Pestré ľalie

Zatiaľ nehodnotené

Miesto a starostlivosť
Dôležitá je dobre priepustná pôda, aby cibule nehnili. Väčšina ľalií obľubuje slnko, ale vďačné sú za zatienené „nohy". Vysadiť k nim môžete flox (Phlox), tarička (Aubrieta) alebo iberka (Iberis). Mnohé z nich sú vhodné aj do nádob - napríklad odroda Butter Pixie. Aby cibule prečkali chladné obdobie, mali by sa črepníky obaliť do nopovej (bublinkovej) fólie alebo tkaniny.
V záhone i v črepníku pôsobia ľalie lepšie, ak sa vysádzajú v skupinách. Vyberie sa väčší črepník, aby sa mohlo doň zasadiť viac cibúľ. Väčšina ľalií sa sadí na jeseň alebo na začiatku jari.
Ľalie nekvitnú
Ak ľalie v záhrade nekvitnú, je to pravdepodobne vinou kvality pôdy. Väčšina z nich totiž uprednostňuje kyprú a mierne kyslú pôdu. Ak ich hnojíte hnojivom na rododendrony, vydržia dlho zdravé a husté. Ľalia zlatohlavá (Lilium martagon ) a Ľalia biela (Lilium candidum) sa dobre cítia v mierne vápenatej pôde. Majte vždy na pamäti, že ľalie potrebujú „hlavu" na slnku a „nohy" v tieni. Lilium candidum sa sadí v auguste, aby do jesene vytvorili listy a cibule sa sadia 1 - 3 cm hlboko.
Ľalie v črepníku
Vrchná vrstva substrátu by mala byť dvakrát tak vysoká, ako je výška cibule - teda nad 5 cm vysokou cibuľou je asi 10 cm vrstva substrátu. Na dne musí byť drenážna vrstva vysoká asi 5 cm. Substrát musí byť humózny. Na zimu sa zakryjú jutovinou alebo tkaninou.
Ľalie v záhone
Na dno jamy sa dá asi 5 cm vysoká vrstva piesku a doplní sa zemina. Pri výsadbe v zime sa dáva ako ochrana pred mrazom vrstva lístia. Ak chcete cibule chrániť pred hlodavcami, vysaďte ich do košíkov z drôtu.

Škodca číslo 1

Najväčším škodcom na ľaliách je Ľaliovník obyčajný. Tento škodca necháva vyžrané miesta na listoch a kvetoch a žlto-hnedé larvy, ktoré sa objavia na konci jari. Ak je napadnutie menšie, stačí ich iba zozbierať, pri väčšom výskyte sa použije preparát.

Rozmnožovanie ľalií

Ľalie sa rozmnožujú stonkovými pacibuľkami, dcérskymi cibuľkami, šupinami a semenami.
Rozmnožovanie pacibuľkami
Niektoré druhy vytvárajú v pazuchách listov a na báze starej stonky dcérske cibule. Dozrievajú po odkvitnutí na konci leta. Keď sa dajú ľahko uvoľniť prstami, odoberú sa a ďalej sa pestujú. Do črepníka sa vloží viacero pacibuliek. Na jeseň v nasledujúcom roku ich môžete vysadiť do záhrady alebo väčších črepníkov.
Rozmnožovanie šupinami
Zvláštnosťou ľalií so šupinovitými cibuľami je, že šupiny môžete oddeliť a samostatne vysadiť. Vyrastú z nich nové cibule. Na jeseň oddeľte opatrne zdravé vonkajšie šupiny. Umyte ich a na pol hodiny namočte do fungicídu (obr. 1). Potom ich vložte do plastového vrecúška s perlitom tak, aby ním boli šupiny oddelené (obr. 2). Vrecúško uviažte a vložte do teplej skrine. Po 6 týždňoch sa na šupinách vytvoria pacibuľky. Vrecúško preneste do chladničky - do priehradky na zeleninu. Na jar vysaďte šupinky s pacibuľkami do kvetináčov (obr. 3), alebo pacibuľky oddeľte a vysaďte samotné. Nechajte ich v chlade, kde za 3 roky vykvitnú.
22.06.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

23.04.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Aj vám sa stalo, že ste investovali do kúpy cibúľ kvetov a nakoniec ste zažili sklamanie? Aby ste v budúcnosti predišli podobnému javu, ...

05.09.2012 | Rastliny

1. ...

31.05.2012 | Rastliny

Každý rok sa objavia na výstavách nové druhy a odrody rastlín. Ani rok 2012 nie je výnimkou. Neuveriteľné farby niektorých cibuľnatých rastlín vyvol ...

02.10.2009 | Rastliny

Dálie, gladioly a hľuznaté begónky majú hľuzy citlivé na mráz. Platí to i pre kanu (Canna). ...

24.02.2012 | Rastliny

10.01.2013 | Rastliny