Návrhy do menších záhrad

Zatiaľ nehodnotené

Stromy s malou korunou
Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a symbolom dlhého života - stromy. Nie je žiadnou zvláštnosťou, že v každej záhrade je strom. Ak je vaša záhrada malá, váš sen o strome sa začína rozplývať. Skôr než sa ho vzdáte, zvážte, akú funkciu v záhrade má plniť.
Svetlo a tieň
Svetlo a tieň hrajú pri voľbe stromu svoju dôležitú úlohu. Ak má napríklad stáť pri stene domu, odporúča sa taká odroda, ktorá i vtedy, keď je plne olistená, poskytuje dostatok svetla. Ideálne sú stromy so svetlou korunou a jemnými listami, ako napríklad muchovník (Amelanchier). V blízkosti miesta na sedenie alebo na terasy vytvárajú listy tieň, ktorý oceníte hlavne počas horúcich letných dní. Strom v blízkosti detského ihriska by mal vytvoriť hustým olistením a kompaktnou korunou väčší tieň - tu by bol vhodná katalpa (Catalpa bignonioides).
Katalpa
(Catalpa bignioides) - vhodná ku vchodu domu


Nádherné kvety katalpy
Tvar
Tvar stromu je dôležitý bod, ktorý musíte mať pri výbere na zreteli. Ak má strom stáť na mieste, kde je menej priestoru, vyberte taký druh, ktorý je štíhly - napríklad dub letný (Quercus robur „Fastigiate Koster"). Dorastá do výšky 8 - 12 m, ale je iba dva metre široký.
Tvar stromu
Tvar stromu je tiež dôležitým kritériom pri výbere stromu. Ak má stáť na mieste, kde je menej priestoru, vyberte taký, ktorý má štíhly stĺpovitý tvar - napríklad dub letný (Quercus robur „Fastigiate Koster"). Dorastá do výšky 8 - 12 m, ale šírku má iba 2 metre. Malé stromy s okrúhlou korunou, napríklad javor mliečny (Acer platanoides Globosum"), sú vhodné k hlavnému vchodu. Tento druh javora má výšku 4 - 5 metrov a šírku 3 metre. Na tento priestor môžete vysadiť i jaseňovec metlinatý (Koelreuteria paniculata),ambrovník styraxový ( Liquidambar styraciflua) alebo jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia). Vyslovene také stromy, ktoré tvoria veľký tieň, majú korunu v tvare dáždnika - napríklad katalpa (Catalpa bignonioides „Nana" ) alebo lipa malolistá (Tilia cordata „Green Globe").Listy ambrovníka (Liquidambar) sú na jeseň ozdobou záhrady
 


Jaseňovec metlinatý
(Koelreuteria paniculata)
 


Javor mliečny
(Acer platanoides)


Okrasné stromy
Mnohí záhradníci hľadajú nielen také stromy, ktoré vytvárajú v lete tieň, ale majú i okrasnú funkciu - napríklad v jesennom období majú nádherné sfarbenie listov alebo farebné plody. Sem patria napríklad - muchovník (Amelanchier - kvety, pestré listy), čerešňa pílkatá - sakura - Prunus serrulata (kvety, žiarivé listy), Prunus ceracifera „Woodii - kvety, tmavočervené listy), ambrovník - Liquidambar (pestré listy na jeseň), alebo okrasná jabloň (Malus - nádherné kvety, plody).


 
Návrhy na výsadbu
1. Okrasná čerešňa (Prunus serrulata)
2. Rododendron (Rhododendron yakusimanum)
3.Hortenzia (Hydrangea quercifolia)
4. Pieris ( Pieris japonica 'Variegata')
5. Cezmína (Ilex glabra 'Compacta')
6.Hlaváč (Scabiosa columbaria 'Butterfly Blue')
7. Budleja (Buddleja davidii 'Nanho Purple')
8. Orlíček (Aquilegia hybrids)
9. Srdcovka (Dicentra spectabilis)
 
