Kalísia voňavá a iné rastliny pre vaše zdravie

Zatiaľ nehodnotené

Objednajte na www.snz.sk 
V poslednej dobe sa dostávajú do popredia rastliny, ktoré majú priam zázračné liečivé účinky. Vybrali sme pre vás ponuku najžiadanejších na svetovom trhu a tieto sa objavia aj v našom zásielkovom obchode.
Kalísia voňavá - Elixír zdravia

Táto vytrvalá izbová rastlina je známa už viac ako 100 rokov ale až od 80. rokov minulého storočia sa jej liečivými účinkami intenzívne zaoberajú vedci bývalého Sovietskeho zväzu aj Ameriky.
Rastlina pochádza z tropickej Ameriky, odkiaľ sa dostala i na Havaj,Cookovy a Marshalove ostrovy a do Austrálie. Je príbuzná rastlinám rodu Tradescantia.
Hlavými obsahovými látkami sú hlavne flavonoidy,a to kvacertin a kemferol, predtým patrili do skupiny vitamínov P. Ďalšími účinnými látkami sú fytosteroly.Ďalej sú prítomné gama-linolenová kyselina, alkaloidy, glykosidy, polysacharidy, vitamíny skupiny B vitamíny C a PP, z minerálnych látok hlavne železo ,bór, chróm , meď a selén.
Liečivé účinky:
-antioxidant,diuretikum, spamolitikum
-užíva sa pri alergii, zvýšenej lomivosti kapilár, zápalovom ochorení ľadvín, reumatizmu, niektorých kardiovaskulárnych, očných a infekčných ochoreniach
-spevňuje cievy, má tonizuje a protizápalové účinky
-vylučuje toxické látky z organizmu a užíva sa pri liečbe alkoholovej a nikotínovej závislosti
-lieči zápaly, alergie, narušenú činnosť močového mechúra, hojí rany, popáleniny a zranenia
-zosilňuje účinok vitamínu C
-lieči žalúdočné a dvanástorníkové vredy
-pôsobí žlčopudne
-pomáha pri chorobách sleziny, astme a pľúcnych chorobách
-má estrogennú aktivitu
-antibakteriálny a protisklerotický účinok
-protirakovinový účinok, pretože brzdí rozvoj rakovinových buniek, veľmi dobré výsledky dosahuje pri rakoviny ženských pohlavných orgánov ,pŕs, pľúc, štítnej žľazy, žalúdka a konečníka
-lieči choroby prostaty, endokrinnú sústavu a narušenú látkovú výmenu
-lieči niekto rédermatózy

Je to robustná rastlina s dvoma typmi výhonkov. Pri dobrej starostlivosti sa vytvoria kvietky, ktoré začnú dve hodiny pred dažďom voňať ako hyacinty. Jej pôvodná vlasť je Mexiko a tropická Amerika. Tam rastie v tieni vysokých drevín. Má rada vlahu a teplo a nepriame slnečné lúče, pretože na prudkom slnku sa listy spália. Na liečenie sa používa vtedy, keď je na výhonkoch 9 kolienok a tie sa sfarbia do hnedo- fialova.


Pestovanie

Je to izbová rastlina, ktorá má rada teplo a svetlo. V lete ju treba polievať každý deň, v zime dva až trikrát týždenne. Optimálna teplota v období vegetácie je 25 - 27°C, v zime by nemala klesnúť pod 10°C. Odporúčaná vzdušná vlhkosť je 50 - 60%. V lete sa môže pestovať vonku, na jeseň treba dať pozor na príchod prvých mrazov.

