Kvitnúce dreviny

Zatiaľ nehodnotené

Hortenzia

(Hydrangea „Endless Summer)

Neúnavne kvitnúca
Hydrangea „Endless Summer"
Hortenzia je ker, ktorý už má svojich priaznivcov medzi záhradníkmi. Novinkou na trhu je hortenzia, ktorá kvitne od apríla do prvých mrazov - Hydrangea macrophylla „Endless Summer TM."

Je názov „Endless Summer" - nekonečné leto - nevznikol náhodne. Pri pravidelnej zálievke kvitne totiž celé leto, aj vtedy, keď už ostatné kry kvitnúce kry majú sezónu kvitnutia už za sebou. V priebehu roka sa na rastline objavujú stále nové puky, z ktorých sa vyvinú veľké, farebné kvety v tvare lopty s priemerom 20 cm.
Okrem schopnosti kvitnúť tak dlhé obdobie je táto nová odroda zvláštna i tým, že je odolná voči mrazom. Po radikálnom reze na jeseň prekvapí opäť nasledujúce leto nádhernými kvetmi. V závislosti od pH pôdy kvitne buď ružovými alebo modrými kvetmi. Alkalické pôdy (vysoká hodnota pH) podporuje tvorbu kvetov ružovej farby, kyslá pôda (nízke pH) modrých.
Pretože táto hortenzia dosahuje výšku 90 - 150 cm a má husté listy, jej využitie je mnohostranné:
-môže stáť v dekoračnom črepníku na terase alebo balkóne
- pekne vynikne i v záhonoch a na okrajoch výsadieb

Táto odroda sa dobre vyvíja i bez rezu. Výhodou je, ak sa mladé alebo čerstvo zasadené rastliny nestrihajú, prípadne sa strih obmedzí iba na „skrášlenie tvaru". Aby sa podporila tvorba nových výhonkov, musia sa celé leto odstraňovať odkvitnuté kvety. Ak jeseň končí a všetky zelené časti sa zatiahnu, môžete suché kvety použiť do aranžmánov.
Na záver - čím sa vyznačuje odroda „Endless Summer":
- kvitne od apríla do prvých mrazov
- kvety majú priemer 20 cm
- nádherná ružová a modrá farba
- odolnosť voči mrazom až do -34°C
- dobre znáša rez
- dosahuje výšku 90 - 150 cm

Zanoväť

(Cytisus)

V letných mesiacoch je záhrada plná farieb, vôní, ale oživenie prinášajú kry, ktoré rozžiaria záhradu jasnou farbou slnka.Obľúbeným krom majiteľov okrasných záhrad je kručinka (Genista). Botanici rozlišujú medzi dvoma krami - kručinkou a zanoväťou (Cytisus), ktoré sú veľmi podobné. Čo botanici odlišujú, je pre majiteľov záhrad, ktorí sa zaujímajú o bohaté kvitnutie, habitus rastliny a použitie, vedľajšie. Rozdiely medzi oboma rastlinami sú skutočne malé.

Zabezpečte im podmienky

Obe rastliny zbožňujú slnko a sú nenáročné na pestovanie. V priepustnej, mierne kyslej až zásaditej pôde prečkajú bez problémov aj horúce, extrémne suché obdobie na južnej strane záhrady. Malé listy odparujú nepatrné množstvo vody, ktoré doplnia hlboké korene zo spodných vrstiev pôdy. Tieto kry sú vhodné do vresovcovej záhrady, skalky, kde je možné kombinovať ich s okrasnými trávami, borovicami, ružami a Borievkou obyčajnou (Juniperus communis). Nie sú vhodné ako výsadba pod kry a stromy, pretože tieto im odoberajú vodu a svetlo.
To, že milujú svetlo, ich predurčuje aj na horúce terasy, kde sa môže pestovať v nádobe. V tomto prípade potrebuje však dostatok vody. Nie je nutné tieto rastliny hnojiť, Netrpia ani v pôde chudobnej na živiny. Na koreňoch majú hrudkovité baktérie, ktoré premieňajú atmosferický dusík na hnojivo. Ak hnojivo pridáte, výhonky zmäknú a nie sú tak odolné voči zime a majú nižšiu nádej na prežitie.
Zanoväť metlovitá (Cytisus scoparius) 
Je citlivejšia ako iné druhy a potrebuje v zime ochranu vetvičiek ihličnatých stromov, ochranu pred mrazom a mrazivým východným vetrom. Majitelia záhrad, ktorí bývajú v blízkosti polí alebo lesa, musia tieto kry chrániť pred srncami a zajacmi, pretože tieto považujú rastliny za obľúbenú potravu - listy obsahujú omamnú látku sparteín. Najvhodnejšou ochranou je drôtené pletivo.
Tieto kry sa uplatnia aj v kombinácii s inými kvitnúcimi krami ako živý plot.
Strihať či nestrihať?
Zanoväť metlovitá má ako mladá rastlinka bohatú násadu kvetov a rýchlo sa dokáže zmeniť na „starca" bez kvetov. Ak sa ker po odkvitnutí zostrihá o tretinu, môžu sa vytvoriť nové výhonky a v ďalšom roku kvitnúť. U druhov s prevísajúcim habitusom sa výhonky zviažu dohromady a odstrihnú nožnicami. Druhy so vzpriameným rastom, ktoré poskytujú tieň a vypĺňajú priestor, sa strihajú iba tak, aby sa udržal tvar. Nezabudnite - strihanie zvyšuje bohaté kvitnutie mnohonásobne.
Ako ich rozmnožiť?
Je možné získať nové rastliny aj zo semien, ale je to zdĺhavý proces a nemusí sa podariť. Oveľa efektívnejšie je rozmnožovanie pomocou odrezkov. Použijú sa jednoročné výhonky, ktoré tak či tak po odkvitnutí striháte a vložíte do pôdy. Nasledujúcu jar majú dostatok koreňov na presadenie.
Odporúčané druhyZanoväť purpurová (Chamaecytisus purpureus) - má ružovo -červené kvety, kvitne od júna do júla, kríčkovitý habitus a dorastá do výšky 40 - 60 cm.
Zanoväť rozložitá (Cytisus decumbens) - zlatožlté kvety sa objavia od mája do júla, výška 10 - 20 cm


Zanoväť černejúca (Cytisus nigricans „Cyni")
- žlté kvety, kvitne od júna do augusta, kríčkovitý habitus, výška 60 - 100 cm
Zanoväť skorá (Cytisus x Praecox )
- kvitne od mája do júna, kríčkovitý habitus, výška 100 - 150 cm, odroda „Allgold" - žlté kvety, previsnutý rast, „Hollandia" - kvety žlté a rubínovo červené, „Zeelandia" - kvety ružovo - žlté, „Albus"- biele kvety


Zanoväť metlovitá (Cytisus Scoparius) - kvitne od mája do júna, kríčkovitý habitus, výška 100 - 150 cm, odroda „Andreanus Splendens" - dvojfarebné žlto - červené kvety, Boskoop Ruby - karmínovočervené kvety, "Burkwoodii" - červené, žlté a ružové kvety, „Firefly" - karmínovočervené kvety, „Luna" - zlatožlté kvety


Kručinka španielska (Genista hispanica)
a Kručinka farbiarska (Genista lydia) - využívajú ako deti slnka kamene a suché múry a sú ako zásobníky tepla. Sú vhodné hlavne na skalku a v zime potrebujú ochranu.

