Plody pre vaše zdravie

Zatiaľ nehodnotené

Ak chcete mať doma alebo v záhrade rastlinky, ktoré sú nielen okrasné, ale i užitočné - teda majú plody, ktoré sú jedlé a chutné, nechajte sa inšpirovať. Mnohé z plodov sú nielen chutné, ale sú výnimočné vysokým obsahom vitamínov a stopových prvkov. Vysaďte si do záhrady rastliny, ktoré predĺžia váš život.

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides)
Je to veľký ker, ktorý dosahuje výšku  tri až päť metrov. Je to dvojdomá rastlina, na opelenie potrebujete samčiu aj samičiu rastlinu – samčia rastlina má tŕne.

Plody tohto kra sú liečivé a nájdete ich  na rastline aj v zimnom období. Obsahujú takmer všetky vitamíny a vitamínu C  viac ako citrusy. Obsah oleja je tri až päť percent – je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a karotén, ktorého obsah je vyšší ako u mrkvy. Vysoký obsah vitamínu E predurčuje plody ako významné antioxidanty, znižujú tiež riziko infarktu, odstraňujú únavu a zvyšujú potenciu.  Má antidepresívny účinok, upravuje hladinu cholesterolu, posilňuje zrak, úspešne zaberá pri gynekologických ochoreniach, nádche a zápaloch dutín či nehojacich sa poraneniach.
Sadenie

Pôda pred sadením sa dôkladne prekyprí, nesmie byť kyslá. Kvalita ťažkej pôdy sa vylepší pieskom, aby bola vzdušnejšia, čo je pre rastlinu dôležité. Opelenie kvetov nastáva prostredníctvom vetra, preto by mala samčia rastlina stáť v hlavnom smere vetra, teda západne od samičej. Po vysadení sa urobí val okolo koreňa, aby bola rastlina vždy dostatočne zavlažená.

Tvorí veľa odnoží, ktoré buď zakaždým odstraňujete, alebo urobíte pri sadení závoru ako pri bambuse. Stačí dva milimetre hrubý a 60 cm široký pás z plastu alebo plechu, ktorý vložíte do zeme. Kruh by mal mať priemer   1,50 cm a okraj by mal trčať zo zeme asi dva centimetre.
Pestovanie

Je nenáročný na pestovanie, netreba ho polievať ani hnojiť, pretože je odolný voči suchu a potrebu dusíka pokryje symbióza s mykoríznymi hubami na dreviny. Rok po sadení sa pridáva rohová múčka. Po dvoch rokoch sa môže pridať kompost.
Strihanie
Ak ponecháte rastlinu voľne rásť, koruna je široká, plody sa tvoria iba na vonkajšej oblasti, vo vnútri začína drevnatieť a opadávať. Aby sa tomu predišlo, skrátia sa radikálne tie vetvičky, ktoré mali plody a rastlina sa môže dodatočne presvetliť. Samčia rastlina sa strihá každé dva až štyri roky – polovica kvitnúcich vetvičiek, aby kvôli chýbajúcemu peľu nebol výpadok úrody.

Zber
V závislosti od odrody sú plody  zrelé od polovice augusta do polovice septembra. So zberom sa začína až vtedy, keď sú plody typickej oranžovej farby. Po dvoch týždňoch ovocie zosvetlí a má zatuchnutú chuť. Pri zbere treba mať rukavice, pretože  rastlina má tŕne. Ak ich nezberáte príliš skoro, môžete ich z kra aj striasť.

Prečo rakytník
- vysoký obsah vitamínu C
- zásobáreň vitamínu A, organických kyselín
- podporuje imunitný systém
- podporuje tvorbu žlče
- reguluje krvný obeh
- povzbudzuje činnosť pečene a pľúc
- antioxidant
- zlepšuje stav kĺbov pri reumatizme
- tlmí bolesť
- pomáha pri arteroskleróze, žalúdočných vredoch
- efektívny pre pacientov po rádioterapii
- obmedzuje tvorbu vrások
- pomáha pri prekyslené žalúdka
- ochrana pred UV žiarením
- podporuje rast vlasov
- pomáha pri liečené obličiek, močového ústrojenstva a štítnej žľazy
- pomáha pri svalovej distrofii
- rozpúšťa usadené tuky v cievach
- zabraňuje skleróze ciev

