Rastlina mesiaca január 2011

Zatiaľ nehodnotené

Rastlina mesiaca január 2011 - Hemant

Rastlina, ktorá pôsobí exoticky, ktorej kvety sú sýto oranžové alebo červené a často majú priemer až 15 cm má nie práve romantický ľudový názov - „krvokvet", správne hemant. Na prvý pohľad sa zdá, že kvety sú vytvorené z mnohých hviezdičiek.

Krvokvet - Hemant (Haemanthus - Scadoxus)

Je to veľmi zaujímavá cibuľnatá rastlina z tropických oblastí, u nás pestovaná ako izbová. Názov krvokvet vznikol na základe červenej šťavy, ktorá vyteká pri poškodení rastliny.
Najznámejšie druhy sú Haemanthus katherinae, u ktorého sa kvety objavia súčasne listami, H. multiflorus (mnohokvetý), ktorý má najskôr kvety až potom listy a H. albiflos s bielymi kvetmi, ktorý má radšej polotieň. Potom sú to hybridné hemanty, k najznámejším odrodám patrí „König Albert".

 Haemanthus katherinae  H. albiflos
Do izby či záhrady?
Krvokvet potrebuje v období rastu, teda na jar a v lete miesto pri svetlom východnom alebo západnom okne. Pri južnom sa mu darí iba vtedy, keď je počas slnečných dní mierne zatienené. Staršie rastliny môžu byť v lete aj vonku a na jeseň, kedy začína obdobie oddychu, by mala stáť rastlina na chladnejšom mieste pri teplote medzi 12 - 15°C. Všetky druhy sú citlivé na mráz.
Ako sa o ňu starať
Na jar a v lete potrebuje hemant dostatok vody, nie však nadmernú vlhkosť substrátu, inak začne hniť. Skontrolujte asi pol hodinu po zálievke, či je miska pod črepníkom prázdna - ak nie, vodu vylejte. Počas obdobia oddychu sa zálievka obmedzí - v podstate od septembra sa polieva menej, rozhodne však nesmie substrát preschnúť. Keď začínajú vädnúť listy, už sa rastlina nepolieva. Na jar, keď sa rast obnoví, začne sa so zálievkou opäť, najskôr mierne, až potom sa zvýši. Od jari a počas leta sa pridáva každé dva týždne hnojivo na podporu kvitnutia.
 
 H. puniceus „König Albert"

Asi v marci začínajú rastliny nanovo vytvárať výhonky. Krátko predtým, začiatkom mesiaca, sa vložia cibule do čerstvého substrátu, u starších rastlín stačí každé tri roky. Pri presádzaní treba dávať pozor, aby sa korene nepoškodili.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje dcérskymi cibuľami, ktoré sa pri presádzaní opatrne oddelia a extra vysadia. Je možné aj rozmnožovanie semienkami, pričom tu potrebujete dve kvitnúce rastliny. Asi po jednom až dvoch mesiacoch vytvorí rastlina zelené kapsle, v ktorých sú semienka - spočiatku zelené, neskôr červené.
Zo semienok sa odstráni dužina, položia sa na vlhkú látku alebo na substrát a nechajú sa klíčiť na svetle. Keď vytvoria klíčky, vysadia sa. Semienka sa musia použiť čerstvé, inak stratia svoju klíčivosť.
 semienkaodstráni sa dužina
položia sa na vlhkú
látku
po vytvorení klíčkov
sa vysadia

Dcérska cibuľa sa
opatrne oddelí a vysadí
do substrátu

Ako ju chrániť
Hemant je v podstate zdravá rastlina, ktorú iba zriedkavo ohrozujú škodcovia a choroby. Občas ju môžu ohroziť vošky alebo roztočce, preto je dobré každý deň sprchovať listy. Ak zistíte, že rastlina začína hniť, ide o nadmernú zálievku a už nie je možné ju zachrániť. Pri veľmi vlhkom vzduchu sa tvoria na listoch červenkasté fľaky, čo môže byť príznakom hubovej choroby.
Táto zaujímavá rastlina je skutočne raritou v interiéri. Ak ju budete správne presádzať, môže ho zdobiť dlhú dobu.


11.01.2011 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
chenlina20171117 north face adidas uk he... chenlina (bez overenia) 17.11.2017 03:58

Súvisiace články