Na obrázku Genista hispanica

Chamelaucium uncinatum – „ihličnan“ s kvetmi

Na webovej stránke sa rozpútala diskusia o tom, či ihličnan môže mať kvety. Jedni sa vyjadrovali sarkasticky, iní si našli obrázky rastliny, ktorá má skutočne listy podobné ihličiu. Rastlina pochádza z Austrálie a má červené, biele i viacfarebné kvety. Rastie vzpriamene a vytvára krátky kmienik, na ktorom je malá koruna. Je stále zelená a v zime má bielu farbu. Dospelé rastliny môžu dorásť do výšky dva metre.
Pestovanie
Zálievka nesmie byť príliš výdatná, je potrebné počkať, kým preschne vrchná vrstva pôdy a až potom poliať výdatne. Rastlina potrebuje minimálne niekoľko hodín denne slnečné lúče. Na balkón či záhradu sa vynesie v apríli alebo máji. Ak je chladnejšie, môžu sa vetvičky prikryť suchými listami alebo slamou.
Aby sa ker správne vyvíjal, je potrebná pravidelná výživa. Na jar sa používa hnojivo s vyšším obsahom dusíka a draslíka, ktoré podporujú tvorbu nových výhonkov a kvetov. Na konci zimy sa zapracuje do pôdy organické alebo zásobné hnojivo a počas jari sa začne pridávať do zálievky hojivo na podporu kvitnutia každých 20 dní.

Tyčinkovec

(Callistemon)

Vysádza sa na konci zimy (február/marec) do väčších nádob. Do substrátu sa pridajú úlomky alebo iná drenážna vrstva, čo zabezpečí stabilitu jeho štruktúry, čiže neutláča sa a transportuje dostatok vzduchu a vody ku koreňom rastliny. V lete sa udržiava substrát mierne vlhký. Ak však substrát preschne, rastlina sa po dvoch až troch mesiacoch zotaví. Od marca/apríla až do septembra každých desať dní viaczložkové hnojivo. Od apríla/mája až do septembra/októbra môže byť v črepníku na balkóne alebo terase, prezimovať musí však na svetlom mieste, kde je teplota 12°C(+/- 5°C). Ak je na teplejšom mieste, vzdialenosti medzi listami sa v dôsledku zimného rastu a nedostatku svetla zvyšujú. Chladnejšie teploty vyvolajú obdobie oddychu - najnižšia znesiteľná teplota je 0°C. Rastlina má rada slnečné miesto a dostatok svetla, pretože miesto s nízkou intenzitou svetla redukuje počet kvetov. Vhodné miesto zabezpečí tri obdobia kvitnutia za rok - máj, júl a september. Ak ju máte v zime v zimnej záhrade, môžete sa tešiť na štvrté obdobie.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa výsevom na jar, najlepšie pri nižšej izbovej teplote. Rýchlejšie je rozmnožovať rastlinu drevnatými odrezkami v lete alebo na jeseň. Trvá 4 - 6 týždňov, kým sa objavia prvé lístočky.
Strihanie
Ak chcete docieliť kríčkovitý rast rastliny, musíte ju v období medzi májom a júlom častejšie strihať. Tak docielite, že rastlina sa rozvetví. To je možné robiť iba na mladých rastlinkách. Staršie rastliny môžete iba presvetliť. Hneď po odkvitnutí sa rastlina zostrihá, aby sa vytvorili násady kvetov pre budúci rok. Ak je rastlina príliš veľká, musí sa strihať radikálne - nevýhodou je to, že už nikdy tak bohato nekvitne.

Kalina

(Viburnum tinus)

Je to drevina, ktorá víta jar. Od februára začína kvitnúť. Kombinuje sa s čemericou (Helleborus), tavolín (Eranthis), snežienkou (Galanthus). Dorastá do výšky asi 2 metre. Listy sú po celý rok zelené. Na jeseň tvorí kvetné stvoly s karmínovočervenými pukmi. Ak je miernejšia jeseň, kvitne i v tomto období. Na záver je okrasný plodmi tmavofialovej farby. Ak je chladnejšie počasie, listy sa sfarbujú do červena. Vysádza sa na polotienisté a pred nepriazňou počasia chránené miesto do humóznej a priepustnej pôdy. Je vhodný i ako kontajnerová rastlina. Prezimuje na svetlom mieste pri teplote 5°C. Znesie i miernu zimu. Nevyžaduje v zásade žiadnu zvláštnu starostlivosť. Na jar sa pridá do pôdy kompost. Ak je suchá zima, musí sa i v tomto období polievať. Oblasť koreňa sa v zime chráni vrstvou lístia.

Gaultéria

(Pernettya)

Je to kompaktný ker, ktorý má biele až ružové kvety. Tie dozrievajú na veľké plody purpurovočerevnej až bielej farby. Kvitne v máji/júni. Dorastá maximálne do výšky 0,5 metra. Je to dvojdomá rastlina, preto je nutné, ak chcete mať plody, zabezpečiť si samčiu i samičiu rastlinu. Vyberte jej slnečné až polotienisté miesto a do pôdy pridajte rašelinu. Je vhodná i na terasu či balkón.

Perovskia

(Perovskia)

Je to rastlina s výraznými modrými kvetmi, ktoré sa objavia na jeseň. Na jar sa rastlina musí radikálnejšie zostrihať. Dobre znáša sucho, vápenatú pôdu, rastie však dobre aj v neutrálnej pôde. Rozmnožuje sa odrezkami v lete alebo výsevom. Na začiatku by mali stáť v tieni. Vhodným miestom je aj skalka a tiež strešná záhrada. Vysádza sa do priepustnej, trošku suchšej pôdy na slnečné miesto. Na zimu zhadzuje listy - je voči mrazu odolná, môže sa však - hlavne mladá rastlina - ochrániť mulčom alebo inou nástielkou.
Perovskia abrotanoides - vysádza sa na slnko a kvitne od júla do októbra. V záhrade sa rastlina rozmnožuje odnožami. Dorastá do výšky 1 meter.
Perovskia atriplicifolia - dorastá do výšky 150 cm a kvety voňajú ako šalvia. Kvitne veľmi bohato.

