Sortiment cibuľnatých rastlín

Zatiaľ nehodnotené

Babiana

Táto cibuľovina pochádza z Južnej Afriky a dobre sa cíti na teplom a slnečnom mieste v záhrade. Pôda by mala byť, ako u iných cibuľovín, priepustná a kyprá. Koncom apríla/začiatkom mája, keď sa pôda oteplí, sadia sa cibule asi 10 cm hlboko. Vzdialenosti medzi nimi by mali byť 10 cm. V zemi by mali na zimu zostať iba v miernom pásme, aj to je potrebné ich prikryť vrstvou lístia alebo iným mulčom. Lepšie je však vybrať cibule na jeseň zo zeme a nechať ich prezimovať ako gladioly. Vyberú sa až vtedy, keď sa nadzemná časť zatiahne.

Tuberóza

(Polyanthes tuberosa)

Je to skutočne veľký zážitok, keď sa na konci leta otvoria večer pekné biele kvety tuberózy a celým bytom sa šíri výrazná sladká i korenistá vôňa zároveň.( nazýva sa aj nočný hyacint) Z kvetov sa vyrába známy parfém Chanel 5. Je to viacročná hľuznatá rastlina. Odborníci hovoria, že po odkvitnutí a zatiahnutí listov je hľuza tak vysilená, že už ďalší rok nezakvitne, alebo tvorí oveľa menej kvetov. Skúsiť to však treba - ak pred Vianocami zastavíte zálievku a zatiahne sa list, hľuzu uskladnite ju ako dáliu. Vo februári ju zasaďte znovu do nového substrátu a v marci môžete znovu začať so zálievkou, aby sa vytvorili nové výhonky. V zime môže byť aj vonku, ak nemrzne, mala by byť na polotienistom až slnečnom mieste. Rastlina dorastá do výšky 50 - 60 cm a kvitne v septembri - novembri.

Kandík

(Erythronium)

Malé cibuľky sa vysádzajú na polotienisté miesto do kyprej a na živiny bohatej pôdy. Nemajú žiadnu ochrannú vrstvu a z toho dôvodu môžu ľahko preschnúť. Nesmú sa preto skladovať na suchom a teplom mieste. Najlepšie je vysadiť ich hneď na jeseň - najlepšie v septembri. Kvitnúť začínajú v marci a tvoria bohaté trsy. Vhodnými partnermi sú paprade, veternica a okrasné trávy. Rastlina je nenáročná na starostlivosť. V zime je dobré, ak ju chránite pred mrazom vrstvou z vetvičiek.

Narcis

(Narcissus)

Narcis sa vysádza do priepustnej piesčitej pôdy na slnečné až polotienisté miesto. Vysádzajú sa od septembra do prvých mrazov 10 - 15 cm hlboko a vzdialenosti medzi cibuľami sú 10 - 20 cm. Sadiť sa môžu aj v trsoch - 5 - 25 kusov. Tiež neznáša mokrú pôdu. Nepotrebuje žiadnu zvláštnu opateru. Kvitnú od marca do mája. Po odkvitnutí a zvädnutí (zatiahnutí) listov sa tieto odstránia, aby sa cibuľa nevysiľovala. Hnojivo sa pridáva ešte pred tvorbou prvých výhonkov. Cibule sa môžu podobne ako u tulipánov vybrať zo zeme, ale môžu zostať aj v pôde. Ak ich chcete vybrať, urobte tak hneď po uschnutí listov, pretože po prvých dažďoch môžu cibule vytvoriť korienky. 

Šafran

(Crocus)

Vysádza sa na jeseň do humóznej pôdy na slnko alebo polotieň. Slnečné je lepšie hlavne v období kvitnutia. Je jednoduchý na rozmnožovanie a pestovanie. Po zatiahnu tí listu sa môžu listy odstrániť a cibule uskladniť na suchom a tmavom mieste, ale môžu sa tiež ponechať v pôde. Ak ich v máji vyhrabete, môžete deliť dcérske cibule. Môže sa aj predpestovať na parapetnej doske a po rozkvitnutí vysadiť do záhrady. Hĺbka sadenia je 6 - 10 cm a vzdialenosti by nemali byť menšie ako 8 cm. Šafran je odolný voči zime.

Begónia previsnutá

(Begonia pendula)

Begónia nepotrebuje veľa svetla, a preto je ideálnym miestom pre polotieň a tiež ako izbová rastlina napríklad na severné okno. Sú nenáročné na starostlivosť - polievajú sa bežne ako iné cibuľnaté a hľuznaté rastliny - až keď je vrchná vrstva substrátu suchá. Hľuzy prezimujú na suchom a chladnom mieste, kde nie sú teplota pod nulou. Rozmnožovať sa môžu jednoducho vrcholovými odrezkami, oddelením dcérskych cibúľ alebo delením, pričom každý kus musí mať korene.

