Kvitnú v zime

Zatiaľ nehodnotené

Kvitnú v zime

Kvitnúce izbové rastliny pripravia niekedy svojmu majiteľovi nepríjemné prekvapenie - nečakane začnú zhadzovať puky alebo nekvitnú vôbec. Iba zriedkavo ide o chorobu. Tu treba mať na zreteli nároky rastlín, ktoré sú odlišné. Napríklad ak izbovú kalu neprestanete dva mesiace po odkvitnutí polievať, zaostáva kvitnutie. Begónky reagujú na suchý vzduch tvorbou hnedastých krúžkov pod tyčinkami kvetov. Kamélie zase zhadzujú puky, ak sú jej koreňové baly suché alebo j v izbe viac ako 15°C. Ibištek (Hibiscus) a klívia (Clivia) majú rady v zime chladnejšie miesto - 10 - 15°C. Vianočný kaktus (Schlumbergera) a Vencovec kvetnatý (Stephanotis floribunda )sa môžu počas obdobia oddychu v lete iba mierne polievať. Akonáhle sa vytvoria prvé puky, nesmie sa črepník premiestňovať, inak začnú opadávať puky.

Prvosienka

(Primula)

V zimnom období kvitne aj prvosienka (Primula). Potrebuje svetlé, nie však slnečné miesto. V období kvitnutia - od januára do apríla - musí byť na chladnom stanovišti a v tomto období sa pridáva každé dva týždne hnojivo v zníženej koncentrácii. Koreňové baly musia byť mierne vlhké, nie premokrené. Po odkvitnutí ju môžete vysadiť do záhrady. Nasledujúcu jar opäť zakvitne. Rozmnožuje sa výsevom. Ak hnijú korene a žltnú listy, je to príznak nadmernej vlhkosti. Ak je miesto príliš teplé, rastlinu ohrozujú roztočce a vošky.

Kornútovka africká

(Zantedeschia aethiopica)

Kornútovka Táto izbová rastlina je obľúbená. Začína kvitnúť pomerne skoro - v januári.

Miesto
Postavte ju na svetlé a teplé miesto v izbe. Od júna do septembra ju môžete dať na balkón. Po odkvitnutí asi dva mesiace odpočíva. V tomto období by mala stáť na chladnom mieste, mierne zalievať a nehnojiť. Potom ju opäť treba postaviť na teplé a svetlé miesto, aby vytvorila nové puky.
Presádzanie
V auguste sa presádza do väčšieho črepníka s humóznym substrátom. V lete kvitnúce odrody sa presádzajú na jar.
Zálievka a hnojenie
Počas obdobia rastu a kvitnutia potrebuje dostatok vody. V tomto období sa i pravidelne hnojí. V novembri sa polieva iba toľko, aby nevyschol substrát. Od decembra je potrebné polievať opäť výdatne a 1x týždenne hnojiť.
Rozmnožovanie
Delením koreňov alebo bočnými hľuzami. Nezabudnite na to, že ich nesmiete dávať hlboko do zeme. Je možné ju rozmnožovať i semenami.
Choroby a škodcovia
Ak sú teploty príliš vysoké a vzduch suchý, môžu rastlinu napadnúť listové vošky a roztoče. Žlté listy sú príznakom nadmernej zálievky. Dlhé, ľahko sa lámuce stonky sú príznakom toho, že rastlina je na tmavom stanovišti, málo vetranom, v dôsledku čoho ju môžu tiež ohroziť listové vošky.

Amarilka

(Hippeastrum)

Veľmi rozšírená izbová rastlina, ktorej vlasť je Južná Amerika. Má nápadné maximálne 1 - 2 stonky s tromi - štyrmi veľkými kvetmi. Najčastejšou farbou kvetu je šarlátová červená, vidieť ju však môžete i v bielej, ružovej, prípadne v dvojfarebnej kombinácii. Má tri vegetačné fázy:
fázu kvitnutia (zima)
fázu rastu (leto)
fázu oddychu (jeseň).
Vzhľadom na tieto fázy je nutné dodržiavať pestovateľské podmienky. V zime kvitne v izbe, na jar a v lete môže zdobiť terasu či záhradu, na jeseň je vhodným miestom tmavá pivnica.
Substrát

Sadí sa do priepustného substrátu. Na dno črepníka dajte vrstvu štrku.
Zálievka

Pretože ide o cibuľovitú rastlinu, nepotrebuje veľa vody. Pri nadmernej zálievke môže dochádzať k hnilobe cibúľ. Netreba ju polievať dovtedy, kým sa neobjavia prvé výhonky.
Svetlo

Počas obdobia kvitnutia (zima) stačí rastline i znížená intenzita svetla, typická pre toto obdobie. V období rastu je dobré dopriať rastline svetlé a slnečné stanovište. V období oddychu uprednostní tmavé stanovište.
Teplota
Pre rast rastliny a kvitnutie je ideálna izbová teplota (15 - 20°C), v období oddychu 10°C, môže byť i o čosi viac.

