Realizácia a údržba zelene a trávnikov

Zatiaľ nehodnotené

Ak máte záujem o vypracovanie projektu, prípadne realizáciu záhrady, zavolajte na číslo 0903458033, alebo napíšte na adresu  zahrady@engo.sk

Ponúkame vám novú rubriku. Ide o službu, o ktorú je na Slovensku stále väčší záujem a tou je "navrhovanie, realizácia a následná údržba okrasných záhrad na kľúč. Tak, ako sme vám ponúkli novinky v sortimente kvetov (Snívajme na záhrade), tak sa snažíme vám pomôcť i v tejto oblasti - nielen radami, ale i praktickou realizáciou.

Je to skrátka súčastný trend, k rodinnému domu už neodmysliteľne  patrí aj okrasná záhrada. To platí aj na vidieku, kde nie len u novostavieb, ale aj pri starších rodinných domoch sa úžitkové záhrady menia na okrasné. V súčasnosti na Slovensku tvorí z celkovej ceny nehnuteľnosti  záhrada asi desatinu ceny, pričom v krajinách, akou je napríklad Anglicko,  kde je záhradníčenie vo vlastnej záhrade jednou z najušľachtilejších kratochvíľ, presahuje tento pomer jednu tretinu v prospech záhrady.
Samozrejme aj realizačných firiem pribúda a overený spôsob, ako si vybrať firmu, s ktorou bude zákazník najspokojnejší, je odporučenie od známych, ktorým už firma záhradu robila a sú s odvedenou prácou spokojní aj po niekoľkých rokoch.
My s touto činnosťou začíname, takže doporučenia prídu až po niekoľkých rokoch práce, preto v našom časopise budeme pravidelne písať na túto tému a pozveme vás do našej kuchyne, kde sa venujeme záhradnej tvorbe.

Na začiatok si preberieme najčastejšie otázky, na ktoré sa ma pýta takmer každý potencionálny zákazník a na ktoré sa pokúsim odpovedať na základe skúseností z mojej niekoľkoročnej praxe.   

Je lepší trávnik založený výsevom, alebo mačinovaním (z trávneho koberca)?

Ak je potrebný okamžitý efekt, rýchlo ho dosiahnete položením trávneho koberca. V každom prípade si treba uvedomiť, že ide o inplantát a jeho životnosť nemusí byť taká ako pri výseve. Druhým aspektom je cena. Trávnik založený výsevom stojí približne len desatinu ceny trávnika založeného mačinovaním. Krásny trávnik je možné dosiahnuť iba veľmi starostlivou prípravou pozemku a následným pravidelným ošetrovaním, čo bez výnimky platí v oboch prípadoch.

Má zmysel vybudovať automatickú závlahu v záhrade?

Pokúsim sa vymenovať najzákladnejšie argumenty pre automatickú závlahu. Vybudovanie záhrady stojí rádovo desiatky, ale väčšinou stovky tisíc korún a najrizikovejším obdobím sú letné mesiace, čo je hlavné dovolenkové obdobie. Ďalej dôkladné zaliatie celej záhrady (záhonov aj trávnika) je v hlavnom období  v stredne veľkej záhrade niekoľkohodinová práca. Automatická závlaha polieva podľa nastavenia potrebným množstvom vody každý záhon, podľa nárokov rastlín a trávnika a dažďový senzor spolu so senzorom vlhkosti pôdy celý systém vypne, pokiaľ zálievka nie je potrebná. V tomto systéme je možné vybudovať závlahu, ktorá využíva dažďovú vodu zo zásobníka a len pokiaľ jej nie je dostatok, používa vodu zo studne alebo z rozvodu pitnej vody. Toto sú hlavné argumenty, ktoré hovoria jasne za automatickú závlahu, navyše vývoj počasia v posledných rokoch naznačuje, že bez doplnkového zavlažovania nie je možné dopestovať v našich podmienkach okrasný trávnik a nároky rastlín na závlahu, hlavne v prvých rokoch po výsadbe, sú značné. Ako záhradník jednoznačne odporúčam vybudovanie automatickej závlahy do každej záhrady.

Budem sa musieť o záhradu starať aj po jej vybudovaní?

Záhrada je živý organizmus. Tak ako všetko živé potrebuje vodu, vzduch, výživu a starostlivosť, tak ju potrebuje aj záhrada. Rovnako aj technické prvky v záhrade sa potrebujú pripraviť na zimu a potom sa znovu pripraviť na sezónu a samozrejme potrebujú aj pravidelnú údržbu. Je možné navrhnúť riešenia, ktoré sú málo náročné na starostlivosť, alebo náročnejšie. Záhrada je obrazom jej majiteľa a za láskyplnú starostlivosť sa vždy odvďačí svojou krásou. 

Akú mám záruku že sa mi rastliny ujmú. Čo ak niečo vyhynie?

Keď sa záhrada vybuduje presne podľa projektu a dôsledne sa budú dodržiavať pokyny architekta pri následnej údržbe záhrady, k žiadnym väčším problémom nemôže dôjsť. Ako som už niekoľko krát hovoril, záhrada je živá a rovnako ako ľudia aj rastliny umierajú niekedy nepredvídateľne. Každá slušná realizačná firma poskytuje zmluvne záruku na svoje dielo, ktorého súčasťou sú aj rastliny (nakoniec je to zákonná povinnosť), pokiaľ k ujme nedošlo zámerne alebo z nedodržania pokynov architekta. Rastliny majú aj svoje choroby a škodcov, ale pokiaľ sú rastliny použité správne a podľa ich nárokov, ku kalamitným škodám nemôže dôjsť. Starostlivosť -  preventívna aj kuratívna -  je samozrejmou súčasťou údržby záhrady.

Vybral som iba niektoré najčastejšie otázky a možno na tú vašu som neodpovedal. Rád vám na ňu odpoviem, keď mi ju pošlete na emailovú adresu zahrady@engo.sk.  Ak ste rozhodnutí, že si chcete dať vypracovať štúdiu, projekt alebo vybudovať celú záhradu, môžete tiež použiť moju emailovú schránku a ja vám zatelefonujem.
Viac informácií nájdete tu
16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
chenlina20180417 red bottoms adidas uk m... chenlina (bez overenia) 17.04.2018 09:04

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...