Gladiol

(Gladiolus)

Gladioly sa vysádzajú na slnečné miesto do piesčitej pôdy s neutrálnou hodnotou pH. Sadia sa od apríla do mája. Vzdialenosť medzi hľuzami by mala byť asi 15 cm a hĺbka sadenia je 10 - 15 cm. V nasledujúcom roku im vyberte iné miesto. Pred sadením ich ošúpte a presvedčte sa, či sú zdravé. Ak rastlina odkvitne a listy sa zatiahnu, môžete hľuzy vybrať ( 5 - 7 týždňov po odkvitnutí). Po vybratí hľuzy odlomte stonku a oddeľte dcérske hľuzy. Najskôr sa vysušia napríklad na slnečnom mieste. Uložia sa do vzdušných debničiek na suché a chladné miesto (5 - 10°C).
Objednajte TU

Ľalia (Lilium)

Ľalia miluje slnko, mala by sa teda sadiť na slnečné stanovisko, ale znesie i prechodný polotieň. Inak vyžaduje dobre priepustnú kyprú humóznu pôdu, na jar a v lete bohatú zálievku, v zimnom období však sucho. Vysádza sa v auguste v skupinách asi 10 cm hlboko. Na dno sa dáva vrstva piesku.
Ak chceme záhradu obohatiť o túto krásku, máme teraz príležitosť. Jej doba výsadby sa blíži, s výsadbou môžeme totiž začať v auguste, najneskôr začiatkom septembra. Pri výsadbe je dobré vedieť, že cibule ľalie rovnakého hybridu sa vysádzajú v skupinách aspoň 10 - 15 cm hlboko. Pri výsadbe treba zaistiť dobre priepustný podklad najlepšie drenážou z piesku. Cibule sa vysádzajú bezprostredne po ich nákupe, aby nevyschli. Na zimu je nutné čerstvo vysadené cibule opatriť dostatočnou protimrazovou vrstvou napr. z drvenej kôry alebo čečiny.
Objednajte TU

Frézia

(Freesia)

Frézie si svojimi krehkými kvetmi dokážu podmaniť nejedno srdce pestovateľa. Čoraz viac stúpa záujem o tieto rastliny, o to, ako sa o ne starať, aby zdobili čo najdlhšie interiér či exteriér.

Názov frézia je odvodený od mena lekára a botanika, ktorý sa volal Heinrich Theodor Freese, ktorý objavil rastlinu v teplom africkom púštnom piesku.
Frézie sú hľuznaté rastliny. V zime kvitnú a dorastajú do výšky 30 cm. V zime stráca listy. Von sa nesmú vyniesť skôr, kým nie je isté, ž nehrozia mrazy. Bežne sa do záhrady alebo na balkón vynesú v apríli/máji. Po odkvitnutí počkáte, kým listy nevyschnú a hľuzy vyhrabete, uložíte na tmavé a suché miesto. Tieto rastliny potrebujú denne aspoň 1 hodinu priame slnečné lúče. Vhodné je svetlé miesto, kde je počas poludnia mierny tieň. Rastú dobre i v polotieni na teplom a pred nepriazňou počasia chránenom mieste.
Substrát
Frézie sa vysádzajú do substrátu s dobrou drenážnou vrstvou. Použiť sa môže bežný substrát, do ktorého sa primieša trošku rašeliny a piesku.
Výživa
Najvhodnejšie je použiť zásobné hnojivo. Počas jari sa pridáva hnojivo na cibuľnaté rastliny - každých 15 - 20 dní - keď sú kvety už odkvitnuté.
Zálievka
Odporúča sa nepreháňať to so zálievkou. Dlhodobejšie vlhký substrát môže zapríčiniť hnilobu hľuzy. Substrát musí minimálne dva dni preschnúť, potom sa poleje tak, aby voda prenikla až na dno.
Sadenie
Ak si zakúpite cibule, až do sadenia ich uskladnite na mieste s teplotou 20°C. Vzdialenosti medzi cibuľami sú 5 - 10 cm, hĺbka sadenia je 5 cm. Pekná je výsadba uprostred poliehavých rastlín. Na konci jesene sa cibule vyberú a prezimujú pri teplote 20°C. Kvety sa objavia až nasledujúci rok. Je dobré sadiť cibule do črepníka a črepník vložiť počas leta do pôdy.
Pre kvitnutie v lete ich vysaďte od polovice marca do polovice mája. Najvodnejší črepník na sadenie je s priemerom 14 cm. Od októbra ho musíte vybrať, pretože frézie neznesú mrazy. Vyberte mu svetlé miesto s ideálnou teplotou medzi 13 - 15°C. Akonáhle sa objavia v januári prvé puky, rastliny sa polievajú menej. V prvom štádiu sa rastlinky zaštipujú. Hľuzy sa môžu vysádzať aj v skupinách so vzdialenosťami 4 cm.
Vhodné na rez
Frézie sú vhodné i na rez. Majú až 12 kvetov a peknú vôňu. Vydržia vo váze dlho. Sú to ale smädné rastliny, a preto im treba denne vymieňať vodu. Ak chcete, aby vydržali dlhšie, primiešajte do vody 1 polievkovú lyžicu octu a cukor. Zabráňte, aby v ich blízkosti boli zdroje etylénu, ako je napríklad dym z cigariet alebo ovocie. Pred vložením do vázy odstráňte tretinu stonky a kvety vložte v obale celé do vody.
Choroby hľuzy
 

Septoriová hniloba

Na hľúzach vznikajú veľké, jasne ohraničené čierno-hnedé škvrny. Hľuzy po čase tvrdnú a uschnú. Takto napadnuté hľuzy nemôžete zachrániť. Predchádzať výskytu choroby môžete tým, že pred uskladnením namočíte hľuzy do roztoku bavistinu WG a necháte ich uschnúť. Hľuzy vysádzajte každý rok na iné miesto.
 


