Okrasné trávy

Zatiaľ nehodnotené

Okrasné trávy sú ozdobou každej záhrady. Ak správne skombinujete farby a druhy, vznikne nádherný záhon, ktorý nepotrebuje žiadne kvitnúce rastliny.
Okrasné trávy nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Ak sa rozhodujete, kam s nimi, vyberte slnečné miesto, prípadne ich vysaďte do polotieňa. Aj keď nemajú žiadne zvláštne nároky na pôdu, osvedčila sa pôda suchšia.
Najvhodnejší čas na sadenie je jar. Pred výsadbou sa odstráni burina a ak máte hlinitú pôdu, mali by ste vytvoriť zo štrku asi 3 - 5 cm vysokú drenážnu vrstvu.
U väčšiny tráv sa starostlivosť v prvom roku obmedzuje na zálievku. Aby sa voda rýchlo neodparila, nastelie sa okolo trávy štrk. V podstate sa tráva nemusí dodatočne hnojiť, iba v prípade, že máte skutočne pôdu veľmi „vyčerpanú".
Čo je však dôležité, trávy sa jedenkrát ročne strihajú, rozhodne však nie v zime, kedy steblá musia chrániť kŕčok koreňa. Na konci zimy, ešte pred tvorbou nových stebiel, sa staré steblá zrežú tesne nad povrchom pôdy. Ak to urobíte neskôr, nové výhonky nerastú tak, ako by ste si želali.
Charakteristika tráv
Okrasné trávy sú akýmsi návratom k prírode. V závislosti od druhu sa vyberie správne miesto od tienistého, chladného a vlhkého (okraj jazierka) až k suchým a horúcim. Ku každému miestu existuje vhodná tráva. Nízka tráva Grama štíhla (Bouteloua gracilis) dorastá do výšky 10 cm, s klasmi až do 40 cm, oproti nej je veľmi vysoká tráva Trsteník obyčajný (Arundo donax), ktorá má výšku až 400 cm a dominantnú úlohu v záhone. Steblá tráv sú rôznej farby od modrej, bielej až po panašovanú.
Kombinácie s inými rastlinami
Je možné ich kombinovať s trvalkami a drevinami. Zelená tvorí pekný kontrast s floxom (Phlox), ježibabou (Echinops), s rebríčkom (Achillea) a náprstníkom (Digitalis).
Kto chce vysadiť väčšie plochy, vysadí ozdobnicu (Miscanthus) alebo kortadériu (Cortaderia), ktoré prevezmú vedúcu funkciu a môže ich byť v záhone viac. K nízkym trávam sú vhodné pôdopokryvné trvalky, polovysoké trvalky alebo nízke kry. V problémových tienistých miestach sa dobre darí ostrici (Carex) a Chlpani lesnej ( Luzula sylvatica) s inými drevinami do tieňa.
Pestovanie
Niektoré trávy a napríklad aj bambus sú rastliny, ktoré rýchlo rastú. Na jar sa pridá trošku kompostu alebo organického hnojiva. Väčšina nízkych a stredne vysokých tráv nepotrebuje výživu. Trávy, ktoré sa vysemeňujú, je dobré zostrihať pred kvitnutím. Trávy, ktoré sú stále zelené, sa nestrihajú, bambus sa iba presvetľuje.

Proso prútnaté( Panicum virgatum 'Rotstrahlbusch' ) má na jeseň nádherné sfarbenie.
trávy sa väčšinou strihajú až na nasledujúcu jar po mrazoch, pretože inak by v zime natiekla do dutých stebiel voda a spôsobila by hnilobu. Kortadéria (Cortaderia) sa pred príchodom zimy zväzuje.
Použitie
Okrasné trávy sú vhodné na otvorené priestory a terasy. Pekné sú kombinácie s trvalkami, prípadne kombinácie jednotlivých druhov tráv.
Sadenie
Sadia sa s balmi, prípadne v črepníkovými balmi, pričom jama je o niečo väčšia ako koreňový bal. Rastlina sa vkladá tak hlboko, ako bola v črepníku. pridá sa humus alebo organické hnojivo, jama sa zasype zeminou, utlačí sa a poleje. Ďalšia výživa môže vyvolať u rastlín hrdzu a neskorá výživa zvyšuje náchylnosť na mráz.
Ochrana v zime
Ochrana tráv v zime sa orientuje skôr na zimnú vlhkosť a slnko, než na mráz. Rozdiel je v trávach, ktoré sú aj v zime zelené. Väčšina z nich zle znáša zimné slnko pri zamrznutej pôde. Odparujú vodu cez listy, nemôžu však vďaka zamrznutej pôde prijímať ďalšiu. Vtedy treba prikryť oblasť koreňa vetvičkami z jedličky alebo borovice, najlepšia je snehová prikrývka.
Tie, ktoré zhadzujú listy, sa strihajú na jar a pred príchodom zimy sa steblá zviažu.

