Sadenie ruží

Zatiaľ nehodnotené

Kým budete vysádzať ruže, rozmyslite si, na aké miesto a kedy je najlepšie ich vysádzať. Vhodným obdobím na sadenie prostokorenených ruží je  obdobie od marca až do polovice mája. Pôda by mala byť teplá a rozhodne nie príliš vlhká. Ruže vyberte z obalu a a ak ste ich dostali, keď ešte vonku mrzlo, ponechajte ich niekoľko hodín v priestore, kde je chladnejšie.
Stanovište:

Vyberte im vzdušné a slnečné miesto. Povrch pôdy môže byť mierne v tieni výsadby pokryvných rastlín. Najvhodnejšou pôdou je hlinitá, humózna a na živiny bohatá pôda. Kým sa rastlina úplne neujme, musí byť pôda vlhkejšia. Neskôr sa polieva iba v období sucha.
Príprava pôdy
Pôda sa musí vopred dôkladne prekypriť do hĺbky 50 až 50 cm. Ruže by sa nemali sadiť na miesto, kde predtým boli tiež ruže. Ak nemáte k dispozícii iné miesto, napríklad vzniklo prázdne miesto v záhone po ružiach, prekyprite ho do hĺbky 50 až 60 cm. Prekyprí sa dôkladne aj dno a nasype sa nová zemina. Zapracuje sa kompost, piesok a bentonit. Kompost napomáha pôdnej zrelosti, ktorá je zodpovedná za zdravie rastlín. Piesok a kompost prekypria aj prípadnú ťažkú, hlinitú pôdu. Bentonit dodáva ílové minerály, ktoré pri piesčitej pôde zadržiavajú vodu a živiny, a tým zabraňujú vyplavovaniu živín. Zeminu, ktorú dopĺňate, musí mať asi 30% záhradného kompostu.

Trik na zálievku
Na dno dajte drenážnu rúrku omotanú kokosovým vláknom a uložte ju po dĺžke záhona. Pôda okolo sa musí poriadne utlačiť. Prívody k vodovodnému potrubiu sa vložia podľa potreby. V zásade by mala byť dažďová voda z malých striech vedená k podzemnému zavlažovaniu ruží.
Čas sadenia
Prosto korenené sa sadia od októbra do marca vrátane, balené vo vreckách od októbra do mája. Kontajnerové môžete sadiť po celý rok. Sadiť sa nesmú vtedy, keď sú horúčavy alebo mráz. Pred sadením by sa mali namočiť korene vo vedra s vodou.
Ako sadiť?
Jesenná výsadba
Pri jesennej výsadbe sa vykope jama, aby mali korene dostatok miesta. Rastliny sa dobre zavlažia a korene sa skrátia o tretinu. Odstránia sa aj zlomené časti koreňov. Rastlina sa vloží tak hlboko, aby bolo očkovacie miesto 5 cm pod povrchom. Aby ste hĺbku dobre skontrolovali, položte nad jamu kúsok dreva. Korene prikryte polovicou zeminy. Rozhodne nepoužívajte čerstvý kompost. Potom sa naleje voda, aby nevznikali medzery medzi zeminou a koreňmi. Potom sa doplní zemina až po okraj jamy. Zemina sa mierne utlačí a okolo koreňov sa navrství ešte časť. Pretože ruže rastú aj pri teplote -5°C, do príchodu zimy sa vytvorí dobrý koreňový základ. Na jar okopete - vtedy, keď začína kvitnúť zlatovka (Forsythia).

Jarná výsadba
Priebeh je taký istý ako u výsadby jesennej. Po tejto výsadbe sa začínajú ruže koncentrovať na tvorbu nových výhonkov, čo je nevýhodou pre korene. Pri suchu je nutná trvalá zálievka. Aj to je dôvod, prečo sa uprednostňuje často jesenná výsadba.
Vzdialenosti medzi ružami
Aby sa ružám darilo, musia sa vysadiť tesnejšie. Optimálne vzdialenosti sú:
Čajové ruže, Polyantha, Floribunda 35 - 40 x 35 x 40 cm - sedem až deväť rastlín na 1m2
Miniruže - 25x25 cm - 16 až 20 rastlín na 1 m2
Popínavé ruže - podľa rastu - 120 až 300 cm
Kríčkové ruže - podľa rastu - 100 až 300 cm
Kmienikové - 120 až 180 cm
Pôdopokryvné rýchlo rastúce - dve až tri rastliny na 1m2
Pôdopokryvné pomaly rastúce - štyri až šesť rastlín na 1 m2
Faktor voda
Rozhodujúce pri zálievke je koľko a kedy. Počas suchých mesiacov môžu zvlášť mladé, ešte dobre nezakorenené rastliny trpieť nedostatkom vody. Pomôcť môže záhradná hadica, ktorú položíte do záhona k oblasti koreňov. Voda by nemala striekať na listy, pretože sa tým otvorí cesta pre agresívnu hubu. Dodatočné dávky vody sa od septembra zastavia, aby sa výhonky ruže dostali do obdobia oddychu a mohli zdrevnatieť.

