Prechádzka ružovou záhradou

Zatiaľ nehodnotené

Ak je váš život prechádzkou ružovou záhradou, je presne taký, o akom snívate - veselý, bezproblémový, plný lásky a porozumenia. Ružová farba je farba romantikov, ktorí nevidia alebo nechcú vidieť nástrahy života. Presne tak môže pôsobiť i vaša záhrada v ružovom šate - je pastvou pre oči, upokojí dušu.
Kombinovať ružovú môžete s fialovou a modrou. V ponuke záhradníctiev je mnoho rastlín v nádhernej ružovej farbe. Skombinovať ich môžete podľa nárokov na pestovanie.
Ak je váš život prechádzkou ružovou záhradou, je presne taký, o akom snívate - veselý, bezproblémový, plný lásky a porozumenia. Ružová farba je farba romantikov, ktorí nevidia alebo nechcú vidieť nástrahy života. Presne tak môže pôsobiť i vaša záhrada v ružovom šate - je pastvou pre oči, upokojí dušu.

Kombinovať ružovú môžete s fialovou a modrou. V ponuke záhradníctiev je mnoho rastlín v nádhernej ružovej farbe. Skombinovať ich môžete podľa nárokov na pestovanie.
Monarda (Monarda didyma)
Vlasťou viacročnej monardy je Severná Amerika. Dorastá do výšky 100 cm a jej kvety šíria peknú vôňu. Nielen kvety, ale i listy tejto rastliny pekne voňajú. Táto rastlina má rada slnečné alebo polotienisté miesto. Vysádza sa do kyprej pôdy, inak nemá žiadne zvláštne nároky na jej kvalitu. Rýchlo vytvorí v záhonoch hustý porast. Kvety sa tvoria od júna do septembra. Kombinovať môžete i rôzne farebné odtiene monardy. Odrody s ružovými kvetmi kvitnú bohatšie ako tie s červenými. V prvom roku sa odstraňujú kvitnúce puky, aby sa rastlina bohato rozvetvila. Potrebuje viac vlhkosti a je vhodná i na výsadbu k rybníku. Rozmnožuje sa delením, koreňovými odrezkami alebo výsevom na jar. Kvitnúce stonky sa odrežú nad prvým párom listov a sušia. Používajú sa na prípravu čaju.

 

Monarda sa môže kombinovať s akantom (Acanthus mollis), stračonôžkou (Delphinium), floxom (Phlox) alebo okrasnými trávami.
1. Monarda (Monarda didyma)
2. Ozdobnica (Miscanthus)
3. Akant (Acanthus mollis)
4. Stračonôžka (Delphinium)


Akant
(Acanthus mollis)

Je to nádherná trvalka z Balkánu. Je robustná, nenáročná na pestovanie a darí sa jej v každej pôde. Môžete ju vysadiť aj do skalky. Vyberte jej slnečné miesto alebo presvetlený tieň. Potrebuje dostatok vlhkosti. Má dekoratívne listy, a preto je vhodná i na pestovanie v črepníku, tam však môže ľahko zmrznúť. Od júna do augusta tvorí biele až ružové kvety a dorastá do výšky 60 - 120 cm. Rozmnožuje sa delením koreňa, bočnými výhonkami alebo na konci zimy výsevom do črepníkov. Semienka klíčia v chlade. Je tolerantná voči nadbytku solí v substráte.


1 - Astilba
(Astilbe)
2 - Ozdobnica (Miscanthus)
3 - Akant (Acanthus)
Jarmanka veľká (Astrantia major)
Vysádza sa do humóznej, vápenatej pôdy. Optimálny je polotieň, ale môže sa vysádzať i do tieňa, len zálievka musí b yť výdatnejšia. Vysádza sa vo vzdialenostiach 50 - 60 cm. Rozmnožuje sa výsevom a delením. V zime je potrebné rastlinu zakryť pred mrazom. Je vhodná na rez.