 Bambus
Bambus je rastlinou, ktorá je čoraz viac stredobodom záujmu u pestovateľov. Je nenáročná, niektoré druhy vydržia aj mrazy, rýchlo rastie a je aj efektná.
Darí sa mu v každej pôde, v piesčitej a ťažkej však nerastie tak rýchlo a bohato. Čo však bambus neznáša, je pôda nadmerne vlhká. Niektoré druhy bambusov majú rady slnečné, iné polotieň až tieň.
Ak kúpite bambus v kontajneri, musíte ho pred sadením dobre poliať. Vykope sa jama s 50 cm hĺbkou a 50 cm priemerom. Aby ste rastline zabezpečili dostatok živín, dajte na dno 2 - 3 litre kompostu. Ak nechcete, aby sa bambus veľmi rozrástol, urobte kvôli blokovaniu rastu závoru. Uvoľnite korene z kontajnera alebo fólie. Koreňové baly sa zostrihajú nožom na viacerých miestach na hĺbku 1 cm. Rastlinu vložte do jamy tak hlboko, aby koreňový bal mal kontakt s povrchom. V kyprejších pôdach môžete sadiť aj hlbšie. Vykopaná pôda sa zmieša s vlhkou rašelinou a naplní sa okolo balov. Vytvorte okolo priehlbinu na zálievku. Nakoniec môžete okolo nastlať mulčovaciu nástielku alebo lístie.
Po zasadení
Po zasadení - hlavne v období sucha - sa pravidelne polieva. Rozhodne sa však vyvarujte nadmernej vlhkosti. Nepotrebuje žiadnu zvláštnu opateru. Stačí, ak odrežete odumreté steblá. Je na vás, či chcete, aby bambus bol hustý ako v prírode, alebo elegantný. Táto rastlina potrebuje dostatok živín, hnojivo by malo mať vyšší obsah dusíka. Niektoré druhy bambusov tvoria odnože a môžu sa rozšíriť po celej záhrade. Predísť tomu môžete správnym výberom miesta, alebo ich vysadíte pri múre, ktorý je v pôde minimálne 60 cm. Ak nemáte takú možnosť, vložte do pôdy asi 70 cm širokú plastovú fóliu, ktorá vytvorí akúsi závoru pre rizómy.
Budovanie závory
 

Okolo budúceho miesta bambusu vykopte dostatočne hlbokú jamu, do ktorej opatrne vložte závoru z plastu.
 