Mišpula

(Mespilus germanica)

Je to okrasná drevina, ktorá je nenáročná na pestovanie. Z jej plodov môžete vyrobiť džem, kompót, víno alebo likér. Drevina dorastá do výšky 3 - 5 metrov a postupom času rastie skôr do šírky. Kvitne od mája do júna. Rastlina sa dobre cíti na slnečnom až polotienistom a teplom mieste. Na pôdu nemá žiadne zvláštne nároky, vyhovuje jej však pôda mierne suchá, dôkladne prekyprená a vápenatá. Táto drevina dobre znáša horúčavy a je odolná aj voči mrazu. Mišpula neznáša dobre rez. Iba staršie rastliny je možné presvetliť, aby sa podporila tvorba kvetov. Rozmnožuje sa očkovaním, odrezkami a výsevom.

Výsev

Plody mišpule sú
bohaté na vitamíny,
triesloviny, cukor a
pektíny
Semienka sa vysievajú na chránené miesto priamo do pôdy alebo je to možné i do črepníka, ktorý sa zapustí do zeme. Klíčia až po zimnom období.
Pri nesprávnom pestovaní ju môžu ohroziť bakteriálne choroby - infikované listy sa sfarbujú do čierna a neskôr odumierajú. Tu pomôže iba radikálny rez
Príprava džemu
1 citrón
1 kg plodov mišpule
1 kg želírovacieho cukru
Citrónovú kôru ostrúhate a citrón odšťavíte. Plody mišpule umyjete, prepolíte, vyberiete kôstky a zmiešate s citrónovou šťavou. Vo veľkom hrnci zmiešate so želírovacím cukrom a prikryté necháte stáť dve hodiny. Potom sa zmes vyšľahá na pyré a varí 3 - 4 minúty. Primiešate citrónovú kôru, povaríte ďalšie dve minúty a plníte do pohárov.Príprava kompótu
1 kg plodov mišpule
250 g cukru
½ litra vody
½ litra jablkovej šťavy
Mišpule ošúpete a prepolíte, u prezretých plodov vypichnete iba kvety. Plody vo vode do polovičky udusíte, pridáte cukor a jablkovú šťavu a dovaríte.

Kustovnica čínska

(Lycium chinensis) - Goji

Je to trvalka, ktorá časom drevnatie. Rastie dobre v pôde, ktorá je bohatá na živiny, ale má nízky obsah vápnika. Mala by byť kyprá a piesčitá. Darí sa jej na slnečnom mieste. Je odolná voči zime. V tomto období zhadzuje listy. Kvitne od júna do septembra, plody začínajú dozrievať od augusta do októbra. Po zime sa odrežú odumreté vetvičky. Rozmnožuje sa výsevom alebo odrezkami. Semienka môžete získať z plodu. Po posledných mrazoch sa vysejú rovno na záhon alebo do nádoby.
Plody
Plody tejto rastliny patria k najhodnotnejšiemu ovociu na svete. Obsahuje 18 druhov aminokyselín a 21 stopových prvkov ( zinok, železo, meď vápnik, selén a fosfor..). Sú červenej farby, pretože majú vysoký obsah karoténoidov. Majú protizápalové účinky a neutralizujú voľné radikály, čo znamená, spomaľujú proces starnutia.

Natalská slivka

(Carissa grandiflora)

Je to ker alebo strom, ktorý nemá zvláštne nároky na pôdu. Rozhodne však treba polievať tak, aby pôda nebola premokrená. Na dne musí byť drenážna vrstva. V lete môže byť na záhrade alebo balkóne, v zime v byte, kde sa obmedzí zálievka. Mladé rastliny neznášajú mráz, staršie vydržia mrazy do -4°C. V období vegetácie je zálievka výdatná a pridáva sa i výživa. V zime sa zálievka redukuje a výživa sa zastaví.
Plody
Plody majú vysoký obsah vápnika, železa, draslíka, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a vitamínu A,B a C. Rozmnožuje sa odrezkami a očkovaním. Pri odrezkoch najskôr na kre narežete vetvičku do polovice, táto sa nechá dva mesiace na strome a až potom sa odreže a nechá zakoreniť.

