Palisády v záhrade

Zatiaľ nehodnotené

Oddeľujú buď jednotlivé záhony pri terase alebo ohraničujú terasu. Drevené palisády po čase začnú hniť alebo sa lámu, preto je lepšie a trvácnejšie pripraviť si palisády z prírodného kameňa alebo si ich vyrobiť z betónu podľa návodu nášho čitateľa.
Ohraničenie terasy a záhonov vedľa terasyVložte palisády asi 10 - 15 cm hlboko. Na dno dajte jemný piesok a cement v pomere 4:1. Cement sa musí celoplošne rozdeliť pod piesok.Palisády 10x10x50cm vložte na dno. Tieto vysoké palisády sú vhodné na ohraničenie terasy. Maximálne dve tretiny výšky trčia z pôdy.
 Ohraničenie záhona pri terase
Predzáhradka pána Pagáča priťahuje pohľady okoloidúcich nielen kvôli nádhernému sýtozelenému trávniku. Ich pozornosť vzbudzujú predovšetkým palisády, ktoré si majiteľ zhotovil sám. Aby nemusel každému osobitne vysvetľovať pracovný postup, rozhodol sa pre jeho zverejnenie v našom časopise.

„Chcel by som zdôrazniť, že ide o prácu pre kutilov, ktorí sa tak ako ja budú tešiť z jej výsledku a musia do nej vložiť okrem trpezlivosti aj kus srdca," hovorí s úsmevom pán Pagáč. „Urobíte si to sami a náklady na jednu palisádku sú 10 Sk, čo je oveľa lacnejšie, ako keď si ich kúpite v špeciálnej predajni. Celá výroba palisád trvala asi dva mesiace. Okolie palisád ide do spádu, no samotná plocha je vodorovná. Najskôr som ju vyčistil od buriny a teraz je to plocha, ktorá vyzerá ako trávny koberec. Rýľom som urobil ryhu, ktorá bola akýmsi plánikom pre budúci tvar palisádovej obruby. Z redšieho betónu som neskôr zhotovil podstavu na palisády. Aby trávnik nezarastal do ich oblúkov, potiahol som okolo podstavy z ľavej strany plech. Z druhej strany palisád je mulčovacia kôra. Potom začalo zháňanie fliaš od minerálky (najlepšie sú z detskej vody Lucka, prípadne z Budišskej). Najvhodnejšie sú tie, ktoré sú po celej dĺžke rovnaké a nemajú žiadne profily. Začal som výrobu vtedy, keď sa mi podarilo zohnať 350 fliaš.

Postup
1. Vrch fľaše sa zreže do roviny (veľkosť palisád v záhrade p. Pagáča - 22 cm, 27cm, 32 cm a 40 cm).
2. Zamiešať betón ako na chodníky ( o niečo pevnejší, aby mal lepšiu životnosť).
3. Pomocou lievika s hrdlom s priemerom 8cm naliať do fliaš.
4. Pomocou vibrátora, pripadne rukou utriasť, aby vyšiel všetok vzduch. Ak napriek tomu zostane vzduch vo fľaši, použite špeciálne lepidlo, ktoré sa nanáša pomocou špachtle a neskôr ošmirgľuje. Vrch palisády musí byť rovný.
5. Asi po troch dňoch, keď betón stuhol, treba ho zvrchu poliať.
6. Fľaša sa po celej dĺžke rozreže a palisády a vyberú - sú pekne lesklé.
7. Týždeň polievať a sušiť.
8. Aby neskôr chytila farba, natrie sa palisáda pernetračným náterom Fano.
9. Natrieť disperznou šedou farbou, aby pôsobili prirodzene.
10. Zatĺcť palisády do betónu kladivom.

Sympatický pán Pagáč sa ešte pochválil srdiečkom z palisád, ktoré urobil pre radosť svojej manželky a vysadil doň kvety, ktoré, ako sám hovorí, má vyskúšané a osvedčené - aksamietnicu (Tagetes) a begónie (Begonie). Do stredu vysadil okrasnú ihličnatú drevinu. Pripravil si odrezky z krušpánu (Buxus) a neskôr z mladých rastliniek vytvoril pekný živý plot pozdĺž chodníka. Pán Pagáč je skutočne záhradník telom i dušou. Je naším stálym čitateľom, predplatiteľom a najviac v našom časopise oceňuje návrhy na zmiešané výsadby. Želáme mu, aby mal ešte mnoho praktických nápadov, aby mu nikdy nechýbal elán a tvorivosť, ale hlavne, aby jeho srdiečko, i to v záhrade, bolo dôkazom toho, že v tomto dome skutočne vládne láska.

10.05.2010 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...