Volajú ju aj „Zlatý vlas" a elixír života. Efektne lieči viaceré choroby, užíva sa pri cukrovke, leukémii, rakovinových ochoreniach, chronickej pankreatitíde, ženských chorobách, chorobách žlčových ciest, tenkého čreva, normalizuje kyslosť tráviaceho systému a astmy. Hojí rany, upokojuje bolesť, lieči astmu. Pred použitím sa musia listy vložiť do mikroténového vrecúška a vložiť na 14 dní do chladničky pri teplote +2 až +4 °C. Listy sa môžu použiť už po troch dňoch uskladnenia. Časti rastliny, ktoré žijú oddelene od rastliny, tvoria pri uložení v chlade biogénne stimulátory a vtedy sú účinnejšie.
Použitie
Užíva sa nálev z listov, tinktúra z nodíí, olej a masť.
Rozmnožovanie
Od horizontálneho výhonku sa oddelí listová ružica s dvoma kolienkami, ktoré zakorenia vo vode ako tradeskancia. Potom sa vysadí do črepníka. Najlepší čas na množenie je marec až apríl. V období vegetácie sa pridáva hnojivo jedenkrát týždenne a výdatnejšie sa polieva. V zime má obdobie pokoja a takmer sa nepolieva. Mala by mať dostatok svetla a minimálne teplotu 12°C. Pestovať sa môže aj vonku alebo v závesnej nádobe.


Recepty

Cukrovka, pankreatitída, a choroby zažívacieho traktu
Jeden list (20 - 30 cm) - menšie listy dva. Uložiť na tri dni do chladničky, rozmrviť a zaliať 0,7 litra vrelej vody, nechať 10 - 15 minút variť, zabaliť do deky a nechať vychladnúť. Pije sa na druhý deň - pred jedlom sa zohreje 50 ml v teplej vode a pije sa trikrát denne. Odvar sa užíva 10 dní a opakuje sa po 14 dňoch. Musí byť zachovaná diéta - už po prvom cykle pocítite zlepšenie.
Kĺbové bolesti a osteochondróza
Liehový extrakt - 4 - 5 kolienok na 0,5 litrov vodky alebo liehu - natiera sa.
Pri zhubných novotvaroch a astme
Z výhonkov fialovej farby sa pripravuje extrakt - 15 - 20 kolienok na 0,5 litrov vody, všetko sa nechá 14 dní vylúhovať. Používa sa trikrát denne 10 kvapiek a každý ďalší deň sa pridáva 40 kvapiek. Celkom je treba prejsť 3 - 5 liečebných kúr s desaťdenným prerušením. Boli zaznamenané úžasné ozdravujúce efekty, hlavne pri chorobách tráviaceho traktu.

Cukrovka

Odvar z listov v jednom litri vody sa užíva 3 - 4 x denne po 50 ml 40 minút pred jedlom.
Astma
Rozmrví sa 35 - 40 kolienok bez listov, zaleje sa 1,5 litra vodky, ponechá sa deväť dní v tme vylúhovať. Zvyšne listy sa uložia na tmavé a chladné miesto (chladnička +2 až +4°C). Extrakt pomáha aj pri zápaloch ďasien. Odvar z kolienok má šedo - modrú farbu a užíva sa 1 lyžička 40 minút pred jedlom. Vždy po 10 dňoch užívania je 10 dní prestávka. Nezapíja sa vodou a nezajedá jedlom.
Pooperačné jazvy, myómy
Nareže sa 50 kolienok a tie sa naložia do 0,5 litra vodky. Po desiatich dňoch sa precedí. Pije sa ráno nalačno, 40 minút pred jedlom sa nakvapká do 30 ml vody 10 kvapiek extraktu. Ďalší deň sa pridá 11 kvapiek a postupne po 25 dňoch 35 kvapiek. Potom sa dávky znižujú po jednej kvapke až k desiatim. Pri začiatku tretej kúry sa užíva extrakt trikrát denne podľa predchádzajúceho návodu. Obvykle je nutné využiť viac než päť kúr.
Masť na kožné problémy
Používa sa šťava - z výhonkov a listov sa vylisuje a jeden diel šťavy sa zmieša s tromi dielmi lanolínu alebo detského krému. Môže sa použiť aj kaša z listov a výhonkov a zmieša sa s dvoma dielmi krému.
Rakovinové ochorenia
Väčšina prípadov rakoviny vzniká otravou odpadovými látkami, ktoré nestačí telo vylúčiť. Je teda jedna cesta - detoxikácia organizmu a úprava metabolizmu.
Protirakovinový olejový balzam - obsahuje ľanový olej, ktorý neobsahuje toľko mastných kyselín a liehový extrakt - 40 ml ľanového oleja a 30 ml liehového extraktu. Uzavriete vo fľaške a sedem minút potrepete. Vytvorí sa emulzia, ktorú musíte naraz vypiť. Užíva sa trikrát denne 20 minút pred jedlom. Doba užívania je desať dní, potom je prestávka päť dní a opäť sa zopakuje kúra desať dní. Najneskôr o pol hodinu musíte niečo zjesť. Po troch dekádach je prestávka desať dní. Dôležité je presné dávkovanie. Praktická skúsenosť je taká, že za jeden a pol mesiaca zmiznú prvé menšie nádory, prípadne sa zmenší veľkosť. Hoja sa pritom vredy a jazvy.