Sklerotíniová hniloba stredu
Hniloba sa šíri zo stredu hľuzy. Neskôr je špongiovitá a sčernie. Tiež nie je možné hľuzu zachrániť. Chorobe predchádzajte podobne ako v prípade septóriovej hniloby a ukladnite ju na suchom mieste pri teplote 7 - 10°C.
  
Stromantiniová suchá hniloba 

Objednajte TU

Pivonka

(Paeonia)

Pivonka má kvety v celej palete farieb - od bielej cez marhuľovú až po červenú. Korene sa sadia na jeseň a je potrebné dávať pozor na to, aby očko neležalo tesne pod povrchom pôdy. Niekoľko rokov potrebuje pokoj - nepresádza sa.

Sadenie
Vysádza sa v polovici septembra, iba ak máte hlinitú pôdu počkajte do jari. Staršie trvalky, ktoré už tak bohato nekvitnú, vyhrabte, zostrihajte a korene rozdeľte rýľom. Každá rastlinka musí mať minimálne dve očká a vlastné korene. Pivonkám vyhovuje mierne hlinitá, kyprá, na živiny bohatá a mierne kyslá pôda. Dobre sa cíti na slnečnom až mierne zatienenom mieste. Na sadenie vykopte asi 50 cm hlbokú jamu. Hlavné obdobie kvitnutia je máj/jún. Ak ich sadíte v trsoch, je nutná vzdialenosť 1 meter. Silné korene sa dávajú kolmo do pôdy a očká sú 4 - 5 cm pod povrchom. Pôda sa pritlačí a poleje. Je potrebné dávať tiež pozor na to, aby ste pri prácach nepoškodili korene, pretože aj v tomto prípade prestáva pivonka kvitnúť. Rozmnožuje sa semenami na jeseň, delením po 5 rokoch.
Starostlivosť na jar

Zavčas je potrebné odstrániť ochranu pred mrazom. Koncom apríla sa delia, v tom roku už však nekvitnú. Lepšie je deliť na jeseň. Na jar sa pridáva aj hnojivo. Pôda sa pred kvitnutím i počas kvitnutia udržiava vlhká. Ak pivonky nekvitnú, sú zasadené príliš hlboko.
Starostlivosť v lete
Po odkvitnutí sa opakuje hnojenie. Na konci leta - september/október sa môžu pivonky presadiť, musí to však byť iba v nutnom prípade, pretože potom dva roky nekvitnú.
Starostlivosť na jeseň
Na jeseň sa rastlina vysádza. Pridáva sa výživa ako kompost, alebo draslík. Na kyslých a neutrálnych pôdach sa 3 - 4x do roka pridáva vápno.
Starostlivosť v zime

Odstráni sa lístie, puky ležia tesne nad povrchom. Rastlina sa zakryje ihličím. V zime potrebuje oddych v chladnom prostredí. Mladé listy a puky nie sú odolné voči mrazu.

Objednajte TU

Dália

(Dahlia)

Dália pochádza z Mexika. Bohato kvitne a je nenáročná na starostlivosť. Uprednostňuje dobrú, priepustnú pôdu na teplom a suchom mieste. Kvitne od mája do októbra. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký a 2 - 3 - 4x mesačne sa pridáva do zálievky hnojivo. Rozhodne nesmie byť substrát premokrený. Nie je odolná voči mrazu. Zvädnuté kvety odstraňujte.

Až do zasadenia sa hľuzy uskladnia na chladnom mieste. Na jar po skončení mrazov sa vysádzajú na slnečné miesto asi 10 cm hlboko a vzdialenosti medzi nimi sú 50 cm. Ak je suché jarné počasie alebo bezprostredne po zasadení by sa mala pôdy udržiavať vlhkejšia. Ak chcete mať väčšie kvety, odstraňujte bočné výhonky.
Ak si chcete pripraviť rastliny zo semienok, vysievať môžete v marci. V polovici mája máte mladé rastlinky. Semienka vložte do tabliet GRUNT alebo rozložte rovnomerne na substrát a prikryte tenkou vrstvou rašeliny. Zabezpečte teplotu 20°C (fólia, kryt) - semienka vyklíčia v priebehu 14 dní. Potom upravte kryt tak, aby sa vetralo. Niekoľko dní nato ho dajte dolu. Von môžete vysievať semienka po troch zmrznutých.
Starostlivosť o rezané kvety
Ak chcete mať dálie vo váze, zrežte šikmo stonku a odstráňte spodné listy. Meňte stále vodu a môžete do nej pridať i baktericídny prípravok. Kvety neznášajú dobre prievan a zmeny teplôt.
ObjednajteTU

Kaládium

(Caladium)

Kaládium patrí k hľuznatým rastlinám s dlhými stonkami a okrasnými listami. Aby mali skutočne okrasné listy, potrebujú neustále vyššiu teplotu a vzdušnú vlhkosť.

