Sortiment balkónových rastlín

Zatiaľ nehodnotené

Lantana menlivá

(Lantana camara)Svoj názov dostala na základe toho, že farba kvetov sa počas kvitnutia mení. Pestuje sa v nádobe, môže sa tvarovať do kmienika, a pretože  nie je odolná voči zime, prezimuje na svetlom a chladnom mieste. Začiatkom marca sa postaví opäť na teplejšie miesto, kde sa častejšie polieva. Kto je trpezlivejší, môže si ju rozmnožiť ja výsevom vo februári. Semienka potrebujú na klíčenie teplo. Najlepšie je, ak ich postavíte na polystyrénovú dosku, ktorá je nad výhrevným telesom. Substrát nesmie preschnúť, preto sa napríklad k „nohám" kmienikových rastlín vysádzajú letničky. V období vegetácie potrebuje veľa vody a hnojiva. Odkvitnuté kvety sa odstraňujú. Na konci leta môžete rastlinu rozmnožovať aj odrezkami.

Skrutec (Heliotropium)


Túto rastlinu kupujte vtedy, keď je otvorený aspoň jeden kvet a má niekoľko pukov. Bohato kvitne a odkvitnuté kvety sa odstraňujú, aby sa podporili ďalšie kvitnutie. Skontrolujte pri kúpe aj poškodenie listov, pretože skrutec je na ne citlivý. Škodí mu prievan, priame slnečné lúče a prudké výkyvy teplôt. Vysádza sa do väčšej nádoby s odtokom vody. Má rád svetlé a slnečné miesto, chránené pred nepriazňou počasia. Ak klesnú teploty v noci pod 10°C, treba ho preniesť dnu. Čím viac je slnka počas dňa, tým výdatnejšia musí byť zálievka. Koreňové baly nesmú preschnúť. Každých 14 dní sa v období vegetácie pridáva do zálievky hnojivo. Skrutec prezimuje pri teplote 10 - 16°C. Môže sa stať, že v tomto období zhodí listy. Na jar ich vytvorí znovu, len treba v tomto období polievať menej. Kto chce rastlinu zostrihať, musí tak urobiť vo februári.

Agerát

(Ageratum)


Agerát sa často používa v zmiešaných výsadbách. Pre mnohých znamená rastlinu vysokú 15 - 20 cm v modrej farbe. Táto rastlinka má však mnoho odrôd a farieb - od bielej, cez ružovú až po modrú a fialovú. Kvitne od mája do októbra. Uprednostňuje výživnú, vlhkú a priepustnú pôdu a slnečné miesto. Pravidelne sa odstraňujú odkvitnuté kvety, čo predlžuje obdobie kvitnutia. Používa sa ako balkónová i záhonová rastlina. Rozmnožuje sa výsevom, najskoršie odrody sa vysievajú vo februári/marci pod sklo. Prvé semienka klíčia po 5 dňoch. Do balkónových nádob sa vysádzajú nižšie rastúce odrody. Pred príchodom prvých mrazov sa prenesie dnu a môže sa pestovať v izbe. Listy rastliny obsahujú hormón, ktorý ničí larvy škodcov.

Argyranthemum

 

Je to nádherná a bohato a dlho kvitnúca rastlina, ktorá má kvety rôznych farieb. Kvitne od mája do jesene. Vynikne ako solitér a je možné ju pestovať aj na kmieniku a vysádzať sa môže aj do balkónových nádob. Musí sa v období vegetácie výdatnejšie polievať a odstraňujú sa odkvitnuté kvety. Je tiež náročná na živiny - hnojivo sa v období vegetácie pridáva 3 x týždenne. Môže byť na slnečnom mieste ale znáša dobre aj polotieň. V záhone môže byť viac rokov na tom istom mieste. Prezimuje pri teplote 5 - 10°C. Pred prezimovaním sa zostrihá na jednu tretinu. Polieva sa úsporne a nehnojí sa. Z času na čas ju môžete deliť. Na jar sa môže presádzať a pritom môžete zmenšiť koreňové baly a ak ste neskrátili rastlinu pred prezimovaním, urobte tak teraz. Rozmnožuje sa výsevom, semienka sa odoberajú na jeseň alebo na jar. Bežne ide o robustnejšiu rastlinu, takže ju neohrozujú choroby a škodcovia, občas sa môže vyskytnúť múčnatka.

Bacopa


Je to nádherná letnička, ktorá sa inak nazýva aj biela vločka vďaka riave bielych malých kvietkov. Dobre sa cíti na slnečnom až polotienistom mieste. Ak jej vyberiete slnečné miesto, musíte častejšie kontrolovať vlhkosť substrátu, pretože jej škodí tak vlhko ako prílišné sucho. Vysádza sa do substrátu na kvitnúce rastliny. Zálievka je mierna - rastlina nesmie byť v premokrenom substráte, ani koreňový bal nesmie preschnúť. Hnojí sa 2 - 3x týždenne viaczložkovým hnojivom, ktoré sa pridáva do zálievky. Môžete odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sa rastlina nevysiľovala.

Brachyscome

Je to jedna z najobľúbenejších balkónových a záhonových rastlín, ale vysádzať sa môže aj do závesných nádob. Môže mať previs 20 - 45 cm. Vyberte im slnečné až polotienisté miesto. Kvety majú príjemnú vôňu. Vysádza sa do priepustného a na živiny bohatého substrátu. Polieva sa iba mierne, pretože neznáša nadmernú vlhkosť. Kvitne bohato od skorej jari do jesene. S výživou treba narábať opatrne, pretože ak ju vyživujete nadmerne, žltnú listy. Niekedy stačí, ak ju hnojíte iba odvarom zo žihľavy. Rozmnožuje sa semenami od februára do apríla a vysádza sa mája do júna.

Osteospermum

Osteospermum


Je to letnička, ktorá vytvára mierny previs a je bohato rozvetvená. Kvitne neustále až do prvých mrazov. Kvety majú nádhernú bledožltú, oranžovú a krémovú farbu, ktorá vhodne dopĺňa paletu balkónoviek. Je vhodná i do zmiešaných výsadieb a získala si priazeň i našich čitateľov. Veľmi dominantne pôsobí i kombinácia žltej a oranžovej farby (O. Orange a Lemon). Sadí sa na slnečné stanovište do vzdušného substrátu, ktorý je schopný udržiavať vodu. Nádoba by mala mať drenážnu vrstvu. Po zasadení sa zaštipujú konce výhonkov asi na 5 lístkov a zopakuje sa to viackrát. Rastlina sa dobre rozvetví. Tvorba kvetov sa síce o pár dní oneskorí, no o to väčší bude ich počet. Nie je potrebné odstraňovať zvädnuté kvety, pretože tieto odrody netvoria semienka. Ak však rastlinu príležitostne zostriháte, predĺži sa doba kvitnutia a zlepší to jej vzhľad. Polieva sa tak ako bežné letničky - pri horúcom počasí 1x denne a 3x týždenne môžete pridať do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. Suchý substrát môže spôsobiť žltnutie listov a nadmerne vlhký pleseň koreňa a stonky. Osteospermum je rastlina, ktorá vydrží i nepriazeň počasia, no počas daždivých dní sa kvety zatvoria. Vysadiť ju môžete i do záhonu v záhrade. 