Rostlinu „Zlatý vlas" já používám pro léčení od roku 1987. Poznala jsem ji před, mnoha lety u své babičky. Lidé tam říkají „Živý vlas" a to proto, jestliže se odtrhne kousíček listu, tak se z pletiva táhnou tenoučké nitky nazelenalé barvy. Babička mi řekla: „ Nikomu o něm neříkej, pokud tobě samé nepomůže". Stalo se, že onemocněla moje sestra. Objevila zbytnění, ( nádorek) v levém prsu. Lékaři říkali , bude nutná operace, ale já jsem jí pomohla. Na prso si přikládala kompresní obvazy z listů Zlatého vlasu a současně jsem z kolének připravila eytrakt : 13-15 kolének fial. Barvy nařezala na kousíčky po 2cm a dala do lahve s 0,5 lt 70% lihu. Ve tmavém místě se to luhovalo 10 dní. Dávala jsem jí jednu polévkovou lžíci před jídlem ( často tak silná dávka vyvolá alergii). Také jsem ještě přikládala extraktem vlhčený obvaz, střídavě s obklady z listů. Postupně se se nádorek rozpadl a zmizel. S pomocí tohoto zázraku jsem se i já sama zbavila krvácejícího žaludečního vředu. Vždy na noc jsem žvýkala 1 kolénko fial. barvy a zbytek vyplivla. Ráno, asi hodinu před snídaní jsem dělala to samé. Když se u syna mé známé na zápěstí objevil otok velikosti ořechu, rozhodli jsme se udělat kompresní obvazy. Položili jsme na otok rozmělněný list a na něj polyet.folii, vatu a obvaz. Vždy po 12 hodinách se obvaz vyměnil. Za 14 dní otok vymizel. Sousedka měla paradentozu. Poradila jsem jí, aby si na noc přikládala k dásním lehce nařezaný list a kryla jej folií a obvazem. Za 14 dní přestala krvácet a dásně zpevnily. Stejným způsobem jsem si vyléčila otoky bolavých prstů na nohou u sebe, ale také u mých přátel, kterým jsem to poradila. Moje 87 letá matka si vyléčila podagru na rukou. Prsty byly zkroucené a nepohyblivé. Nyní jsou rovné, díky obkladům z listů Zlatého vlasu. Taková je to zajímavá rostlina. Doporučovala bych ji do každé rodiny. Olga Anatoljevna Dubrovskaja, 143989, Moskovskaja obl., m.Železnodorožnyj, ul.Žilorodok49-6

Ďalšie rastliny pre zdravie...

......nájdete čoskoro v zásielkovom obchode www.snz.sk. 

