Stĺpovité ovocie

Zatiaľ nehodnotené

Nový trend v drevinách

 


Ak máte radi ovocie a nemáte v záhrade dostatok miesta, prípadne máte iba balkón či malú terasu, je táto drevina vhodná práve pre vás.Najväčšou výhodou stĺpovitých ovocných stromčekov sú nízke nároky na plochu. Môže byť na terase, balkóne i vysadený v záhrade. Nerozvetvujú sa tak ako klasické ovocné stromy, vyznačujú sa štíhlym rastom a tvoria mnoho kvetov a plodov. Aj keď nie ste odborník na ovocné stromy, môžete ich pestovať, pretože sa takmer nemusia strihať a nie sú s nimi žiadne problémy. Je možné ich pestovať aj v nádobe.
Ak ich chcete vysadiť do záhrady, musíte nechať vzdialenosť 50 cm medzi jednotlivými rastlinami. Jabloň „Ballerina“ sa môže vysádzať aj ako živý plot.
Pestovanie v črepníku
Nádoba by mala mať priemer 50 cm, tak isto by mala byť hlboká. V lete by mala byť chránená pred prudkými slnečnými lúčmi, pretože ak sa nádoba prehreje, môžu korene pri stene trpieť a to sú dôležité korene. Rastline škodí priveľa sucha aj vody, čo ju oslabí a môžu ju v tomto prípade ohroziť choroby a škodcovia.
Po niekoľkých rokoch sa presadí a časť substrátu sa nahradí. V tomto období sa na niekoľko dní postaví na tienisté miesto, aby sa nové korene etablovali. Korene sa pred presadením skrátia, aby rastlina zostala v rovnováhe.

Vysádzanie do črepníka

Ak  chcete zabrániť tomu, aby ste rastlinu presádzali každý rok, je veľkosť črepníka dôležitá. Nádoba by mala mať obsah 40 litrov a na dne otvory. Použiť sa musí rašelinový substrát.

Na dno sa dá substrát, korene sa uvoľnia, vloží sa rastlina tak, aby bolo očkovacie miesto nad substrátom, inak by hnilo. Niekedy sa musí vložiť k rastline tyč, aby sa podporil rovný rast. Substrát sa doplní tak, aby bol 2 – 3 cm pod okrajom črepníka.

Objednávajte na: SNZ.SK!

Vysádzanie do záhrady


Pred vysádzaním sa pôda dôkladne prekyprí a pridá sa hnojivo. Pretože rastlina odparuje cez množstvo listov veľa vody, je vhodná mulčovacia nástielka z rašelinníka, slamy alebo kompostu. Vzdialenosti medzi rastlinami sú 50 cm. Vyberie sa slnečné miesto a urobí sa jama trikrát väčšia, ako bol črepník. Aj tu musíte pri sadení dať pozor na to, aby bolo očkovacie miesto nad pôdou. Postup je ako pri sadení  do črepníka, iba okolo rastliny sa urobí val na zálievku s priemerom 50 cm, aby bola strata vody čo najmenšia.

Vysádzanie živého plota

Najlepšie je použiť jeden druh. Vysádza sa ako pri solitéroch, platí aj tá istá vzdialenosť. Vopred si prepočítajte pri vzdialenosti 50 cm počet rastlín a urobte jamu – dvakrát tak širokú a hlbokú ako sú koreňové baly. Tretina jamy sa vyplní substrátom, vloží sa rovno rastlina a zvyšok sa doplní zeminou, utlačí a poleje.

Strihanie

Pravé stĺpovité ovocné dreviny sú z jabloní – tie v podstate netreba strihať, u ostatných sa občas musí zostrihať koruna. Ostatné ovocie tvorí viac bočných výhonkov, ktorí sa musia strihať. Aby sa dosiahol kompaktný habitus a zabránilo prázdnym miestam na kmeni,  je dôležité zabrzdiť rast skoro smerom nahor. Prvýkrát by mala byť výška kmeňa 80 cm, tu sa hlavný výhonok odstrihne, aby sa podporil rast bočných výhonkov.

Strihanie hlavného výhonku sa každý rok zvyšuje o 50 cm, kým strom nedosiahne želanú výšku. Bočné výhonky sa skracujú na 20 – 40 cm, aby sa dosiahla dobrá úroda. Aby sa zabránilo starnutiu dreviny, odstránia sa silno drevnaté výhonky, aby mali mladé dostatok svetla na rast.
Časové obdobie
Druhá polovica júna
– skrátiť dlhšie výhonky na 10 – 15 cm. Zabrzdí sa rast a zvýši sa tvorba pukov.
Koniec júna -  dlhé výhonky sa skrátia na 8 očiek
Polovica júla – nové výhonky sa skrátia na 5 očiek
Jún – odstránia sa konkurenčné výhonky, šikmo rastúce výhonky
a) jednoročné výhonky skrátiť na 8 očiek – koniec júna
b) výhonky skrátiť na 4 očká – polovica augusta

Výživa

 Aby sa dosiahol optimálny rast a úroda, musia sa rastliny pravidelne hnojiť. Pretože  rastlina má menší počet listov, nehnojí sa organickým hnojivom – kompostom alebo hnojom, pretože by mala rastlina menej plodov. Pridáva sa anorganické zásobné hnojivo. Na jar  po tvorbe listov sa pridáva zásobné hnojivo s vyšším obsahom dusíka na tvorbu kvetov a rast – v črepníku – 2 g na liter, v záhrade – 50 g na rastlinu. Od augusta sa hnojí viaczložkovým hnojivom s vyšším obsahom draslíka – zabezpečí to drevnatenie výhonkov, čo neskôr zabráni ich zmrznutiu.

Objednať  TU

Fórum
Prečo nerodí?

Stáva sa to predovšetkým u jabloní, ktoré majú v jednom roku množstvo plodov a potom už nemajú silu vytvoriť puky pre nasledujúci rok. Je dôležité nechať maximálne 30 plodov a zvyšné odstrániť najneskôr začiatkom júna.
Ako často sa presádzajú?
Ak zvolíte na začiatku dostatočne veľký črepník, stačí, ak ich presádzate každých päť rokov. Medzitým dopĺňate substrát, zásobné hnojivo.

Rastliny zakúpite tu

Umiestnenie

Tieto rastliny je možné umiestniť do modernej záhrady, ale tiež do malého dvora či do mediteránnej záhrady. 

Objednávajte na: snz.sk 

06.02.2013 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

14.05.2012 | Rastliny

...

26.03.2009 | Rastliny

23.04.2012 | Rastliny

Aby ste zabránili výskytu chorôb a škodcov na vašich ihličnatých drevinách, je potrebné poznať niektoré faktory – ideál ...

21.10.2009 | Rastliny

Dreviny sú okrasné listom, kvetom aj plodmi. Niektoré v zime listy nemajú a zdobia kvetmi, iné majú listy aj plody alebo len plody, kto ...

26.03.2009 | Rastliny