Škodcovia na rastlinách

Zatiaľ nehodnotené

Hniloba koreňov a stoniek

Môžu byť spôsobené baktériami alebo hubami a ich výskyt súvisí s rôznymi agrotechnickými nedostatkami pri pestovaní rastlín, napr. premokrený, prehnojený alebo rôznymi mikroorganizmami zamorený substrát.
Príznaky
Na jednotlivých druhoch kvetín bývajú rôzne, ich spoločným znakom však je, že postihnuté rastliny postupne odumierajú.
Ochrana
Preventívna zálievka rastlín Previcurom 607 L alebo Polyversom po presadení. Počas vegetačného obdobia sa môžu použiť aj ďalšie systémovo pôsobiace prípravky:

* Bavistin WG
* Derosal 500 SC
* Fundazol 50 WP
* Karben Flo Stefes
Najjednoduchšou prevenciou je zabezpečenie optimálnych pestovateľských podmienok pre rastliny.

Vošky

Patria medzi najrozšírenejších škodcov pestovaných rastlín. Cicaním rastlinných štiav poškodzujú asimilačné orgány, oslabujú rastlinu a navyše prenášajú aj nebezpečné vírusové ochorenia. Okrem toho vylučujú veľké množstvo medovice, ktorá je živnou pôdou pre rôzne druhy čerňoviek.
Ochrana
Pravidelnými kontrolami rastlín môžeme vošky ľahko objaviť a včas proti nim zasiahnuť povolenými prípravkami:

* Basudin 600 EW
* Bi 58 EC - nové
* Karate 2,5 EC
* Pirimor 25 WG
* Sumithion Super
* Ultracid 40 WP

Molica skleníková

Ľudovo nazývaná bielou muškou, je najznámejším škodcom balkónových a izbových rastlín. Dá sa pomerne ľahko zistiť, pretože ak sa dotkneme napadnutých rastlín, dospelé molice z nich húfne odlietajú. Škodí nielen cicaním rastlinných štiav, ale aj vylučovaním sladkých lepkavých štiav (medovica), ktorými znečisťuje nižšie položené listy. Neskôr sa na znečistených listoch objavujú čerňovky , ktoré kazia nielen vzhľad, ale obmedzujú aj asimiláciu napadnutých rastlín. Najobľúbenejšími hostiteľmi molice skleníkovej z okrasných rastlín sú fuksia, muškát a ibištek.
Ochrana
Ihneď po zistení škodcu treba napadnuté rastliny minimálne trikrát v 5-dňových intervaloch ošetriť prípravkami:

* Applaud 25 WP
* Basudin 600 EW
* Karate 2,5 EC
* Mitac 20 HF
* Talstar 10 EC

Pričom prípravky treba striedať. Na prvý postrek je vhodné použiť kombináciu Applaudu s Talstarom.

Červce

Sú to teplomilní škodcovia skleníkových a izbových rastlín, ale vyskytujú sa aj na balkónových kvetinách, ktoré poškodzujú cicaním rastlinných štiav. Najčastejšie sa stretávame s červcom citrónovníkovým (Pseudococcus citri), ktorý sa vyznačuje tvorbou vatovitých voskových výlučkov, slúžiacich na ochranu vlastných tiel, ale aj vajíčok. Väčšinou sa zdržuje v pazuchách listov a na stonkách rastlín. Z balkónových kvetín poškodzuje predovšetkým muškáty a netýkavky. Ďalším rozšíreným druhom je červec izbový ( Coccus hesperidum), ktorý je známejší pod ľudovým názvom puklica. Škodí zvyčajne na spodnej strane listov pozdĺž hlavnej žilnatiny.
Ochrana
Opakované postreky napadnutých rastlín prípravkami:

* Applaud 25 WP
* Basudin 600 EW
* Ultracid 40 WP

s prídavkom zmáčadla napr. Citowett. Prípravky treba striedať.

