zatiaľ nehodnotené

(Acer)

Javory sú skutočnou ozdobou záhrady. Sú obľúbené nielen pre široké spektrum farby listov, ale i nenáročné pestovanie a možnosť tvarovania. V obľube sú i bonsaje z tejto dreviny.
Acer Atropurpureum - má čierno - červené listy
Acer  "Bicolor" - krvavočervené listy
"Corallinum" - korálovočervenú kôru na mladých výhonkoch
"Osakazuki - listy sú na jeseň oranžové a karmínovočervené
Miesto
Javory majú rady polotieň. Ak ich vysadíte na slnečné stanovište, spália sa konce listov. V zime sa odporúča miesto, kde nemrzne, ale teplota nie je vyššia ako + 8°C.
Zálievka
V lete sa cez listy odparí mnoho vody. Substrát sa preto udržiava vlhký, rozhodne nie premokrený. V zime sa udržiavajú koreňové baly mierne vlhké, substrát však nesmie preschnúť.

Výživa
Po vytvorení nových výhonkov až do jesene sa pridáva do zálievky hnojivo každých 14 dní. Ak začnete s hnojením ešte pred tvorbou nových výhonkov, budú listy veľké.
Presádzanie
Do 10. roku dreviny sa presádza každý rok, potom každé 2 - 3 roky. Najvhodnejšie obdobie je jar - ešte predtým, než sa rozvinú puky.
Tvarovanie
Ak chcete tvarovať javor  a máte mladý stromček, nechajte narásť 7 - 8 párov listov a neskôr ich zredukujte na 2 - 3 páry. Ak sú vzdialenosti medzi listami veľké, odrežte výhonok. Zo spiaceho očka vyženie stromček nové menšie listy, ktoré budú mať menšie vzdialenosti.
Ak je bonsaj hotový,  udržiavajte tvar. Keď sa ukážu puky, odstráňte pinzetou alebo prstami prvé dva listy. Odstráňte i šikmo rastúce a hrubé výhonky.
Ak má váš javor dlhý kmienik, ktorý už nie je estetický, môžete tvar upraviť a získate i novú rastlinku - bonsaj.
Postup
1. krok
Na mieste, kde chcete kmienik skrátiť, odrežte dookola kôru. Urobte dva rezy vo vzdialenosti 5 - 10 mm okolo kmeňa. Kôru dáte dolu. Na tomto mieste sa neskôr vytvoria korene. Aby ste icjh tvorbu urýchlili, môžete sem dať zakoreňovací hormón.
2. krok
Na ošúpanom mieste na spodnej strane pripevníte drôtom  fóliu a do nej vložíte mach alebo nabobtnané a rozmrvené rašelinové tablety (napr. GRUNT). Dobre sa pritlačí .
3. krok
Fólia sa priviaže i hore. Občas kontrolujte vlhkosť tabliet či machu tak, že uvoľníte horný drôt. Rozhodne nedávajte skoro dolu fóliu, aby sa mladé korienky nezlomili.
4. krok
Ak zbadáte cez fóliu korienky, ktoré strácajú bielu farbu a začínajú mať hnedú farbu starších korienkov, je čas oddeliť stromček od materskej ratsliny. Opatrne snímte fóliu a odrežte asi 1 cm pod miestom zakorenenia. Túto časť zasaďte do hlbšej misky. Ak má rastlinka veľa listov, časť z nich odstráňte, aby bol pomer koreňov a zelene vyrovnaný. Misku postavte na miesto chránené pred vetrom a silným slnkom.

Čierna škvrnitosť

Na listoch sa vytvárajú najskôr žlté a neskôr čierne škvrny. Napadnuté listy odstráňte a presvetlite korunu stromu.

Nektriové uschýnanie

Na kmeni a vetvičkách sa objavia ružovočervené plodničky huby, ktorá spôsobuje odumieranie pletiva. Napadnuté časti odrežte, ošetrite balzamom a prípadne postriekajte prípravkom na báze medi.

Hnednutie listov

Na listoch sa objavia hnedé škvrny s tmavým okrajom. Tmavnú aj listové žilky. Ide o hubové ochorenie spôsobené nadmernou vlhkosťou. Napadnuté časti odstráňte . na jeseň a na jar môžete strom ošetriť fungicídom Saprol New.  

Uschýnanie listov

Ak strom trpí dlhšiu dobu nedostatkom vody, vedie to k viditeľnejším chybám. Okraje listov hnednú a uschýnajú. Podobné príznaky sú i pri vyššej koncentrácii solí v substráte.

Diplódiová škvrnitosť listov

Na listoch sa vytvárajú svetlohnedé okrúhle škvrny. Príčinou môže byť vysoký obsah solí v pôde alebo nevyvážená zálievka. 

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

Cibuľnaté rastliny sú obľúbeným doplnkom v každej záhrade či v byte nielen kvôli ...

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

19.09.2012 | Rastliny

Paprade majú viacero druhov a mnoho odrôd. Všetky majú tvar listov, ktorý sa nazýva vejárik alebo metlička. Niektoré sú vhod ...

01.04.2009 | Rastliny

23.11.2009 | Rastliny

Doplňte svoj interiér či terasu o exotické exempláre, ktoré si môžete dopestovať aj zo semienok. O niektorých druhoch sme už písali, ak ...