Jahodový strom

(Psidium)

Môže sa pestovať v skleníku alebo v byte. Je to stále zelená rastlina s bielymi kvetmi. Plody sú žlté, oranžové alebo červené. A dozrievajú asi štyri mesiace po odkvitnutí. Majú chuť ako jahody. Pre dobrý rast potrebuje rastlina dostatok svetla a v období vegetácie dostatočnú zálievku. Prezimuje pri teplote 10 - 15°C a zálievka je iba taká, aby rastlina nevyschla. Vysádza sa do bežného substrátu a v období vegetácie sa pridáva hnojivo. Dobre znáša rez, ktorým ju nielen tvarujeme, ale aj podporujeme tým tvorbu nových vetvičiek, ktoré budú mať plody. Ak ju pestujete v byte, v letnom období ju môžete dať von. Na jar sa spravidla presádza - mladé rastlinky každý rok, staršie každé tri. Vždy sa použije väčšia nádoba a nesmie sa zabudnúť na drenážnu vrstvu.
Zálievka
Táto rastlina je náročná na vodu. Ak jej má nedostatok, začnú vädnúť listy a pri dlhšie trvajúcom nedostatku listy žltnú a opadnú. Toto sa môže stať aj vtedy, keď rastline zmeníte miesto alebo ju presádzate.
Výživa
V období vegetácie sa pridáva každých 14 dní viaczložkové hnojivo.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa buď semenami alebo odrezkami.
Psidium cattleyanum - je samoopelivý, plodí na jednoročnom dreve. Na jar zakvitne bielymi kvetmi. Dobre znáša pokles teplôt až do -5°C.
Psidium guajava - ker s neopadavými listami. Plody pripomínajú tvarom hrušky, obsahujú vitamín A, B, železo, vápnik, hlavne však vitamín C - 5x viac ako u citrusov.
Plody
Plody sú považované pre vysoký obsah vitamínu C za vitamínovú bombu. Môžete ich jesť čerstvé alebo vyrobiť z nich džem alebo šťavu.

Ebenovník ďatlový

(Diospyros lotus)

Je to opadavá drevina, ktorá kvitne na začiatku júna. Starším drevinám sa odlupuje kôra, čo je však bežný jav. Plody sú malé - merajú asi 2 centimetre a majú vysoký obsah vitamínu C a A. V miernejších pásmach sa môže vysadiť vonku do záhrady. Má rád svetlo až polotieň. Počas vegetačného obdobia sú vhodné teploty okolo 23°C, v zime maximálne do 10°C (črepníková rastlina), v záhrade znesie však i mrazy do -20°C. Známy je aj Ebenovník japonský (Diospyros kaki), ktorý je však citlivý na mráz.
Plody
Plody sú v našich marketoch známe ako hurmikaki. Tieto plody posilňujú imunitný systém, sú dôležité pri látkovej výmene, pri strese či nervozite a problémoch srdca.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré by sa mali vysievať najneskôr 6 týždňov po zásielke, pretože neskôr nemajú dobrú klíčivosť.

Anona trojlupienková

( Annona cherimoya)

Plody tejto rastliny majú kyslastú chuť a delikátnu vôňu. Obsahujú veľké množstvo vitamínov, cukrov a stopových prvkov. Plody sa konzumujú čerstvé, ale je možné ich aj konzervovať na džemy a sirupy. Pestujú sa podobne ako citrusové plody - teda potrebujú vyššiu teplotu a zálievku a vyššiu teplotu vyžadujú aj v zime. Keď im začnú opadávať listy, kvitnú a po tomto období nastáva vegetačný rast. Vysádza sa do zmesi rašeliny, zemina, listovky a piesku (1:1:1:1). Nádoba musí mať dobrú drenážnu vrstvu. Zálievka je priamo úmerná teplote - čím vyššia teplota, tým vyššia zálievka. Črepník by sa nemal premiestňovať a rastlina strihať, pretože tým znížite násady kvetov. Výživa sa pridáva 2x mesačne. Aby rastlina mala plody, potrebuje dostatok svetla a tepla.