Svetlo
Rastliny potrebujú svetlé miesto, v lete sa však musia chrániť pred prudkým slnkom.
Zálievka
Počas rastového (vegetačného) obdobia sa musí rastlina pravidelne polievať, substrát musí byť vždy mierne vlhký. Pred obdobím oddychu keď začínajú vädnúť listy, sa znižuje zálievka. Hľuzy kaládia potrebujú výrazné obdobie oddychu - od začiatku jesene do jari. Počas tohto obdobia sa polieva iba občas, stačí, ak polejete rastlinu jedenkrát za dva týždne, aby úplne nevyschol substrát. Hľuzy môžete aj vybrať zo zeme a uskladniť ich počas zimy v suchej rašeline na chladnejšom mieste (13°C). Na jar sa opäť zasadia do substrátu s vyšším podielom rašeliny. Na podporu tvorby nových výhonkov zabezpečte minimálne 21°C.
Teplota
Počas vegetačného obdobia potrebuje kaládium minimálne 18 - 25°C a vysokú vlhkosť vzduchu. Jedenkrát denne sa postrekujú vlažnou vodou. Črepníky sa postavia do misky, kde sú kamienky a voda.
Rozmnožovanie
Z materskej rastliny sa oddelia malé hľuzy a vysadia sa do črepníka - hĺbka je 2 - 4 cm. Ideálna zmes na sadenie je jeden diel substrátu a dva diely rašeliny.
Výživa
Počas obdobia rastu sa pridáva do zálievky dvakrát týždenne hnojivo v miernej koncentrácii.

Alstroeméria

(Alstroemeria)

Je to exotická izbová rastlina vhodná na rez. Dorastá do výšky asi 50 cm. Kvitne bohato po celé leto a jej kvety sú podobné orchideám. Darí sa im na slnečnom až polotienistom mieste, nie na priamom slnku. Pestovať ju môžete tak v izbe ako i vonku. Sadí sa v máji. Znesie mierne nočné mrazy, nie je však odolná voči dlhšie trvajúcim nižším teplotám. Prezimuje na suchom a tmavom mieste pri teplote 5 - 10°C. Na zimu stráca listy, na jar však tvorí nové. Počas prvých rokov potrebuje alstroeméria ochranu pred mrazom. Vo vegetačnom období sa pridáva do zálievky 1x týždenne hnojivo, ktoré urýchľuje tvorbu kvetov. Aj zálievka je výdatnejšia, substrát však nesmie byť premokrený. Táto rastlina má rizóm, ktorý tvorí odnože a následne z nich nové výhonky, preto je dobré rastlinu hneď po kúpe presadiť do väčšieho črepníka. Rozmnožuje sa delením rizómu, čo sa však nesmie robiť v období rastovej fázy.
Sadenie
Cibule sa sadia na jar 4 cm hlboko a vzdialenosti medzi nimi sú 5 cm. Substrát sa pritlačí a poleje. Pred sadením sa cibule uskladnia na chladnom mieste.

Kapucínka

(Tropaeolum)

Je to popínavá hľuznatá rastlina, ktorá dorastá do výšky asi 3 metre. Hľuzy sa môžu vysádzať do črepníka i priamo na záhon. Hĺbka sadenia je 3 - 5 cm a vzdialenosti medzi hľuzami sú 10 - 20cm. Dobre sa cíti na slnečnom a teplom mieste v humóznej pôde. Je možné nechať rastlinu ako pôdopokryvnú, alebo sa nechá popínať po mriežke. Veľmi rýchlo rastie. Kvety, ktoré sa objavia na konci leta, sú veľmi atraktívne, oranžovej farby. Prezimuje najlepšie v črepníku, alebo sa na konci jesene vyberie z pôdy a uskladní sa na suchom mieste, kde nie sú teploty pod nulou. Hľuzy sú jedlé.
Ak je rastlina vonku, polieva sa iba v dlhšom období sucha, v črepníku sa polieva pravidelne. Niekoľko týždňov po zasadení by sa malo do zálievky pridávať 1x mesačne hnojivo, alebo sa pri výsadbe zamieša zásobné hnojivo. Rozmnožuje sa hľuzami alebo odrezkami ako muškáty.