Petúnia/Supertúnia

Petunia/Supertunia

Dnes se s vámi podělíme o praktické zkušenosti s pěstováním petúnií, a to převislých - množených řízkováním i obyčejných - množených semenem.
Trh nabízí nepřeberné množství nových druhů a barev petunek. Záleží jen na vás, jak dobře rostliny zapěstujete a umožníte jim dorůst do bohatých převisů. Pokud dodržíte níže uvedené zásady, budete překvapeni, že i obyčejná petúnie může udělat stejnou parádu jako supernovinka.

Už při nákupu a výsadbě můžete ovlivnit nárůst a bohatost kvetení. Ne každý zahradník nebo obchodník prodává sazenice petúnií tak, aby byly dostatečně zaštípnuté a mohly již od začátku nasazovat velké množství výhonů. Nezaštípnutá petúnie vytváří jeden silný výhon a nemá tendenci se rozrůstat do šířky. Nepoučený pěstitel, který takové sazenice koupí a neprovede včas potřebný zásah, bude brzy zklamán. Zalámat téměř kvetoucí rostlinu je sice drastické, pro budoucí výsledek však velmi nezbytné. Nesnažte se dosáhnout jen maximální délky převisu, dbejte také na bohatost nárůstu. Toho dosáhnete tak, že hned po nákupu rostlinu připravíte o její vrcholky, které případně můžete použít jako rostlinné řízky k namnožení. S každým zaštípnutým výhonem získá rostlina několik dalších nových, a tak se bude moci rozrůstat a získat na mohutnosti.

Dobře obrážející rostliny narůstají do všech stran, proto i povrch substrátu v truhlíku je zastíněn porostem. To je důležité v letních dnech, kdy se slunce snaží rostliny připravit o každou kapku vláhy ze zeminy. Zastíněný substrát pomaleji vysychá a nestane se vám ani to, že rostlina v letních měsících nakvétá jen na svých koncích a vršky zůstávají holé, zaschlé. Takové rostliny se velmi snadno lámou a pozbývají na vitalitě.

O tom, jak důležité je petunky zaštipovat, svědčí i vyprávění našeho zákazníka, který prvním rokem pěstoval převislé petúnie. Jeho rozkvetlé truhlíky se staly ozdobou celého domu a poutaly pozornost širokého okolí. Jeden truhlík byl však viditelně bohatší a rozkvetlejší než ostatní. Ptáte se proč? Při bouřce tento jeden špatně uchycený truhlík spadl na zem, a to tak nešťastně, že se rostliny polámaly. Zubožené květiny sice pádem utrpěly, zároveň však došlo k jejich zmlazení. Během pár dní začaly rostliny silně obrážet a jejich nové výhony vytvořily desítky svěžích květů. Pěstitel, který nám svoji zkušenost vyprávěl, nyní pravidelně každým rokem své převislé petúnie zmlazuje, a to velmi radikálně - v červenci celou třetinu nárůstu jednoduše odstřihne nůžkami. Doporučujeme vám proto květiny zaštipovat nejen při výsadbě, ale i během vegetace. Stačí, když při odstraňování suchých květů odlomíte nejen květ, ale i část vršku výhonu. Průběžné zaštipování bude rostliny udržovat vitální.
Další možný způsob, jak zajistit bohatý nárůst petúnií v truhlíku je ten, že petúnie nakoupíte a nasázíte brzy na jaře, a to již začátkem března. Nebudete však do truhlíku sázet čtyři kusy 15 cm velkých sazenic, ale vsadíte jich čtyřikrát tolik. Začátkem března koupíte petúnie, a to jak převislé, tak běžné, mnohonásobně levněji. Budou sice menší, asi 3 cm vysoké, to však není ničemu na škodu. Předpěstováním získáte velký náskok oproti rostlinám vysázeným v květnu, neboť v truhlíku brzy prokoření. Velký počet sazenic vytvoří bohatý nárůst.
Podělíme se s vámi o zkušenost jedné pěstitelky z Boskovic. Z vysetých petúnií jí vzešlo tak velké množství, že se rozhodla v březnu přepíchat do každého truhlíku 20 rostlin. Petúnie začaly rychle narůstat, ale brzy se jejich nárůst pěstitelce vymkl z rukou a rostliny začaly narůstat nejen ven z balkonu, jak se předpokládalo, ale také dovnitř. Přesto, že se nejednalo o převislé petúnie, profesionální zavlažovací truhlík umožnil obyčejným petúniím vytvořit převisy tři čtvrtě metru. Paní pěstitelka začala k pěstování používat žehlící prkno - aby jím mohla usměrňovat bujně se rozrůstající nárůsty. Její rozkvetlý balkon nenechal nikoho bez povšimnutí.
Výsadba
Převislé petúnie snášejí vysoké teploty, které se mohou na jižních oknech a balkonech vyšplhat až k 55 °C, mnohem hůře než převislé pelargónie. Na výsadbu použijte speciální substrát pro petúnie nebo rašelinový substrát. Petúnie jsou choulostivé na chlorózu, vyžadují vyšší kyselost půdy.
Co se týče počtu sazenic, jak jsme již psali, záleží na době, kdy rostliny vysazujete, na jejich velikosti, typu a samozřejmě i ceně. Budete-li vysazovat převislé petúnie v květnu, vysaďte do 50 cm truhlíku čtyři větší sazenice. Pokud se rozhodnete pro výsadbu v březnu a budete vysazovat běžné petúnie množené semenem, použijte k výsadbě patnáct kusů.
Surfinie - převislé petúnie - jsou choulostivé na houbové choroby - padlí. Petúnie doporučujeme již od začátku vegetace preventivně, alespoň jednou za měsíc, ošetřovat přípravky proti těmto houbovým chorobám. V naší firmě používáme postřik DISCUS.
Květiny a dé
šť
Nejlépe se daří, a to nejenom petúniím, ale všem balkonovým květinám na místech, kde neprší nebo tam, kde jsou alespoň částečně chráněné před deštěm. V deštivém období, kde květiny chráněné nejsou, můžete zavlažovací misku na čas odstranit. Ještě lépe však uděláte, když rostliny přikryjete nebo přenesete. Květy zůstanou svěží a nepoškozené.

Přihnojování
Nezapomeňte na pravidelné přihnojování, a to do každé zálivky. Modré Engo se nám osvědčilo ve dvojnásobné dávce, než uvádí výrobce.
Přezimování

Petúnie se přezimují hůře než pelargónie, máme však pro vás další možnost, jak je uchovat do jara. Jak jsme již psali, petúnie snesou i nižší mráz. Jak uvádí již několik našich zákazníků, podařilo se jim přechovat převislé petúnie v truhlících v nevytápěném skleníku, kde teplota nešla pod -10 oC.

Petúnie mají stejně jako pelargónie velkou budoucnost. Je jen na vás zda dáte přednost novinkám a něco si připlatíte nebo zda zaplavíte svůj balkon levnými rostlinkami z vlastního výsevu.

