Presádzanie orchideí

Zatiaľ nehodnotené

Najlepší čas na presádzanie je po období oddychu, keď rastlina vytvára nové výhonky - väčšinou na jar. U orchideí, ktoré nemajú obdobie oddychu sa odporúča čakať, kým orchidea už nekvitne, pretože vtedy môže rastlina vďaka šoku zhadzovať kvety. Presádzať v tomto období ju však musíte, ak je napadnutá škodcami alebo má mnoho hnilých koreňov. Niekedy musíte presádzať hneď po kúpe rastliny, pretože priamo pod jej „srdcom" je zlý substrát. Tieto substráty ukladajú veľa vody, ktorá potom vedie k uhynutiu rastliny.
Dôležité informácie pred presádzaním
Spravidla sa orchidey presádzajú každé dva roky. Niekedy môžete použiť ten istý črepník, vymeníte iba substrát. Ak potrebujete väčší črepník, vyberajte iba o jedno číslo väčší, pretože v príliš veľkom črepníku sa korene ťažko „udomácnia". Orchidey sa presádzajú do priesvitných črepníkov, aby mali korene dostatok svetla.
Presádzanie

 


Krok 1

Orchideu presádzate vtedy, keď je substrát prerastený koreňmi. Najskôr vyberte rastlinu z črepníka. Aby ste nepoškodili korene, potláčajte črepník zo všetkých strán, aby sa korene uvoľnili od stien. Odstráňte starý substrát a prezrite korene.  
 Krok 2
Niekedy stačí substrát iba vytriasť, inokedy musíte opatrne povytiahnuť korienky. Zvyšky substrátu môžete spláchnuť vlažnou vodou. Ak zistíte, že v oblasti koreňov je škodca, ponoríte rastlinu na niekoľko hodín do vedra s vodou. Odumreté korene sa odstránia (suché a hnedé). Zdravé korene sa neskracujú. Ak má rastlina viac ako 4 cibule, staršie sa odrežú nožom (kým nemá ešte listy). Táto omladzovacia kúra sa postará o nové výhonky.
Rezná plocha sa ošetrí sírovým práškom, aby sa dezinfikovala a zabránilo sa šíreniu hniloby.  


Krok 3

Nový črepník musí byť o číslo väčší  (v priemere o 5 cm). Najlepší je z plastu. Na dno sa dá drenážna vrstva. Rastlina sa vloží ľahkým otáčavým pohybom do črepníka, čím sa korene optimálne rozložia. Potom sa nasmeruje tak, aby mali nové výhonky dostatočnú vzdialenosť od okraja črepníka. Nový substrát sa dopĺňa po častiach. Pritom občas udriete dnom črepníka o stôl, aby sa substrát dostal až na dno. Rastlinu nevkladajte hlboko do substrátu, pretože v tom prípade padá voda medzi listy nových výhonkov, čo môže viesť k hnilobe. Po presadení sa rastlina 5 dní nepolieva, ale v oblasti listov sa postrekuje. Prípadne poškodené korene sa môžu zregenerovať a nehnijú. Po 3 - 4 týždňoch sa začne s pridávaním výživy. 
Ďalšia starostlivosť
Presadené rastliny by sa nemali asi 10 - 14 dní polievať alebo črepníky ponárať do vody. Je to z dvoch dôležitých dôvodov:
1. Nedostatok vody podporuje tvorbu koreňov
2. Malé poranenia koreňov majú tak čas sa vyliečiť - pretože bez vody nemôžu hniť
Chýbajúca voda sa v tomto čase môže nahradiť postrekovaním. Aj povrch substrátu sa môže sprejovať. Asi po dvoch týždňoch sa môže začať so zníženou zálievkou a začať si pomaly zvykať na ponáranie črepníka do vody.Asi päťlitrové vedro naplňte asi 2 - 3 litrami dažďovej alebo inej mäkkej vody
 


Črepník sa kompletne ponorí a rastlina sa stlačí rukou smerom nadol
 


Keď sa voda dostane až po povrch, môže črepník zostať asi 1 - 2 minúta vo vode
 


Črepník sa yvberie z vody a nechá sa dôkladne odkvapkať
Pri ponorení je substrát vlhkejší ako pri zálievke. Vlhkosť vydrží v závislosti od hrubozrnnosti substrátu asi 1 - 3 týždne. Črepník sa ponorí až vtedy, keď je substrát opäť suchý.
Ako často ponoriť rastlinu?
Spravidla je to každých 7 - 10 dní. Ako často je to skutočne, to závisí od viacerých faktorov:
- od veľkosti rastliny - čím je rastlina väčšia, tým skôr spotrebuje zásobu vody
- od substrátu - jemnejší substrát uloží spravidla viac vody ako hrubší
- od rastu alebo od fázy kvitnutia - čím viac kvetov má orchidea, tým viac vody potrebuje. Aj keď má rastlina nový list alebo vytvorí novú cibuľu, je spotreba vody vyššia
- od teploty - čím je chladnejšie, tým menej vody rastlina potrebuje a tiež substrát vysychá
pomalšie.
- od druhu a odrody - Phalaenopsis má najradšej, keď keď substrát medzi ponoreniami preschne, iné druhy (s jemnými koreňmi), ako je napríklad Miltoniopsis zas majú radšej, keď je vlhkejší.
U priesvitných črepníkov je jednoduchšie rozpoznať, či je treba ho ponoriť - ak je črepník zvnútra orosený, je dostatok vlhkosti. Ak nie je rastlina v priesvitnom črepníku, zdvihnite ho do výšky - ak je príliš ľahký, je substrát suchší

Výživa pri ponorení
Hnojivo sa pridáva pri každom treťom ponorení. Hnojivo sa primieša do vody vo vedre a črepník sa ponorí.
23.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 2
ešte nikdy som o takej biozemine nepočul... martina (bez overenia) 19.04.2010 09:39
chcem sa spýtať na presádzanie orchideí... viera (bez overenia) 09.11.2009 20:33

Súvisiace články

28.03.2012 | Rastliny

23.03.2009 | Rastliny

Substrát pre orchidey si môžete pripraviť aj sama. Návod na prípravu nám poslala p. Simona.

23.03.2009 | Rastliny

V princípe možno povedať, že orchidey nepotrebujú veľké črepníky, pestovanie vo väčšom črepníku je však jednoduchšie. Týždenná zálievka ...

23.03.2009 | Rastliny

Naj ...

23.03.2009 | Rastliny

06.10.2009 | Rastliny

Rozmnožovať ...

23.03.2009 | Rastliny

Kedy sa rastlina delí?Ak  má rastlina viac ako 8 cibúľ a minimálne dva nové výhonky, je možné ju de ...

23.03.2009 | Rastliny

Pestovanie orchideí

26.05.2009 | Rastliny

Predpoklad Ako základná podmienka pre pestovanie orchideí v byte sa často u ...