Medzery a prípoje musia byť tesné, aby rizómy nerástli cez škáry. Rizómy, ktoré neskôr prerastú cez závoru, sa odrežú.
Príprava bambusu na zimu
Bambus väčšinou v zime nezmrzne, hrozí mu však uschnutie. Ako iné rastliny, ktoré sú v zime zelené, odparujú vodu aj v zime. Keď korene nemôžu ťahať zo zamrznutej zeme vodu, dochádza ku škodám zo sucha. Polievajte preto rastliny počas dní v zime, keď nemrzne. Mladé alebo na jeseň zasadené rastliny bambusu neprežijú mráz bez poškodenia. Zmrznuté listy opadávajú, na jar však znovu vyrašia. Ak zmrznú korene, rastlina uhynie. Preto nasteľte ku koreňom mulčovaciu nástielku, alebo ju chráňte pleteným drôtom, ktorého priestory vyplníte suchým lístím.
Ako čo najlepšie pripraviť bambus na zimu?
Určite i vy poznáte prípady, keď v snahe pomôcť niekto „dopestoval" bambus až k uhynutiu. Ovinul rastlinu hrubou fóliou a po všetkých stranách dôkladne utlačil. Už chýbal len vykurovací kábel, aby mala dostatok tepla. V podstate taký človek naprogramoval rastlinke vopred smrť. Čo teda robiť?
- Prestať včas s výživou - odporúča sa bambus hnojiť do konca júna. Steblá môžu lepšie dozrieť a koncom jesene sú odolnejšie voči mrazu
- Bambus vysadiť - vysadený bambus je menej ohrozený ako bambus v črepníku. Bambus v črepníku sa zahrabe do záhrady na miesto chránené pred nepriazňou počasia.
- Chrániť oblasť rizómu - hlavne u druhov, ktoré citlivejšie reagujú na zimu, je dôležité chrániť oblasť rizómov lístím alebo vetvičkami z ihličnatých stromov. Osvedčilo sa i navrstvenie čistého snehu, ktorý nielen zohrieva, ale i zabezpečuje vyššiu vlhkosť vzduchu.
- Ochrana pred slnkom - je potrebné chrániť bambus pred priamymi slnečnými lúčmi v zime. Najlepšie by bolo miesto, ktoré je v lete slnečné a v zime tienisté.
- Zálievka - znie to síce absurdne, ale bambus sa aj v zime polieva pravidelne. Nesmie preschnúť a polieva sa vtedy, keď pokiaľ možno nemrzne - teplota je okolo nuly.Ku koreňom nasteľte mulčovaciu nástielku 


K oblasti koreňov sa môže nastlať vrstva lístia.  

Kortadéria

(Cortaderia)

Je to atraktívna tráva, ktorá sa vysádza ako solitér. Na rastline sa tvorí veľa metličiek, ktoré môžete využiť i do vázy. Kvitne od septembra do novembra a dosahuje výšku 180 cm. Vysádza sa na slnečné až polotienisté miesto.
Výsev

Mnohé druhy okrasných tráv sa vysievajú od novembra do júna. Pennisetum klíči pomerne rýchlo, potrebuje však na klíčenie teplotu +22°C, môže byť i vyššia a rovnomernú vlhkosť. Po 4 - 8 týždňoch sa môže pikírovať a po 6 - 10 týždňoch sadiť do črepníkov. Hnojí sa mierne.

Kostrava medvedia

(Festuca scoparia)

Je to dobre rozvetvená kobercová trvalka, ktorá i v zime môže byť ozdobou predzáhradky svojou čarovnou zelenou farbou. Je odolná voči zime a dosahuje výšku 15 - 25 cm. Kvitne od júna do júla. Vysádza sa na slnečné až polotienisté miesto, najlepšie do prázdnych miest na schodoch, a cestách. Na záhonoch so štrkovitým podkladom by tento druh trávy nemal chýbať.
Návrh na výsadbu tráv
1.Proso prútnaté (Panicum virgatum)
2.Perovec psiarkovitý (Pennisetum alopecuroides)
3.Traslica najväčšia ( Briza maxima)
4.Kostrava  (Festuca Elijah „Blue")
5.Tomka voňavá (Anthoxanthum odoratum)

Perovec

(Pennisetum alopecuroides)

Je jedna z najosvedčenejších okrasných tráv. Veľmi vhodná je do zmiešaných záhonov. Dobre sa cíti v suchšej pôde a kvitne od augusta do októbra. Sadí sa na slnečné miesta vo vzdialenostiach 40 cm a je odolná voči zime. Pekná je kombinácia s rudbekiou (Rudbeckia), kráskou (Coreopsisom) a echinaceou (Echinacea). Dorastá do výšky asi 60 - 80 cm a kvitne začiatkom septembra. Polieva sa mierne a 2 - 3x sa pridáva hnojivo. V žiadnom prípade sa nestrihá v septembri. Na jar sa suché lístie odreže nad zemou. Asi po 5 rokoch by sa mala rastlina deliť, aby bohato kvitla.