Kustovnica čínska - plody dlhovekosti
       (Lycium chinensis)
Ovocie tejto rastliny zaradili odborníci medzi najzdravšie na svete. Ker s opadavými listami, dorastajúci do výšky 1 - 2,5 m. Kvety obojpohlavné, opeľované hmyzom. Plody sú červené bobule známe pod názvom "Goji", veľké 2,5 cm. Jej domovinou je Čína a Japonsko.
Využitie
Používajú sa plody - Goji. Z nutričného hľadiska sú Goji asi najhodnotnejším ovocím na planéte. Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, 21 stopových prvkov (napr.: zinok, železo, meď, vápnik, selén, fosfor...), sú najbohatším zdrojom karoténoidov. Čo sa týka betakaroténu sú výdatnejšie než mrkva. Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Tiež treba spomenúť protizápalový činiteľ betasysterol a unikátnu skupinu lycium polysacharidov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím spomaľujú proces starnutia, posilňujú imunitný systém a stimulujú hypofýzu k vylučovaniu regeneračného rastového hormónu. Goji sa konzumujú samotné ako mimoriadne zdravá pochúťka, alebo sa pridávajú do cereálnych zmesí k raňajkám. Tiež sa používajú do ovocných koktejlov. Najčastejšie sa však používajú sušené plôdiky na prípravu čaju a tie je možné zjesť aj po vylúhovaní. Vedci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodárnych účinkov stačí skonzumovať 10 - 30 gramov denne (malá hrsť).
Liečivé účinky
Goji sú tradičnou čínskou medicínou považované za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, silu a sexuálnu potenciu. V oblastiach, kde je Kustovnica bežnou súčasťou jedálnička nájdeme obyvateľstvo s najvyšším vekovým priemerom na zemi.
Pestovanie
Kustovnici vyhovuje ľahká priepustná zem a slnečné stanovište.
33 dôvodov pre GOJI
1. Predĺži váš život
2. Zvýši vašu energiu a silu
3. Pôsobí omladzujúco
4. Zníži váš krvný tlak
5. Chráni pred rakovinou
6. Udržuje zdravú úroveň cholesterolu
7. Udrží rovnováhu krvného cukru
8. Zvýši libido a sexuálnu činnosť
9. Podporuje chudnutie
10. Pomáha pri bolestiach hlavy a závratoch
11. Zlepšuje spánok
12. Zlepšuje zrak
13. Posilňuje vaše srdce
14. Potlačuje tvorbu tuku
15. Zvýši odolnosť voči chorobám
16. Zlepšuje imunitu
17. Zvyšuje boj proti rakovine
18. Chráni Vašu DNA
19. Zabraňuje tumorom
20. Zredukuje účinky z chemoterapie a žiarenia
21. Buduje zdravú krv
22. Bojuje so zápalmi a artritídou
23. Podporuje pečeň
24. Ošetrí príznaky menopauzy
25. Zabraňuje raňajšej nevoľnosti pri tehotenstve
26. Zvyšuje plodnosť
27. Spevňuje svaly a kosti
28. Podporuje fungovanie obličiek
29. Zlepšuje pamäť
30. Pomáha pri dlhotrvajúcom suchom kašli
31. Zmierňuje úzkosť a stres
32. Zlepšuje myslenie
33. Zlepšuje trávenie
Recepty
Čerstvá aj sušená kustovnica -
Čerstvú aj sušenú kustovnicu je možné jesť aj samotnú, rovnako ako v kombinácii s orechami a iným sušeným ovocím vo forme griliášu.
Dochucovanie čajov -
Kustovnica sa pridáva tiež do čajov. Plody sa nechajú vylúhovať cca 15 minút. Aj takto použité plody je možné potom konzumovať.
Osviežujúci odvar -
Klasický spôsob prípravy je variť asi jednu lyžicu kustovnice (cca 9-10 g) v 1 litra vody 5-10 minút a vývar aj s bobuľami vypiť a zjesť.
Liehový výluh nesmrteľnosti - 80 g plodov sa vloží do 1 litra 40% liehu a nechá sa 2 mesiace lúhovať. Po tejto dobe sa môže pridať trochu medu a užívať 3 lyžice aj s plodmi 2 x denne nalačno.
Kotvičník zemný (Tribulus terestris )
Jednoročná, poliehavá bylina, stonky sú 10 - 60 cm dlhé, slabo vetvené, kvety sú žlté.
Využitie
Rastlinná viagra. Liečivé látky sú obsiahnuté v celej rastline. Používa sa výluh z čerstvo natrhaných niekoľkých listov, alebo vetvičiek 1x denne alebo podľa potreby. Prebytky z rastliny je možné usušiť, vtedy lúhujeme 1 lyžičku sušenej rastliny spolu s bežným čajom. Na 1 hrnček stačia 3 vetvičky alebo 10 lístkov.
Liečivé účinky
Je to prostriedok využívaný pri ochoreniach obličiek a močových ciest, rozpúšťa močové kamene, znižuje hladinu krvného cholesterolu, zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy, znižuje krvný tlak, lieči srdcovú ischémiu a anginu pectoris, pôsobí ako podporný liek pri diabete II. stupňa. Výrazne zvyšuje pánsku potenciu, zlepšuje mužskú plodnosť, čistí a lieči pečeň, pomáha pri dne, u žien zmierňuje nežiadúce klimakterické príznaky.
Pestovanie
Pestujeme v črepníku s priemerom asi 20 cm v záhradníckom substráte. Najlepšie na balkóne, terase. Pri pestovaní v byte viac trpí na choroby a škodce. Neznáša premokrenie.
Rozchodnica ružová - Zlatý koreň  (Rhodiola rosea )
Viacročná 25 - 30 cm vysoká rastlina, listy 1 - 3 cm dlhé, kvety žlté alebo nazelenalé. Kvitne v máji - júni. Koreň má na reze zlatú farbu, vôňou pripomína ružový olej. Rastie od Álp až po Sibír.
Využitie
Používa sa koreň: 1. Extrakt 50 g suchého koreňa vylúhujeme v 0,5 l 40% alkoholu po dobu 10 - 15 dní. Užíva sa 10 - 20 kvapiek 2 - 3 krát denne 1/2 hodinu pred jedlom. 2. Odvar: 10 g suchého rozdrveného koreňa zalejeme 0,5 l horúcej vody, užíva sa 1 lyžica 2 - 3 krát denne.
Liečivé účinky
Má stimulujúce účinky, zlepšuje pamäť a vnímavosť. Blahodárne pôsobí pri prepracovanosti, pri nervových poruchách, rôznych formách neuróz, nízkom krvnom tlaku, impotencii, tiež pri liečení schizofrénie. Má vplyv na zvýšenie adaptácie organizmu voči nepriaznivým vplyvom, má detoxikačný efekt, zvyšuje odolnosť organizmu voči toxickým látkam, priaznivo pôsobí u ľahších foriem cukrovky, dobre pôsobí pri žltačke a má priaznivé účinky pri poruchách sluchu spôsobených dlhodobým pobytom v hlučnom prostredí. Má výrazný účinok pri liečbe gynekologických ochorení u žien, zlepšuje psychický stav pri menštruácii.
Pestovanie
Nenáročná, obľubuje slnečné suchšie stanovisko, vhodná na skalku. Zbierame minimálne 3 ročný koreň na jeseň. Na jeseň sa nadzemná časť zaťahuje, stráca listy a rastlina prezimuje v koreni. Skoro na jar z hornej časti koreňa vyrastú červenkasté púčiky.

