Modermá záhrada

Zatiaľ nehodnotené

Ešte nedávno dominovala záhrada v štýle divokej prírody. Nemenil sa tvar drevín, ktoré rástli na divoko a z materiálu bolo na vrchole slávy drevo.
Čoraz viac ohlasujú záhrady návrat do obdobia nadvlády kameňa. Záhradné prvky, ako sú cesty, terasy a schody by mali byť v harmonickom celku s domom a zeleňou. Aj kameň musí tvoriť s obrazom záhrady harmóniu. Záhradný architekt Reiner Tichai tvrdí, že kamene si vyžadujú vhodné pozadie. Tak ako kameň z lesa nehľadáte na ploche z dlažby, ani štrk netrúsite na trávnik, tak aj granit potrebuje na to, aby vynikol, správnu polohu. Napríklad ak má dom kubický tvar, sú predné časti okien, dvere a tiež strecha symetrické.
Potom by mala byť táto symetria aj v záhrade. Tvarovky, teda orezané a opracované kamene, podčiarkujú veľké plochy a dodávajú im symetriu. Ale žiadne pravidlo bez výnimky - tiež kontrast k symetrii vyzerá dobre. Vybrať sa môže extrém - mozaikový kameň položiť do kosoštvorca alebo kruhu, alebo kamene umiestniť na dvor.
Chceli by ste naozaj, aby sa symetria pri dome narušila? Tu je nutné mať na zreteli, že priveľa rovnakých farebných tónov pôsobí nudne.
Neobmedzená architektúra, čisté línie patria k základom modernej záhrady, presne tak ako kontrastné kombinácie rôznych materiálov. Častejšie môžete vidieť štruktúrované aranžmány z bieleho štrku, okrasných trávnatých plôch, bridlice alebo zinku.
V modernej záhrade sa kombinuje betón s oceľou, sklom alebo plastom. V záhonoch dominuje okrem rastlín biely štrk, ktorý je kontrastom ku každej farbe rastliny. Aj výber rastlín v modernej záhrade má svoju osobitosť. Obľúbené sú plošné výsadby s architektonickým charakterom a pregnantné kontúry. Bohaté a pestré výsadby hrajú v tejto záhrade „druhé husle". Dôležitejšia je štruktúra listov, monochromatický výber výrazných kvetov, tvarov a stále zelené dreviny.
Celoročný akcent dodá záhrade tis (Taxus), vavrínovec (Prunus laurocerasus), krušpán (Buxus) a cypruštek (Chamaecyparis) alebo tuja (Thuja). Prvkom v modernej záhrade sú i topiary - tvarované dreviny.
Topiary
Sú to tvarované dreviny, ktoré zostriháte do želaného tvaru. Samozrejme, vyžaduje si to trpezlivosť, ale ak si ich zhotovíte sami, budete mať z nich oveľa väčšiu radosť . Tvarovať môžete tie dreviny, ktoré dobre znášajú rez, napríklad krušpán (Buxus), tis (Taxus), dráč (Berberis), vtáčí zob (Ligustrum), bršlen (Euonymus) a iné.

Ako na to

Tvarovanie do špirály
Tvarovať môžete krušpán (Buxus). Ak má hustý a rovnomerne narastený habitus, zostrihajte ho najskôr do kužeľa. Nasledujúci rok založte špirálovito na rastlinu pás z tkaniny a strihajte pozdĺž neho zdola nahor „brázdu". Nasledujúci rok strihajte v máji a na konci leta a upravte tvar - odstrihnite tie výhonky, ktoré vyrástli z „tvaru".

Bambus, trávy a javor
Bambus a trávy pôsobia elegantne a exoticky, ak ich správne skombinujete. Okolo nich môžete dať farebnú mulčovaciu nástielku alebo štrk.
Veľmi pekný kontrast vytvárajú odtiene žltej a červenej, ktorú zjemňuje zelená s oranžovou. Tento záhon je skutočne pekný takmer v každom ročnom období a zaberá plochu 6m2.


1.Bambus (Pleioblastus )- 1 ks
2. Kavyľ (Stipa gigantea)- 1 ks
3. Chlpaňa lesná (Luzula sylvatica) - 1 ks
4. Hakonechloa macra - 1 ks
5. Kostrava  modrá (Festuca glauca 'Zwergenkönig' )- 1 ks
6. Kostrava medvedia (Festuca scoparia) - 1 ks
7. Kostrava (Festuca mairei)- 1 ks
8. Perovec psiarkovitý (Pennisetum alopecuroides) - 1 ks
9. Proso prútnaté (Panicum virgatum) - 1 ks
10. Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis )- 1 ks
11. Ostrica širokolistá (Carex plantaginea) - 1ks
Kamene
Kamene sú dôležitým prvkom modernej záhrady. Rula, bridlica a granit. Ich farba je od svetlosivej až po tmavú. Schody, obruby, cestičky z prírodného kameňa sú vhodné k múrom z fasádneho betónu z neopracovaného povrchu. Vedľajšie cestičky je možné budovať z lacnejšieho materiálu - z ostrého alebo okrúhleho štrku. Aby sa podčiarkol tento minimalizmus, odporúča sa hra s farbami: svetlá dlažba z kamennej drviny je pekný kontrast k múru z tmavej ruly. Na terase a niektorých chodníčkoch je dominantou pieskovec.

