Netradičné ovocie pre zdravie

Zatiaľ nehodnotené

Černice bez tŕňov
(Rubus fruticosus 'Thornfree')

Rýchlo rastúci ker, popínavý, bez tŕňov. Dorastá do výšky 120 – 160 cm a šírky  100 – 150 cm. Rastlina je samoopelivá, vysadenie druhej rastliny môže zvýšiť množstvo plodov.  Plody sa zberajú koncom júla až októbra, čiže pomerne dlhé obdobie.
Rastlina sa vysádza do  priepustnej a na živiny bohatej pôdy, ktorá sa udržiava mierne vlhká. Pravidelne sa hnojí. Miesto by malo byť slnečné až polotienisté.
Plody sú veľké, spočiatku majú kyslejšiu chuť, neskôr sladšiu.

Malinočernica
 (Rubus x Tayberry

Je to dokonalé spojenie  toho najlepšieho z maliny a černice. Plody sú dlhšie ako malina, chuť je však maline podobnejšia.  Výška rastliny je 200 – 250 cm., vysádza sa na slnečné miesto v marci/apríli alebo v októbri/novembri.
Plody sa zbierajú vtedy, keď dosiahnu vínovú až fialovú farbu. Neodnožuje, takže ju môžete pestovať aj pri plote. Nesadí sa príliš husto a bežne postačí jedna až dve rastliny. Potrebuje podperu. Občas sa pridáva hnojivo a počas sucha sa zavlažuje. Pri použití mulčovacej  nástielky je zálievka oveľa nižšia. )Plody sa tvoria na minuloročných výhonkoch. Aby plodila každý rok, výhonky z leta a jesene sa ponechajú a skrátia sa na jar iba o niekoľko centimetrov. Odrodené výhonky sa odstraňujú.  Ker presvetlite, aby mali plody dostatok slnka. Pretože ker je tŕnitý, je potrebné používať rukavice.
Rozmnožiť sa môže potápaním – dlhý výhonok sa zohne k zemi a zakryje sa hlinou, po vytvorení korienkov sa odreže od materskej rastliny.
V septembri sa môžu skrátiť prerastené výhonky, vyrodené a nežiaduce výhonky. Na rastline by malo zostať  4 – 6 výhonov, ktoré sa skrátia na dĺžku dva až 2,5 metra. Bočné výhonky  sa skrátia na 4 – 6 púčikov.

Jarabina krovitá Koehnova
(Sorbus fruticosa koehneana)Je to atraktívny ovocný druh – nielen plodmi, ale aj svojím vzhľadom. Biele plody sú na červenkastých výhonkoch v treťom roku po výsadbe v júni a na jeseň je do červena až fialova sfarbené aj lístie. Plody zostávajú na rastline aj  v zime –sú elixírom zdravia -  majú vysoký obsah vitamínu C. Výška kra je 200 až 300 cm, rastie dobre na slnečnom a teplom  mieste v humóznej pôde.

Muchovník Lamarckov (Amelanchier Lamarckii )

Je to veľmi atraktívny ker  až strom – okrem atraktivity  má aj úžitkovú hodnotu. Na jar má snehobiele kvety, v lete má plody a na jeseň nádherne sfarbené listy. Ker je odolný voči mrazu a dokonca aj kvety.  Pestovať sa môže aj v nádobe.  Plody majú vysoký obsah vitamínov a minerálov, sú prevenciou mnohých chorôb, tiež rakoviny. Sú šťavnaté, sladké a majú tvar veľkoplodých čučoriedok.  Ker je odolný voči mrazu do – 40°C. Dobre znáša omladzovací rez a nemá tŕne. Aj keď nevyžaduje zvláštnu opateru, za starostlivosť sa odvďačí vyššou úrodou a kvalitnejšími plodmi.

Vysádzanie
Mladé rastliny sa sadia do jamiek 60x60x60 cm, jamky sa vyplnia kompostom zmiešaným so zeminou. Rastliny sa musia výdatnejšie poliať, aby vytvorili korene. Ak sú dobre zakorenené, znesú aj dlhšie obdobie sucha. Po prvom roku sa výhonky na jar zostrihajú na tretinu dĺžky. Ak sa netvoria nové výhonky, ker sa omladzuje  - jedna tretina výhonkov sa zreže na báze rastliny.
Ak chcete získať viac šťavy, nechajte plody po zbere ešte sedem dní dozrieť.

Viac rastlín so zdravým ovocím nájdete tu.

17.09.2013 | Pridal(a): autor