Plán výsadby
1. Ploštičník (Cimicifuga)
2. Rudbekia (Rudbeckia fulgida)
3. Perovskia (Perovskia „Blue Spire")
4. Šalvia hájna (Salvia nemorosa)
5. Rebríček (Achillea „Moonskine)
 

Enciánový stromček

(Solanum ranntonetti)

Ide o ker, ktorý kvitne od mája do prvých mrazov -- v zimnej záhrade i dlhšie. Je vhodný pre svetlé stanovište. V lete si vyžaduje veľa vody. Nemá žiadne väčšie nároky na jej kvalitu. V období kvitnutia a intenzívneho rastu hnojte 1x týždenne vodorozpustným hnojivom, v zime redukovať zálievku na 1/3. Najlepšie riešenie je zásobné hnojivo, ktoré vyživuje rastlinu od mája do septembra. V máji sa zapracuje do pôdy (1-2 cm hlboko) -- 4g/liter. Použiť môžete i Osmocote pre koniféry (zlisovaný kúžel), ktorý zapichnete do zeme). Pred prezimovaním sa koruna zreže na tretinu pôvodnej veľkosti. Prezimovanie na svetlom a chladnom mieste pri 5-10°C. Ak teplota neklesne pod 8°C, kvitne rastlina i v zime. Po zakorenení - 1-2 rokoch presaďte rastlinu (na jar). Pôda by mala obsahovať až 30% hliny alebo piesku.

Hlošina úzkolistá

(Elaeagnus anguistifolia)

Je to vždyzelený veľký ker so striebornými lesklými listami. Uprednostňuje horúce a na živiny nenáročné stanovište. Sadí sa do piesčitej pôdy. V záhrade sa rozširuje koreňovými odnožami, ktoré vyrastajú rýchlo zo zeme vedľa matečnej rastliny a bez problémov sa dajú oddeliť. Dobre znáša rez, preto ho môžete v ktoromkoľvek období zmladiť. V predzáhradke ho môžete vysadiť vedľa krov s červenými ozdobnými listami alebo medzi tmavé ihličnany. Veľmi pekne sa vyníma i v strede trávnatej plochy. Nebýva ohrozený žiadnymi chorobami či škodcami. 

Oleander

(Nerium oleander)

Miesto
Oleander potrebuje svetlo a teplo, ako pravé deti trópov. Ak je leto daždivé, často rastlina kvety netvorí. Od polovice apríla môžete dať rastlinu na miesto chránené pred dažďom a vetrom. Od jari do jesene sa denne polieva. Substrát by mal byť kyslý, neutrálny alebo alkalický.

Zálievka
Táto rastlina má hlavne v lete vyššie nároky na zálievku. Ak má nedostatok vody, spodné listy žltnú a opadávajú a tiež nekvitne tak bohato. Ak ho pestujete v nádobe, je potrebné zabrániť nadmernej vlhkosti. Odhliadnuc od toho, že jeho korene nie sú tak citlivé ako u citrusov, spotrebuje oleander vodu v miske pod črepníkom pomerne rýchlo. V zime pri chladnom a tmavom prezimovaní sa polieva zriedkavejšie.
Teplota
Počas obdobia rastu by mal byť na teplom mieste, iba vtedy kvitne nádherne. Ideálne je miesto pri stene domu. Prezimovanie musí byť ale chladné a čím je tmavšie, tým sú škodlivejšie teploty nad 10°C. Môže prezimovať aj pri
Výživa
Jeden až dvakrát do týždňa sa pridáva do zálievky hnojivo na kvitnúce rastliny.
Prezimovanie
V zime sa musí najneskôr po prvých mrazoch dať dnu na chladné, svetlé a dostatočne vzdušné miesto, kde je teplota 8 - 10°C. Čím je miesto tmavšie, tým škodlivejšie sú teploty nad 10°C. Môže prezimovať aj pri vyšších teplotách, ale vtedy potrebuje dostatok svetla. Od marca sa prenesie na teplejšie a svetlejšie miesto, začne sa výdatnejšie polievať, aby koreňové baly nepreschli.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa ľahko odrezkami. Odoberajú sa v júli/auguste. (obr.1) Musia byť mierne drevnaté a vložia sa do pohára s vodou (obr.2). Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria korienky a semenáčik sa vloží do zeme. Zakoreňovať ich môžete aj v buničine (obr.3). Okolo spodnej časti odrezku oviniete buničinu a vložíte do pohára s vodou. Namiesto buničiny môžete použiť aj z kartónu vystrihnutý kruh, do ktorého urobíte otvory a vložíte cezeň odrezok.


Strihanie

 predtým... ...potom...
Oleandre sa strihajú pravidelne. Na začiatku jari (marec) aj na jeseň pri odkladaní na prezimovanie sa zostrihajú staré a šikmo rastúce výhonky. Presvetľovací rez sa robí každé dva roky. Ak je potrebný radikálny rez, musíte mať na zreteli, že kvitne na dvojročnom dreve, preto sa neskracujú všetky výhonky naraz, pretože v tom roku by nemala rastlina kvety. Výhonky sa strihajú na 5 - 10 cm. Najvhodnejší čas na presvetlenie alebo radikálnejší rez je jar (február, marec) alebo koniec leta po odkvitnutí. Kto chce zaštipovať konce výhonkov kvôli zahusteniu rastliny, nemal by ho strihať na jar.
Presádzanie
Ak je substrát prerastený koreňmi, treba rastlinu presadiť. V prvých rokoch sa odporúča presádzať rastlinu každý rok na jar. Keď sú rastliny staršie, presádzajú sa každých desať rokov. Presádzajú sa do zmesi kompostu a zeminy a pridá sa hnojivo.
Odreže sa spodná časť a tiež všetky štyri bočné na substráte ( na obrázku vidieť drenážnu vrstvu, ktorá zarástla do substrátu. Skontroluje sa, či v substráte nie sú škodcovia. Na do črepníka vložte opäť drenážnu vrstvu, vložte rastlinu a doplňte substrát. Polejte tak, aby sa substrát úplne nasal vodou.
Choroby a škodcovia
Rastlinu najčastejšie ohrozujú vošky, roztočce a štítničky. Ak je vlhké daždivé leto a rastlina ešte navyše prezimuje vo vlhkom prostredí, môže ju ohroziť huba Ascochyta. Napadnuté časti sa odstránia. Čierne a hnedé fľaky na listoch a výhonkoch sú príznakom rakoviny. Takáto rastlina sa nedá zachrániť.

Vošky

Oleandre ohrozujú veľké žlté vošky, ktoré nájdete hlavne na koncoch výhonkov alebo na kvetoch. Na listoch je lepkavý povlak. Postriekajte rastliny roztokom z mazľavého mydla alebo žihľavy. Pravidelne kontrolujte rastlinu, pretože vošky sa rýchlo množia.
 

Botrytis

Ide o hubovú chorobu, ktorá sa vyskytuje hlavne pri dlhšie trvajúcom vlhkom počasí, hlavne v jesennom období. Prejavuje sa plesnivým povlakom na listoch a kvetoch, opadávajú puky a listy. Odstráňte suché a plesnivé časti rastliny a pestujte ju ďalej na suchšom mieste. Znížte vlhkosť vzduchu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hubové ochorenie - Ascochyta

Je to tiež hubové ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri vlhkom počasí. Na začiatku ho môžete ľahko prehliadnuť, pretože rastlina vyzerá zdravo, neskôr sú postihnuté miesta hnedé až čierne a v závere uschýnajú. Môžete rastlinu preventívne postriekať proti hubovým chorobám, pretože ak to zbadáte už v pokročilom štádiu, hynie.