1. krok
Pred sadením vložte rastliny na niekoľko
hodín (2 - 4 ) do vedras vodou. Vo vode musí
byť i očkovacie miesto.

2. krok

Korene skráťte asi na 20 cm. Pri jarnom
vysádzaní odrežte radikálne nadzemné časti, redukujú sa tým plochy na odparovanie.

3. krok

Jamu vykopte tak veľkú, aby mali korene dostatok miesta. Očkovacie miesto musí byť 5 cm pod povrchom. Korene rozložte rovnomerne.

4. krok
Pridajte zmes zeminy a substrátu, kým
nevznikne vyvýšený okraj na zálievku a utlačte.
5. krok
Viackrát polejte, aby sa spojili korene so zeminou.

6. krok

Ak voda vsiakne, zakryte oblasť koreňov mulčovacou
nástielkou, aby ste rastlinu chránili pred mrazmi, slnkom
a vetrom.

Sadenie kmienikových ruží v kontajnerikrok 1

Rastlinu pred sadením dobre polejte alebo vložte do nádoby s vodou.


krok2

Zatlčte do jamy  kolík. Ak má rastlina veľké korene, po zasadení zatlčte kolík cez korene. Musí byť čo najbližšie k rastline.  Rastlinu nakloňte opatrne na stranu. Koreňový bal musí byť rovnobežne s povrchom. Doplňte zmes substrátu a zeminy.


krok 3

Vykopte dostatočne veľkú jamu. Zmiešajte zeminu so substrátom Odstráňte  opatrne črepník a rastlinu vložte do jamy.  Pri vkladaní dajte pozor, aby korene mali dostatok miesta a nezlomili sa ani neboli poohýbané


krok 4

Dôkladne polejte - 3 - 5 litrov na jednu rastlinu. Rastlina sa priviaže jemne ku kolíku. Až po 4 - 6 týždňoch, keď  rastlina "sadne", sa uviaže pevnejšie. Pravidelne ju kontrolujte.

Sadenie stromčekových ruží (prostokorenených)Rastlina sa ponorí na 2 hodiny do nádoby s vodou. Nadzemná časť sa skráti na 20 cm. Zrežú sa i korene, ktoré  sú zlomené alebo inak poškodené.  Vláknité korienky ponechajte všetky.


Jama musí byť  aspoň na šírku dlane väčšia ako koreňový bal. Dno sa vidlami dôkladne prekyprí. Ak máte ťažkú pôdu, primiešajte piesok.


Rastlina sa vloží do jamy  5 cm pod  očkovacím miestom. Korene sa rovnomerne rozložia, jama sa doplní zmesou substrátu a zemina  sa mierne utlačí.  Rastlina sa poleje.
Na zimu a po jesennom sadení sa koruna prikryje netkanou textíliou, aby ste ju chránili pred mrazmi.
24.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 2
HAloo laco (bez overenia) 20.02.2012 11:49
Chcel by som vedieť,či je možné obsýpať... Jozef (bez overenia) 13.05.2010 19:40

Súvisiace články

25.05.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Po sadení sa ruže nehnoja. Výživa sa pridáva až vtedy, keď sa ukážu prvé nové výhonky. Hnojivo sa pridáva na jar a na jeseň tak, že sa za ...

24.03.2009 | Rastliny

Prečo sa strihajú ruže? Ruže sa musia strihať preto, aby sa podporil rast a ...

21.05.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

23.01.2013 | Rastliny

Kráľovné záhrad – ruže – potrebujú aj na jeseň opateru. V tomto období sa strihajú a dokonca aj sadia. Správna starostlivosť stojí za to – ruže ...