Krása z Indie

Zatiaľ nehodnotené

Pluméria (Plumeria)

Rastlina, ktorej vlasťou je India, je rozšírená už takmer po celom svete. Nájsť ju môžete vo veľkom množstve aj v Afrike a Karibiku. Niekedy dostáva prívlastok voskový kvet.
Plumeria rastie ako ker, ktorý zhadzuje listy a jeho kvety šíria príjemnú vôňu. Pestovať sa môže aj ako izbová rastlina v črepníku. Farebné spektrum kvetov sa tiahne od bielej cez žltú až po tmavoružovú. Z kvetov sa vyrába olej. Experti na vône ho radia medzi raritu. V Ázii ju dodnes považujú za rastlinu svätyne a obetí.
Jej objaviteľom bol francúzsky botanik Charles Plumier (1646 - 1704). Po ňom dostala aj meno pluméria. Ľudia ju poznajú aj pod názvom Frangipani, čo zas podmienila legenda z obdobia stredoveku, kedy výrobca parfémov z rodiny Frangipani vyrábal nový parfém z kvetov plumérie.
Táto nádherná rastlina má nespočetné množstvo druhov a odrôd. Najčastejšou je Plumeria rubra, ktorá sa pestuje ako črepníková rastlina.
Vysádzanie
Plumeria sa vysádza do kyprého substrátu, do ktorého sa pridá hrubý piesok alebo keramzit. Počas letných mesiacov potrebuje pluméria pravidelnú a výdatnejšiu zálievku a slnečné miesto. Okrem toho potrebuje vyššiu vlhkosť vzduchu, a preto sa jej zavďačíte aj postrekovaním listov. Ak nemá dostatok vody, listy sa sfarbujú a postupne opadávajú. Jedenkrát mesačne sa v období vegetácie pridáva do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. V zime stráca listy. Práve v tomto období môže byť výdatnejšia zálievka koniec pre rastlinu, pretože môže hniť báza rastliny. Ale aj napriek zimnému spánku potrebuje pluméria trošku vody vo väčších časových intervaloch. V suchej a vykúrenej zimnej záhrade môže byť pluméria celoročne, ale lepšie je, ak ju dáte von na terasu alebo balkón. Okrem voňavých kvetov tvorí rastlina aj struky, v ktorých sa nachádzajú semienka.
Správne pestovanie v kocke
. Výber správneho črepníka - najvhodnejší je čierny plastový s priemerom 30 cm. Hlinené črepníky predstavujú nebezpečenstvo, že korene prerastú a pri presádzaní sa môžu poškodiť.
. Výber miesta - slnečné - minimálne 5 - 6 hodín denne. V prípade núdze si môžete pomôcť aj umelým svetlom.
. Polievajte dva až trikrát do týždňa alebo podľa vlhkosti substrátu
. Od novembra sa nepolieva, má obdobie oddychu. So zálievkou sa začína až vtedy, keď sa tvoria nové výhonky (polovica až koniec marca).
. Prezimuje na mieste, kde nie je chladnejšie ako 12 - 15°C. Svetlo nie je dôležité, pretože rastlina na zimu zhadzuje listy a bez listov nie je fotosyntéza.
. Od marca prípadne apríla - od začiatku tvorby nových výhonkov - sa začne pomaly so zálievkou.
. Pluméria nemá rada „mokré nohy". Vytvára sa hniloba a rastlinu nie je možné často zachrániť.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje pomerne jednoducho výsevom alebo odrezkami.
VýsevV strukoch sú semienkaTie sa vložia do substrátuPo vytvorení prvých klíčnych lístkov sa obal vysunie
Na rastline sa objavujú struky, v ktorých sú semienka. Z nich si môžete pripraviť novú rastlinku. Ak rastlinu nemáte, semienka môžete dostať aj na našom trhu. Najvhodnejší termín výsevu je jar.
Príprava na výsev
Dôležitý pre klíčenie semienok je substrát, teplota a vlhkosť vzduchu. Semienka plumérie sú citlivé na vlhkosť. Ak je substrát príliš vlhký alebo zle odvádza nadbytočnú vodu, semienka hnijú. Aby ste dosiahli dobré výsledky, musí byť teplota medzi 25 - 30°C, najnižšia 20°C. Ideálna zmes na výsev je zmes substrátu na kaktusy a palmy.
Niektorí pestovatelia namáčajú semienka pred výsevom do vody, iní ich nechávajú naklíčiť v črepníku, ktorí vkladajú do sklenej nádoby s uzáverom. Osvedčené je i uloženie na vatové tampóniky, ktoré sa navlhčia vodou.
Klíčenie a pestovanie
Po 7 - 14 dňoch by mali semienka začať klíčiť. Vidíte to často na tom, že semienka sa začínajú pohybovať nahor a dolu sa tvoria korienky. Po čase je vidieť prvé klíčne lístky. Po jednom až dvoch dňoch sa klíčne lístky otvoria a v strede sú vidieť prvé listy. Po 20 - 30 dňoch majú semenáčiky už štyri pravé listy. Teraz je vhodný čas na presadenie semenáčika. Pri tomto úkone je potrebné dávať pozor na to, aby sa nepoškodili korene. Ak je rastlina dlhší čas v malom črepníku, korienky sa netvoria a rastie v podstate veľmi pomaly.
Presádzanie
Ideálny čas na presádzanie je koniec obdobia oddychu - na konci jari. Semienka, ktoré ešte neprečkali žiadnu zimu, treba aj v zimnom období z času na čas polievať, pretože ich zásobáreň vody nie je ešte dostatočne veľká, aby prečkali zimu.
Alternatívne metódy výsevu
Sú i ďalšie overené metódy výsevu semienok plumérie.
a)Výsev v plastovom vrecúšku s cocochipsami
V tejto metóde sa semienka pestujú v plastovom vrecúšku, v ktorom sú cocochipsy. Tieto sa denne obracajú. Je tu vďaka miernej vlhkosti mikroklíma, ktorá pri konštantnej teplote podporí klíčenie semienok a dostavia sa výborné výsledky. Po siedmich dňoch pobytu v plastovom vrecúšku s cocochipsami a konštantnou teplotou viac ako 24°C klíčili semienka spoľahlivo. Počas siedmich dní nebolo potrebné zvlhčovanie, iba na začiatku sa navlhčili cocochipsy postrekom z fľaše.


