Plánovanie záhonu

Zatiaľ nehodnotené

Plánovanie záhonu

Ak ste pôdu na výsadbu byliniek dobre pripravili, vyznačte si dôkladne plochu záhona. Drevenými tyčami vyznačíte nielen záhony, ale i cestičky. Ak plánujte cestičky zo štrku alebo mulčovacej kôry, ohraničte záhony lištami alebo kameňmi a materiál na cestičky sypte až po výsadbe a povrch uhrabte hrablami. Dlažbu a iný podobný materiál musíte položiť pred výsadbou. Na sadenie sa odporúčajú črepníkové rastliny, ktoré sa bez problémov rozdelia na plochu - hneď môžete zhodnotiť, či kombinácie sú v súlade s vašimi nárokmi. Na záver nasypte zeminu a utlačte.
Poloha
Každý bylinkový záhon sa musí nielen v záhrade integrovať, ale musí zodpovedať jej štýlu. Najskôr si zmerajte miesto a susedné elementy a preneste v patričnej mierke na papier. Nezabudnite na tieň a slnko. Tvary záhona môžu byť rôzne - od štvorca cez obdĺžnik až po kruh. Tvar trojuholníka sa ťažšie realizuje, môže však byť do určitej záhrady najvhodnejší.
Tvar
Pekná bylinková záhradka by mala mať geometrický tvar - ohraničenie tvaru je z tehál, štrku, drevenej dlažby alebo vrstvy mulču, ktoré môžu ohraničiť aj jednotlivé segmenty.


1. - symetricky prepojený

Tento záhon má tvar štvorca, ktorý je rozdelený cestičkami a orámovaný živým plotom alebo tiež cestičkou. V každej časti je vysadený iba jeden druh byliniek.


2. - kruh

Tento záhon má tvar štvorca, ktorý má v strede kruh, spojený cestičkami a orámovaný živým plotom alebo tiež cestičkou. V každej časti je tiež vysadený iba jeden druh byliniek.
 

3. - tvar kolesa na voze
Do jednotlivých častí sa nasadia rôzne bylinky a tehličky alebo dlažba ich navzájom oddeľujú. Nevyberajte do šírky a výšky sa rozrastajúce bylinky, pretože to naruší tvar záhona
 

4. - tvar kosoštvorca

Kosoštvorec môže zapadnúť do niektorej záhrady lepšie ako kruh. Cestičky sú opäť vysypané štrkom alebo mulčom.
  

5. - tvar okienka

Štvorec rozdelený na štyri časti má nádych barokovej záhrady. Na výsadbu sú
vhodné krušpán (Buxus), yzop, l
evanduľa (Lavandula), hrdobárka (Teucrium fruticans)
a saturejka (Satureja montana)
 

6. - tvar trojuholníkov
Záhon má tvar rovnostranných trojuholníkov, v každom z nich je iný druh
byliniek. Rozdelený je mulčom.

Príprava pôdy
Vo všeobecnosti uprednostňujú bylinky neutrálnu až alkalickú pôdu, ktorá dobre prepúšťa vodu. Nevhodné sú pôdy ťažké, hlinité, ktoré brzdia rast. Ich kvalita sa zlepší pridaním piesku. Tiež opak - príliš ľahké piesčité pôdy nie sú vhodné na pestovanie byliniek a ich štruktúra sa musí zlepšiť.
Odporúča sa pred zimou pôdu opracovať, odstrániť burinu a na zimu ju nechať odpočinúť, aby dobre premrzla. Na jar sa ešte raz odstráni klíčiaca burina a zlepší sa kvalita pôdy pridaním kompostovej zeminy. Aby bola dobre priepustná, dôkladne sa pohrabe. Utlačená pôda zo zlým odvodom vody vyžaduje drenáž na dne. Pôda sa hlboko prekope a nanesie sa vyššia vrstva hrubého piesku.
Zálievka