Dvojzub

(Bidens)

Táto letnička vytvára mierny previs a množstvo drobných žltých kvietkov. Rýchlo vytvorí hustý porast. Pestuje sa v kombinácii s inými rýchlo rastúcimi záhonovými rastlinami, ktoré obľubujú slnečné stanovište. Nie je nutné odstraňovať zvädnuté kvety. Kvitne bez prerušenia do prvých mrazov. Výživa je potrebná hlavne pri zakoreňovaní rastliny. Polieva sa výdatnejšie, v horúcich dňoch i dvakrát denne.
Kombinácia

1. Supertunia „Mini Blue"
2. Bidens „Gold Rush"
3. Superbells „Red Devil"
4. Pennisetum
 

 

 

Million Bells/Superbells

Pri výbere kvetov rozhodujú rôzne okolnosti. Aby sme si naozaj dobre vybrali, musíme mať k dispozícii odborné pestovateľské rady. Million Bells je objavom firmy Suntory, ktorá ju vyšľachtila z petúnie. Rastlina s veľkým množstvom malých, nápadných kvetov nádherných farieb.


Miesto
Rastline vyberte slnečné stanovište. Pri redukovanom svetle - ráno a večer - sa kvety zatvárajú. Vzdialenosti medzi rastlinami sú 15 - 25 cm. Pri dobrej starostlivosti kvitnú od mája do októbra.
Substrát
Vhodný je rašelinový substrát s pH 5 - 5,5. Pred sadením zamiešajte do substrátu zásobné hnojivo, ktoré rastlinu vyživuje po dobu 6 mesiacov (Osmocote). Zalieva sa mierne, nie však tak málo, aby preschol koreňový bal, pretože sa ťažko zotavuje. Zabráňte však i nadmerne vlhkému substrátu, pretože naň reaguje rastlina citlivo. Neznáša tvrdú vodu, preto je vhodné buď zberať dažďovú alebo jednoduchšie - pridať do zálievky hnojivo Engo na tvrdú vodu. Toto odstraňuje z vody vápnik a rastlina môže prijímať nielen živiny, ale i vodu samotnú. Tlmí i nepriaznivý vplyv vysokého pH. Aplikuje sa 1g/1liter. Aj napriek vašej starostlivosti sa môžu na rastline objaviť vošky. Postriekajte ich špeciálnym prípravkom iba v prípade väčšieho výskytu škodcu. Skúste najskôr mydlový roztok, alkohol alebo pri nižšom výskyte rastlinu postriekajte prúdom vody.

Bracteantha

Skoro kvitnúca letnička pôvodom z Austrálie. Možno to niekomu pripadá zvláštne, pestovať rastlinu so slamienkovými kvetmi, ale táto Bracteantha naozaj stojí za to. Pestovať ju môžete v nádobe i v záhone, kde sa v priebehu pár týždňov neuveriteľne rozrastie. Kvitne od apríla až do septembra. Nevadí jej nepriazeň počasia, vietor či dážď. Dobre sa cíti na slnečnom mieste, treba ju však výdatnejšie polievať - ak zabudnete na zálievku, rýchlo sa pri ďalšej spamätá. Hnojí sa tak ako predchádzajúce letničky a po vysadení sa tiež zaštipujú konce výhonkov. Je pekná ako solitér, ale môže sa tiež kombinovať napríklad so Scaevolou, Brachyscome alebo s rastlinami, ktoré sú okrasné listom.

Železník

Verbena/Superbena

Čas, keď jedinou kvetinou, pestovanou na balkónoch boli muškáty, sú nenávratne preč. Jedným z druhov, ktoré rozšírili ponuku balkónoviek je i Verbena. V čase, keď je celá rastlina rozkvitnutá, šíri okolo seba príjemnú vôňu. Aby sa vytvárali nové súkvetia, je nevyhnutné odstraňovať odkvitnuté. Používa sa na výsadbu záhonov, kde za krátky čas vytvorí zakvitnutý koberec (8 - 12 rastlín na 1m2). Dôležitá je voľba substrátu, do ktorého sa rastliny sadia. Vhodný je rašelinový substrát so stabilnou vláknitou štruktúrou. Polievajte výhradne mäkkou vodou. Pri zálievke tvrdou vodou sa v substráte hromadia uhličitany, ktoré spôsobujú poruchy vo výžive rastlín. Polievajte dažďovou vodou alebo pridajte do zálievky hnojivo Engo, ktoré vodu zmäkčuje, a tým umožňuje rastline prijímať živiny.

Výživa 
Hnojivo sa môže prakticky pridať do každej zálievky, čo zabezpečí rastline sviežu zelenú farbu listov a neustále kvitnutie. Do kruhovej nádoby s priemerom 25 - 30 cm sa vysádzajú 3 rastlinky, do balkónových hrantíkov s dĺžkou 1 m 6 - 8 rastlín.
Zálievka
Pravidelná zálievka je nevyhnutná. Rastliny v nádobách nesmú vädnúť. Dôležité je polievať ráno, aby rastliny nezostali počas noci vlhké. V opačnom prípade sú listy napadnuté hnilobou, ktorá sa ďalej šíri a rastlina môže odumrieť.
Prezimovanie
Je možné po predchádzajúcom skrátení rastliny na 10 cm dĺžky pri teplote 5 - 10°C a redukovanej zálievke.

Sunsatia

Táto rastlina bola vyšľachtená z Nemesie a skoro a bohato kvitne. Má rada slnečné až polotienisté stanovište a neznáša nadmernú vlhkosť. V období vegetácie sa hnojí minimálne 2x týždenne. Je potrebné dávať pozor hlavne pri zálievke v horúcom lete, aby nebol substrát nadmerne vlhký, pretože rastlina má veľmi jemný koreňový systém. Znesie bez problémov suchší substrát. Výhodou je, že Sunsatia je odolná voči múčnatke a ak ju predsa táto choroba ohrozí, kvitne napriek tomu bohato. Nemusia sa odstraňovať odkvitnuté kvety.

Lobelka

(Lobelia)

Jej vlasťou je Afrika. Je to rastlina s nadmerným počtom kvetov, ktorá je vhodná tak do záhrady, ako i na balkón. Opticky pôsobí veľmi dobre v kombinácii s pelargóniami a petúnkami. Je vhodná i ako výsadba pod stromy, pokiaľ je tam dostatok slnka.
Zálievka

Táto rastlina potrebuje veľa vody.
Stanovište
Aby dobre kvitla, potrebuje veľa slnka. Ak je vysadená na tienistom stanovišti, zaostáva v raste a hynie. Má rada teplo. Zima jej vzhľadu škodí a môže i uhynúť. Ide o jednoročnú rastlinu, a preto nie je žiadúce jej prezimovanie.
Výživa
Hnojí sa 1 -2x týždenne hnojivom, bohatým na fosfor
Rozmnožovanie
Rastlinu je možné rozmnožovať semenami. Od januára sa vysieva pod sklo pri teplote najmenej 16°C. Jemné semienka sa nezakrývajú substrátom, iba sa ľahko zatlačia, pretože pri klíčení potrebujú svetlo. Ak sú rastliny dostatočne veľké, pikírujú sa. Kvôli otužovaniu ich vyneste od polovice apríla von a na noc opäť zaneste dnu. Od polovice mája, keď sa už neočakávajú mrazy, ich môžete vysadiť von.
Prezimovanie
Rastlina pochádza zo subtropických oblastí, a teda neznesie teploty pod bodom mrazu. Vydrží niekoľko mrazivejších nocí, ale veterné a chladné počasie nevydrží dlho. 
Ak sa pestuje v črepníku, môže prezimovať bez problému. Črepník sa dá na jeseň alebo na začiatku zimy na chladné a svetlé miesto. Počas prvých mrazivých nocí môže byť vonku na slnečnom mieste. Aj keď sa pri nízkych teplotách obmedzí látková výmena a rast, pri dostatku svetla netrpí.
 Nevhodné sú teplé interiéry alebo zimné záhrady. Pri vysokej teplote vzduchu a nízkej intenzite svetla sa tvoria nepekné nárasty, ktoré stoja rastlinu veľa síl.