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)
Táto trvalka má mnoho názvov - lietajúceho srdca, cez ženské srdce až po slziace srdce. Vysádza sa do humóznej a na živiny bohatej pôdy na slnko alebo do polotieňa. Kvitne od apríla do júna a dorastá do výšky 60 cm. Po odkvitnutí sa zatiahne a zožltnuté listy sa odrežú. Aby v záhone nevznikli prázdne miestam vysádza sa srdcovka medzi trvalky s bohatým olistením. Polieva sa výdatnejšie. Rozmnožuje sa delením v zimnom období.
 Hlaváč (Scabiosa)
Darí sa jej v pôde, ktorá má vyšší obsah vápnika. Je citlivá na nadmernú vlhkosť, preto sa polieva úspornejšie. Pravidelne sa odstraňujú odkvitnuté kvety, čo predĺži kvitnutie. Kvety tvorí od júna do októbra a dorastá do výška asi 40 cm. Potrebuje slnečné miesto a ako každá trvalka dostatok plochy, aby sa mohla rozrásť. Kvety môžete strihať a aranžovať do vázy. Hnojivo sa pridáva 1x za rok. Nepotrebuje žiadnu ochranu pred mrazom.
 
Kombinácia ihličnatých drevín
1. (Thuja occidentalis 'Degroots Spire')
2.(Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis')
3. (Picea pungens 'D. H. Montgomery')
4. (Juniperus chinensis 'Daub's Frosted'
5. (Microbiota decussata)
6. (Juniperus conferta 'Blue Pacific')

 

 Smrek pichľavý (Picea pugens) - ľudový názov - strieborná jedlička
Je to ideálna drevina na živé ploty. Vysádza sa na slnečné miesto a dorastá do výšky (ak ju nestriháte) 15 metrov. Je vhodná i ako vianočný stromček. Na pôdu nemá žiadne zvláštne nároky - darí sa jej tak v piesčitej a hlinitej pôde, ako v humóznej. Je i odolná voči mrazom. Aby ste ju nemuseli strihať, mali by ste pri sadení pamätať na dostatočné miesto potrebné pre rastlinu. Polieva sa pravidelne a výdatne, aby sa nepoškodili jemné korienky. Tak ako iné koniféry, aj tento môžu občas ohroziť vošky.

 Kombinácie listnatých drevín
1.Vŕba biela (Salix alba 'Britzensis') - 1 rastlina
2. Lieska obyčajná (Corylus avellana 'Contorta') - 1 rastlina
3.Vŕba biela (Salix alba 'Vitellina' - 1 rastlina
4. Drieň (Cornus alba 'Sibirica') - 1 rastlina
5. Bršlen (Euonymus fortunei 'Ivory Jade') - 4 rastliny
6.Čemerica (Helleborus foetidus) - 2 skupiny po troch rastlinách
7.Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum 'White Nancy') - 5 rastlín vo vzdialenostiach 15 cm

Vŕba biela (Salix alba)
Táto drevina má rada otvorené a slnečné miesto, kde sa môžu jej poskrúcané výhonky plne rozvinúť. Vysádza sa do humóznej a vlhkejšej pôdy v jarnom období. Po vysadení sa výdatne zavlaží. Rozmnožuje sa koreňovými odnožami. Nové rastliny sa potom niekoľko rokov zaštipujú, aby dosiahli hustý habitus.
Správne sadenie trvaliek a drevín
Ak si dáte urobiť návrh záhrady a sami si ho realizujete, môžete občas všetko pokaziť nesprávnym sadením či zmenou miesta.
Ako na to?
Aká je optimálna hĺbka sadenia trvaliek a drevín?
Je ešte mnoho pestovateľov, ktorí sadia trvalky príliš hlboko. Pritom je koreňový bal zakrytý vyššou vrstvou zeme. To môže mať fatálne následky: tieto rastliny majú problémy s „uchytením sa", prípadne rastú neskôr a po čase môžu uhynúť. Príčinou je väčšinou nedostatok vzduchu v oblasti koreňov, čo je viditeľné hlavne u ťažkých pôd alebo pri vysokej vlhkosti. Aby sa rastlinám dobre darilo, je dôležité poznať správnu hĺbku sadenia.
Ako poznáte správnu hĺbku sadenia?
Orientačným bodom je horná hrana koreňového balu. Rastlinu vložte tak hlboko, aby horná hrana balu bola prikrytá iba 1 cm hrubou vrstvou zeme. Aj rastliny, ktoré sú sadené príliš vysoko, môžu rásť bez problému, ak sú dostatočne zásobované vodou. V tomto prípade je to menej problematické ako pri hlbokom sadení. Prostokorenené rastliny by sa mali sadiť do takej hĺbky, ako boli v lesnej škôlke. Správnu hĺbku poznáte podľa zmenenej farby na prechode medzi koreňom a drevom. Dôležité je kontrolovať hĺbku ešte nejaký čas po zasadení. Hlavne pri rastlinách s koreňovým balom môže vďaka váhe balu rastlina klesnúť hlbšie. Ak klesne povrch kvôli prudkým dažďom či intenzívnej zálievke, vyberte rastlinu a zasaďte ju vyššie, alebo odoberte časť pôdy z povrchu a oblasť koreňa či balu vysaďte pôdopokryvnými rastlinami. U niektorých rastlín môže mať hlboké sadenie aj iný účinok - napríklad pivonky tvorí vtedy veľa listov, ale žiadne kvety. To isté platí i pre kosatce (Iris germanica), ktorých rizómy môžu hniť.
Výnimky z pravidla
Je zopár rastlín, ktorým sa lepšie darí, ak sa sadia hlboko. Takýmto príkladom sú ruže. Očkovacie miesto (najspodnejšie rozvetvenie) by malo byť bezpodmienečne 5 cm pod povrchom. Aj plamienok (Clematis) sa sadí hlbšie. Z mäkkého tkaniva pod povrchom vytvárajú nespočetné množstvo výhonkov, z ktorých sú neskôr pevné hlavné výhonky.
 