Ozdobnica

(Miscanthus)

Táto tráva sa dobre cíti na slnečnom až polotienistom mieste. Darí sa jej vo vlhkej a priepustnej pôde. S pribúdajúcim vekom je táto tráva stále krajšia. Nestrihá sa pred zimou, ale na jar na výšku 10 cm. Ak ju zostriháte na jeseň, dostane sa voda do dutých stoniek a tie začnú hniť. Nové rastliny sa sadia na jar. Už v prvom roku dosiahnu dostatočnú výšku a zimu prečkajú bez ujmy. Využívajú sa ako zadná časť výsadby na záhone či v hrantíku. 

Puškvorec trávovitý

(Acorus gramineus)

Okrasné trávy dopĺňajú zmiešaný výsadby a dodávajú im určitý nádych exotiky. Puškvorec sa dobre cíti na svetlom až polotienistom mieste pri teplote 15 - 20°C. Zelené odrody znesú skôr polotieň, panašované slnečné miesto. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký a od apríla do septembra sa pridáva do zálievky hnojivo. Presádza sa na jar a pritom sa môže rastlina deliť. Prezimuje na chladnom mieste pri teplote 0°C. Od mája do júna kvitne. Puškvorec sa môže pestovať aj v izbe. Rozhodne sa musí chrániť pred slnečnými lúčmi a je nutné mu zabezpečiť vzdušné miesto častým vetraním izby. Ak máte suchý vzduch, postrekujte rastlinu. V lete potrebuje dostatok vody, preto môže byť miska pod črepníkom naplnená vodou. V zime je zálievka nižšia. Od jari do začiatku septembra sa pridáva hnojivo každé dva týždne.

V izbe si môžete urobiť aj malé izbové jazierko v akváriu. Vložte doň substrát, nalejte vodu tak, aby bola hladina vyššie ako povrch substrátu a vysaďte tam puškvorec a Cyperus alternifolius.
Kombinácia

A - Puškvorec (Acorus „Ogon")
B - Koleus (Coleus )
C - Kyslička (Oxalis Velvet)

Ľanovník

(Phormium tenax)

Je to okrasná tráva, ktorá má červeno - hnedé listy. Má rád slnečné až polotienisté miesto, neznáša však prílišnú horúčavu a vietor. Po prezimovaní si musí na jar pomaly zvykať na slnečné lúče, pričom prvých desať dní by mal stáť v tieni, aby ste zabránili spáleniu listov.
Starostlivosť v lete
V lete sa polieva tak výdatne, aby bol substrát v črepníku prevlhčený a nová zálievka nasleduje až vtedy, keď je substrát suchý. V lete to môže byť každý deň, na jar a na jeseň každé tri až sedem dní. Od apríla do októbra sa pridáva do zálievky hnojivo každých sedem až desať dní.
Starostlivosť v zime
Ak je rastlina v chladnejšom priestore, polieva sa až vtedy, keď je substrát suchší, v teplejšom priestore sa polieva častejšie. Rastlina by mala prezimovať pri teplote 10°C (+/-8°C). Je to rastlina stále zelená. Znesie v zime teploty aj pod nulou - v črepníku do -10°C, v záhrade do - 15°C. Ak ho chcete pestovať v črepníku, musíte vybrať rozhodne väčší, pretože rastie pomerne rýchlo. Do substrátu pridajte drenážnu vrstvu. Rastlina sa rozmnožuje delením.
Strih
Pri tvorbe nových listov zo stredu rastliny začínajú spodné a najstaršie listy uschýnať. Tieto skôr odlomte ako odrežte, aby nezostali žiadne zvyšky listov. Ak rastlina prezimuje na teplom mieste, môžu ju ohroziť štítničky a vlnatky.