Hnojenie
Rastlina nie je náročná na živiny. V období rastu (na jar a na jeseň) je potrebné hnojiť 1x týždenne viaczložkovým hnojivom.
Rozmnožovanie
Pacibuľkami. V obchode dostanete predovšetkým cibule, zriedkavejšie hotovú rastlinu. Sadí sa do malých črepníkov tak, že do substrátu vložíte polovicu cibuľky (druhá polovica vyčnieva). Po určitom čase sa objavia 1 - dve stonky a krátke pahýle listov. Polejte ich až vtedy, keď sú stonky dlhé najmenej 20 cm. Po odkvitnutí radikálne odstráňte stonky. Cibule sú vyčerpané a musia nabrať novú energiu. Teraz je to správne obdobie, aby ste rastline pridali hnojivo, aby mohla cibuľka uskladniť živiny. Od augusta redukujte zálievku a v septembri prestaňte polievať. Listy pomaly zvädnú. Vyschnutý substrát v črepníku vrátane cibuľky uskladnite na suchom a chladnom mieste. V decembri zasaďte do nového substrátu.

Antúrium)

(Anthurium anderanum)

Vlasťou tejto izbovej rastliny je tropická Amerika, preto jej vyhovuje vlhkosť a teplo.
Miesto
Svetlé, nie priame slnko, najlepšie ďalej od okna. Rastlina má rada vlhký vzduch. Z času na čas jej treba potrieť listy vlhkou handričkou. Nestriekajte na listy, aby na nich nevznikli tmavé fľaky. Keďže ide o dieťa trópov, neznáša teplotu pod 15°C. Ponechajte rastlinu po celý rok na tom istom mieste v temperovanej izbe.
Zálievka
V zime redukujte zálievku a koreňové baly udržiavajte mierne vlhké.
Výživa
V zime rastlinu nehnojte. Ďalšie pestovateľské opatrenia
Aby ste dosiahli potrebnú vlhkosť vzduchu, 2x denne ju sprejujte. Ďalšou možnosťou je postaviť rastlinu do misky s vlhkým pieskom. Pretože kvety sú ťažké, je dobré im urobiť podperu z bambusu.
Strihanie
Odumreté listy alebo kvety priebežne odstraňujte, pretože môžu byť živnou pôdou pre hubové choroby.
Presádzanie
Mladšie rastliny sa presádzajú každý rok do bežného záhradníckeho substrátu. Väčším exemplárom (črepník 25 cm) vymeňte vrchnú vrstvu substrátu.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje delením. Pri presádzaní na jar využite príležitosť a rozdeľte koreňové baly na časti - každá by mala mať aspoň jeden list a dostatočne veľkú koreňovú časť. Zasadia sa a postavia na svetlé miesto. Zabezpečte im teplo a vlhkosť. Ak sa objavia prvé listy, rastlina sa ujala.
Druhá možnosť rozmnožovania rastlín je semenami. Na jar ich vysejte a zabezpečte teplotu 24°C v uzavretom a zatienenom boxe, pričom sa musíte starať o závlahu. Po niekoľkých týždňoch semienka vyklíčia. Ak je rastlinka asi 5 cm vysoká, otvorte kryt boxu, aby si zvykla na vzduch v okolí. Po ďalších dvoch - troch týždňoch sa presadí do črepníka.
Škodcovia
Antúrie reagujú veľmi citlivo na nesprávne pestovanie - chladné stanovište a nadmerná zálievka, nesprávne stanovište a nedostatok hnojiva môže zabrániť kvitnutiu rastliny. Zo škodcov je najčastejším návštevníkom vlnatka. V prípade jej výskytu použite osvedčenú metódu starej mamy - potrite rastlinu vlhkou handričkou namočenou v alkohole. Ten rozpúšťa ochranný štít škodcu a vysušuje ho.
Varovanie
Antúrie obsahujú látku, ktorá dráždi pokožku. Zaobchádzajte s nimi opatrne.