Liatra klasnatá

(Liatris spicata)

Je to kvitnúca hľuznatá trvalka, ktorá dorastá do výšky asi 60 - 80 cm. Kvitne v júli až októbri. Vysádza sa na svetlé miesto do vlhkej a kyprej pôdy. Rozmnožuje sa delením na jar. Ak sa veľmi rozrastie, zospodu je bez listov alebo nekvitne, musíte ju deliť. Najvhodnejší čas je začiatok jari, ešte predtým, než vytvorí nové výhonky. Trsy sa rozdelia rýľom. Rastliny s jemným koreňovým systémom sa vyberú zo zeme. Pôda sa otrasie a trs sa rozdelí rukami. Dlhé korene sa skrátia. Potom sa oddelené časti vložia do kyprej pôdy, do ktorej sa pridal kompost. Minimálne 2 x do roka sa pridáva hnojivo. Znáša dobre i dlhšie obdobie sucha. Kvety sú vhodné i na rez - v júli a auguste. Výhonky po odkvitnutí kvetov žltnú a rastlina má obdobie oddychu. Vtedy sa môže zrezať až k zemi. V tomto období sa do susedstva môže vysadiť jesenný šafran.

Vysádzanie cibúľ
Cibule sa sadia v apríli/máji do hĺbky 5 cm a kvitne od júla do septembra. Dorastá do výšky asi 45 cm.
Objednajte TU

Bleduľa jarná

(Leucojum vernum)

Je podobná snežienke, má však väčšie kvety. Dorastá do výšky 10 - 30 cm. Vysádza sa v trsoch po 3 - 4 cibule - 5 - 10 cm hlboko a vzdialenosti medzi nimi sú 10 cm. Dobre sa cítia presvetlenom tieni listnatých stromov. Kvitne od februára do apríla. Uprednostňuje vlhkú a na živiny bohatú pôdu. Sadí sa v septembri až v októbri. Najvhodnejší spôsob rozmnožovania je oddeliť dcérske cibule a vysadiť ich. Ak ich necháte v pôde, vytvoria kvitnúci koberec. 

Kosatec

(Iris)

Nie je žiadny kvet, ktorý by mal takú paletu farieb ako kosatec (Iris). Preto ho často nazývajú kráľom dúhy. Je možné ho kombinovať s rôznymi trvalkami a drevinami.
Kosatec má ploché korene, preto by sa v ich okolí nemalo okopávať. Ak tam rastie burina, je lepšie ju vytrhať rukami. Burina medzi kosatcami môže spôsobiť hnilobu rizómov. Nadbytok dusíka môže spôsobiť to, že rastlina je náchylnejšia na choroby, preto je lepšie použiť organické hojivo, ktoré sa pridáva hlavne na jar. Po odkvitnutí sa výživa zastaví. Po odkvitnutí sa odstránia hnedé listy. Rizómy, ktoré vyčnievajú zo zeme, sa prikryjú na zimu pieskom, aby sa tak chránili pred mrazom. Inak sú kosatce odolné voči zime.
Najkrajšie sú vtedy, keď sa vysádzajú v skupinách. Ak vysádzate nové záhony, saďte spolu 3 - 4 rizómy jedného druhu.

Vysádzanie
Čím ťažšia je pôda, tým lepšie sa musí pred výsadbou opracovať. Prekyprí sa minimálne na hĺbku rýľa. Hlinitú pôdu prekypríte pridaním piesku a rašeliny. Najvhodnejšia pôda by mala byť mierne alkalická, prinajmenšom neutrálna. Po opracovaní pôdy sa vyhĺbi jama a rizómy sa vložia do stredu. Najvhodnejší čas je august/september, najneskôr však v októbri. Vhodný čas na delenie a presádzanie je po odkvitnutí.
Miesto by malo byť slnečné a suché, ideálne vzdialenosti medzi rastlinami sú 40 - 60 cm.
Delenie

Aby ste dostali novú rastlinu, musíte vypichnúť jej časti na okraji. Ak je rastlina staršia, môžete na omladenie vziať i rizómy zo stredu, odstrániť staré časti a mladé opäť vysadiť. Rizómy sú hrubé a svieže. Na najtenšom mieste sa odlomia a prerežú nožom. Mali by mať dolu zhrubnutú časť, pár koreňov a minimálne jede palist. Aby mala nová rastlina stabilitu, odrežú sa listy pred sadením na 20 cm.

Pri sadení dajte pozor, aby bola pôda priepustná a rizómy sa nesadili príliš hlboko, inak hnijú. Ideálne je, ak je horná časť rizómu tesne nad povrchom. Ak sa sadia až v októbri, môže sa stať, že nasledujúci rok nekvitnú.
Presádzanie
Kosatce sa presádzajú v auguste. Rizómy opatrne vytiahneme, aby sa nepoškodili korienky. Rozdelia sa na trsy, očistia a skrátia. Pred sadením sa namočia do Fundazolu. Keď prípravok zaschne, môžu sa rastlinky vysadiť.
Objednajte TU

Okrasný cesnak

(Allium bulgaricum – Nectaroscordum siculum)

Vysádza sa na slnko alebo polotieň. Je vhodná i ako rezaná kvetina. Má kvety v tvare zvončeka a je vhodná do záhonov s okrasnými trávami. Kvitne v máji- júni a dorastá do výšky 90 cm. Nevyžaduje zvláštnu starostlivosť.


