Mediteránna záhrada

Zatiaľ nehodnotené

Kto si chce založiť mediteránnu záhradu, prinesie si domov  kúsok dovolenkovej flóry. U tejto záhrady ide skôr o farebnú paletu ako výber materiálu. Dominujú tu teplé farby, ako sú žltá, oranžová, červená a terakotová.
V tejto záhrade sa používajú exotické kontajnerové rastliny ako citrusy, agáve, oleander, ktoré lemujú cestičky alebo sú centrom záhrady. Nádoby sú z terakoty alebo aspoň v v tom istom farebnom tóne. Výhodou pri týchto rastlinách je zimná záhrada. Sú však aj také exotické rastliny, napríklad palmy či banánovník, ktoré v miernom pásme s ochranou pred mrazom prezimujú aj vonku.
Ak však bývate  v prostredí s nižšími teplotami v zime, vyberiete si krušpán (Buxus), nátržník (Potentilla) alebo ruže (Rosa). Južnú flóru dokáže nahradiť Pavinič trojlaločný (Parthenocissus tricuspidata), ktorý sa ťahá po pergole či mriežke.
Vhodné do tejto záhrady sú aj suché múry a bylinkové záhony. Miesto vysokých živých plotov sa vysadí svetlá alej z Cyprušteka hrachonosného (Chamaecyparis pisifera) . Exotiku prináša aj levanduľa (Lavandula) v kombinácii s ružami, ktoré sú vysadené pozdĺž ciest alebo záhonov. Celkový dojem  umocnia sochy, vodné prvky alebo slnečné hodiny.

Väčšina stredomorských rastlín má kvety vo fialovej alebo modrej farbe, je nutné pridať žltú alebo oranžovú. V záhrade na obrázku vľavo je kombinácia zelenej, oranžovej a fialovej. Vhodná do tejto kombinácie je aj čarodejka(Mimulus)Ľalia tigrovaná(Lilium lancifolium). Pôsobia exoticky a nie sú náročné na pestovanie.

Chodníky a dlažba

V mediteránnej záhrade dominujú kamenné chodníky a terasy, dlaždice sú väčšinou farebné a veľké. Aj tu prevláda farba terakoty. Nádoby sú v tvare hrnca.

Častejšie ako dlažba sa využívajú štrkové cestičky. Šikovní záhradníci si môžu vytvoriť cestičku z menších kamienkov, ktoré sa vkladajú do lôžka z betónu či malty. Vznikne akási mozaika, ktorá pôsobí decentne a je pomerne odolná voči počasiu i času. Je to však práca pre trpezlivých. Elegantná je kombinácia dlažby pieskovej farby a zelených rastlín - na obrázku dolu. Dlaždice sú rôznych veľkostí, aby nepôsobili príliš formálne.

Obr.1 - Nádoby sú v tvare hrnca
Obr.2 - Dlažba je výraznej farby a dlaždice veľké

Ak zvolíte štrk, mali by ste  použiť  väčšie kamene, ktoré slúžia ako „nášľapné“. Na obrázku je štrk aj kamene sivej farby a v tom istom odtieni je aj nádoba s vodou. Celý dojem podčiarkuje jednoduchá drevená lavička a popínavá rastlina na drevenej podpere.

Voda

Voda neodmysliteľne patrí k dovolenke a k stredomorskej záhrade, kde je dôležitý hlavne zvuk, ktorý vydáva. Tu nájdete hlavne malé vodopády a kanály.

Vľavo je vodný kanál, na ktorom je dlažba z dreva. Vpravo bazén s malým vodopádom. Rozhodne musí ísť o väčšie vodné plochy

Trvalky

Samozrejme, že základnými rastlinami sú už spomínané citrusy, olivovník(Olea),levanduľa(Lavandula) a iné bylinky, ale využiť môžete aj ďalšie. Alchemilka (Alchemilla), ruman (Anthemis), dráčik (Penstemon), arábka (Arabis), trávnička (Armeria), kokarda (Gaillardia), fakľovka (Kniphofia), divozel (Verbascum).

   

Dreviny

Akácia (Acacia),brest(Ulmus), azalky(Rhododendron simsii), kamélie(Camellia),cezmína(Ilex), krušpán(Buxus) a ruže(Rosa). Akácie a brest pôsobia exoticky, u brestu je možné tvarovať korunu.

Obr. 1 - Pekná je Acacia podalyriifolia, ktorá má strieborné listy a žlté kvety
Obr. 2 - Cytisus hollandica s peknými ružovými kvetmi

Brest horský (Ulmus glabra „Pendula“)
Je to nižšia drevina, ktorá pomalšie rastie a má prevísajúce výhonky. Je možné ho tvarovať podľa vašich predstáv. Má vyššie nároky na pôdu, živiny, svetlo a vodu. Pôda by mala byť dôkladne prekyprená a mala by dobre prepúšťať vodu. Táto drevina sa používa ako solitér a nie je inak náročná na pestovanie.

Návrh záhrady 1

Záhon je v odtieňoch zelenej a modrej farby, lemovaný krušpánom (Buxus). Vpravo je pieskovisko v podobe špirály. Medzi záhonom a pieskoviskom je trachykarp (Trachycarpus fortunei), ktorý je odolný voči mrazu do -10°C. Ak je záhrada v pásme, kde bývajú vyššie mrazy, zasadí sa do črepníka a na zimu sa dá do zimnej záhrady. Záhony sú v modro – sivej farbe. Sivé listy má palina (Artemisia  ludoviciana „Silver Queen“), modré kvety smohla (Anchusa azurea),perovskia (Perovskia) a šalvia (Salvia „Mainacht“).
Biele kvety   Vavrínovca portugalského (Prunus lusitanica) oživia záhon – rastlina je po celý rok zelená.

Návrh záhrady 2

Tu dominujú voňavé rastliny s kvetmi fialovej, bielej a ružovej farbe. Živý plot je z levandule (Lavandula „Hidcote“). Lemuje bylinky, kry a ruže. Sú tam aj miesta vysypané štrkom a okrasné trávy. Dominantou je cyprusovec(Cupressocyparis), ktorý je tvarovaný do špirály. Je odolný voči mrazu.
Každá záhrada by mala mať veľký strom – tu je ozdobou  albízia(Albizia), ktorá má exotické kvety ružovej farby. V záhone  je aj Ozdobnica čínska(Miscanthus sinensis“KLeine Fontane“) vysadené v štrku a obklopené kameňmi rôznych veľkostí. Z terasy do záhrady vedie cesta zo štyroch veľkých dosiek. V máji sa otvoria biele kvety rožca(Cerastium), ktoré vyzerajú dobre pri cestičkách, hlavne kombinácia kvetov a strieborných listov.

17.08.2012 | Pridal(a): autor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...