Africká fialka

Saintpaulia

V byte stojí zväčša na polotienistom mieste, v zime na svetlom. Môže stáť na severnom okne. Na priamom slnku listy žltnú a opadávajú. Odporúča sa vyrovnaná izbová teplota - okolo 20°C - nemala by klesnúť pod 16°C. Rastlina neznáša prievan.
Zálievka
Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký. Pri zálievke treba dať pozor na to, aby sa nestriekalo na listy, pretože na nich vznikajú nepekné fľaky. Rastlina je citlivá na tvrdú vodu, preto polievajte dažďovou, alebo pridajte do zálievky hnojivo na zmäkčenie vody. Polievajte zospodu a po po pol hodine vodu vylejte.
Výživa
Od marca do septembra sa hnojí 1x týždenne, od októbra do februára 1x mesačne. Použite hnojivo na kvitnúce rastliny.
Rozmnožovanie
Rozmnožiť túto rastlinu nie je problém - rozmnožuje sa listovými odrezkami. Vrch pohára s vodou prikryte celofánom, do ktorého urobíte otvory. Cez ne vložíte odrezky listov tak, aby sa navzájom nedotýkali a ich konce boli vo vode. Počas 4 týždňov by sa mali vytvoriť korienky.


Nielen fialka, ale i streptokarp (Streptocarpus)  sa polieva zospodu

Choroby a škodcovia
Hnedé a svetložlté listy vzniknú, keď sa pri zálievke strieka na listy. Ak sa na listoch tvoria svetlé kruhy, bola voda na zálievku určite studená. Ak rastlina tvorí veľa listov, ale málo kvetov, ide o jednostrannú výživu (nadmerné množstvo dusíka). Ak opadávajú puky, preverte stanovište - väčšinou ide o tmavé stanovište. Ak je vysoká teplota alebo vlhkosť vzduchu, napadnú rastlinu roztoče. Pri nadmernej zálievke môžu začať hniť korene. Zvädnuté listy neodrežte, ale odlomte.
Rozmnožovanie listom

Cyklámen perzský

(Cyclamen persicum)

Ide u hľuznatú rastlinu, jednu z najvďačnejších izbových rastlín.Cyklámen Je to nenáročná, krásna a spoľahlivá izbová rastlina. Podmienky správneho pestovania by sa dali zhrnúť do jedného slova - chlad. Cíti sa lepšie v chladnej spálni než vo vykúrenej obývacej izbe. Od mája môže byť rastlina vonku, nezabudnite však ani tu na zálievku. Pred prvými mrazmi postavte cyklámen na vzdušné, chladné a svetlé miesto.
Substrát
Sadí sa do bežného substrátu, do ktorého sa môže primiešať trochu piesku.
Výživa
Hnojiť sa začne koncom leta - 1x týždenne. Práve v tomto období ju presaďte.
Zálievka
Kvitnúcu rastlinu je treba polievať mäkkou vodou izbovej teploty. Ak máte pod črepníkom tanierik, postavte črepník na štrk, aby nehnili korene. Nadbytočnú vodu vždy vylejte. Nestriekajte na listy, pretože vzniknú nepekné fľaky. Po odkvitnutí sa polieva menej, aby listy pomaly uschli. Po období kľudu hľuzu vyberte a zasaďte. Opäť zvýšte zálievku a pridajte hnojivo.
Rozmnožovanie
U starších rastlín počas obdobia kľudu rozdeľte hľuzy. V januári/februári môžete rastlinu rozmnožiť výsevom. Pri 16 - 20°C to môže trvať 4 - 6 týždňov, kým sa objavia semenáčiky.
Choroby a škodcovia
Ak stojí rastlina v zime na teplom mieste, žltnú listy a puky. Ak stojí na chladnom ale príliš vlhkom, môže ju ohroziť pleseň. Ak sú v substráte huby, začne rastlina vädnúť. V tomto prípade sa jej musíte vzdať. Príčinou býva nadmerná zálievka. 