Pieskovcový chodník Kombinácia tmavej ruly
a bieleho štrku

Kov
Častým materiálom v modernej záhrade je v poslednom čase oceľ COR-TEN®, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Vďaka legovaniu meďou a chrómom sa na povrchu vytvorila ochranná pevne priľnavá korózna vrstva, ktorá má zároveň atraktívny vzhľad a nezvyčajnú červenú farbu. Používa sa v záhradnej architektúre na výrobu rôznych ozdobných prvkov a figúr.
Oceľ COR-TEN

Biele kamene a červené
prvky z ocele COR - TEN
(svietniky) tvoria pekný
kontrast


Obruba trávnika z ocele COR -TEN oddeľuje mäkkú a tvrdú časť záhrady

 

Návrh na modernú záhradu

Tento plán rozvrhuje záhradu na viacero častí. Prvou je predzáhradka s parkoviskom. Za domom je terasa, trávnik v tvare kruhu s alejou vistérií, záhradný domček a platany.
1 - Prunus lusitanica
2 - Krušpán (Buxus)
3 - Levanduľa (Lavandula)
4 - Muchovník (Amelanchier)
5 - Tis (Taxus)
6 - Hortenzia (Hydrangea)
7 - Breza previsnutá ( Betula pendula)
8 - Vistéria (Wisteria)
9 - Platan (Platanus)
10- Vŕba (Salix)
11 - Nádoby s vodou
Predzáhradka
V predzáhradke sú nenáročné krušpány (Buxus), okrasné trávy a vľavo na pláne je Prunus lusitanica. Cesta k parkovisku je mierne vyvýšená a vystlaná pieskovcom. Na jej konci je vavrínovec (Prunus) tvarovaný do kmienika.
Prunus lusitanica
Do modernej záhrady nie je vhodná každá rastlina. Na priečelie domu, do predzáhradky alebo k cestičke môžete vysadiť práve Prunus lusitanica. Dobre znáša rez, je stále zelený a má mnohostranné použitie. Vysadiť sa môže ako živý plot, do črepníka, na balkón a terasu. Tvarovať sa môže aj do kmienika. Je to nenároční rastlina, ktorá aj u nás prezimuje. Dorastá do výšky tri metre a mladé výhonky sú červené. Kvety krémovej farby sa objavia v júni a neskôr zdobia rastlinu plody.
Pôda by mala byť suchšia, mierne kyslá až alkalická a rozhodne dobre priepustná. Najlepšie sa mu darí na slnečnom až polotienistom mieste. Rastlina dobre znáša horúčavy aj mráz. Aj po radikálnom reze vytvorí rýchlo nové výhonky.


Terasa

Na terasu sa vychádza zo zadnej časti domu po schodoch. Je vyložená pieskovcovou dlažbou a vysadená hlavne levanduľou. V rohu je Muchovník Lamarckov (Amelanchier lamarckii)  a v ľavom rohu nádoba s vodou.
Muchovník Lamarckov (Amelanchier lamarckii)
Je to skutočne strom vhodný do modrenej záhrady. Na jar začína s medenočervenými listami, od apríla do júna má nápadné biele kvety, v lete jedlé červené plody a na jeseň sa listy sfarbia do žlta až purpurovo červena. Rastlina uprednostňuje suché, slnečné miesto, darí sa jej však aj v miernom tieni. Iba bez rezu sa tento strom rozvinie do plnej krásy. Z plodov sa pripravuje želé, sirup a kompót.
Sadí sa ako všetky bežné dreviny. Dobre znáša krátkodobo aj mokrú pôdu. Na jar, kedy rastlinu sadíte, pridáva sa iba organické hnojivo, ktoré sa roztrúsi okolo koreňa. V ďalšom roku môžete pridať aj anorganické hnojivá. Táto drevina je nenáročná na starostlivosť a nemá žiadne zvláštne nároky. Na konci jesene od novembra sa v prvom roku zostrihá na polovicu. V ďalších rokoch sa strihajú iba v prípade úpravy tvaru.

03.05.2010 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...

16.03.2009 | Realizácie záhrad

 Prinášame niekoľko tipov na výsadbu farebných záhonov. Vyberte si podľa farby - tón v tóne alebo pestrosť. Modrý záhon ...