Ruže patria medzi rastliny, ktoré sa sadia hlbšie - očko musí byť 5 cm pod povrchom
Rastliny na suché miesta
Väčšina rastlín trpí na suchých miestach a odráža sa to na ich raste, listoch či tvare. Ak máte suché kúty v záhrade, vyberajte preto rastliny, ktoré sú týmto extrémnym podmienkam prispôsobené.
Farba a štruktúra listov
Farba a štruktúra listov je dôležitým znakom na rozlíšenie. Sú rastliny, ktoré majú sivozelené listy, hrubé až kožovité listy. Príkladom sú juka (Yucca), levanduľa (Lavandula) alebo rozmarín (Rosmarinus). U ihličnatých drevín platí, že väčšina z nich vydrží i dlhšie obdobie sucha. Patria sem napríklad borievka (Juniperus) alebo borovica.  Niektoré rastliny majú na povrchu listov jemné chĺpky. Tie sa starajú o to, aby sa na liste udržala vyššia vlhkosť vzduchu a obmedzilo sa odparovanie vody. Príkladom je borovica.čistec vlnatý (Stachys byzantina „Carpet") alebo veronika klasnatá (Veronica spicata „Incana").

Sukulentné rastliny

Tieto rastliny majú mäsité listy, v ktorých majú zásoby vody. Táto im pomôže prečkať bez ujmy aj dlhšie obdobie sucha. Patria sem napríklad Delosperma, rozchodník (Sedum), skalnica (Sempervivum) - tri trvalky, ktoré sú vhodné nielen do skalky, ale i na strešnú záhradu.


Cibuľoviny, hľuznaté rastliny

Celkom inak sa prispôsobujú cibuľnaté a hľuznaté rastliny, prípadne tie, ktoré tvoria rizómy. Cibuľnaté rastliny majú zásoby vody a živín v cibuliach. Rovnakú úlohu majú rizómy a u hľúz je základňa výhonkov pod povrchom. Patria sem napríklad cyklámen (Cyclamen), cesnak (Allium), veternica (Anemone blanda) a kosatec (Iris).

Miesto a starostlivosť

Všetky rastliny, ktoré obľubujú sucho, majú spoločné: sadia sa na suché a slnečné miesto s dobrým odvodom vody. Väčšinou ide o piesčitú pôdu a vyvýšené miesto, odkiaľ voda dobre odteká. Vhodné je miesto na južnej strane domu, naopak, nevhodné sú jamy alebo preliačeniny, kde sa voda zberá a tak isto hlinitá pôda. Voda udržiava vodu tak dlho v oblasti koreňa, až začnú hniť. Dobrý odvod vody rastlina ocení hlavne v období s vysokými zrážkami. Vtedy rastliny nezmrznú, ale hnijú.
16.11.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

 Prinášame niekoľko tipov na výsadbu farebných záhonov. Vyberte si podľa farby - tón v tóne alebo pestrosť. Modrý záhon ...