Pentas lanceolata

Pentas Táto izbová rastlina kvitne od septembra do januára. Vyžaduje rovnomerne vlhké a svetlé miesto s vysokou a dobrou cirkuláciou vzduchu. Z času na čas môžete rastlinu sprejovať. Celú zimu môže byť v teplej izbe. Po odkvitnutí ju postavte na niekoľko týždňov na chladnejšie miesto.
Zálievka
Pred kvitnutím by sa mala rastlina polievať a dávajte pozor na to, aby bol substrát pred zálievkou suchší, pretože to podporuje tvorbu kvetov. Počas kvitnutia by sa mala rastlina výdatnejšie, po odkvitnutí menej polievať temperovanou vodou. Substrát nesmie byť však nadmerne vlhký, inak začnú žltnúť listy a opadávať kvety.
Výživa
Hnojí sa počas letných mesiacov pravidelne 1x týždenne viaczložkovým hnojivom. Po odkvitnutí koncom februára sa presádza. Zvoľte humózny, priepustný substrát a nezabudnite na drenážnu vrstvu. Pri príležitosti presádzania môžete zostrihať výhonky, aby mala rastlina hustý habitus.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje odrezkami, pričom pôda by mala mať teplotu 20 - 25°. Najlepšie sa zakoreňujú v apríli. Aby sa rastlina dobe rozvetvila, je potrebné zaštipovať konce výhonkov. Rozmnožovať sa môže i semenami, ak debničku postavíte na svetlé okno a zabezpečíte teplotu 20°C.
Choroby a škodcovia
Ak žltnú listy, na vine je väčšinou nadmerná vlhkosť. Polievajte menej a pri ďalšom presádzaní dajte na dno vyššiu drenážnu vrstvu. Zo škodcov ju ohrozuje molica skleníková. 

Veltheimia

Je to nenáročná, bohato kvitnúca cibuľovina, ktorá dosiahne výšku 50 - 60 cm a kvitne od januára do marca. Cibule sa sadia v septembri.
Stanovište
Mala stáť na svetlom a chladnom mieste (12°C). Alergicky reaguje na prievan. V období leta, kedy má rastlina obdobie oddychu, môže byť na teplejšom mieste. Ak sú teploty nízke, sú opatrenia ohľadne zálievky a hnojenia minimálne.
Sadenie
Tretina cibule musí byť nad substrátom. Substrát by mal byť zmiešaný s tretinou piesku alebo štrku. Črepník by mal byť dostatočne veľký, lebo rastlina má veľa listov. Najskôr sa postavia črepníky na stanovište, kde je asi 20°C. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký. Akonáhle sa ukážu listy, zvýši sa zálievka a začína sa s hnojením. Vtedy nájdete črepníkom chladné (12 - 14°C) a svetlé miesto. Od októbra do novembra sa ukážu prvé puky. Kvety zdobia rastlinu od decembra do marca/apríla. Po odkvitnutí sa rastlina postaví na chladné a svetlé miesto a pravidelne sa polieva.
Zálievka
V období oddychu, teda od mája do augusta, sa skoro nepolieva a vôbec nehnojí a je na chladnom mieste. V septembri sa cibuľa vyčistí, oddelia sa pacibuľky a vysadia (1 do črepníka).
Presádzanie
Po presadení do čerstvého, kyprého a humózneho substrátu sa postavia na svetlé a vzdušné miesto.
Choroby a škodcovia
Ak rastline vädnú listy, môže ísť o hubové ochorenie. Malé chumáčiky na listoch, podobné vate, sú príznakom výskytu vlnatiek. Potrite listy alkoholom. 

Lachenalia aloides

Viacročná cibuľovina má úzke, mierne previsnuté listy a dorastá do výšky asi 30 cm. Kvety sa udržia dlhšie, ak rastlina stojí na chladnom, svetlom a slnečnom mieste, do októbra môže byť i vonku.
Stanovište by malo byť extrémne suché. Aby rastlina kvitla, optimálna teplota v zime by mala byť 10 - 12°C. Po odkvitnutí môže byť vyššia, v o dobí kľudu, teda od mája do septembra, je ideálna teplota okolo 13°C.
Od mája do septembra sa nepolieva. Po odkvitnutí jej zabezpečte teplotu 8 – 10°C, ale nie v tmavej miestnosti. Nehnojí sa ani nepolieva. Až keď sa v septembri/októbri objavia výhonky, mali by ste pomaly začať so zálievkou.
Od jesene do jari sa pridá do zálievky hnojivo každé 2 – 3 týždne. Presádza sa každý rok po období oddychu v septembri do priepustného substrátu zmiešaného s hlinou a potom sa začne opatrne so zálievkou.
Rozmnožuje sa pacibuľkami, ktoré oddelíte a zasadíte viaceré do črepníka.