A - Okrasná tráva (Pennisetum )
B - Veternica (Anemone)
C - Papraď
D - Okrasný cesnak (Allium bulgaricum)

Hyacintovec španielsky

(Hyacinthoides hispanica)

Je vhodný na slnečné až tienisté miesta, kde po čase vytvorí hustý koberec. Kvety majú tvar zvončekov a sú modrej alebo ružovej farby. Počas obdobia rastu a kvitnutia na jar uprednostňuje rovnomerne vlhkú, nie premokrenú pôdu. Hnojiť sa môže z času na čas vodou z rybníčka. Cibule sa sadia 10 cm hlboko a vzdialenosti medzi nimi sú tiež 10 cm. Ak listy uschnú, odstránia sa. Rastlina sa rozmnožuje dcérskymi cibuľami. Ak nechcete, aby sa rozmnožovala samovýsevom, odstraňujte pravidelne odkvitnuté kvety. Po celý rok môže byť v záhrade a nepotrebuje ochranu pred mrazom.

Hyacint

(Hyacinthus)

Hyacinty pochádzajú z Ázie a po tulipánoch a narcisoch sú najobľúbenejšími jarnými cibuľovinami. Dorastajú do výšky 25 - 30 cm a sú absolútne odolné voči mrazu. Kvitnú v apríli/máji. Sú vhodné do záhonov i balkónových nádob. Pestovať sa môžu aj v byte, ale po odkvitnutí ich treba vysadiť do záhrady.
Miesto
Vysádzajú sa do priepustnej a humóznej pôdy na polotienisté až slnečné miesto. Neznášajú nadmernú vlhkosť substrátu hlavne keď sú v nádobách. Polievajú sa všeobecne iba tak, aby bola pôda mierne vlhká.
Pestovanie
Vysádzajú sa na jeseň - cibule sa sadia 10 cm hlboko. Najkrajšie sú, keď sa vysádzajú v skupinách. Aby ste ich v pôde chránili pred hlodavcami, môžete ich vysádzať v košíkoch. Na jar sa pridáva zásobné hnojivo alebo kompost. Odkvitnuté kvety sa odstraňujú, aby sa zabránilo tvorbe semienok a cibuľa si šetrila silu na tvorbu kvetov v nasledujúcom roku. Nadzemná časť sa odstraňuje až potom, keď listy zožltnú. Rozmnožuje sa dcérskymi cibuľami. Cibule sa môžu na zimu ponechať v pôde a prikryjú sa vetvičkami, alebo sa vyberú a uskladnia na suchom a chladnom mieste a v októbri/novembri sa znovu vysadia.

Cesnak narcisokvetý

(Allium narcisifolium)

Táto rastlina vytvára cibule alebo hľuzy. Je nízka (30 cm), vytvára pekný koberec. Nie je stále zelená. Vysádza sa na miesto, kam dopadajú priame slnečné lúče, minimálne niekoľko hodín denne. Po celý rok môže zostať v záhrade, pretože vydrží aj mrazy. Počas vegetatívneho pokoja sa môžu hľuzy vyhrabať, vyčistiť a uskladniť na suché a tmavé miesto. Rastlina sa polieva sporadicky, ale rozhodne výdatnejšie. Pôda však nesmie byť dlhší čas mokrá, aby cibule nezačali hniť. Keď sa hľuzy na jar alebo na jeseň sadia, primieša sa do pôdy organické hnojivo alebo humus. Keď kvety rozkvitnú, začne sa s výživou - každých 15 - 20 dní hnojivom na hľuznaté rastliny. Počasie na jar, s veľkými teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou a časté dažde môžu vyvolať hubové ochorenie. Je potrebné ešte skôr, než sú puky veľké, ošetriť rastlinu fungicídom. Rastlinu je možné pestovať aj v črepníku, pretože

Kala

(Calla - Zantedeschia)

