Návrhy na výsadbu

Zatiaľ nehodnotené

Modrý záhon

 Prinášame niekoľko tipov na výsadbu farebných záhonov. Vyberte si podľa farby - tón v tóne alebo pestrosť.
Modrý záhon
1. Vojnovka plazivá (Polemonium reptans)
2. Ľan trváci (Linum perenne)
3. Agerát (Ageratum Blue Perfection)
4.Kosatec nemecký ( Iris germanica Blue Peter)
5.Flox ( Phlox Miss Lingard)
6. Kosatec sibírsky (Iris sibirica Perrys Blue)
7. Veronika zubatá (Veronica austriaca)
8. Ľalia (Lilium henryi)
9. Monarda (Monarda didyma Cambridge Scarlet)
10. Smohla talianska (Anchusa italica)
11. Pivonka (Paeonia Festiva maxima)
Vojnovka plazivá (Polemonium reptans

 P. californicum P. reptans

Táto rastlina s kvetmi vo farbe neba potrebuje stále mierne vlhkú pôdu a priame slnko. Celý rok môže zostať v záhrade, netrpí ani v zimnom období. Polieva sa každých desať dní aj v zime. Počas zimného obdobia má rastlina obdobie oddychu a nedáva sa preto hnojivo. Pôda by mala mať určitý podiel výživových prvkov. Hnojivo sa pridáva v období vegetácie. Kvitne v máji - júni a dorastá do výšky 35 cm. Na jeden meter štvorcový sa vysádza deväť rastlín. Kombinovať sa môže so skalničkami.

Žltý záhon

Žltý záhon
1. Ľalia (Lilium Valencia „Orange")
2. Margarétka (Leucanthemum superbum )
3. Ľaliovka (Hemerocallis dumortieri)
4. Flox šidlolistý (Phlox subulata „Pepolino")
5. Ľan trváci (Linum perenne)
6. Ruman farbiarsky (Anthemis tinctoria Moonlight)
7. Papuľka (Antirrhinum Yellow King)
8. Torenia fournieri „Golden Kind"

 Anthemis Torenia Phlox divaricata Antirrhinum Yellow King

 Ruman farbiarsky (Anthemis tinctoria)
Rastie aj v suchom trávniku na slnečnom a teplom mieste, pekná je aj v skalke. Poznáme biele a žlté odrody. Do tohto plániku môžete zakomponovať aj bielu odrodu. Kvitne prakticky celé leto ( od júna do septembra). Dorastá do výšky 30 cm a tvorí rýchlo trsy. Na jeden meter štvorcový sa sadí šesť rastlín, pričom vzdialenosti medzi nimi by mali byť 40 cm. Pôda na vysádzanie musí byť dobre priepustná a pH by malo byť neutrálne. Nároky na živiny sú mierne. V podstate je možné povedať, že pri správnom výbere miesta rastie bez problémov. Obsahuje éterické oleje, nepoužíva sa však ako liečivá rastlina, ale kvôli farbe kvetov na farbenie látok. Preto má často i ľudový názov „farbiarska kamilka".

Papuľka (Antirrhinum)
Je to veľmi obľúbená záhradná rastlina. Kvitne takmer vo všetkých farbách od júna až do prvých mrazov. Dorastá do výšky 40 - 60 cm. Na jeden meter štvorcový sa sadí 10 rastlín a vzdialenosti medzi nimi sú 20 - 40 cm. Uprednostňuje slnečné až polotienisté miesto a vlhkú, nie premokrenú a bežne hnojenú pôdu. Aby sa zabránilo tvorbe semien, musia sa pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Dobre sa cíti na slnečnom mieste aj v suchej, ale dobre priepustnej pôde. Rozmnožuje sa výsevom od januára do marca pri teplote 15 - 20°C. Na otuženie sa dáva von od apríla. Používa sa do záhonov a tiež ako rezaná rastlina. Občas ju ohrozia vošky, sivá pleseň a múčnatka. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, odporúča sa však ochrana pred zimným slnkom a vlhkosťou.