Vianočný kaktus

(Schlumbergera)

Kvitne v zimných mesiacoch a podobne ako veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis) patrí medzi listové a článkové kaktusy. Na rozdiel od ostatných kaktusov obľubuje polotienisté stanovište. Ak je vystavený priamym slnečným lúčom, žltnú mu výhonky. Sadí sa do zmesi rašeliny ( dva diely) a listového humusu (1 diel), alebo do substrátu, ktorý neobsahuje vápnik. Na dne črepníka musí byť drenážna vrstva. Rastlina rastie prudko od začiatku jari do konca leta. Potrebujú priemernú zálievku, rozhodne však mäkkú vodu. Použiť môžete vodu dažďovú, alebo zmäkčenú hnojivom Engo na tvrdú vodu. Je možné polievať i vodou, ktorú uvaríte a pridáte do nej niekoľko kvapiek octu. Rozhodne sa musí dať pozor na to, aby substrát nebol nadmerne vlhký a voda nestála v miske pod črepníkom. Od mája do septembra sa odporúča 1x v mesiaci pridať do zálievky hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Ideálna teplota je medzi 16 - 18°C. Ak je vyššia, postavte rastlinu von na mierne tienisté miesto a dajte pozor na to, aby ju nepoškodili slimáky. Môžete sa postarať o zvýšenú vlhkosť vzduchu postrekovaním rastliny - po určitých časových intervaloch. Na jeseň sa kaktus prenesie dnu na podporu kvitnutia je dôležitá nie príliš vysoká teplota, ktorá nesmie byť vyššia ako 13°C. Do konca zimy sa starostlivo polieva, aby bol substrát mierne vlhký. Ak sa ukážu prvé puky, hnojí sa každé dva týždne. V tomto období (november/december) musí stáť rastlina v teplej miestnosti. Aby nezhadzovala puky, postaví sa k svetlu tak, ako bola v chladnej miestnosti. Po odkvitnutí má rastlina obdobie oddychu, v ktorom by mala byť až do konca marca na svetlom, ale chladnom stanovišti (asi 15°C). Do polovice mája ju postavte opäť na teplé miesto.

V marci a apríli sa rastlina rozmnožuje členenými výhonkami, pričom tieto musia mať aspoň dva články. Rezná plocha musí niekoľko dní schnúť. Až potom sa vložia odrezky do substrátu. Potrebujú iba tieň a teplotu 18 - 21°C. Ak sú mladé rastlinky dostatočne veľké, presadia sa do črepníka. Je možné súčasne vložiť k okraju väčšieho črepníka i viac odrezkov.
Kaktus sa presádza každé tri až päť rokov - vtedy, ak korene vyplnili obsah črepníka. Aby vytvoril dostatok pukov, odporúča sa vysadiť ho na jar až do konca leta von do záhrady. Na konci leta ho prenesiete do bytu, aby chladné nočné teploty podporili tvorbu pukov. Rastlina by mala stáť na parapetnej doske a otočená k svetlu tak, ako bola na pôvodnom stanovišti. Zmena by mohla viesť k opadávaniu pukov.
Vianočný kaktus je citlivý na chyby pri zálievke. Škodí mu veľa vody, pri nedostatku začínajú schnúť výhonky. Prievan a nízke teploty zapríčiňujú zaostávanie rastu. Vlnatky je možné odstrániť štetcom, ktorý ste predtým namočili do denaturovaného liehu.
Upozornenie
Spoľahlivé obdobie kvitnutia počas Vianoc majú iba tie rastliny, ktoré stáli v lete a na jeseň na mieste s teplotou v noci okolo 15°C. Ak máte túto rastlinu po celý rok v temperovanej izbe, nemusí vytvoriť puky.
Rozmnožovanie
Vianočný kaktus (Schlumbergera ) sa rozmnožuje ľahko. Odlomíte alebo odrežete časť listu, ktorý nie je mäkký a je pevnejší a necháte ho niekoľko hodín ležať na vzduchu, aby rezné plochy preschli. Odrezky vložíte do zmesi rašeliny a piesku a črepník postavíte na miesto, kde bude teplý podklad a nebude tam svietiť priame slnko (polotieň). Substrát sa udržiava mierne vlhký. Po niekoľkých týždňoch vytvoria odrezky korienky. Potom ich presadíte do črepníkov do bežného substrátu, kam primiešate trošku piesku. Najvhodnejší čas na rozmnožovanie je jar. V zime nie sú podmienky tak vhodné, pretože dni sú kratšie a svetlo nie je tak priaznivé ako na jar či v lete.