1 - Pakost
(Geranium)
2 - Ozdobnica (Miscanthus)
3 - Astrantia major


Rebríček
(Achillea millefolium)
Je to trvalka vhodná do záhonov i do skalky, dorastá do výška asi 60 cm. Potrebuje veľa slnka a priepustnú pôdu. Nie je potrebná žiadna zvláštna starostlivosť. Vysádza sa do pôdy bohatej na živiny, ktorá musí byť priepustná. Darí sa jej na slnečnom mieste, v zime ju treba zostrihať. Na jar sa pridáva do pôdy hnojivo. Odkvitnuté kvety sa odstraňujú. Rozmnožuje sa rizómami alebo odrezkami. Kvitne od júna do októbra. Kvety sú vhodné na sušenie. Na jar sa mladé listy používajú ako liečivá bylina. Na budúci rok sa využívajú kvety aj listy, z ktorých sa pripravuje čaj, vhodný na liečbu žalúdočných ťažkostí. Listy sa môžu využiť aj v kuchyni - majú korenistú chuť - pridávajú sa do šalátov, bylinkových omáčok a do tvarohu.
Orlíček (Aguilegia)

1 - Papraď
2 - Orlíček (Aquilegia „Heidi")
3 - Pakost (Geranium)
4 - Ozdobnica (Miscanthus)

Je to trvalka s peknými kvetmi, ktoré sú vhodné na rez. Dorastá do výšky asi 20 - 70 cm. Vysádza sa na polotienisté až slnečné miesto do humóznej a na živiny bohatej pôdy. Pôda by mala byť vždy vlhká. Kvitne v máji, júni. Po odkvitnutí sa listy čiastočne zatiahnu, takže je pomerne ťažké na jeseň rastlinu deliť. Je ale pomerne jednoduché rozmnožiť ju výsevom. Semienka sa vysejú do misiek a prikryjú sa tenkou vrstvou substrátu. Po vyklíčení, asi 3 týždne po výseve, sa semenáčiky pikírujú a začiatkom októbra sa vysadia na stanovené miesto.

Chelone lyonii


1 - Chelone lyonii

2 - Monarda (Monarda didyma)
3 - Ozdobnica (Miscanthus)
4 - Rozchodník (Sedum Matrona)

Táto trvalka kvitne na konci leta (august - september) ružovými kvetmi. Je odolná voči mrazu a dorastá do výšky 60 - 70 cm. Vysádza sa na slnečné miesto do kyslej až alkalickej pôdy, ktorá by mala byť piesčito - hlinitá. Vzdialenosti medzi rastlinami sú 50 cm. Vysádza sa tak, aby bolo očko zakryté zemou. Najlepšie je sadiť ju v skupinách po 3 - 10 rastlín. Po odkvitnutí ju netreba strihať.
C. lyonii - má tmavoružové kvety, dorastá do výšky 50 cm, kvitne od júla do septembra
C. obliqua - má ružové kvety, dorastá do výšky 70 cm, kvitne od júla do septembra.

Sidalka (Sidalcea)
Je to grandiózna trvalka, ktorá rastie vzpriamene. Nie je náročná na pestovanie. Dobre znáša i dlhšie obdobie sucha. Vysádza sa na slnečné miesto do priepustnej, nie veľmi vápenatej pôdy, ktorá nemusí obsahovať väčšie množstvo živín. Po odkvitnutí sa radikálne zostrihá, aby bola pre ďalšie obdobie vitálna. Väčší efekt docielite vtedy, ak ju vysádzate v skupinách - minimálne tri rastliny, lepšie je viac.

Pivonka
(Paeonia)
Pivonky sa vysádzajú na slnečné miesto koncom septembra až do konca decembra. Darí sa im v pôde bohatej na živiny. Na jar sa do nej pridá kompost, aby bohato kvitli. Polieva sa tak, aby pôda nebola príliš mokrá. Kvitne od mája do júna a dorastá do výšky 70 - 80/60 - 100 cm.
Dôležité:
- nesaďte ich hlboko, lebo nekvitnú.
- Dbajte na to, aby očko bolo najviac 3 cm zakryté pôdou.
- pri strihaní kvetov nechajte najspodnejší list, odrežte puky

Malý plánik záhrady

A - Jarmanka väčšia (Astrantia major var. Rosea)
B - Veternica hupehenská (Anemone hupehensis Hadspen Abundance)
C - Jarmanka väčšia (Astrantia major Roma)
D - Žltuška (Thalictrum aquilegiifolium)
F - Papraď japonská (Dryopteris erythrosora)

12.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
růžová zahrada Iveta Macurová (bez overenia) 09.07.2009 22:35

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...