Okrasné črepníky

Zatiaľ nehodnotené

Okrasné črepníky

Okrasné črepníky sú akýmsi obalom na spodný črepník, ktorý býva zvyčajne z hliny alebo plastu. Hlinený črepník má porózne steny, cez ktoré sa prijíma vlhkosť aj zvonku. Okrem iného odparuje vlhkosť. Substrát v nich vysychá rýchlejšie. V zime voda v póroch zamŕza a rozťahuje sa. Rastliny v tomto črepníku potrebujú viac vody ako v plastovom. V hlinenom črepníku je dôležitý odvod vody, v plastovom však oveľa viac. Výhodou plastových črepníkov je, že nevzniká chlad z odparovania, črepník nie je potiahnutý nánosom solí, pri vlhkom prostredí nevznikajú riasy ani mach, takže sa ľahšie čistí.
Je preto lepšie vybrať plastový črepník, na ktorý dáte črepník okrasný.
tieto sú z rôznych materiálov - od ocele, hliníka, keramiky, terakoty, ale aj dreva, prútia či skla. V poslednej dobe sa s veľkým úspechom stretli svietiace črepníky, ktoré dokážu vytvoriť nádhernú atmosféru súkromia a intimity.
       
Črepníky so zdrojom
svetla
Kombinované črep-
níky- svetlo a kera-
mika
 Obľúbený kov Drevené nádoby by mali
mať na dne okrem drenáž-
nej vrstvy aj fóliu, aby ne-
vytekala voda
Náš tip
Okrasný črepník je dôležitý y estetického hľadiska. Môžete si však pripraviť aj sami zaujímavý okrasný črepník zo starej, prípadne poškodenej či rozbitej amfory. Nemusíte ju hneď  vyhodiť. Otvor v amfore (hore) slúži na výsadbu rastlín, v pôvodnom otvore je solárne svietidlo.

   
04.05.2010 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

31.03.2009 | Pestovanie rastlín

 

01.04.2009 | Pestovanie rastlín

31.03.2009 | Pestovanie rastlín