Listové odrezky sa vložia do zmesi rašeliny a piesku a zmes sa udržiava mierne vlhká
 
  

Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria korienky a odrezky sa presadia

Vianočná ruža

Euphorbia pulcherrima, (Poinsettia)

Obľúbená izbová rastlina, ktorá ma na vrchole sfarbené listene, vytvárajúce ružicu. Tieto rastliny sú inak nazývané i "rastliny krátkych dní", pretože kvitnú iba vtedy, ak nie sú vystavené svetlu viac ako 12 hodín denne. Ak ich od októbra zakryjete čiernou fóliou tak, že predĺžite noc na 12 hodín, v období adventu bude mať rastlina nádherne vyfarbené listene.
Stanovište
V zime má vianočná ruža rada svetlé miesto, nie však priame slnko. Toleruje i polotieň, pokiaľ nie sú vysoké teploty. Dobre sa cíti pri teplote 15 - 18 °C. Pri vysokých teplotách a nedostatku svetla žltnú listy. Od mája do septembra ocení teplé, nie príliš slnečné miesto. Od polovice septembra potrebuje 8 týždňov chladnejšie miesto a 14 dní musí byť v tme - zakrytá škatuľou z kartónu. Podporí sa tým tvorba listeňov.
Zálievka
Nepotrebuje veľa vody - substrát by mal byť mierne vlhký. Ak zaboríte prst do substrátu a cítite vlhkosť, znamená to, že rastlina je prepolievaná. Najčastejšou chybou je častá a výdatná zálievka. Vianočné ruže neznášajú vlhkosť - i tu je následkom žltnutie listov a následne uhynutie rastliny. Osvedčilo sa ponoriť koreňové baly do vody na takú dobu, kým prestanú vystupovať na povrch vzduchové bubliny. Zvyšná voda sa nechá odtiecť, až potom sa črepník postaví na tanierik. Ďalšie ponorenie črepníka môže nasledovať vtedy, keď substrát už vyschol - po viac ako týždni. Ak ste použili kvalitný rašelinový substrát,dá sa pomerne ľahko zistiť, či je rastlina dostatočne poliata. Ak je povrchová vrstva substrátu tmavá, nepolievajte.
Výživa
V období kvitnutia a vtedy, keď rastlina rastie, hnojte 1 - 2 x týždenne viaczložkovým hnojivom. Ak nechcete rastlinu po sviatkoch vyhodiť, v marci/apríli ju zrežte a presaďte do čerstvého substrátu. Substrát nechajte takmer suchý. V lete ju dajte von.
Rozmnožovanie

Rastlinu môžete i rozmnožovať  odrezkami, ktoré odoberiete z materskej rastliny na jar, keď sa zostrihá a tvoria sa nové výhonky. Postavte ich do horúcej vody, kým prestane vytekať a rašeliny, vložte odrezok a črepník postavte na teplé miesto. Zakryte ho pohárom alebo fóliou a udržiavajte substrát vlhký. Akonáhle začína rastlina vytvárať listy, postavte črepník na tienisté miesto. Po ďalšom mesiaci rastlinu presaďte do väčšieho črepníka. Použite štrk ako drenáž, zmiešajte rašelinu a bežný substrát v rovnakom pomere. Aby ste dosiahli rozvetvenie rastliny, zaštipujte konce výhonkov. Počas obdobia rastu mladú rastlinku sprchujte temperovanou vodou. V teplých miestnostiach je lepšie polievať 1x týždenne výdatne, ako viackrát menej intenzívne. Pri kúpe rastliny dajte pozor na to, aby mala na vrchole vlastné kvety.
Choroby a škodcovia

Ak rastlinu nadmerne polievate, môže ju napadnúť sivá pleseň - listy žltnú a opadávajú. V tomto období rastlinu nepolievajte a snažte sa zvlhčiť vzduch - napríklad postavením nádoby s vodou nad výhrevné teleso. Ak je nadmerne suchý vzduch, listy rastliny tiež žltnú, no na rozdiel od nesprávnej zálievky sa stáčajú.

Kamélia

(Camellia)

Vhodná teplota pre kamélie je 8 – 16°C, ak prekročí 18°C, rastlina trpí. Miesto by malo byť vzdušné, svetlé, nie s dopadom priamych slnečných lúčov a chladné. Polieva sa mäkkou vodou a po odkvitnutí sa koreňové baly udržiavajú ešte 6 týždňov vlhké. Počas kvitnutia sa rastlina postrekuje a polieva úsporne. Od leta do jari sa pridáva každých 14 dní viaczložkové hnojivo v nižšej koncentrácii. Zabráňte zmene svetelných, teplotných podmienok a zmene miesta. Keď sa ukážu prvé puky, zvýši sa teplota na 12, maximálne 16°C. po odkvitnutí ich umiestnite na chladnom mieste skôr, než ich dáte v polovici mája von. Keď kúpite rastlinu, nedávajte ju hneď do teplej izby, kde je suchý vzduch, pretože jej začnú opadávať puky. Obdobie kvitnutia začína koncom jesene a trvá až do jari.
V lete sa rastliny dobre cítia na polotienistom mieste vonku.