Sanvitália

(Sanvitalia)

Vysádza sa do vzdušného substrátu s pH 5 - 5,5. Asi týždeň po výsadbe sa zaštipujú konce výhonkov. Zálievka je rovnomerná, mierna - pri nedostatku vody žltnú listy, pri nadmernej hnijú korene. Ak aj zabudnete na zálievku, po poliati sa rastlina rýchlo spamätá. 1x týždenne sa v období vegetácie pridáva do zálievka hnojivo na podporu kvitnutia. Nemusia sa odstraňovať zvädnuté kvety. Kvitne od mája do prvých mrazov. 

Begónka hľúznatá

Hlíznatá begónie je královnou stinných stanovišť a zkrášlí každé okno, balkón či terasu na severních stranách, kde převislé muškáty, petúnie a podobné květiny, vyžadující dostatek slunečních paprsků, nenajdou uplatnění. Stejně tak se krásně vyjímají ve volné půdě v kombinaci s koniferami.
Vybrat si můžete z desítek druhů - drobnokvěté, vytvářející desítky menších květů, velkokvěté s velikostí květu i 15 cm, plnokvěté nebo s jednoduchým typem květu, převislé i vzpřímené.

 

Zálivka
Hlíznaté begonie nepotřebují na severní straně tolik zálivky jako květiny na jižních stranách. Přesto je doporučujeme pěstovat v profesionálním truhlíku systém LEBIŠ se speciálními knoty, kde velmi bohatě narůstají a kvetou. Zde si berou tolik vláhy, kolik potřebují a netrpí suchem nebo častým uhníváním vodnatého stonku jako v obyčejném truhlíku. K pěstování begónií na severní straně stačí v profesionálním truhlíku použít jen tři knoty.
Kolik rostlin begónií vysadit?
Vysazujte 3-4 sazenice do 50 cm truhlíku, nejlépe do substrátu pro balkónové květiny. Po výsadbě nechejte misku prázdnou, bez vody, vysazené rostliny zavlažujte zatím shora.
Přihnojování
Jakmile rostliny prokoření, začnou obrážet a narůstat (2 - 3 týdny po výsadbě), začněte pravidelně přihnojovat kvalitním hnojivem. Přihnojujte do každé zálivky. Doporučujeme hnojivo Kristalon. Na začátku, kdy rostliny narůstají, používejte  při nakvétání Engo hnojivo.  Dávkování - 2 odměrky do 10 litrů vody. Velice se nám také osvědčilo krystalické hnojivo Engo. Dávkování - 1 kávová lžička (10g) na 10 litrů vody.
Stanoviště
Nezapomeňte, že nejlépe se daří květinám pěstovaným na místech chráněných před deštěm (lodžie, parapet okna, místo pod střechou apod.).
Podpěra
Begónie kvetou od května do října. Robustnější druhy podepřete dřevěnými kolíčky nebo klacíky před vylomením. Rostliny chraňte před silnějším větrem.
Uchování hlíz

Koncem října, když rostlina vykazuje konec vegetace a žloutne, uřízněte její stonek 2 cm nad povrchem hlízy. Hlízu i s kořenovým balem vyndejte z květináče a nechte oschnout. Poté opatrně odstraňte oschlé kořeny, aby nedošlo k poranění hlízy. Očištěnou hlízu uložte k přezimování do vlhkého písku nebo rašeliny. Hlízu můžete přezimovat i ve tmavé místnosti (sklep a podobně) s teplotou kolem 5-8oC. Koncem ledna dejte hlízu narašit do substrátu pro balkonové květiny, a to tak, aby byla jen ze 3/4 v zemině.

Další možností přezimování je ponechat hlízu v truhlíku (nebo květináči) v suchém substrátu až do jara. Stejně jako v prvním případě umístíme hlízu do tmavé místnosti s teplotou kolem 5-8 oC. Teprve v jarním období ji z loňského truhlíku vyndáme a vysadíme do nového substrátu.
Hlízy necháváme rašit na světle při teplotě kolem 15 - 18 oC.
Po narašení, je-li hlíza dostatečně velká, ji můžete ostrým nožem rozdělit na dvě i více částí. Každá část hlízy musí mít živé očko. Aby rozdělená hlíza nepodlehla hnilobě, zasypte řeznou plochu prachem z dřevěného uhlí, nechte oschnout a poté vysaďte do truhlíku. Tato metoda množení je určena pro zkušenější pěstitele a skýtá určité riziko, že o hlízu přijdete.
Výhodou hlíznatých begónií je možnost dlouhodobého pěstování, aniž byste museli nakupovat nové rostliny.
Další druhy begónií
Rozšířené jsou i dřevité druhy begónií, které nevytvářejí hlízu. Lze je množit řízkováním a pěstují se celoročně. V létě jimi můžeme zdobit okno nebo balkon, v zimě se z jejich krásy můžeme těšit přímo v bytě. Stačí jen jejich letní nárůst mírně sestříhnout.
Další známou begónií je begónia Semperflorens - voskovka, která je více známá ze záhonových výsadeb. Málokdo ví, že ji lze také úspěšně pěstovat v truhlíku a dokonce na plném slunci. Zde ovšem vyžaduje dostatek rovnoměrné a stálé zálivky. Pokud ji budete pěstovat v profesionálním truhlíku LEBIŠ, můžete ji sestříhnout na 10 cm a přezimovat ve světlé, chladné místnosti.
Sestříhnutím můžete semperflorku v profesionálním truhlíku také kdykoliv běhěm vegetace zmladit, čímž dosáhnete bohatého kvetení a krásného nárůstu rostlin.
Dotaz:
"Chtěla bych Vás touto cestou požádat o radu ohledně pěstování hlíznatých begonií. Pěstuji je již čtvrtým rokem ve vašich truhlících a do letošního roku zcela bez problémů. V tomto roce se na begoniích objevila plíseň. Po objevení jsem ji ošetřila postřikem Previcuru a poté také Fundazolem. Trochu jsem plíseň omezila, ale celkově jsem se jí nezbavila. Listy i květy na rostlinách následně zhnědly a opadaly. Pokusila jsem se znovu květiny zachránit zálivkou Previcurem, ale ani to nepomohlo na 100%. Je nyní otázkou, zda mám ještě hlízy přezimovat a před výsadbou je impregnovat (namočit) do Fundazolu popř. Sulky anebo je zlikvidovat a pořídit na jaře hlízy nové? Podotýkám, že jich mám cca 70 - 80 ks." @ I. Štiková
"Ja by som vás tiež chcela poprosiť o radu. Veľmi sa mi páčili begónie, a tak som si na jar kúpila cibuľky (veľkokveté), aj hotové sadenice ťahavé (menšie kvety). Veľmi som sa im potešila, ale nie dlho. Rástli bez problémov, až keď sa objavili prvé puky, začali sa odspodku na listoch robiť žlté škvrny, stopky ostali akoby drevnaté, vyzerá to na hubové ochorenie. Listy sa stáčajú, kvety už v pukoch ohnednú a padajú. Zostali veľmi škaredé. Nemám s begóniami skúsenosti, preto by som chcela od vás radu. Dali by sa cibuľky ošetriť? Ako a čím? Kedy? Stálo ma to nemalé investície, a preto by som chcela od vás radu. Možno tieto rady pomôžu aj iným, ktorí sa ešte nerozhodli napísať. Na sadenie som použila aj kupovanú zeminu a to isté mi urobila aj paprika. Tu v dedine som sa dopočula, že toto ochorenie dostala paprika každému, kto mal kupovanú zeminu. Je to možné, že to spôsobila zemina? Veľmi Vám budem vďačná za radu, hlavne ak sa tým begóniam dá pomôcť." Valéria Tužinčinová, Rudnianska Lehota
Bohužel se na dálku nedá určit přesná diagnóza choroby. Domníváme se, že většina těchto problémů vzniká nevhodnými podmínkami pro pěstování /špatný substrát, truhlík bez otvorů, nadměrná zálivka, nedostatečné přihnojování, nechráněné stanoviště před deštěm.../
Moření hlíz proti houbovým chorobám považujeme v domáckých podmínkách za přehnané. Provádí se především ve velkovýrobě, a to preventivně. Při napadení je již impregnace téměř zbytečná. Doporučujeme preventivní postřiky celých rostlin přípravkem DISCUS, a to dvakrát až třikrát za sezónu. Nutné je použití kvalitního postřikovače, který zabezpečí celkové ošetření rostliny. Při nedostatečném ošetření je celá procedura zbytečná.