Kala (Calla) je rastlina, ktorá zaujíma čoraz viac pestovateľov. Má kvety rôznych farieb a pestovať ju môžete v byte i v záhrade.
Táto cibuľnatá rastlina má viacero podôb - v závislosti od toho, kam ju vysadíte i od farby kvetu. Najbežnejšia je biela, ktorá býva súčasťou svadobných kytíc, ale na trhu objavíte aj ružovú žltú ba dokonca čiernu farbu kvetu.
Miesto
Dobre sa cíti na priamom slnku alebo veľmi svetlom mieste.
Zálievka
Polieva sa výdatne. Patrí medzi tie rastliny, ktorým v žiadnom prípade nesmú preschnúť korene. Počas vegetačného obdobia môže stáť voda v miske pod črepníkom. Treba však dávať pozor na to, aby sa po odkvitnutí udržiaval substrát suchý, pretože rastlina má obdobie oddychu.
Teplota
Pri začiatku rastu (väčšinou január až marec) sa pestuje na chladnejšom mieste (ca 10 - 14°C), potom 16°C Počas kvitnutia by prostredie nemalo byť príliš teplé (nie vyše 21°C), pretože vtedy predčasne vädnú kvety a listy.
Výživa
Počas obdobia rastu sa ešte pred kvitnutím pridáva každé dva týždne hnojivo, počas kvitnutia každý týždeň.
Prezimovanie
Rastlina prezimuje na svetlom a chladnom mieste, od januára sa postaví na teplejšie miesto.
Môžete vybrať hľuzu z črepníka a dať ju na misku trošku preschnúť. Na prezimovanie sa uloží do nádoby alebo debničky a postaví sa na miesto, kde nemrzne. Obdobie oddychu prežije úplne v suchu. Na jar sa hľuzy vysadia do črepníka relatívne hlboko - asi 10 cm pod povrch. Pozdĺžne hľuzy sa položia plocho na substrát - nie kolmo. Medzi hľuzami musí zostať voľné miesto. Od konca marca sa môžu pestovať v byte alebo koncom apríla vysadiť do záhrady. Vtedy kvitnú neskôr.
Choroby a škodcovia
Kala je citlivá na vošky, baktérie a vírusy. Aby ste predišli ich výskytu, používajte čisté nádoby, kvalitný substrát a treba zabrániť poškodeniu rastliny, pretože tieto miesta sú živnou potravou pre škodcov.
Zantedeschia elliottiana
Táto kala na rozdiel od predchádzajúcej kvitne v lete. Uprednostňuje tiež slnečné a svetlé miesto, toleruje však aj polotieň. V lete môže byť vonku - v záhrade alebo na balkóne. Ak je teplota dlhšie obdobie pod nulu, prenesie sa do interiéru. Vysádza sa do bežného substrátu na kvitnúce rastliny a ten sa udržiava rovnomerne vlhký - znesie aj suchší povrch substrátu a tiež určitú dobu jeho vyššiu vlhkosť. Nesmie však úplne preschnúť v období rastu. Od mája do augusta sa pridáva hnojivo každý týždeň. Od októbra začínajú vädnúť listy, zálievka sa pomaly redukuje až na nulu a nakoniec sa odrežú zvädnuté listy. Hľuzy prezimujú v substráte alebo bez neho pri teplote +/- 10°C. Na začiatku marca sa opäť vysadia.
Zantedeschia Rehmanii
Kvitne tiež v lete - kvety sú biele, ružové, purpurové - objavia sa od júla.

Pripájame ešte skúsenosti nášho čitateľa Pavla Trikického
Existuje v rôznych farbách. U medzidruhových hybridov sa vyskytuje aj farba krémová, ružové odtiene sú vďaka úsiliu šľachtiteľov až do odtieňov karmínových a fialových. Pri nedostatočnom osvetlení farba bledne. Tiež však za príliš jasného svetla sa nedá dosiahnuť tak sýte žlté alebo ružové farby. U všetkých druhov bez výnimky sa po opeľovanie farba kvetov mení na zelenú a počiatočná biela alebo ružová zaniká. Dekoratívne sú aj listy. Majú dlhé stonky šípového tvaru. Do výsadby možno hľuzy nejakú dobu uchovávať v chladničke, tam kde uchovávame ovocie a zeleninu. V marci, najneskôr v apríli, sa musí vysadiť. Kala zle znáša malú nádobu. Z nenápadnej hľuzy vyrastá celý trs 50 cm listov. Ak je kvetináč malý, je možné, že kala nevykvitne. Keď sa objavia zelené listy, začnite ju rosiť, inak začnú ich končeky uschýnať. Môže to oddialiť aj kvitnutie. Akonáhle sa objavia prvé listy, môžeme začať prihnojovať hnojivami. Na začiatku sezóny potrebuje kala hlavne dusíkaté a pri kvitnutia fosfátová a draselné hnojivá. Doba kvitnutia kaly nie je dlhé, asi jeden mesiac. Kvet sa spravidla objaví iba na jednom stonky, pri dobrom zaobchádzaní na dvoch. Po odkvitnutí zálievku ihneď obmedzíme. Listy musia zvädnúť samy. Potom vykopte hľuzy, očistite ju od starých suchých listov a vložte do chladničky, zasype suchým pieskom alebo suchou rašelinou. Hľuzy je lepšie opatrne lámať ako rezať pri delení... Niekedy sa pri presádzanie samy rozlamujú a ich kusy zostávajú v pôde. Po období pokoja (ak sa pôda opätovne používa) vyrastajú malé kaly na najmenej očakávaných miestach. Malý kúsok hľuzy s jednou stonkou pokvitne ďalší rok znova, ak sa s ním bude dobre zaobchádzať.

