Rozmnožovanie ruží

Zatiaľ nehodnotené

Ružu po
odkvitnutí
neodhadzujte
Odstráňte
odkvitnutý
kvet a listy
Konce stoniek
šikmo zrežte
Namočte ich
do zakoreňova-
cieho hormónu
a vložte do zeme
alebo do črepníkaMetódy rozmnožovania ruží

Ruže sa rozmnožujú viacerými spôsobmi - odrezkami, drevnatými odrezkami, odnožami, semenami a očkovaním.
Rozmnožovanie odrezkami

Týmto spôsobom sa rozmnožujú divé a pôdopokryvné ruže. V júni sa odreže asi 5 - 10 cm dlhé odrezky z nedrevnatých výhonkov, s minimálne tromi lístkami. Všetky listy až na horné dva sa odstránia. Potom sa naplní črepník zmesou substrátu a piesku a vloží sa odrezok 2 cm hlboko. Poleje sa a prikryje fóliou. Črepník sa postaví na svetlé miesto a substrát sa udržiava vlhký. Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria korene. Odrezok prezimuje na mieste, kde nemrzne a na jar sa vysadí.

Rozmnožovanie drevnatými odrezkami

Na túto metódu sa používajú drevnaté odrezky bez listov. Je to vhodná metóda hlavne pre popínavé ruže. Je to pomerne jednoduchá metóda rozmnožovania na jeseň. Z dobre vyzretého výhonku, ktorý sa vytvoril v posledných 5 - 6 mesiacoch sa odreže výhonok dlhý asi 20 cm. Od špičky výhonku sa odreže iba vrchný lis, aby ste rozoznali horný koniec. Potom rýľom vypichnite jamu v tvare klinu približne 15 cm hlbokú. Odporúča sa vyplniť dno kremenným pieskom. Odrezky sa vložia vo vzdialenostiach 10 cm. Odrezky vytvoria nové výhonky a a nasledujúcu jar sa môžu dať do záhona alebo pestovať v črepníku.


Rozmnožovanie odnožami

U väčšiny ruží s ohybnými výhonkami je možné rozmnožovanie odnožami. Vyberte si ohybný výhonok a pritlačte ho nadol, aby sa asi 25 cm pred špicom dotýkal zeme. Na tomto mieste odstráňte listy a zarežte plocho k špicu do výhonku, aby ste podporili tvorbu koreňov. Rez by mal byť dlhý asi 1 - 2 cm. Vyhrabte asi 10 cm hlbokú jamku a vyplňte ju do polovice substrátom. Pritlačte výhonok do zeme tak, aby stál reznou plochou nahor v pravom uhle. Upevnite ho svorkou. Reznú plochu zakryte zeminou a polejte. Aj v nasledujúcich dňoch polievajte na mieste, kde je výhonok upevnený. Keď sa vytvoria korene, oddelí sa odnož od materskej rastliny. Opatrne vyhrabte korene a vysaďte výhonok.
Rozmnožovanie semenami
Na jeseň sú šípky zrelé a môžete odoberať semienka. Asi mesiac ich ponecháte v chladničke pri teplote 4°C. Podporí to klíčenie. Do črepníka vložíte jedno semienko a postavíte ho na chránené miesto. Po vyklíčení sa presadia do väčších črepníkov a ponecháte ich tam dotiaľ, kým nedosiahnu správnu výšku. Potom ich môžete vysádzať.

Vyšľachtenie nových druhov

Pri tomto princípe sa nanáša peľ zo samčej rastliny na samičiu a opelené kvety sa označia.
Očkovanie
V júli alebo v auguste sa ruže rozmnožujú očkovaním. Podpník (podložie) je semenáčik divej ruže.
V zime nezabudnite na ochranu pred mrazom. Na jar sa divá ruža odreže 2 cm nad očkovacím miestom, u kmienikových rastlín sa odstránia všetky bočné výhonky. Nové výhonky sa kvôli lepšiemu rozvetveniu skrátia.

 

 

 
21.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
Prosim vas ja by som chcela vediet ci mo... Peta (bez overenia) 01.03.2010 19:09

Súvisiace články

25.05.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Kým budete vysádzať ruže, rozmyslite si, na aké miesto a ...

24.03.2009 | Rastliny

Po sadení sa ruže nehnoja. Výživa sa pridáva až vtedy, keď sa ukážu prvé nové výhonky. Hnojivo sa pridáva na jar a na jeseň tak, že sa za ...

24.03.2009 | Rastliny

Prečo sa strihajú ruže? Ruže sa musia strihať preto, aby sa podporil rast a ...

24.03.2009 | Rastliny

23.01.2013 | Rastliny

Kráľovné záhrad – ruže – potrebujú aj na jeseň opateru. V tomto období sa strihajú a dokonca aj sadia. Správna starostlivosť stojí za to – ruže ...