Netýkavka

(Impatiens)

Rastlina, ktorá pochádza z východnej Afriky, vytvorí na vašom balkóne v letných mesiacoch skutočné kvitnúce more. Je nenáročná na pestovanie a ak poznáte jej nároky na pôdu, závlahu a výživu, odvďačí sa vám pestrou dúhou na balkóne či v záhrade.

Do pestovateľskej nádoby, ktorá má zabezpečený odvod nadbytočnej vody, nasypte priepustný substrát. Vyberte jej polotienisté až tienisté miesto chránené pred vetrom. Ak máte slnečný balkón a nechcete sa týchto rastlín vzdať, musíte jej vytvoriť tieň. Polievajte ju tak, aby substrát nebol suchý. V období rastu, teda od marca do septembra, potrebuje dennú zálievku. V lete jej musíte pridať do zálievky aspoň 1x týždenne viaczložkové hnojivo na podporu kvitnutia.
Hnojivo by malo mať vyšší obsah fosforu a draslíka. Pri nadmernom obsahu dusíka rastlina hnije. Kvitne až do neskorej jesene, no je dôležité mať na zreteli, že nesmie byť vonku vtedy, keď sú nočné mrazy nižšie ako 10°C, pretože to môže spôsobiť značné škody na rastline. Napriek tomu, že je to trvalka, môžete si pripraviť potomstvo dvoma spôsobmi - odrezkami a semenami od jari do jesene. Semená netýkavky sú už dnes bežným artiklom v záhradníckych predajniach. Ešte i v mesiaci apríl ich môžete vysievať. Na substrát vo výsevnej nádobe rozložíte semienka, ktoré nesmiete zakrývať, pretože klíčia na svetle. Zabezpečte im teplotu 18-22°C. Vyklíčiť by mali asi po 20 dňoch. Potom ich pikírujte a presaďte do črepníka (priemer 9/10cm). Ďalej sa pestujú pri teplote 16°C a po zakorenení pri teplote 12-15°C. Kvety by sa mali objaviť 6 týždňov po výseve. Netýkavka prezimuje na svetlom mieste pri teplote okolo 15°C. Pri nízkych teplotách jej opadávajú listy a nekvitne.V zime neznáša prevlhčený substrát. Od februára do marca v ďalšom roku ju zostrihajte.

Vďaka pestrej palete farieb netýkavky je možné vytvárať nádherné kombinácie. Ak sa raz dotknete netýkaviek a necháte sa uniesť ich očarujúcimi kvetmi, nikdy sa ich už nevzdáte.

Fuksia

(Fuchsia)

Tanečnice ve stínu
Fuksie si získává stále větší oblibu u pěstitelů květin, protože má v zahradě i na balkóně všestranné použití.

Stanoviště v létě
 Ideální stanoviště je v mírném stínu, chráněné před větrem a trvalými dešťmi - západní, severozápadní a především jihovýchodní strana. Když je teplé počasí, mají fuksie rády vysokou vlhkost vzduchu, proto když stojí rostlina na slunečném místě, zvlhčujte její okolí a listy.
Stanoviště v zimě
Rostlina by měla stát venku dokud to dovoluje počasí. Když začnou prudce klesat teploty, musíte ji najít světlé místo v studené místnosti. Potřebuje tříměsíční období odpočinku, protože patří k dřevinám, kterým opadávají listy. Zabezpečte ji teplotu mezi 2-7 °C. Častější větrání a odstraňování žlutých listů snižuje nebezpečí napadnutí rostliny chorobami. Na začátku března by jste ji měli najít světlé stanoviště s teplotou 15-16 °C. Po posledních mrazech v květnu ji můžete dát ven, nejdříve ji dejte na 1-2 týdny na polostinné stanoviště, aby si listy zvykli na UV světlo a nespálili se.
Stříhání
Poprvé stříhejte rostlinu tehdy, když ji dáváte do studené místnosti. Ostříhejte korunu na polovinu až dvě třetiny původní velikosti. Odstraňte přitom květy a žluté listy. Koncem února, po skončení odpočinkové fáze rostliny, vytvarujte korunku. Roční výhonky se zkrátí na dva páry listů. Jakmile nezkrátíte výhonky, rostlina bude málo olistěná a nebude vytvářet dostatečné množství květů. Když chcete mít rostlinu s vysokým kmenem, tvarujte rychle rostoucí odrůdy a řežte až do starého dřeva.
Zálivka a hnojení
 Od začátku března do září se hnojí 1x týdně vícesložkovým hnojivem, aby se vytvořili nové výhonky (pokuď nezapracujete do půdy zásobní hnojivo). Důležité jsou pravidelné dávky. Když se objeví první poupata, použijte hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku. V období mezi zářím a únorem není potřebná výživa rostliny. Množství vody je závislé od teploty. Rostlině by neměl vyschnout kořenový bal, ale nesmí ani stát ve vlhku. Během zimních měsíců ji zalívejte 1 x v průběhu 2-3 týdnů, ale rozhodně pouze tehdy, když je substrát suchý. Při pěstování této rostliny je důležité odstraňovat odkvetlé květy, protože to ovlivňuje tvorbu nových květů. Odstraňováním žlutých listů zamezíte výskytu chorob. Přesazuje se po ostříhání. Odstraňte staré kořeny - musíte dát však pozor na množství, protože fuksie reagují na ztrátu kořenů citlivě. Nový květináč by neměl být příliš velký. Do substrátu přimíchejte 30% minerálních částic (hlína, písek,..), aby jste rostlině poskytli dobrou zásobárnu vody a propustnost substrátu. Recept na směs: 1 kbelík kompostu, 1 kbelík substrátu, 1 kbelík rašeliny, 1/2 kbelíku písku a 135 g vápna. Do takto upraveného substrátu přidejte zásobní hnojivo Osmocote.
Choroby a škůdci
Rostlinu pravidelně kontrolujte, zda nemá škůdce nebo choroby. Nejčastěji ji napadají mšice, molice nebo štítenky. Na podzim, když je vzduch vlhký, může rostlinu napadnout plíseň šedá. Na dřevě se tvoří černé hnilobné místa a odumírají listy a květy. Výskytu můžete předejít častým větráním a udržováním rostliny v čistotě. Když se na spodní straně listů vytvářejí skupinky žlutohnědých až rezavěčervených výtrusů, jde o rez. Později najdete na horní straně listů šedohnědé skvrny. Vadnutí rostliny může být způsobené půdními houbami. Kořeny jsou poškozené a tuto rostlinu už většinou nemůžete zachránit. Nejčastější příčinou výskytu je špatná zálivka.
Rozmnožování