Objednajte TU

Tulipán

(Tulipa)

Vysádzajú sa do priepustnej, nie veľmi ťažkej pôdy na slnečné alebo polotienisté miesto. Pôda sa udržiava skôr suchšia, pretože tulipány neznášajú nadmernú vlhkosť.
Vysádzanie

Vysádza sa na jeseň (medzi septembrom a novembrom) asi 10 - 15cm hlboko. Ťažká pôdy sa vylepší pridaním piesku. Ak máte v záhrade krtka alebo iných škodcov, vložte cibule do košíka. Na jar sa pridá do pôdy kompost alebo iné viaczložkové hnojivo. Odkvitnuté kvety sa odstraňujú, aby sa zbytočne cibuľa nevysiľovala tvorbou semienok. Ak máte dostatok miesta, môžete cibule hneď po odkvitnutí vybrať zo zeme, odstránite zvyšky pôdy a uskladníte ich na suchom a chladnom mieste. Na jeseň ich znovu vysadíte.

Do izby aj do záhrady -

Ornithogalum

V našom zásielkovom obchode sa objavilo i Ornithogalum, ktoré môžete pestovať v izbe i v záhrade. Má tmavooranžové kvety, ktoré presvetlia každý kút. Cibuľa je veľká asi 4 cm. Cibule pred vysadím skontrolujte, či nie sú poškodené. Pôda by mala byť kyprá a s podielom piesku. Cibule sa vysádzajú 10 cm hlboko. Na jeseň ich môžete zasadiť i do črepníka a v zime vám budú v byte kvitnúť. Črepník musí mať dobrú drenážnu vrstvu. Je vhodná i ako rezaná kvetina. Ak ju vysádzate von, pred prvými mrazmi ju vyberte z pôdy a uskladnite v suchom substráte na chladnom mieste. Kvitne od mája nádhernými oranžovými kvetmi. Vhodnými partnermi sú modrice (Muscari). Pestuje sa polotienistom alebo svetlom mieste. Ak sa rastliny príliš rozrastú na jeseň ich vyberte a znovu vysaďte. Polieva sa mierne, pravidelne a nie je ohrozovaná chorobami a škodcami.

Amarilka

(Amaryllis)

Je to nádherná cibuľnatá rastlina s veľkými kvetmi. U tejto cibuľoviny ide o tri vegetačné fázy - fáza kvitnutia (zima), fáza rastu (jar/leto) a fáza oddychu (jeseň).
Pri pestovaní musíte tieto fázy zohľadniť. Amarilka sa pestuje v zime v izbe, na jar a v lete vonku. Počas jesene, čo je obdobie oddychu, je vhodná tmavá pivnica. Ak sa po odkvitnutí ďalej nepestuje, v ďalšom roku nekvitne.
Zálievka
Ako cibuľovina nepotrebuje veľa vody, pretože pri nadmernom vlhkom substráte môže začať cibuľa hniť. Polieva sa dovtedy, kým sa neobjaví prvý výhonok.
Svetlo
Počas fázy kvitnutia, ktorá je v zime, stačí aj nízka intenzita svetla, typická pre toto obdobie. Počas rastovej fázy (jar/leto) potrebuje svetlé a slnečné miesto, ideálne vonku. Na jeseň sa cibuľa uskladní (bez výhonkov) na tmavé miesto.
Teplota
Pre tvorbu nových výhonkov je ideálna izbová teplota. Ak sa vytvoria kvety, je ideálna teplota v rozpätí od 15 - 20°C, potom nasleduje ďalšie pestovanie pri teplote 10°C.
Výživa
Iba počas obdobia rastu na jar a v lete by sa malo pridávať hnojivo jedenkrát týždenne.
Rozmnožuje sa dcérskymi cibuľami.
Po odkvitnutí
Po odkvitnutí sa rastlina minimálne dva mesiace polieva a hnojí. Najneskôr v auguste sa listy odstránia, črepník sa postaví do tmavého a chladnejšieho priestoru a až do tvorby nových výhonkov si cibuľu nemusíte všímať. V žiadnom prípade ju nepolievajte skôr, kým nie sú puky kvetov aspoň 1 - 2 cm vysoké. Ak ju polejete skôr, objavia sa listy a rastlina netvorí kvety.

Obr. 1 - Vkladá sa do polovice do substrátu
Obr. 2 - Môže sa aj predpestovať v pohári

Presádza sa zriedkavejšie, až vtedy, väčšinou každé štyri roky a črepník sa nevyberá väčší.

21.04.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať kde s... Anonym (bez overenia) 13.11.2011 16:47

Súvisiace články

23.04.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Aj vám sa stalo, že ste investovali do kúpy cibúľ kvetov a nakoniec ste zažili sklamanie? Aby ste v budúcnosti predišli podobnému javu, ...

05.09.2012 | Rastliny

1. ...

31.05.2012 | Rastliny

Každý rok sa objavia na výstavách nové druhy a odrody rastlín. Ani rok 2012 nie je výnimkou. Neuveriteľné farby niektorých cibuľnatých rastlín vyvol ...

02.10.2009 | Rastliny

Dálie, gladioly a hľuznaté begónky majú hľuzy citlivé na mráz. Platí to i pre kanu (Canna). ...

24.02.2012 | Rastliny

10.01.2013 | Rastliny

03.08.2011 | Rastliny