     
 


Rakovina

Táto choroba je spôsobená baktériami a prvým príznakom sú hnedé kruhové fľaky na listoch, ktoré sú neskôr vypuklé. Na kmeni sa tvoria rakovinové bujnenia. Včasným odstránením napadnutých miest sa môže rastlina zachrániť. V neskoršom štádiu rastlinu nezachránite. S touto chorobou však niektoré oleandre žijú aj viac rokov.

 

Štítničky

Hnedé fľaky na stonkách a listoch a lepkavý povlak poukazujú na napadnutie štítničkami. Ich vyničenie je pomerne ťažké, pretože majú pevný štít Buď sa použije fungicíd alebo sa použijú prostriedky s prídavkom oleja. Po dvoch týždňoch sa kúra zopakuje, pretože vajíčka a larvu sú chránené pod štítom.R
oztočce
na listoch sa objavia svetlé body, malé červené roztočce a pavučina. Príčinou ich výskytu je príliš suchý vzduch. Použije sa insekticíd a zabezpečí sa dostatočná vlhkosť vzduchu.

Vlnatky

Na listoch sa objavia biele vatové kôpky. Ak na ne naleješ menej percentný alkohol, vatové kôpky spľasnú a pod nimi objavíte vlnatky.

 


Sezbánia granátovočervená

(Sesbania punicea)

Táto rastlina sa u nás častejšie používa ako kvitnúci ker, dosahujúci výšku 1,5 m, menej ako črepníková rastlina. Kvitne nepretržite od jari do jesene. V záhrade sa dobre cíti na slnečnom a teplom mieste. Ak je horúce počasie, má výsokú spotrebu vody, v zime sa udržiava skôr v suchu, substrát však nesmie vyschnúť. Kvitne nepretržite od jari do jesene. Ak je substrát nadmerne suchý, opadávajú listy a kvety. V období vegetácie pridajte rastline do zálievky 1x týždenne hnojivo. Ak použijete zásobné hnojivo, polievajte rastlinu zvrchu. Ak je substrát prerastený koreňmi,  treba rastlinu presadiť. Na jar po vytvorení nových výhonkov ju zostrihajte – hlavne výhonky dlhé 10-15 cm. Prezimuje na suchom a chladnom mieste pri teplote 5-10oC. Udržiava sa skôr v suchu až do opadania listov. Nesmie však úplne vyschnúť. Počas daždivých letných dní ju môže napadnúť múčnatka. Môže sa tvarovať i ako kmieniková. 

Tavoľníkovec

(Sorbaria)

Je to rastlina relatívne odolná voči miernemu mrazu. Na začiatku leta ju zdobia krémovo biele kvety. Nemá žiadne zvláštne nároky na stanovište – darí sa jej tak dobre na slnku ako i v tieni. Ak chcete, aby bola čo najkrajšia, saďte ju do vápenatej pôdy bohatej na živiny, no dobrý vzhľad si zachová v akejkoľvek pôde. Pri sadení dodržiavajte vzdialenosti 1 a ½ metra, pretože rýchlo rastie a dosiahne hustý habitus. V lete ju výdatne polievajte, abz vytvorila čo najviac kvetov. Na jeseň sa zreže 15 cm nad zemou, aby v ďalšom roku bohato kvitla. V záhrade môže byť solitérnou rastlinou, no je vhodná i do živých plotov. 

Hloh

(Crataegus)

Je to ker s bielymi kvetmi, na jeseň je ozdobný červenými plodmi. Je to nenáročná rastlina. Vysaďte ho na slnečné až polotienisté miesto do mierne priepustnej pôdy, aby sa v nej nedržala stála nadmerná vlhkosť. Ak nekúpite hotovú rastlinu,musí sa strihať. Rozmnožuje sa najľahšie koreňovými výhonkami. Dobre znáša vietor i sucho a reaguje citlivo iba na pôdu, v ktorej boli predtým ruže. V tomto prípade sa brzdí rast rastliny. Je nutné pridať hnojivo na ruže. Môžu ho napadnúť listové vošky. Pretože tento ker má veľmi ostré tŕne, je nutné si dávať pozor a pri strihaní či ošetrovaní použiť rukavice. 

Mechúrik stromovitý

(Colutea arborescens)

Je to ker s nápadnými žltými kvetmi. V lete sa objavia plody zároveň s kvetmi, ktoré sú na ňom nepretržite od mája do októbra. Nemá žiadne zvláštne nároky na pôdu – darí sa mu i v suchej a piesčitej pôde. Plody sú horké a mierne jedovaté. Je rezistentný voči soli, znesie i horúčavy a sucho, ba dokonca i silný vietor. Rozmnožuje sa výsevom. 

Karagana

(Caragana)

Je vhodný na suché stanovište. Sadí sa do kyslej až alkalickej pôdy na slnečné stanovište. Je nenáročný na starostlivosť. Odoberá z ovzdušia dusík. Kvitnúť začína v máji nádhernými žltými kvetmi. 

Kasia

(Cassia)

Bohato kvitnúci ker, ktorý zdobí vašu terasu od júna do prvých mrazov, v zimnej záhrade od marca. Ak je v lete sucho, môže sa stať, že má menej kvetov. Na vašej slnečnej terase sa bude cítiť táto rastlinka ako doma. Môžete ju pestovať v črepníku, ale tiež ako rastlinu v temperovanej zimnej záhrade (10-12°C). V lete ju výdatne polievajte, pretože ak je suchý substrát, stráca okvetné lístky a neskôr i listy. V zime udržiavajte substrát suchší, rastlina však nesmie vyschnúť. Má stredne vysoké nároky na hnojenie. Výživa sa pridáva do zálievky 1x týždenne, alebo sa opäť zapracuje zásobné hnojivo. Aby sa rastlina dobre rozrástla, mala by sa od apríla do júna viackrát zaštipovať. Na konci jesene skráťte na polovicu. Ak to nestihnete na konci jesene, zostrihajte rastlinu na jar, pričom musí ísť o radikálny rez do viacročného dreva. 

Ruža

(Rosa)

Ruže pôsobia dominantne v záhonoch, na oblúkoch či pri stenách a múroch. Sadiť sa môžu i v letných mesiacoch, pokiaľ sú v pestovateľskej nádobe. Slnečné stanovište podporuje rast kvitnutie ruží. Slnko vysuší rýchlejšie mokré listy, čo zabráni prípadnému napadnutiu hubovými chorobami. Ruže sú hlboko koreniace rastliny, ktoré uprednostňujú kyprú, priepustnú pôdu. Ich korene sa ťahajú do hĺbky, aby tam našli vodu a živiny. Ak máte utlačenú, nepriepustnú pôdu, musíte ju bezpodmienčne prekypriť do hĺbky minimálne 50cm. Ruže obľubujú čerst ý vzduch,preto ich nesaďte do úzkych kútov záhrady. V týchto zákutiach ich skôr ohrozí múčnatka, hubové ochorenie a listové vošky. Nevhodné je i miesto pod korunou stromu, z ktorej stekajú kvapky vody na listy. Ich vlhkosť uvoľňuje cestu múčnatke a hubovým chorobám. Nesaďte ruže do " unavenej" pôdy, kde predtým rástli ruže alebo ovocné stromy. Vyberte im nové stanovište. Ak už musíte sadiť ruže na to isté miesto, vymeňte zem do hĺbky 50cm.