Fuksie se rozmnožují poměrně lehce řízkami v kterémkoliv ročním období. Odřežte část koncového výhonku s třemi listy . Zasadíte ho do speciálního substrátu na množení rostlin. Když je půda teplá, řízky rychle zakoření. Když je vytvořené dostatečné množství kořenů, přesadíte rostlinku do květináč.

Prezimovanie fuksií
Kým prenesiete fuksie do chladnej miestnosti, skráťte všetky výhonky nad tretím párom listov. Polievajte do apríla iba vtedy, keď sú stonky suché. Predtým, než ich prenesiete von, ich pomaly otužujte.

Surfinia

(Surfinia)Je to svetlomilná rastlina, preto najvhodnejšou polohou je stanovište orientované na juh. Neznáša zatienené miesta a polohy, kde by mohla byť vystavená silnému vetru. Charakteristickým znakom Surfinie je rýchly rast. Pri výdatnom hnojení a závlahe nie je žiadnou zvláštnosťou, že dosiahne i dĺžku 2 - 3 metre. Pre svoj rast sa dostala i do Guinessovej knihy rekordov. Výhodou je i jej odolnosť voči chladu. Sadenice vysadené začiatkom mája veľmi dobre znášajú nižšiu teplotu a je overené, že bez ujmy prečkajú i slabšie mrazíky.

Základným predpokladom na úspešné pestovanie je zdravé sadivo, pretože sú náchylné na vírusové ochorenie. Ďalším faktorom je kvalitný rašelinový substrát, ktorého kapacita je 75% vody a 15% vzduchu. Je obohatený o železo v chelátovej forme, pričom optimálnu využiteľnosť železa garantuje znížená hodnota pH. Pred výsadbou sa do substrátu zamieša zásobné hnojivo OSMOCOTE a neskôr sa dohnojuje vodorozpustným viaczložkovým hnojivom - minimálne 2x týždenne. S hnojením sa začína v máji/júni a ku koncu vegetačného obdobia sa redukuje. Substrát udržiavajte rovnomerne vlhký - nie veľa, pretože rastlinu môžu napadnúť hubové choroby. Najlepší čas na zálievku je ráno - večerná zálievka môže spôsobiť zahnívanie koreňov.

Gazánia

(Gazania)

Táto letnička na rozdiel od ostatných dobre znáša miernu zimu. Potrebuje slnečné miesto a veľa slnka. Jej kvety sa úplne otvárajú na pravé poludnie, spravidla sa však začnú otvárať od 9. hodiny a zatvárať okolo 17. hodiny. Ak je daždivé alebo zamračené počasie, zostanú zatvorené. Farebná škála kvetov je od žltej cez karmínovú, oranžovú až bronzovú. Pretože dorastajú do výšky asi 25-30 cm, sú vhodné pred kvetinové záhony. Sadia sa do substrátu obohateného o živiny vo vzdialenostiach 25-30 cm. Zvlášť atraktívne sú na svahoch a skalkách. Najvhodnejšia je do balkónovej výsadby. V lete sa musia dostatočne polievať dostatočne a aspoň 1x týždenne hnojiť. Je treba i odstraňovať odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových. Táto rastlina je veľmi odolná voči škodcom a chorobám. Ak sa vám rastlina zapáči, môžete si pripraviť potomstvo. Na budúci rok na jar, od začiatku marca do mája, vložíte semienka do tabliet Jiffy a prikryjete substrátom. Nádobu zakryte fóliou, aby ste vytvorili dostatočnú teplotu
Pri teplote 20 °C klíčia počas 14-21 dní. Po vyklíčení sa fólia sníme najskôr na jednej strane, aby sa priestor vyvetral a teplota znížila na 16 °C. Neskôr sa kryt sníme úplne. Po zakorenení balov sa mladé rastlinky presadia aj s tabletou GRUNT do črepníka a od polovice mája aj von do záhrady.

Kokarda veľkokvetá

(Gaillardia grandiflora)

Pochádza pôvodne zo Severnej Ameriky. Môže kvitnúť jeden i viac rokov, pričom obdobie kvitnutia je od začiatku júna do októbra. Dorastá do výšky 30 - 50 cm. Je to rastlina vhodná na rez. Po odkvitnutí sa zostrihá. Ešte pred príchodom zimy môže vytvoriť listy. Ak sa v záhone veľmi rozšíri, je nutné ju deliť. Deliť ju treba aj vtedy, keď vzniknú v záhone prázdne miesta, alebo rastlina nekvitne. Najvhodnejším obdobím je jar. Ak neodstraňujete odkvitnuté kvety, rastlina sa rozmnožuje samovýsevom. Často neprežije zimu, preto ju treba pred mrazom chrániť vetvičkalebo lístím.

 

Uprednostňuje slnečné a teplé miesto Rastlina sa vysieva medzi marcom aprílom. Na výsev sa použije vlhký výsevný substrát. Semienka sa neprikrývajú substrátom. Ideálna teplota na klíčenie je 20 - 25°C. Aby semienka klíčili, potrebujú veľa svetla. Substrát sa udržiava vlhký, nie premokrený. Ak sú semenáčiky dostatočne veľké, pikírujú sa do väčších črepníkov. Mladé rastlinky sa musia asi 14 dní pred výsadbou von pomaly otužovať. Po troch zmrznutých sa sadia do záhona vo vzdialenostiach 30 cm. Kokarda rastie dobre v humóznej, na živiny bohatej a ťažšej pôde. Od júna do októbra očarí záplavou kvetov. Ak odstraňujete pravidelne odkvitnuté kvety, tvoria sa vždy nové. Je vhodná aj do skalky. Kokarda potrebuje pravidelnú zálievku, pôda však nesmie byť veľmi mokrá. Čím je teplejšie, tým lepšie kvitne. Ak je obdobie chladné a daždivé, tvorba kvetov zaostáva. Každé tri týždne sa pridáva do zálievky hnojivo. 
Staršie rastliny dosahujú výraznejšiu výšku a je treba ich uviazať. Nie sú veľmi odolné voči voškám a múčnatke. Vošky odplašíte tak ,že do blízkosti rastliny vysadíte cesnak.