Rozmnožovanie

Veľké čierne semienka z plodu sú vhodné na výsev. Niekedy nájdete tieto plody aj v supermarketoch. Použijete piesčitú pôdu a zahrabete semienka asi 2 cm hlboko. Klíčenie nastáva pri teplote 20 - 25°C a bežne trvá asi tri týždne. Niekedy však môže tento proces trvať aj pol roka.

Pitahaya

(Hylocereus undatus)

Ide o popínavý kaktus, ktorý sa svojimi koreňmi zachytí na podpere alebo múre. Kvitne medzi júnom a septembrom a jeho kvety patria k najväčším na svete. Zvláštnosťou je, že sa otvárajú v noci - pritom šíria vôňu jazmínu. Môže sa pestovať aj v črepníku, ktorý nemusí byť veľký. Ak však narastie do výšky, je potrebné jej nájsť miesto, hlavne na prezimovanie. Potrebuje podperu. V lete by mal byť vonku na svetlom a pred vetrom chráneným miestom. Ak sú dlhšie trvajúce dažde, je treba rastlinu chrániť pred nadbytkom vody. Môže sa však aj celoročne pestovať v byte. Teploty by sa mali po celý rok pohybovať okolo 20°C. V zime môže byť aj na chladnejšom a svetlom mieste. Substrát by mal byť vlhkejší a pridáva sa doň piesok a humus. PH je nižšie.
Zálievka
Poleje sa výdatne na jar a potom sa zálievka opakuje až vtedy, keď je koreňový bal suchší. V zime sa prakticky nepolieva. Ak tento kaktus príliš polievate, rastie netypicky a nekvitne. Používajte mäkkú vodu.
Výživa
Výživa sa pridáva iba v lete - 2 - 3x.
Rozmnožovanie
Sú dve možnosti rozmnožovania rastliny.
1. Zakúpite si plod a vyberiete z neho semienka. Položíte ich na kuchynskú papierovú utierku, aby sa cez noc presušili. Nasledujúci deň sa dajú na výsevný substrát a mierne sa pritlačia. Polejú sa a môžete čakať na objavenie sa prvých klíčnych lístkov.
2. Oddeľte list od rastliny a vložte ho kolmo do substrátu. Postavte črepník na teplé a svetlé miesto - segment skoro vytvorí korienky a neskôr začína tvoriť nové segmenty.
Plody
Plody majú sladkú aromatickú dužinu. Najskôr ho ochlaďte a prepoľte .alebo nakrájajte na kolieska. Ak ich prepolíte, môžete ich konzumovať priamo z obalu lyžičkou. Sú vhodné na ovocné šaláty a osviežujúce nápoje.
Ak treba rastlinu presadiť, najvhodnejší čas je marec. Nemusí sa strihať. Ak sa nejaký výhonok odlomí, rana rýchlo zaschne a rastlina nijako neutrpí. 

Narančila

(Solanum quitoense)

 
Je to viacročný ker stále zelený. Ak sa po odkvitnutí netvoria plody, je potrebné rastlinu opeliť. Rozreže sa piestik a navlečie sa na bliznu. Plody majú dužinu podobnú kiwi, plody chutnajú ako zmes ananásu a jahôd. Táto rastlina sa môže po celý rok pestovať v byte a cez leto sa môže nádoby vyniesť von. Vysádza sa do substrátu bohatého na živiny, ktorý musí byť kyprý. Často a výdatne sa polieva a hnojí. Ak má rastlina tvar kra, môže sa radikálne zrezať vo februári - nestrihá sa vtedy, keď sú na rastline plody. Neznáša mráz, preto prezimuje na svetlom mieste pri teplote asi 15°C. Je vhodná ako črepníková rastlina na terasu a do zimnej záhrady.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa odrezkami alebo semenami. Rozmnožovať semenami sa môže celoročne, najvhodnejšie obdobie je však jar. Vysievajú sa do výsevného substrátu, ktorý sa udržiava vlhkejší, nie mokrý. Teplota by mala byť 23 - 25°C.

Liči

(Lychee)

Táto rastlina sa ľudovo nazýva i Čínska slivka. Má oranžovo - červené plody podobné jahode, ktoré majú sladkokyslú chuť a voňajú ako ruže. Obsahujú veľa vitamínov.