 

SadeniePri kúpe ruží si všimnite, či je vrúbľované miesto prikryté substrátom. Ako postupovať pri sadení?
Pred sadením postavte rastlinu do "vodného kúpeľa", kým neprestanú vystupovať vzduchové bubliny.
Jamu vykopte dostatočne širokú i hlbokú - nezávisí to od veľkosti balu, ale od miesta vrúbľovania.
Toto miesto sa nachádza medzi koreňovým kŕčkom a nadzemnou časťou. Musí byť 5 cm pod povrchom.
Vykopanú zeminu zmiešajte so substrátom. Opatrne odstráňte črepník a fóliu.
Horná hrana balu má byť s pôdou v rovine. Doplňte zmesou substrátu a zeminy a polejte.
Po zasadení naneste 20-30 cm vrstvu nástielky, do ktorej pridáte humus.
Vzdialenosti


    * Rýchlo rastúce záhonové ruže sa sadia v malých skuponách alebo v záhone vo vzdialenostiach 50cm.
    * Nízko rastúce záhonové ruže by sa nemali sadiť vo väčších vzdialenostiach ako 30cm.
    * Parkové a kríčkové ruže saďte vo vzdialenostiach 80-120 cm
    * Popínavé 100-150 cm

Výživa
Korene vysychajú oveľa rýchlejšie ako nadzemná časť, preto ich treba chrániť pred slnkom a vetrom mulčovacou nástielkou. Výživu nepridávate pred a počas sadenia, ale po položení nástielky pridajte humus. Bráni to odparovaniu vody počas horúcich dní a neskôr je výbornou ochranou proti mrazom. Draslík je v dobrej pôde prítomný a stará sa o látkovú výmenu. Ak ho má rastlina nedostatok, je citlivejšia a náchylnejšia na choroby. Pridajte im ho v letných mesiacoch. Dusík pridávajte v období rastu najneskôr však v júni. V druhej polovici júla už nehnojte, aby ste podporili dobré vyzretie.

Hnojivo na ruže
Zásobné hnojivo s postupným uvoľnovaním živín až na 6 mesiacov. Je vhodné pre všetky druhy ruží. Aplikuje sa do pôdy pred výsadbou (marec - jún). Je bohaté na stopové prvky bez rizika prehnojenia. Jedna aplikácia vystačí na celú sezónu.
Balenie: 300 g.

Strihanie

Letný strih ruží sa líši od jarného a jesenného. Týka sa tých odrôd, ktoré kvitnú viackrát. V júni, po prvom kvitnútí rastliny, vezmite ostré nožnice a zostrihajte ju až pod kvety. Väčšinou sa reže tretí alebo štvrtý pár listov pod kvetom. V žiadnom prípade nerežte príliš radikálne, pretože listy predstavujú pľúca rastliny a čím hlbšie režete, tým viac listov rastlina stráca. Správne strihaná a dostatočne olistená rastlina asi po 6 týždňoch zakvitne znovu. Odrezané časti odstráňte, pretože sú živnou pôdou pre huby a následne vznik hniloby rastlín. Odrezať priamo na hlavnom kmeni treba i divé výhonky, ľudovo nazývané vlk. Rozoznáte ich veľmi ľahko - majú na rozdiel od iných svetlú zelenú farbu. Ak ich ponecháte na rastline, vytvorí mnoho ďalších podobných výhonkov.

Budleja

(Buddleia)

Budleja je ker, ktorý sa môže kultivovať ako vysokokmeňová rastlina i ako bonsaj. Ak chcete mať kmienik, musíte ju upravovať tak, aby na každom výhonku zostal iba 1 pár listov. Rastlina sa sadí do hlinitej, humóznej pôdy, ktorú treba udržiavať vlhkú. V opačnom prípade listy zhnednú a po čase opadajú. Dobre sa cíti na chladnom a svetlom mieste. V zime by teplota nemala byť nižšia ako 10oC a vyššia ako 20°C.

Rozmnožuje sa vrcholovými odrezkami. Po zakorenení (po 6 týždňoch) ich presaďte do črepníka (13 cm). Do každého zasaďte 4 odrezky. Polejte a do zálievky pridajte vodorozpustné hnojivo (1x týždenne).

Strihanie

Plamienok

(Clematis)

Táto popínavá rastlina udivuje nádhernými plnými voňavými kvetmi a vzime je ozdobná nápadnými plodmi. Veľmi pekná je kombinácia plamienka a ruží. Plamienok uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovište. Do tieňa sa hodí C. Alpina a C. Montana. Pôda by mala byť bohatá na živiny a predovšetkým priepustná. Pretože negatívne reaguje na nadmernú vlhkosť, je nutné dať na dno jamy pred sadením drenážnu vrstvu (štrk). Podobne ako trúbkovec má rád „chladné nohy“, tj., vysaďte k nemu napríklad malé kry, ktoré však saďte zároveň s plamienkom, pretože reaguje citlivo na dodatočné obrobenie pôdy alebo utesnenie koreňov. Keď vám rastlina začína vädnúť, príčinou býva najčastejšie hubové ochorenie, následkom ktorého sa upchajú kapiláry a rastlina nemôže prijímať vodu. Vtedy pomôže iba zrezavať napadnuté výhonky do zdravého dreva. Pretože huby prenikajú do rastliny prevažne v oblasti pod pôdnym povrchom, treba zrezať tak hlboko, že vrúbľovacie miesto je minimálne 7-10 cm pod povrchom zeme, skráťte mierne po odkvitnutí, kvitnúce v lete zrežete radikálne vo februári/marci na výšku 30-40 cm.

Sadenie
1. Vykopte jamu asi 40 - 50 cm hlbokú a širokú
2. Na dno dajte asi 20 cm drenážnu vrstvu
3. Koreňové baly vytiahnite opatrne z črepníka
4. Vysypte do jamy zmes priepustného substrátu, kompostu a piesku.
5. Vložte rastlinu asi 20 cm od steny
6. Doplniť zvyšný substrát, poliať, vysadiť rastliny a dať mulčovaciu nástielku
7. V prvom roku nechať podpernú tyč
Rozmnožovanie odnožami

Na rozmnoženie plamienka alpínskeho (Clematis alpina) máte tri možnosti. Ak má dostatok semienok, je to najlepšia metóda. Vysejte semienka do črepníkov, keď sú už zrelé a prikryte ich asi 1 cm vysokou vrstvou substrátu. Nádobu postavte na chladné a tienisté miesto, vložte do zeme a substrát udržiavajte vlhký. Klíčenie nastane nasledujúci rok na jar. Clematis alpina patrí k tým, ktorých semienka klíčia v chlade. Popritom môžete od mája do júla odoberať odrezky. Odrežete polodrevnaté výhonky s dvoma pármi listov a vložíte ich do vlhkého piesku. Zabezpečíte vysokú vlhkosť vzduchu pomocou krytu zo skla alebo fólie. Tvorba koreňov trvá do jesene. Počas prvej zimy potrebuje ochranu pred mrazom. Nakoniec je možné i rozmnožovanie pomocou odnoží. Minuloročné výhonky skloníte k zemi a upevníte ich svorkami. Túto dotykovú plochu prikryjete na dĺžke 20 cm vlhkou zemou. Nasledujúci rok môžete zakorenené odnože oddeliť od materskej rastliny