Okrasný tabak

(Nicotiana)

Je to rastlina vhodná na rez. Vysádza sa v polovici mája, keď už nehrozia mrazy v spone 30x30 cm. Pôda by mala byť bohatá na živiny a pre dobrý vývin rastliny je dôležité, aby dobre zadržiavala vodu. Hnojivo by nemalo obsahovať veľa dusíka. Kvitne koncom mája. Rozmnožuje sa výsevom vo februári/marci - semienka sa vysievajú do nádoby a neskôr po pikírovaní sa vysadia do črepníka s priemerom 8 cm. Teplota na klíčenie je 18°C a semienka vyklíčia v priebehu 14 dní. Po presadení sa črepník postaví na svetlé a vzdušné miesto, pričom sa treba vyvarovať toho, aby na rastlinku dopadali priame slnečné lúče. Pred vysadením do záhrady ju treba najskôr otužovať pomaly pri teplote 12°C. Je citlivá na mráz.

 

Asteriscus maritimus

Rastlina kvitnúca žiarivou žltou farbou počas celého leta. Má rada slnečné stanovište. Nedostatok svetla vedie k opadávaniu listov v spodnej časti rastliny. Od intenzity svetla závisí i tvorba kvetov. Substrát udržiavajte rovnomerne vlhký, aby ste a nadmernou zálievkou rastlinu nepoškodili. Ak sú suché koreňové baly, listy rastliny začínajú žltnúť. Hnojí sa minimálne 1x týždenne viaczložkovým hnojivom. Rozmnožiť ju môžete odrezkami od novembra do marca. Odrežete vrcholové odrezky, dlhé asi 5-8 cm, ktoré vložíte do substrátu a zakryjete fóliou. Zabezpečíte teplotu 18-22 o C. Ak udržiavate rovnomerne vlhký substrát, odrezky zakorenia v priebehu behu štyroch týždňov. Ak ste odrezky zasadili v novembri, v decembri ich zakorenené môžete sadiť do črepníka, pričom ich dáte na stanovište, kde je teplota 18 až 20. Týždeň po zasadení ich skráťte na 5-6 listov. Ak rastlina ešte nemá vytvorený rozvetvený habitus, môžete skrátenie výhonkov zopakovať.

Gloxínia

(Nicotiana)

Tato nápadná pokojová rostlina s tmavozelenými vejčitými ochlupenými listy pochází z Brazílie. Má sametové květy v modrých, červených, bílých, růžových, fialových i dvoubarevných odstínech. Zvonkovitý typ květu může být jednoduchý i plnokvětý. Rostlina narůstá v prvním roce do průměru kolem 30 cm. V dalších letech podstatně zvyšuje počet květů, kdy jich během sezóny můžeme napočítat i stovku. Záleží na nárůstu hlízy a také na druhu a barvě gloxínie. Většina gloxínií vytváří hlízu, můžete ji proto pěstovat po mnoho let.
V místnosti jí vždy vybereme světlé a teplé místo, nejlépe s vyšší vlhkostí vzduchu. Zajistíme jí dostatek čerstvého vzduchu bez průvanu. Gloxínie nesnáší přímé slunce. Proto pokud ji chceme umístit v bytě na okno, nevybíráme jižní stranu.
Velkou úlohu při pěstování má dostatečná a rovnoměrná závlaha. Možná Vám tato věta zní jako fráze, ale nic nemůže rostlině uškodit více, než stálé přelévání nebo přesychání substrátu. Předurčeny jsou k tomu květiny umístěné v ozdobném obalu bez drenážního otvoru, kde nemůžeme vizuelně sledovat hladinu vody. Nejlepším řešením je postavit květináč na misku a zalévat gloxínii zespodu. Vodu v misce necháme květinu vždy vypít, teprve po kratší době vodu opět doplníme. Stagnující voda může rostlině uškodit. 
Přihnojovat doporučujeme do každé zálivky hnojivem Engo (červené nebo modré)
Jakmile rostlina na podzim zcela odkvete a nevytváří-li již další poupata, omezíme zálivku. Listy v té době ztrácejí svoji sytě zelenou barvu, a to je signál pro uložení hlízy k přezimování. Listy odstraníme ostrým nožem, aby zbytečně hlízu nevysilovaly. Hlízu z květináče vyndáme, opatrně očistíme od starých kořenů a uložíme do sucha při teplotě kolem 10-13 OC. Při vyšší teplotě hrozí, že hlíza zgumovatí a v příštím roce bude špatně rašit. Správně přezimovaná hlíza je tvrdá a zdravá. Hlíza může přes zimu také zůstat v květináči v suchém substrátu.
Na jaře hlízu vysadíme do většího květináče s novým substrátem pro pokojové květiny a začneme zalévat. Hlíza nesmí být vsazena příliš hluboko! Květináč přeneseme do teplé světlé místnosti a začneme zalévat. Pokud z hlízy vyraší více výhonů, ponecháme pouze tři nejsilnější a ostatní odstraníme. Dále postupujeme jako v prvním roce. Třetím rokem dosahuje velikost hlízy v průměru až 10 cm. Podle toho volíme dostatečně velký květináč.
Gloxínie se množí velmi snadno vegetativně, a to buď listovými řízky při 20 OC nebo dělením hlíz, což je rizikovější způsob.
Problémy při pěstování gloxinií
• tabilní rostliny podepřete dřevěnými kolíčky.
• dé okraje květů - květ je často potřísněn vodou, zalévejte opatrně pod listy nebo do misky.
• nování listů - nedostatečná vzdušná vlhkost.
• tlina uhnívá (listy žloutnou až hnědnou) - při příliš vydatné zálivce nebo na chladném a vlhkém stanovišti.
• lý drobný motýlek, který se při doteku velmi rychle rozletí - molice. Snadno se jí zbavíte chemickým prostředkem Applaud 25 WP, který seženete v zahrádkářských potřebách. Prostředek zasahuje nymfy, proto postřik opakujte alespoň třikrát.

Koleus

(Coleus)

 

Je to rastlina s nádherne sfarbenými listami. Ich farba závisí od intenzity svetla - v zime j farba listov skôr zelená alebo mierne červená. V zime sú listy najkrajšie. Rastlina potrebuje svetlé, nie veľmi teplé miesto a môže sa vysadiť aj von na priame slnečné lúče. V zime je najvhodnejšia teplota 12 - 15°C. Aby bola skutočne krásna, potrebuje mäkkú vodu, odvápnený substrát a tiež hnojivo bez vápnika. Najvhodnejšie pH je 4,5. rastlina potrebuje veľa vody - substrát nesmie preschnúť. Tak isto potrebuje v lete veľa živín - pridáva sa od mája do septembra. Počas horúcich dní sa môže aj postrekovať odvápnenou vodou. Presádza sa zriedka, pretože sa pomerne ľahko množí odrezkami, ktoré sa vysádzajú do zmesi rašeliny a piesku. Postupne sa zaštipuje najvrchnejší mäkký výhonok, aby sa rastlina rozvetvila.

Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje semenami alebo odrezkami. Semienka sú jemné a vysievajú sa do výsevného substrátu v črepníkoch. Postriekajú sa vodou a črepník sa zakryje fóliou alebo papierovým vrecúškom. Ak sa ukážu klíčne lístky, kryt sa odstráni. Substrát nesmie preschnúť. Najvhodnejší čas na výsev je marec. Ak majú semenáčiky 2 - 3 páry listov, vysadia sa do črepníkov jednotlivo.
U odrezkov si pripravíte časti, ktoré majú aspoň 3 - 4 páry listov, pričom najspodnejší odstránite. Do jedného črepníka vysadíte tri odrezky. V priebehu jedného týždňa vytvoria korienky. Tiež je dobré položiť nad črepník fóliu s otvormi pre vetranie. Aby ste docielili hustý habitus, po vytvorení listov zaštipujte konce výhonkov 1 - 2x. Od mája ich môžete vysadiť na balkón. Choroby a škodcovia
 Ak zistíte na rastline hnedé okraje a špice listov, ide o nedostatok vody, alebo keď je v črepníku nadbytok solí. Vezmite väčší črepník s podmiskou, prepláchnite substrát litrom vody. Ak nie sú listy dostatočne vyfarbené, znamená to, že rastlina nie je na dostatočne svetlom mieste, alebo dostáva pri vysokej intenzite svetla málo hnojiva.
Návrh na výsadbu


A: Perovec (Pennisetum Rubrum)
B: Superbells „Peach"
C: Koleus (Coleus Parking Lot)

 

Heuchera

(Heuchera)

Sú to trvalky, ktoré majú záhradníci radi kvôli listom. Ak správne skombinujete farby, vznikne pekná kombinácia, ktorá môže smelo konkurovať farebným trvalkovým záhonom. Väčšinou sa dobre cítia v polotieni až tieni, ale niektoré druhy, napríklad H. sanguinea rastie dobre aj na slnku. Farebná paleta listov je od bledých zelených až po čierne. Tie, ktoré majú tmavú slivkovú farbu, sa dobre kombinujú s fialovou a ružovou. Vyniknú aj s červenolistými heucherami. K drevinám s červenými listami (Cotinus) sú vhodné heuchery červeno - hnedými listami.

 1 - H. „Georgia Peach"
2 - Heuchera „Miracle"
3 - H. „Venus"
4 - H. „Tiramisu"
5 - H. „berry Smothie"
6. H. „Electra"
7 - H. „Citronelle"
8 - H."Peach Flambe"
9 - H. „Caramel"
10 - H. „Amber Waves
11 - H."Frosted Violet"
12 - H. „Obsidian"
13 - Heucherella „Sweet Tea"
14 - H. „Marmalade"
15 - Heucherella „Alabama Sunrise"
16 - H. „Purple Palace"
17 - H. „Tiramisu" - novinka
18 - H. „Tiramisu" - novinka
19 - H. „Southem Comfort"
 
 

 

 

 

 

 

Vysádzanie
Vysádza sa do humóznej, dobre drenážovanej pôdy, ktorá je mierne kyslá a bohatá na živiny. Heuchera je vhodná do záhonov, hrantíkov, do skalky a na terasu. Na 1 m2 vysádzajte 4 - 8 rastlín. Najlepšie je v skupinách po troch, pričom vzdialenosti medzi nimi sú 30 cm. Každý tretí rok na jeseň ich deľte, aby ste podporili rast a kvitnutie. Na jar odstráňte uschnuté listy a odkvitnuté kvetné stvoly.  V období sucha výdatnejšie zalievajte. Výživa sa pridáva 2x do roka - v marci a júni. Je odolná voči mrazu. Rozmnožuje sa odrezkami a delením na jar.
Omladenie
Staršie rastliny majú sklon tvoriť malé kmieniky. To nevyzerá pekne, preto ich treba omladiť. Vyberte rastlinu zo zeme a zasaďte ju hlbšie tak, aby ružica listov ležala priamo na povrchu. Pritom môžete odstrániť malé bočné výhonky a separátne ich vysadiť. Kvetné stonky môžete hlboko zrezať, aby ste chránili v zime rastlinu pred ježkami.

Povojník batátový

(Ipomoea batatas)

Je to rastlina, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov medzi pestovateľmi. Obľubu si získala kvôli pestrej farbe listov a nenáročnosti na pestovanie.Je to viacročná rastlina, ktorej hľuzy sa podobajú zemiaku, čím si vyslúžila vo svete pomenovanie „sladký zemiak". Koreňová hľuza je zásobným orgánom, ktorý nemá žiadne „očká". Je dokonca jedlá. Jej listy majú pestrú paletu farieb - od svetložltej cez zelenú, oranžovú až po tmavú takmer čiernu. Práve preto sú vhodné do kombinácií s letničkami a môžu sa pestovať i ako izbové rastliny.


Sadenie
Pozdĺžne hľuzy sa sadia na jar alebo začiatkom leta do črepníkov. Tieto rastliny kvitnú počas krátkych dní, teda najneskôr do septembra. Potrebujú preto zimnú záhradu alebo parapetnú dosku v izbe.
Vysádza sa do bežného substrátu, ktorý by mal byť kyprý s pridaním živín. Von by mala ísť až po troch zmrznutých - v polovici/ na konci mája. Vonku by mala byť pôda vápenatá a piesčito - hlinitá. Zálievka je mierna. Darí sa jej na svetlom a teplom mieste, chránenom pred vetrom, nie však na priamom slnku.
Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením hľúz, pričom každý kúsok by mal mať aspoň jeden výhonok. Hľuzy sa dajú do substrátu , prikryjú sa a polejú. Udržiava sa teplota 16 - 18°C. Po dvoch týždňoch sa objavia prvé výhonky môžete odoberať prvé odrezky a zakoreniť. Z jedného výhonku je možné odobrať viacero odrezkov. Zakorenia v priebehu piatich dní, potom sa zasadia do črepníkov a ďalej kultivujú pri teplote 14 - 16°C.

24.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 8
Dobry den,prosim Vas poradte mi ako prez... Lamosova Eva (bez overenia) 27.10.2012 17:57
Dobry den, mate velmi peknu aprehladnu s... Anonym (bez overenia) 24.03.2012 12:18
Dobry den, potrebovala by som poradit ak... Anonym (bez overenia) 24.03.2012 12:12
Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť,... Anonym 21.03.2012 09:49
Dobry den, rada by som sa spytala ci na... Katarina (bez overenia) 25.03.2010 12:47
páči sa mi vaša stránka.Chcela by som sa... d .t . (bez overenia) 14.03.2010 08:22
Ďakujeme, sme radi, že sa Vám stránka pá... Engo s.r.o, Trnava (bez overenia) 22.01.2010 11:07
<;br />; stránka je prehľadná veľ... milada Obúlaná (bez overenia) 22.01.2010 10:45

Súvisiace články

23.03.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

1. Pupenec (Convolvulus) - udržiavať mierne vlhký substrát2. Brachyscome - odstraňovať odkvitnu ...

24.03.2009 | Rastliny

04.12.2012 | Rastliny

13.04.2012 | Rastliny

Blíži sa čas výsadby na balkóny a terasy. Trendom 2012 je balkón ako záhrada. Interiér sa predlžuje a nábytok na balkóne je  multifunkčný. ...

23.03.2009 | Rastliny

Je to kombinácia, ktorú si určite každý všimne. Dominantná modrá je zjemnená odtieňmi žltej či oranžovej. V zmiešaných výsadbách je pek ...

24.08.2012 | Rastliny

23.06.2009 | Rastliny