Klívia červená

(Clivia miniata)

Klívia je bohato kvitnúca izbová rastlina. V byte jej vyberte svetlé miesto, nie však priame slnečné lúče. Kvitne vo februári až máji, zakvitne však i niekoľkokrát v roku.  Vďaka jej robustnosti prežije bez ujmy všetky nástrahy izbových podmienok, ako sú meniace sa teploty, prach a suchý vzduch. V období rastu musí mať stále vlhký koreňový bal, nie však premokrený, pretože má citlivé korene, ktoré neznášajú trvalé vlhko.  Klívie nikdy nepremiestňujte a neotáčajte. Aby bohato kvitla, potrebuje od septembra do januára obdobie oddychu. V tomto období má byť na chladnom  až mierne teplom mieste (15 – 18°C), polieva sa úsporne, aby nevyschli koreňové baly a zastaví sa výživa. Ak je na chladnom mieste, netreba ju polievať skoro vôbec. Po týchto „rastových prázdninách“ sa opäť začne zvyšovať zálievka a od júla sa pridáva každé dva týždne výživa. Polieva sa síce výdatnejšie, ale nie veľmi. Počas rastu listov a vývoja kvetov ju treba občas rosiť. Po období odpočinku sa pod listami tvoria kvety. Ich rast urýchlite tým ,že ich zalievate vodou s teplotou 40°C.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa oddelením dcérskych rastlín. Oddelia sa od materskej rastliny a musia mať minimálne 4 – 5 listov. Zasadia sa do črepníkov.
Opatrne oddeľte dcérske rastliny od materskej. Musia mať najmenej 4 – 5 listov. Korene rastliny sa odkryjú a zasadia do malých črepníkov. Keď ď sa utvorí črepníkový bal, presadia sa do väčších nádob. Ak sa oddelia dobre vyzreté dcérske rastliny, kvitnú až na druhý rok.
Choroby a škodcovia
Klíviu ohrozujú hlavne škodcovia. Ide o vlnatky, ktoré sedia medzi listami v blízkosti koreňa. Miesta natrite roztokom mazľavého mydla a alkoholu a nakoniec  opláchnete čistou vodou. Ak sa málo polieva, vädnú listy- naopak – pri nadmernej zálievke hnednú konce listov. Pri nadbytku slnečných lúčov žltnú listy a vznikajú na nich neskôr hnedé fľaky. Ak je obdobie kvitnutia krátke, je možnou príčinou aj to, že rastlina sa v období tvorby kvetov príliš polievala.    

Reinwardtia

Táto rastlinka kvitne vtedy, keď je kvetov málo - v zimnom období. Je ešte u nás málo známa. Môže dorásť až do výšky 1 meter. Kvety dlho nevydržia, ale každý deň sa objavujú nové. Prvé kvety sa objavia v novembri, posledné v marci. Ako črepníková sa pestuje Reinwardtia indica. V žiadnom prípade ju nesmiete vystavovať priamym slnečným lúčom. Dajte ju na parapetnú dosku a východné alebo západné okno. V lete sa dobre cíti na terase alebo balkóne - rozhodne však nie skôr ako v polovici mája - tiež nie však na príliš slnečné miesto. Od septembra musí ísť dnu. Tu jej vyberte chladné miesto, napríklad spálňu. Bežné izbové teploty sú pre túto rastlinu vysoké. Ak je v izbe príliš suchý vzduch, je nutné rastlinu postrekovať.
Starostlivosť
Zálievka je pravidelná - polieva sa vždy, keď substrát mierne preschne. Podobne je to aj s výživou - hnojivo sa pridáva do zálievky každých 14 dní. V zime na chladnom mieste sa polieva ešte menej. V marci je čas na presádzanie - po tom, čo odkvitnú kvety. Dôležitá je drenážna vrstva.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje v marci odrezkami. Pri teplote 15°C vytvoria korienky. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký.
Choroby a škodcovia
Ak sú listy hnedo-čierne, môže to mať dve príčiny: veľa vody alebo príliš chladné miesto. Ohroziť rastlinu môžu i roztočce alebo strapky. Ak zbadáte ich prítomnosť v počiatočnom štádiu, stačí rastlinu osprchovať a zopakovať proces viackrát.

Begónka

(Begonia x cheimantha)

Je to begónka, ktoré kvitne počas Vianoc. Miesto by nemalo byť veľmi teplé a denne by mala mať rastlina 3 - 4 hodiny slnko. Polieva sa pravidelne mäkkou vodou, pričom sa nesmú navlhčiť nadzemné časti. Odporúča sa vložiť črepník do vodného kúpeľa. Každých 14 dní by sa malo pridať hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Je potrebné dodržiavať podmienky pestovania, pretože pre kvitnúce begónie nie sú vhodné žiadne prípravky na boj s chorobami a škodcami.
Môžete ju rozmnožiť aj výsevom.
Termín výsevu je od januára do marca. Semienka tejto begónie klíčia na svetle, takže sa nezakrývajú substrátom. Ak máte nevhodné podmienky, klíčenie môže trvať aj 60 dní. Ideálna teplota na klíčenie je 22 - 24°C.