Čarovné driene

Drieň floridský kvetnatý (Cornus florida urbiniana)
Tento drieň má viacero odrôd, ktoré majú farbu kvetov od bielej až po ružovú. Väčšinou sa predávajú zakorenené v črepníkoch a vysádzať sa môžu po celý rok. Po dlhšom období v pôde môže vyrásť strom. Pestovať sa môže vo všetkých oblastiach Slovenska, s výnimkou veľmi chladných zón. Je považovaný za najlepší kvitnúci ker na trhu. Vysádza sa do mierne kyslej pôdy na slnečné miesto alebo do polotieňa. Nesmie preschnúť, preto sa polieva menej často, výdatnejšie a pravidelne. Ihneď po odkvitnutí sa presvetlí. V období vegetácie sa pridáva hnojivo bez vápnika každých 20 dní. Na jar by malo hnojivo obsahovať vyšší obsah dusíka a draslíka, aby sa stimuloval rast nových výhonkov a kvetov. Rozmnožuje sa odrezkami a výsevom, čo je však ťažšie. Znesie v zime aj nižšie teploty bez ujmy. Do oblasti koreňov sa nastelú suché listy alebo mulčovacia nástielka.

Táto rastlina je citlivá na veľmi vysoké alebo nízke teploty a na choroby koreňového aparátu.
Sadenie:

Vykopte jamu trikrát tak veľkú, ako sú koreňové baly. Dno sa dôkladne prekyprí a vloží sa hnojivo. Opatrne vyberte rastlinu z črepníka, postavte na niekoľko minút do vedra s vodou. Rastlina sa vloží do jamy tak, aby bol povrch koreňového balu zarovno s povrchom pôdy, doloží sa okolo pôda a zavlaží sa.

Choroby a škodcovia

Rastlinu ohrozuje hubová choroba Anthracnose - hlavne v letnom daždivom období. Na listoch i kvetoch vznikajú fľaky, výhonky odumierajú. V tomto prípade zrežte rastlinu až do zdravého dreva. Predchádzať tejto chorobe môžete tým, že budete dodržiavať pestovateľské podmienky, ak rastlinu striháte, iba vtedy, keď je slnečné a suché počasie. Dávajte k rastline mulčovaciu nástielku, v období sucha polievajte pravidelne, nestriekajte na listy. Pozor treba dávať i pri hnojení - nedávať vyššiu dávku hlavne dusíka.


Strihanie

Drieň patrí do skupiny krov, ktoré sa strihajú iba minimálne. Sú pre to dva dôvody. Po prvé, tvoria tieto kry nové výhonky zo starého dreva, preto je regenerácia po reze zlá. Po druhé, kry majú svoj špecifický rast a pri reze sa môže zmeniť. Odporúča sa iba príležitostne presvetľovací rez. Zrežú sa bočné alebo prekrížené konáre, aby sa zachovala pevná a zdravá koruna. Najvhodnejší termín je koncom zimy alebo začiatkom jari, teda v čase pokoja, aby sa predišlo výtoku miazgy.

Drieň floridský (Cornus Florida „Cherokkee")
Vyvíja sa ako ker. Nie je stále zelený, na jar má červené sfarbenie. Dospelé rastliny dosahujú výšku 2,5 metra. Vydrží aj tuhé mrazy, okolo koreňa je však dobré v tomto období nastlať lístie. Na jar sa hnojí hnojivom s vyšším obsahom dusíka a draslíka, aby sa podporil rast.
C. „Cherokee Chief" - listy sú na jar do červena sfarbené    

Hortenzia

(Hydrangea)

Hortenzie sú dreviny, ktoré zhadzujú na zimu listy, ale sú i odrody, ktoré sú stále zelené. Vysádzajú sa často s rododendronmi a azalkami, pretože majú podobné nároky na pestovanie, ale hortenzie nie sú tak náročné. Keď odkvitnú rododendrony, začínajú kvitnúť hortenzie. Či má kvet modrú alebo červenú farbu, to ovplyvní hodnota pH pôdy. Biele odrody sú stále biele, nezávisle od hodnoty pH. Netreba sa čudovať, ak kúpite modrú hortenziu a začne kvitnúť na ružovo alebo naopak. Ak chcete inú farbu, pridajte rašelinu alebo vápnik.

Miesto
Vysádza sa do kyprej pôdy bohatej na živiny, na slnečné až polotienisté miesto chránené pred studeným vetrom.
Starostlivosť
Nie sú náročné na starostlivosť. Na jar sa mulčuje kompostom a hnojí, hnojivo sa pridáva od jari do jesene každých 14 dní, ak je rastlina zasadená v črepníku. V zime sa môže pred mrazom chrániť vetvičkami. Polieva sa tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Koreňové baly by nemali preschnúť, inak rastlina vädne.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami, ktoré sa vložia výsevného substrátu, do ktorého pridáte piesok a rašelinu. Na jar musia stáť odrezky na chladnom a polotienistom mieste.

Strihanie

Pre každý druh platia iné pravidlá. Hortezia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) sa strihá mierne- odstraňujú sa iba staré odkvitnuté a suché kvety. Najvhodnejším obdobím je jar potom, čo sa začnú vytvárať nové výhonky. Nožnice sa priložia tesne nad nasledujúci pár očiek. Staré zdrevnatené výhonky bez listov z poslednej jari musia zostať - na nich sa tvoria kvety. Výnimku tvorí staré a zmrznuté drevo, na ktorom už nevznikajú nové výhonky - toto sa zreže až po zelený nový výhonok. Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) sa môže strihať 10 cm nad pôdou. Ak to nie je potrebné, stačí odstrániť tenké vetvičky a pevné skrátiť o polovicu. Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens ) sa môže zostrihať každý rok tesne nad pôdou - potom tvorí mnoho kvetov. Hydreangea hybr. Tvorí kvety na jeseň, a preto sa nesmie na jar strihať.

Obr. 4 - Hydrangea paniculata sa nemusí radikálne strihať - stačí odstrániť tenké vetvičky a pevné skrátiť o polovicu.