 Torenia fournieri

Je to v podstate známa rastlina, ktorá j už dlhšie známa, menej známe sú nové druhy, ktoré majú tieňovaný kvet a nové farby. Kvety produkujú prakticky od jari do jesene. Darí sa im na veľmi svetlom až polotienistom mieste. Na konci leta sa môžu na veľmi slnečných miestach zatieniť. Sú citlivé na chlad a chrániť sa musia aj na začiatku jari. Rastlina sa polieva pravidelne až vtedy, keď je pôda alebo substrát preschnutý. V období vegetácie sa každých 7 - 10 dní pridáva do zálievky hnojivo na kvitnúce rastliny. Torénia uprednostňuje kyprú a drenážovanú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Zmieša sa univerzálny substrát s pieskom a zapracuje sa zásobné hnojivo.
Rastlina sa rozmnožuje semenami v marci, ktoré sa vysievajú do výsevného boxu. Tento sa postaví na teplé a svetlé miesto. Celý box sa môž ponoriť do vody, aby sa semienka nevyplavili.
Škodcovia
Je potrebné dávať pozor na vošky, ktoré môžu poškodiť nové puky. Niekedy ohrozí rastlinu múčnatka alebo sivá pleseň.

Ružový záhon

1. Arábka alpínska (Arabis alpina)
2. Nezábudka roľná (Myosotis arvensis)
3. Tulipán (Tulipa pulchella)
4. Tulipán (Tulipa clusiana)
5. Pivonka (Paeonia „Albert Crousse")
6.Kosatec nemecký ( Iris germanica)
7. Klinček bradatý (Dianthus barbatus „Sween Villiam")
8.Flox (Phlox nana)
9. Flox dlholistý (Phlox longifolia)
10.Topoľovka ružová ( Althea rosea)
11. Stračonôžka (Delphinium „Galahad")

 Arabis alpina Althea rosea
 Tulipa pulchella
 Iris germanicaNezábudka roľná (Myosotis arvensis )

Táto rastlina sa vyznačuje dlhodobým kvitnutím - kvitne dlhšie ako iné nezábudky. Rastie vzpriamene a dorastá do výšky 10 - 40 cm. Je vhodná do vlhkejšej pôdy. Uprednostňuje slnečné až polotienisté miesto a stredn ťažkú, hlinitú pôdu. Ak je dlhodobejšie sucho, treba ju výdatne poliať. Ak sú v zime silné mrazy, odporúča sa rastlinu zakryť tkaninou alebo vetvičkami z borovice. Rozmnožuje sa výsevom od polovice júna do polovice júla priamo na záhon. Semienka musia byť prikryté pôdou a rovnomerne sa zavlažujú. V októbri sa mladé rastlinky vysadia do záhona vo vzdialenostiach 20 cm. Táto pekná rastlinka je vhodná do záhonov, k okrajom cestičiek. Pekná je kombinácia s tulipánmi či narcismi. Môže sa používať aj na rez. Občas ju môžu ohroziť vošky alebo múčnatka.
Topoľovka ružová (Althea rosea)
Dorastá do výšky dva metre a má veľké dekoratívne kvety. Je to typická solitérna rastlina. Kvitne od júla až do prvých mrazov a kvety majú žltú, bielu, ružovú, červenú až skoro čiernu farbu. Rastie dva roky, zvyčajne nie dlhšie, preto ju treba rozmnožiť semenami. Semienka sa môžu vysievať buď priamo na záhon v lete, alebo skôr do črepníka. V septembri sa musia zasadiť rozhodne do záhrady, aby nasledujúci rok kvitli.
Kvitnú spoľahlivo vtedy, keď sú dobre zásobované vodou a živinami. Darí sa im v nie veľmi ľahkej piesčitej pôde, skôr potrebujú pôdu ťažšiu s pridaním humusu, ktorá dobre drží vodu.
Ak sa na listoch objavia nepekné svetlé a neskôr oranžovo - hnedé fľaky, ide o hubové ochorenie. Napadnuté časti treba odstrániť a použije sa prípravok proti hrdzi a hubovým ochoreniam.