Strapky

Škodia cicaním rastlinných štiav a podobne ako vošky prenášajú aj niektoré virózy okrasných rastlín. Sú drobné a pomerne nenápadné, preto pestovateľa na ich prítomnosť upozornia väčšinou až drobné striebristé škvrny a čierne kvapky trusu na listoch.
Ochrana
V prípade zistenia strapiek alebo príznakov poškodenia treba rastliny ošetriť niektorým z povolených prípravkov:

* Actellic 50 EC
* Karate 2,5 EC
* Sumithion Super
* Ultracid 40 WP

Pri prvom zistení škodcu na spodnej strane listu je potrebné aplikovať postreky minimálne 3-4x v rozpätí troch-štyroch dní. Použitie tieto prípravky:

* Applaud 25 WP v kombinácii buď s Talstarom
* Basudinom 600 EW
* Nurelle D
* Chees
* Cyper 10 EM - ako prvú aplikáciu, potom bez Applaudu. Ak má obmedziť výskyt škodcu, je potrebné dodržiavať koncentrácie a intervaly. Na odchyt dospelého škodcu možno použiť žlté lepové doštičky.

Infekcia môže byť i v mladých sadeniciach - hlavne u pelargónií, begónií, petúnií a cibuľovín. Príznaky môžu byť rôzne - podľa druhu baktérií a rastlín. Chemická ochrana nebýva stopercentné účinná. Najlepšou prevenciou je dezinfikovaný substrát

Roztočec chmeľový

Roztočec chmeľový (Tetranychus telarius) škodí na veľkom počte poľných, skleníkových a izbových rastlín, ale aj na burinách, z ktorých môže prejsť na pestované plodiny. Nepatrí medzi hmyz, ale medzi pavákovce so štrymi pármi končatín, preto sa ľudovo nazýva aj červeným pavúčikom. Je veľmi drobný (meria iba 0,2-0,4 mm), voľným okom nie je takmer viditeľný. Na jeho prítomnosť nás upozorní jednak jemná pavučinka na silnejšie napadnutých častiach rastlín.
Ochrana
Opakované postreky napadnutých rastlín prípravkami:

* Apollo 50 SC
* Mitac 20 HF
* Neuron 500 SC
* Nissorun 10 WP
* Omite 30 W
* Talstar 10 EC
Pri prvom ošetrení možno kombinovať prípravky Apollo alebo Nissorun s ostatnými uvedenými prípravkami.

Roztočce

Ak sa začína na rastline deformovať list, je krehký a stáča sa, môže ísť o prítomnosť roztočcov. Na listoch vznikajú biele bodky. Vycicané miesta sa naplnia vzduchom, list začína šednúť. Pri silnejšom napadnutí sa na listoch a stonke objavia chumáče podobné vate. Odstráňte všetky napadnuté časti a postriekajte rastlinu insekticídom - Decis alebo Karate.

Mínerka

Na listoch sa objavia žlté vpichy, neskôr svetlé chodbičky. Napadnuté listy odstráňte ešte skôr, než sa na listoch objavia kukly škodcu, ktoré majú tmavohnedú farbu.

Štítničky

Popis škodcu

Je to škodca veľký asi 0,5 - 5 mm. Ak má škodca pancier (štít), nepohybuje sa, zatiaľ čo mladí škodcovia bez panciera sa pohybovať môžu. Pod štítom kladie samička vajíčka. V prvom štádiu vývoja vajíčok vznikajú larvy, ktoré sa pohybujú a rýchlo sa rozmnožujú. Samček žije iba pár dní, zatiaľ čo samička mnoho mesiacov.
Príznaky