Rozmnožovanie výsevom

 
Do nádoby sa vloží výsevný substrát a semienka sa naň položiaPretože klíčia na svetle, neprikrývajú sa substrátom, iba sa pritlačia, aby mali kontakt so substrátom

 Po 4 - 6 týždňoch sa rastlinky pikírujú
 

Mladé rastlinky vysaďte do črepníka
Potom jemne postriekajte substrát a udržiavajte ho vlhký 

Sparmánia africká

(Sparmania africana)

V izbe by mala stáť na svetlom, vzdušnom a chladnom mieste, kde by nemal byť suchý vzduch. Prezimuje pri teplote okolo 10°C. Biele kvety sa objavia od novembra do mája. Rastlina kvitne iba vtedy, keď ju na jar nezostriháte. Rozmnožuje sa pevnými odrezkami v lete, ktoré sa prikryjú sklom. Použite odkvitnuté výhonky, potom je väčšia pravdepodobnosť, že nová rastlinka bude kvitnúť. Od jari do jesene sa pridáva hnojivo 2x týždenne. V zime sa hnojí úsporne - nanajvýš každé tri týždne bežným hnojivom na kvitnutie. Od marca do septembra sa polieva pravidelne tak, aby bol substrát mierne vlhký, nie premokrený, v zime sa polieva úsporne. Mladé rastlinky sa presádzajú na jar, neskôr už iba každé dva roky. Ak rastlina trpí nedostatkom svetla alebo vysokými teplotami, výhonky sú dlhé a listy malé. Ak je rastlina vystavená priamym slnečným lúčom, môžu sa spáliť.

Conophytum

Je to sukulent z odu Conophytum. Celé leto vyzerá ako suchý kameň, ale po poliatí suché vonkajšie listy prasknú a objavia sa čerstvé a svieže drobulinké rastlinky, ktoré časom tvoria veľké skupinky. V tomto období začnú aj kvitnúť. Postavte ich na svetlé, slnečné a teplé miesto ( nie menej ako 15°C). V zime v období rastu vyžaduje teplotu od 18 - 20°C. Kvitnúce kamene pozostávajú z dvoch navzájom prerastených listov. Každý rok vytvoria nový pár. Táto rastlina kvitne na jeseň a v zime a má žlté, biele, oranžové a červené kvety. Stačí, ak sa v období rastu hnojí 1 - 2x hnojivom na kaktusy. V zimnej polovici roka sa polieva úsporne. Medzi zálievkou sa nechá substrát preschnúť. V období oddychu od januára do augusta sa udržiava suchý. Po niekoľkých rokoch sa presadí do piesčitého substrátu na kaktusy. Rozmnožuje sa senami a odrezkami.

Kombinácie

Izbové rastliny sa dajú navzájom kombinovať a môžete si vytvoriť peknú zmiešanú výsadbu. Ak majú rovnaké nároky ba substrát a pestovanie, môže takáto výsadba zdobiť váš interiér i niekoľko rokov. Mnohé z nich, ktoré sú ozdobné listom sa dajú použiť pri vianočnej dekorácii.
Návrh 1
1. Rhoeo spathacea
2. Katarant ružový
(Catharanthus roseus
)
3. Tradeskancia
(Tradescantia)

Návrh 2
1. Katarant ružový
(Catharanthus roseus)
2. Kaládium
(Caladium x hortulanum )
3. Asparágus
(Asparagus densiflorus 'Sprengeri'
)

 

19.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 2
Zdravím, chcela by som poprosiť o radu.... Zita (bez overenia) 23.12.2009 10:16
Dobrý den my sme dve ziacky a o tomto s... Bianka a Laura (bez overenia) 28.09.2009 14:43

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

….aneb jak jednoduše uspokojit nároky rostlin na živiny

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny by sa mali presádzať minimálne každé dva - tri roky. Častejšie presádzanie ako 1x do roka spôsobuje rastline stres. Pre ...

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny ...

19.03.2009 | Rastliny

27.04.2012 | Rastliny

Bežne nepotrebujú izbové rastliny strih ako tie, ktoré sa pestujú vonku. Občas sa však stane, že  rastlina je už príliš ...