Napíšte svoj názor na uvedené rastliny - mali by ste záujem o niektorú z rastlín?

07.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 18
Ja som si ju kúpil v zásielkovom obchode... Kamil (bez overenia) 30.11.2009 14:52
objednala som si ju zo starklu a uschla... joja (bez overenia) 30.11.2009 14:44
je to cul rastlinas mam ju velice rat da... david seliga (bez overenia) 12.11.2009 11:06
som velmi stastny ked sa pozeram na tiet... .... (bez overenia) 12.11.2009 11:05
picham si ju do zil velmi lieciva smazka (bez overenia) 12.11.2009 11:03
Dobrý deň, ceny rastlín nájdete, ak si k... Engo s.r.o, Trnava (bez overenia) 09.10.2009 10:25
Je to zaujímavá rastlina a tak by ma zau... sh (bez overenia) 09.10.2009 09:55
ma rastlina aj iny nazov, napr. latinsky... bobina (bez overenia) 19.07.2009 18:32
Tak ako ? Prežila tá rastlinka aj vás ?... Gymnostemmus (bez overenia) 02.07.2009 13:50
Rastlina má byť v tomto období vonku - j... Alena (bez overenia) 22.06.2009 14:02

Súvisiace články

17.02.2012 | Rezervované pre Vás

Zdravím všetkých milovníkov kvetov

10.08.2009 | Rezervované pre Vás
25.02.2010 | Rezervované pre Vás
07.04.2009 | Rezervované pre Vás

Postrehy záhradníka Jožka R.Začíname s uverejňovaním zaujímavých postrehov ...

27.04.2009 | Rezervované pre Vás

09.04.2009 | Rezervované pre Vás