Za priaznivých podmienok dorastá i do výšky 10 metrov. Rastie však pomaly, a preto môžete jeho rast usmerňovať.
Vysádza sa do priepustného substrátu, ktorý by mal byť mierne kyslý. Nemá vysoké nároky na množstvo vody. Voda by mala byť mäkká, inak rastlina nemá dlhú životnosť. Mala by stáť na svetlom mieste. Mladé rastlinky pomaly zvykajte na priame slnko. To isté platí i pre staršie rastliny po prezimovaní. Mladé rastliny majú rady celoročné teplo a v lete by mali stáť vonku na chránenom mieste. Liči prezimuje pri bežnej izbovej teplote. Staršie rastliny uprednostňujú prezimovanie na chladnom mieste, kde nemrzne. Ak rastlina schne, môže byť príčinou príliš teplé miesto na priamom slnku alebo prítomnosť roztočcov. Vtedy treba ihneď začať s postrekmi. Liči sa hnojí iba mierne, pretože pomaly rastie a spotreba živín je teda nižšia. Hnednutie koncov listov môže byť príznakom nedostatku svetla alebo nadmerných dávok živín.
Rozmnožovanie rastliny
Rozmnožovať ju môžete semenami alebo v machu. Druhý spôsob je samozrejme rýchlejší, no ten predpokladá, že rastlinu vlastníte.
Generatívne rozmnožovanie
Plody tejto rastliny môžete kúpiť takmer v každom markete. Plody sú zrelé nie vtedy, keď sú červené, ale v tom prípade, ak nie je v blízkosti stonky nič zelené.
Ako postupovať?

1. Odstráňte dužinu a opatrne vyberte jadro plodu.

2. Semienko opláchnite pod vlažnou vodou, aby ste ho zbavili všetkých zvyškov cukru.
3. Semienka vložte do sklenej nádoby, ktorú naplníte vlhkým pieskom. Nádobu vložte na nejaký čas do chladničky.

4. Na dno črepníka dajte drenážnu vrstvu a na ňu substrát asi 1/3 pod okraj črepníka. Potom vložte semienko a zakryte ho tenkou vrstvou substrátu (1 cm) a polejte. Najlepšie je vodnou sprchou, nie krhličkou, aby sa semienko nevyplavilo.

5. Substrát musí byť vlhký, nie nadmerne mokrý. Nepolieva sa prudkým prúdom vody- voda by mala byť vlažná a mäkká. Postriekať sa môžu i listy.
6. Takto pripravený črepník položte na teplé miesto. Ak ho dáte na chladné stanovište, klíči neskôr.
7. Semenáčiky sa nehnoja v úvodnom štádiu, pretože majú dostatok živín v semienku. Asi po dvoch mesiacoch sa pridáva hnojivo v nižšej koncentrácii. Platí to i pre zimné obdobie, pretože semenáčiky i v tomto období rastú. Ak rastlina nerastie, pridáva sa každé 4 týždne hnojivo do zálievky v zníženej koncentrácii. Niekedy je bežné, že rastlina dlhšiu dobu nerastie - nepridávajte zbytočne viac hnojiva, aby ste jej neuškodili.
8. Keď má rastlina listy, môže sa presadiť. V žiadnom prípade sa neodstraňuje semienko a nesmú sa poškodiť korene. Priemer črepníka by mal byť iba o niečo väčší ako pôvodný, pretože rastlina rastie pomaly.Rastlina sa môže rozmnožovať i zakorenením v machu.

11.06.2013 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 4
http://www.goldengoosedeal.com/ Golden G... Anonym (bez overenia) 13.09.2018 13:10
The 2014 Basel International Watch Fair... Anonym (bez overenia) 12.04.2014 07:16
Dobrý deň, mali by sme ich mať v polovic... Engo s.r.o, Trnava (bez overenia) 03.05.2010 06:37
je možne si rastlinky objednať. PETER BODNAR (bez overenia) 30.04.2010 20:17

Súvisiace články

17.09.2013 | Rastliny

Černice bez tŕňov (Rubus fruticosus 'Thornfree')< ...