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)
Táto hortenzia má úponky, pomocou ktorých sa šplhá do výšok.- nie až tak, ako je to u iných popínavých drevín. Je vhodná aj ako pôdopokryvná rastlina. Pekné lesklé listy má do apríla do konca októbra a niekedy aj v novembri. Kvitne v júni/júli. Od októbra majú listy žlté sfarbenie. Rastlina je aj v zime atraktívna, pretože výhonky sú hrčovité a majú červeno - hnedú farbu. V prvých rokoch rastie pomaly. Uprednostňuje polotieň až tieň. Pôda by mala byť humózna, kyslá až neutrálna, v každom prípade vlhkejšia. Rastlina neznáša vápnik a utlačenie pôdy.
V období vegetácie sa pridáva každých 14 dní hnojivo. Výživa sa zastaví koncom augusta. Polieva sa výhradne mäkkou vodou.
Strihanie
Strihá sa na ja, čo podporí rozvetvenie výhonkov, nie kvitnutie. Táto hortenzia kvitne po niekoľkých rokoch a má na rozdiel od ostatných iba biele kvety.
Rastlina potrebuje podperu a je odolná voči zime. V roku, kedy bola vysadená, potrebuje však ochranu pred mrazom y ihličia.
Je vhodná aj ako črepníková rastlina. V tom prípade však treba dať pozor na výdatnejšiu zálievku, substrát nesmie úplne preschnúť.
Rozmnožovanie
Popínavá hortenzia sa rozmnožuje delením alebo odrezkami z bočných výhonkov. Nesmú mať puky a zostať musia iba horné dva listy. Je možné ju rozmnožiť aj odnožami.
Ak chcete pokryť plot, vzdialenosti medzi rastlinami sú jeden meter.
Rozmnožovanie odrezkami
Na jar až do začiatku leta môžete odoberať drevnaté odrezky z nového nárastu s minimálne štyrmi očkami alebo dvoma listami - rozhodne nesmie mať kvety. Odstráňte listy v spodnej časti - to zníži odparovanie vody. Vložte koniec do zakoreňovacieho hormónu a odrezky vložte do zmesi perlitu, rašeliny a machu. Nádobu postavte na miesto chránené pred slnečnými lúčmi a zabezpečte dostatočnú vlhkosť vzduchu (napríklad pomocou fólie s otvormi). Keď sa vytvoria korienky, presadia sa semenáčiky do väčších nádob.

Rozmnožovanie odnožami

Použijú sa mladé výhonky so vzduchovými koreňmi, ktoré sú ohybné. Naklonia sa k zemi a asi 25 cm od konca výhonku sa pritlačia k zemi. Na mieste dotyku sa odstránia listy a výhonok sa nareže v tomto mieste, aby sa tam skôr vytvorili korienky. Rez by mal byť dlhý asi 1 - 2cm. Vykopte jamu a vyplňte ju asi do polovice zeminou. Pritlačte sem narezaný výhonok tak, aby smeroval v pravom uhle nahor. Upevnite ho drôtom. Miesto vyplňte zeminou a dôkladne polejte. Táto plocha sa udržiava stále vlhká. .V nasledujúcom roku sa môžu ukázať prvé výhonky. Po roku sa vytvorí dostatočné množstvo koreňov a odnože oddelíte od materskej rastliny nožnicami. Potom ich vysadíte.

Datura

Pôvodné divo rastúce formy tejto rastliny majú domov v Strednej a Južnej Amerike. V našich zemepisných šírkach kvitnú „nevhodne" - počas neskorej jesene a zimy. V najnovšom sortimente tretej generácie sa už nachádzajú hybridy, ktoré bohato a takmer nepretržite kvitnú omamne voňajúcimi násadami obrovských kvetov.
Vysádzajú sa do stredne ťažkého a humózneho substrátu s prídavkom kvalitnej rašeliny a s pH 5,5 - 6,5. Polieva sa tak, aby substrát nebol nadmerne vlhký a v miske pod črepníkom by nemala stáť voda. Nízke teploty a hustý porast môžu viesť k nadmernému opadávaniu listov, prípadne kvetov. Po odstránení uvedených príčin sa rastlina pomerne rýchlo zregeneruje a dostáva sa do pôvodnej rastovej kondície.
Vyberte jej slnečné miesto, prípadne polotieň, kde bude chránená pred vetrom - terasa, balkón, otvorená zimná záhrada alebo voľná pôda. Presádza sa každý rok. Mladé rastliny sa presádzajú v prvom roku pestovania ešte dodatočne 1x za sezónu v čase vegetačného rastu. Najvhodnejším obdobím je leto, pričom treba dbať na to, aby sa nepoškodila koreňová sústava. V období vegetácie sa pridáva 1x za dva týždne do zálievky viaczložkové hnojivo.
Pri nesprávnych pestovateľských podmienkach môžu rastlinu ohroziť škodcovia a choroby - bakteriálne a vírusové ochorenie, šedá pleseň (Botrytis cinerea), vošky, roztočce (chmeľový a ovocný), molice, húsenice, slizniaky a rôzne druhy červcov.
Všetky časti rastliny sú jedovaté, avšak iba pri použití veľkého množstva listovej hmoty. Sú veľmi citlivé na mráz. Rastlina prezimuje pri teplotách 8 - 12°C na svetlom mieste, kde sa občas polieva a je tu nízka vlhkosť vzduchu. V ponuke pestovateľov je dnes veľké množstvo rôznych foriem. Právom si zaslúžia našu pozornosť pre ich pestrú paletu farieb kvetov a bohatý rast.
Prezimovanie
Datura by mala prezimovať na svetlom mieste pri teplote 5 - 10°C. Ak máte dostatok miesta, prestrihajte ju až na jar. Zálievka sa obmedzí na najnutnejšie. Substrát by nemal preschnúť, ani byť veľmi vlhký - najlepšia je zlatá stredná cesta. Teplota maximálne 10°C je dôležitá, pretože sa rastliny práve pri tejto teplote dávajú von. Vtedy by sa mal urobiť aj rez, lebo rastlina začína vytvárať nové výhonky. Až po strihaní sa začína s výživou.

Kalmia

(Kalmia angustifolia)

Kalmia je nádherná drevina s bielymi či ružovými kvetmi, vhodná do malých záhrad, pretože dorastá do výšky 1 - 2 metre. Kvitne v júni/júli. Vysádza sa do zmesi záhradnej zeminy a rašeliny, pretože potrebuje kyslý podklad ako azalky. Dobre sa cíti v polotieni, na mierne vlhkom mieste. Rozmnožuje sa odrezkami a výsevom, ktorý však trvá o niečo dlhšie. Na jeseň je zálievka výdatnejšia, aby rastlina nemala poškodenie suchom. Vrstva z lístia a rašeliny poskytuje dodatočnú ochranu pred odparovaním vody a zabraňuje zamrznutiu pôdy. Počas chladných zimných mesiacov je prijímanie vody ťažšie, preto sa ešte pred ich príchodom musí dobre zásobiť vodou, aby bez ujmy prečkala toto obdobie. Je odolná voči zime. Ak rastline začínajú žltnúť listy, ide väčšinou o príliš svetlé miesto alebo nadmerne kyslú pôdu. Chlorotické fľaky sú príčinou nedostatku železa.