Primárny príznak je vyciciavanie šťavy z listov. Pritom škodca vylučuje sekrét na listy a rastlina sa oslabuje. Miesta, kde škodca saje šťavu sú vhodné pre huby a vírusy. Listy vädnú a opadávajú. Viditeľné sú sfarbenia listov a ich deformovanie.
Prevencia
Najlepšou prevenciou sú zdravé rastliny - škodcovia ohrozujú rastliny v strese a oslabené, preto je dôležité dodržiavať návod na pestovanie - výber miesta, zálievka a výživa. Ak je výskyt štítničiek menší, vidíte ich na vrchnej strane listov. Je dôležité preventívne kontrolovať rastlinu, pričom sa kontroluje aj spodná strana listov. Čím skôr odhalíte prítomnosť škodcu, tým lepšie sa ich zbavíte.
Boj proti škodcom
Boj so štítničkami je ťažký. Štítničky sa v rastline schovajú a tvoria neustále novú populáciu. Je preto potrebné odstrániť niekoľko listov, aby sa nemali kam schovať a prípadne rastlinu aj presadiť. Napadnuté rastliny sa ihneď izolujú. Potom sa použijú prostriedky s olejom, ktorý sa nastrieka na napadnuté miesta. Olej zalepí póry listov a tie nemôžu potom dýchať, preto treba s prípravkom narábať opatrne. Ošetrené listy sa nemôžu niekoľko dní vystavovať slnečným lúčom.
Prípravky
Aj sami si môžete namiešať prípravok na štítničky. Do jedného litra vody pridáte dve lyžice oleja a touto emulziou postriekate listy. Opakuje sa to po týždni 3x. Použiť môžete aj éterické oleje, ktoré nanášate na napadnuté miesta vatičkou.
Biologický boj
Použiť môžete chrobáka Chilocorus nigritus Fabricius
Roztok z mazľavého mydla
Pripravíte si roztok z 15 g mazľavého mydla, 10 ml alkoholu a jedného litra vlažnej vody.
Odvar z listov paprade
100g čerstvých alebo 10 g sušených listov sa vloží do vody a povarí sa asi pol hodiny. Potom sa precedí cez sitko, nechá sa vychladnúť a postrekuje sa ním rastlina dvakrát týždenne.     

Vlnatky

Vlnatky nájdete na spodnej strane listov a vyskytujú sa hlavne na oslabených rastlinách - odoberajú im tekutinu a nechávajú na povrchu lepkavý povlak. Predchádzať ich výskytu sa môže dobrým zásobovaním živinami, dostatočnou intenzitou svetla a správnou zálievkou. Na rastline sa pri výskyte vlnatiek objaví biely povlak na spodnej strane listov, ktorý sa rýchlo zväčšuje. Ak to zistíte, izolujte rastlinu. Rastliny sa presadia, vajíčka v pôde sa zničia a korene sa vystriekajú. Substrát sa musí sterilizovať, ak sa má znovu použiť.
Boj so škodcom
Zvykne sa používať na postrek prostriedok s olejovým základom, ktorý však nie všetky rastliny znášajú (napríklad orchidey). Čpavkový roztok a denaturovaný lieh pomáhajú, treba ich však vyskúšať na jednom liste, aby ste zistili, či sú pre rastlinu vhodné. Použiť môžete aj prípravky na vlnatky, ktoré nájdete v záhradníckych predajniach, alebo použiť biologickú ochranu - larvu lienky. Skúsiť môžete aj cigaretový tabak, ktorý prelejete vriacou vodou. Vznikne odvar, ktorým striekate rastlinu. Použiť sa môže aj parafínový olej, mazľavé mydlo alebo lesk na listy v spreji, ktorý rastline neškodí. Nutná je stála kontrola rastliny.
19.05.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 4
dobry den, uz asi rok bojujem so skodcom... Anonym (bez overenia) 05.02.2017 21:23
Prajem pekný deň , prosím poraďte mi. Mu... Babichova Marika (bez overenia) 25.10.2012 16:27
Dobry den. Prosim Vas, co mam robit, ak... Olinka11 (bez overenia) 22.09.2012 11:53
logicCplusplus hovored::Let me tell you... Dave (bez overenia) 06.04.2012 09:08

Súvisiace články

04.06.2009 | Choroby a škodcovia

V letnom období sú dni veľmi teplé a suché alebo daždivé a chladnejšie. Oboje môže byť pre vaše rastliny v záhrade či na balkóne záhubo ...

19.05.2009 | Choroby a škodcovia

Výskyt chorôb a škodcov okrasných rastlín je veľmi často podmienený nevhodnou alebo nedostatočnou starostlivosťou počas ich pestovania. ...

20.05.2009 | Choroby a škodcovia

20.05.2009 | Choroby a škodcovia

19.04.2013 | Choroby a škodcovia