b) Výsev v čistej mulčovacej kôreV podstate mulčovacia kôra ukladá vodu podobne ako cocočipsy. Dokáže však uložiť oveľa viac tepla. Neodporúčame ju však, pretože mulčovacia kôra odvádza málo vody a semienka hnijú.c) Pestovanie na kuchynských utierkach v plastovom vrecúškuSemienka sa jednoducho položia na navlhčenú utierku a to celé sa vloží do plastového vrecúška. Tu však tiež odporúčame radšej sklenú nádobu s uzáverom, ktorú možno jednoducho a podľa potreby vetrať.

Pestovanie z odrezkov


Tu vychádzame z predpokladu, že máte k dispozícii rastlinu. Pluméria je robustná rastlina, ktorá tvorí pomerne rýchlo korene. Mali by to byť silné a zdravé odrezky dlhé 25 - 30 cm - je možné si ich aj objednať. Do už spomínaného čierneho plastového črepníka sa vloží substrát, ktorý dobre odvádza vodu, pretože vlhký substrát je pre odrezky ešte nebezpečnejší ako pre rastlinu. Odrezky sa vložia asi 6 - 8cm do substrátu a ten sa okolo odrezku dobre utlačí. Aby ste viazali teplo, môžete okolo navrstviť asi 1 cm vysokú mulčoaciu nástielku z kôry. Črepník postavte na svetlé a pred vetrom chránené miesto a polejte semienka - potom až vtedy, keď je substrát suchý - teda asi 1x týždenne.
Choroby a škodcovia

Aj pluméria je rastlina, ktorú z času na čas ohrozujú škodcovia a choroby. Typickým nepriateľom plumérie sú vošky. Na vošky máme mnoho ľudových receptov, biologického bojovníka (lienka) a nakoniec aj chemické prostriedky. Ďalším, oveľa horším nepriateľom sú strapky. Je to škodca, ktorého nájdete na spodnej strane listov, kde kladie vajíčka priamo do žiliek listov. Listy majú striebristý povlak a nové výhonky sú skrútené, deformované. Rastlinu pri výskyte škodcu osprchujte prúdom vody, každý list postriekajte a vyčistite mydlovou vodou.

25.11.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 3
http://www.balenciagasale.com/balenciaga... Anonym (bez overenia) 13.09.2018 13:28
Famous watch brand for all kinds of spor... Anonym (bez overenia) 12.04.2014 07:22
Rada by som vedela, ako dlho trva od zas... Barbara (bez overenia) 01.04.2010 13:38

Súvisiace články

26.03.2009 | Oznamy

Sme tu pre vás Ak máte záujem o vypracovanie projektu, prípadne realizáciu záhrady, zavolajte na číslo 090 ...

03.07.2009 | Oznamy

V poslednej dobe sa dostávajú do popredia rastliny, ktoré majú priam zázračné liečivé účinky. Vybrali sme pre vás ponuku najžiadanejšíc ...