Oranžový záhon

1. Astra (Aster Sapphire „Blue Lapis")
2. Helénium (Helenium Chippersfield Orange)
3. Chryzantéma (Chrysanthemum Yahou Liga)
4. Chryzantéma (Chrysanthemum Yahou Orange)
5. Šalvia pomúčená (Salvia farinacea)
6. Rudbekia (Rudbeckia Tiger Eye Gold)
7. Gazánia (Gazania)

 
 Gazania Rudbeckia Chryz. Yahou Liga Gaillardia

 Rudbekia (Rudbeckia)
Ak chcete mať od júla do jesene bohaté žlté záhony, vysaďte si rudbekiu. Darí sa jej na slnečnom mieste aj v polotieni v pôde bohatej na živiny, pričom pôda nesmie úplne preschnúť. Vzdialenosti medzi rastlinami pri vysádzaní sú 30 - 100 cm - v závislosti od druhu a odrody. Ak je dlhšie obdobie dažďov, vznikajú okvetných lístkoch hnedé fľaky, ktoré pri vyšších teplotách rastú. V lete sa polieva výdatnejšie. Kvitne od júla do septembra a dorastá do výšky 60 - 80 cm. Rýchlo vytvorí odnože a tým aj hustý porast. Neskôr na jeseň kvitne R. laciniata „Goldkugel". Táto dorastá do výšky 150 cm. Vzdialenosti medzi rastlinami sú 45 cm. Kombinovať ju môžete so Sokesiou, Eupatoriom alebo okrasnou trávou Pennisetum. Vynikne aj v kombinácii so zmiešanou výsadbou okrasných tráv. Pravidelne sa odstraňujú odkvitnuté kvety, aby rastlina kvitla dlhšie. Rozmnožuje sa na jar alebo na jeseň delením. Možné je aj rozmnožovanie výsevom. Na začiatku jari (február - marec) alebo po odkvitnutí sa môže zrezať na šírku dlane.
Rastlina sa zreže na začiatku jari alebo po odkvitnutí na šírku dlane
Gazánia (Gazania)
Rastlina pochádza z Južnej Afriky a jej kvety majú pestrú paletu farieb. Vo svojej vlasti je trvalkou. Dorastá do výšky asi 30 cm. Ak nemá dostatok slnka, kvety zostanú zavreté. Je citlivá na chlad, teploty pod bodom mrazu ju môžu zničiť.
Gazánia uprednostňuje na živiny bohatú, humóznu a piesčitú pôdu. Väčšinou rastie v záhradách na takých miestach, kde iné kvety vyschnú. Potrebuje málo vody, polieva sa však pravidelne. Hnojí sa viaczložkovým hnojivom s vyšším obsahom fosfátu, ktoré sa pridáva v období vegetácia každé tri až štyri týždne. Ak odstraňujete odkvitnuté kvety, môže rastlina kvitnúť až do októbra. Prezimuje na svetlom a chladnom mieste. Polieva sa menej, koreňové baly nesmú vyschnúť.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa viacerými spôsobmi, najčastejší je výsevom. Semienka potrebujú veľa vzduchu, preto sa prikrývajú iba tenkou vrstvou substrátu, alebo iba hárkom papiera. Najvhodnejší čas je obdobie medzi januárom a aprílom. Od polovice do konca mája sa môže vysádzať na záhon. Teploty by nemali byť nižšie ako 10°C. Rozmnožovať sa môže i delením alebo odrezkami.
Choroby a škodcovia
Ak je rastlina nadmerne polievaná, môže sa objaviť hubový trávnik, na kvetoch vznikajú nepekné červenohnedé fľaky. Predchádzať tomu sa môže správnou zálievkou - teda miernou. Občas ju môžu ohroziť vošky alebo roztočce.

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...