Spravidla iba nový výsev a mladé koreniny potrebujú pravidelnú zálievku. Vo všeobecnosti znesú bylinky väčšinou skôr sucho ako vlhkosť. Výnimkou sú domáce rastliny, ako je cesnak, rasca lúčna (Carum carvi), kostihoj lekársky ( Symphytum officinale), angelika (Angelica archangelica) a mäta (Mentha piperita). Majú rady, podobne ako petržlen, borágo a ligurček lekársky (Levisticum officinale) dôkladne opracovanú vlhkú humóznu pôdu. Ako často treba polievať, to závisí od rôznych faktorov. Vyššia zálievka je potrebná vtedy, keď je horúčava počas letných dní a tiež ak je pôdy veľmi piesčitá a priepustná. Robustné bylinky nie sú citlivé na vodu z vodovodu, napriek tomu sa neodporúča spôsobovať im šok z chladu hlavne v lete, keď majú teplé listy. Lepšie je, ak nalejete do krhly vodu a necháte ju odstáť, kým sa nevyrovná teplote vzduchu. Najlepšie je polievať ráno, aby listy rýchlo uschli a zabránilo sa tak ohrozeniu rastliny hubovými chorobami. Na poludnie je to nevhodné z toho hľadiska, že kvapky na listoch by mohli spôsobiť spálenie, večerné polievanie môže spôsobiť hnilobu, pretože jarné noci sú chladné a ešte mrazivé. Pôda medzi rastlinami by sa mala častejšie kypriť, alebo prikryť mulčovacou nástielkou. Redukuje sa tým odparovanie vody a zálievka nemusí byť tak častá.
Výživa
V bylinkovej záhradke sa spravidla hnojí kompostom. Väčšina byliniek je na výživu nenáročná. Úplne stačí, ak sa na jar zapracuje pod povrch kompost. Iba tie bylinky, ktoré bohato rastú, potrebujú dodatočnú výživu - napríklad pomaly pôsobiace zásobné hnojivo, ktoré sa na jar roztrúsi okolo rastliny. Treba mať však na zreteli, že prehnojenie rastliny nielen škodí, ale odoberá i arómu rastlinám.
Starostlivosť
Starostlivosť o bylinky sa zväčša obmedzuje na strihanie, čo podporuje rast. Tiež pravidelný zber podporuje tvorbu nových výhonkov. Mnoho byliniek neznáša nadmernú vlhkosť pôdy a niektoré ako napríklad levanduľa, tymián a šalvia znesú aj dlhší čas sucho. Črepníkové bylinky sa musia v období rastu pravidelne polievať, hnojiť a príležitostne presádzať. Tiež neznášajú nadmerne vlhký substrát. Väčšina byliniek má rada teplo, vydrží aj nižšie teploty okolo 7°C. Niektoré, hlavne viacročné ako napríklad vavrín a rozmarín je nutné chrániť pred chladom a vetrom. Mulčovacia nástielka sa dáva tým, ktorým sa darí vo vlhkejšej pôde. Tie, ktoré majú rady teplo a južné bylinky si vyžadujú vrstvu piesku.
Strihanie
Aby ste dosiahli kríčkovitý, hustý habitus, je treba pravidelne odcvikávať konce výhonkov. U štiavu lúčneho ( Rumex acetosa) sa odstraňujú celé kvitnúce výhonky, aby sa lepšie vyvinuli listy. Oproti tomu kvety cesnaku nielen pekne vyzerajú, ale dajú sa i použiť pri príprave jedál, a preto sa zvyšné odstraňujú až po odkvitnutí. Bylinky, ktoré tvoria mnoho odnoží, pravidelne kontrolujte, aby sa veľmi nerozšírili. Tymián potrebuje po odkvitnutí mierny strih, ale tiež počas vegetačného obdobia sa častejšie môže úsporne zostrihať. Levanduľa sa tiež po odkvitnutí strihá, na jar však radikálne

  
  
18.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

02.04.2009 | Rastliny

Miesto

13.04.2012 | Rastliny

Bylinky sa môžu sadiť na záhon, do črepníkov, do bylinkovej veže či špirály. Záleží od toho, koľko miesta im vyčleníte vo va ...

09.08.2012 | Rastliny

Pretože sú bylinky pestované v interiéri, mal by byť výber nádoby dôkladný a mal by ladiť so štýlom interiéru. Jed ...

24.08.2012 | Rastliny

21.08.2012 | Rastliny

27.06.2013 | Rastliny

02.04.2009 | Rastliny

Miesto

02.04.2009 | Rastliny

Výsev

02.04.2009 | Rastliny