Paprade

Zatiaľ nehodnotené

Paprade majú viacero druhov a mnoho odrôd. Všetky majú tvar listov, ktorý sa nazýva vejárik alebo metlička. Niektoré sú vhodné na výsadbu do bytu, iné do záhrady a sú i také ktoré môžete pestovať v byte aj v záhrade.
Miesto

Vo všeobecnosti platí, že paprade majú rady svetlé miesto, ohroziť ich však môžu priame slnečné lúče. Tie, ktoré vysádzate do záhrady, musia byť pri strome, ktorý ich chráni pred priamym slnkom. Pôda, v ktorej rastú, musí byť sterilná, pretože v opačnom prípade ju môžu ohroziť škodcovia a rastlina hynie. V záhrade sa vysádzajú väčšinou do trávnika, môžu sa však pestovať aj v nádobe. Napriek tomu ,že paprade sú odolné voči zime, nie je takjednoduché ich pestovať, ako sa na prvý pohľad zdá. Paprade v záhrade vyžadujú menej starostlivosti ako tie v byte.
Pre rastliny v byte i v záhrade platí - potrebujú kyslú pôdu a veľa vlhkosti. Izbové paprade sa musia pravidelne polievať, predovšetkým pri izbovej teplote 20°C. Musí sa dávať pozor na to, aby zálievka nebola veľmi chladná. Dlhé listy by sa mali postrekovať vodou. Aj teplota je veľmi dôležitá - napriek tomu, že paprade zostávajú na zimu v záhrade, najlepšie sa cítia pri teplote 20 - 25°C.
Pre paprade v záhrade i v izbe platí, že je dôležitá pravidelná výživa. Na hnojenie papradí sa používa špeciálne hnojivo, ktoré dodá rastlinám také živiny, ktoré potrebujú pre bohatý rast, pre ktorý je dôležitý hlavne fosfor, draslík a dusík. Väčšinou stačí, ak sa pridáva jedenkrát mesačne do zálievky.

19.09.2012 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

19.09.2012 | Rastliny

Príprava pôdy Či ide o novozaloženú záhradu alebo už staršiu, pri vysádzaní ...

19.09.2012 | Rastliny