Jakaranda

(Jacaranda)

Inak nazvaná i africký tulipánový strom. Je to jeden z najkrajších okrasných stromov s tmavofialovými kvetmi. Je možné ju u nás pestovať i ako črepníkovú rastlinu. Vyberte jej svetlé miesto - ak stojí na tmavom stanovišti, začnú jej opadávať listy. Na jar však znovu vytvorí nové listy. Potrebuje celý rok rovnomernú vlhkosť, nie však vlhký substrát - inak listy žltnú a opadávajú. Od apríla do konca septembra sa pridáva každých 14 dní do zálievky hnojivo. Je možný i rez na kmeni - znovu vytvorí nové výhonky. Prezimuje na teplejšom mieste pri teplote 16°C. Polievajte ju ďalej, pretože pri suchom substráte sa listy skrúcajú a hnednú. Postarajte sa i o pohyb vzduchu.
Pestovanie v črepníku:
Je ozdobou každého bytu. Pestovanie je však náročnejšie. Je náročná na teplo a vyššiu vlhkosť vzduchu. Polieva sa vždy mäkkou vodou a každé dva týždne sa pridáva hnojivo bez obsahu vápnika.
Rozmnožuje sa ľahko semenami. Vysieva sa vo februári lebo v marci. Teplota substrátu by mala byť okolo 26°C.

Rododendron

(Rhododendron)

Rostlina, která si získala přízeň pěstitelů, majitelů zahrad. Díky pestré škále barev květů, které vyplní kouty vaší zahrady, efektně působí u vchodu či terasy.

Rhododendronům se daří v oblastech s vysokými srážkami, kde v létě není nadměrné teplo a v zimě nejsou silné mrazy. Sadí se do humózní půdy. Když chce mít majitel zahrady pěkny rhododendron, musí spnit jeho nároky na stanoviště a správně rostlinu zasadit. Osvědčila se mulčovací vrstva z kůry nebo rašeliny, která se nanese v tenké vrstvě okolo rostliny.
Osvědčené rady
 
* Slunce mezi 11,00 - 15,00 hodinou je absolutní jed pro rhododendrony (výjimku tvoří odrůdy Rhododendron yakushimanum).
* Dobrá příprava půdy rozhoduje o úspěchu.
* Nesadí se do těsné blízkosti stromů (tlak na kořeny). Nejlepší je vysazovat trochu dál od stromu s vysokou korunou a listnaté keře v takové vzdálenosti, aby měl rhododendron dostatek světla a vlhka. Chrání rostlinu před větrem a v zimě před vysušením a mrazy. Chráněné stanoviště podporuje i růst. Vhodné jsou jehličnaté stromy, ale i husté, v létě kvetoucí keře.

Jak postupovat při sázení?

Krok 1 - příprava rostliny na sázení
Nejdřív rostlinu vytáhněte z nádoby a zjistěte, zda jsou vlhké kořeny. Když nejsou, důkladně je zavlažte. Nejlepší je použít osvědčenou metodu ponoření do velké nádoby s vodu, kde ji necháte do té doby, než přestanou vystupovat vzduchové bubliny. Když nejsou kořenové baly pevné, postavte rostlinu do vody i s nádobou.
Krok 2 - příprava půdy

Vykopejte jámu na sázení, která bude 2x tak velká (do šířky i hloubky), jako je kořenový bal.
Krok 3 - výživa

Jámu vyplňte do 1/3 rašelinou a přidejte trochu organického hnojiva.
Krok 4 - překypření půdy

Jámu překopejte, aby se smíchala rašelina a hnojivo se spodní vrstvou půdy.
Krok 5 - závlaha

Jáma sa dookola vyloží rašelinou tak, aby ji byly kořeny obklopené. Rašelina musí být vlhká. Potom se rostlina poleje, aby byla v dobrém kontaktu s půdou.

Rhododendrony se mohou sadit po dobu celého vegetačního období. Květy je potřeba po odkvětu odstraňovat, aby kvetení rhododendronů bylo bohatší. Rostlina obyčejně přečká zimu bez problémů. Když zjistíte, že "trpí", je to příznak toho, že má nedostatek vody. Protože rhododendron má i v zimě listy, odpařuje přes ně vodu, kterou potom potřebuje doplnit. Jak ji však nenajde, usychá. Rhododendronům se daří, když jsou živiny vázány na humus. Hnojení 1x ročně zvyšuje obsah humusu v půde a stará se tak o vyrovnaný přísun živin. Rhododendrony a azalky nemají rozvětvený kořen, proto je třeba zalévat i hnojit v blízkosti rostliny.

Důležité upozornění
Když půda obsahuje nadměrné množství vápniku, kořeny rhododendronů trpí nedostatkom železa. V důsledku toho se listy rostliny zbarvují do žluta, listové žilky zůstávají zelené. Přidejte ihned hnojivo s vysokým obsahem železa a když ani po dvou týdnech není vidět žádné zlepšení, vyberte rostlinu z půdy a vysaďte ji znovu. Vyberte opatrně kořenové baly a rostlinu postavte do stínu. Jámu trojnásobně zvětšete a odstraňte špatnou půdu. Nové lůžko připravte ze substrátu pro rododendrony a z hnojiva. Rastlina se opět vysadí a důkladně zaleje.

Co s vápenatou půdou?
Ne všechny rostliny se ve vápenaté půdě dobře cítí. Když chcete jednoduchým způsobem zjistit, že je vaše půda vápenatá, všimněte si nejdříve jeji barvy - světlá barva je prvním předpokladem, že jde o tento druh půdy. Můžete si ji jednoduše otestovat pomocí octu. Kápnete ocet na hroudu hlíny - když začne šumět, můžete si být jistí, že je vaše půda vápenatá. Snížit pH můžete přídaním většího množství rašeliny. Je to však finančně nákladné a pH se často vráti do původní hodnoty. Když chcete i přesto vysadit rostliny, kterým dané pH nevyhovuje, postupujte podle návodu.

Vyhlubte jámu 40-50 cm hlubokou. Na dno dejte drenážní vrstvu (např. štěrk) a na ni položrte geotextílii. Boky jámy vystelte fólií, aby vápenatá půda nepronikla do jámy určené k výsadbě. Jámu naplňte substrátem. Zalévejte měkkou vodou. Hnojte mírně dobře odleželým kompostem nebo listovkou.

Substral na rododendrony

Pre všetky typy rododendrónov
a azaliek zabezpečuje bohaté
na kvitnutie v lete podporuje
tvorbu kvetov
Balenie:  300g
Kusy v balení:  20ks

 


Vodorozpustné hnojivo na rododendrony
Hnojenie zálievkou i na list
jar - zabezpečuje bohaté kvitnutie
leto - podporuje tvorbu pukov
na 350l zálievky
Balenie:350g
Kusy v balení:30ks

 

 

26.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 4
Dobrý deň, v ponuke v E - Shope na tejto... Engo s.r.o, Trnava (bez overenia) 20.04.2010 08:45
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť o... Koňaková (bez overenia) 24.08.2009 12:42
Pridajte prosím do Vášho katalogu aj tma... Mgr.AlenaKrižanová (bez overenia) 07.08.2009 19:36
kupila som si hortenziu,vysadiala som ju... stanka (bez overenia) 16.05.2009 23:26

Súvisiace články

01.06.2009 | Rastliny

13.05.2009 | Rastliny

13.05.2009 | Rastliny

Je ideál ...

18.05.2012 | Rastliny

02.06.2009 | Rastliny

Jazmín má viacero druhov, z ktorých jazmín pravý (J. officinale) a J. mesnyi znášajú mráz. Jazmín mnohokvetý ( Jas ...