Bradník - čierna tráva

(Ophiopogon planiscapus)

Exotikou medzi trávami je tráva s čiernymi steblami. v lete má ružové až biele kvety, čo je veľmi pekný kontrast k čiernym steblám. Od septembra sa tvoria čierne plody, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu. Je to stále zelená rastlina, odolná voči mrazu. Vysádza sa do tieňa a dobre znáša rez.
Obr.1 - Kontrast ružových kvetov a tmavých listov pôsobí skutočne exoticky
Obr-2 - V septembri má čierne plody, ktoré nie sú jedlé -  Pestovať sa môže aj v črepníku

Ophiopogon japonicus „Mondo"

Táto tráva je veľmi obľúbená hlavne pri realizáciách záhrad, pretože sa vďaka nízkemu rastu a vysokej odolnosti voči zošľapu používa ako výsadba medzi dlažbu či na lemovanie záhonov. Ide o trvalku, ktorá dorastá do výšky 20 cm a tvorí hustý koberec. Ak chcete hustý porast hneď, na jeden meter štvorcový sa sadí 20 rastlín, ak však nepotrebujete ihneď kobercový porast, môžete vysadiť menej a počkať, kým sa vytvoria rizómy. Kvety sa tvoria od júla do augusta a v zime je zelený. Rozmnožuje sa jednoducho delením na jar. Jednotlivé časti by mali mať aspoň 10 - 15 listov a zdravú časť koreňa. V období vegetácie sa pridáva viaczložkové hnojivo, výživa sa zastaví od konca jesene do jari.

Liriope modrincová

(Liriope muscari)

Zaraďuje sa k okrasným trávam, pretože má podobné listy. Je to nízka rastlina, ktorej listy sa stáčajú k zemi a vytvárajú trsy. Po čase vytvoria koberec podobný tráve vďaka spleti hľuznatých koreňov. Od augusta do novembra vyrastajú zo stredu súkvetia modrej farby podobné hyacintom. jej výhodou je to, že znesie bez problémov akékoľvek podmienky - rastie dobre na slnku aj v suchom tieni. Pretože rastie rýchlo, potláča tvorbu buriny. Je nenáročná na pestovanie, vysádza sa vo vzdialenostiach 20 - 30 cm. Pestovať sa môže aj v izbe. Počas obdobia rastu sa môže pridať hnojivo na podporu kvitnutia. Rozmnožiť sa môže delením trsov, ktoré sa najskôr vysadia do črepníkov.
Pekné sú odrody „Silvery", „Silver Ribbbon" a „Okina", ktoré majú takmer biele listy

Plány výsadby

 

 Plán 1
Plocha na vysadenie - 6 m2

1.Bambus (Pleioblastus )- 1 ks
2. Kavyľ obrovský (Stipa gigantea)- 1 ks
3. Chlpaňa lesná (Luzula sylvatica) - 1 ks
4. Hakonechloa macra - 1 ks
5. Kostrava sivá (Festuca glauca 'Zwergenkönig' )- 1 ks
6. Kostrava medvedia (Festuca scoparia) - 1 ks
7. Kostrava (Festuca mairei)- 1 ks
8. Perovec psiarkovitý (Pennisetum alopecuroides) - 1 ks
9. Proso prútnaté (Panicum virgatum) - 1 ks
10. Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis )- 1 ks
11. Ostrica širokolistá (Carex plantaginea) - 1ks

Plán 2
1. Imperáta valcovitá
(Imperata cylindrica »Red Baron«)
2. Bradník ( Ophiopogon planiscapus »Nigrescens«)
3. Ostrica stálezelená (Carex hachijoensis »Evergold«)
4 Kavyľ obrovský (Stipa gigantea)
5. Chlpaňa lesná (Luzula sylvatica)
6. Kostrava sivá (Festuca glauca)
7. Kostrava medvedia (Festuca gautieri)
8. Proso prútnaté (Panicum virgatum)
9. Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis)
10.Perovec psiarkovitý (Pennisetum alop. »Hameln«)

Kombinácia z kostravy (Festuca)

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 3
chenlina20170809 adidas yeezy boost mich... chenlina (bez overenia) 09.08.2017 03:15
pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp... Anonym (bez overenia) 28.09.2012 10:36
Оборот транспортной корпорации выростет... FedorNikiforov34 (bez overenia) 29.11.2011 03:04

Súvisiace články

09.03.2012 | Rastliny

Ku kameňom a štrku či  bambusovým  plôtikom sú vhodné trávy. Sú to rastliny, ktoré dominujú v modernej v ...