Stresové podmienky pre trávnik

Zatiaľ nehodnotené

Stresové situácie
Na piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom využívaní trávnika odporúčame dodávať vyššie dávky živín. Ak sa trávnik pod vplyvom dažďov stáva neprevzdušnený, korene nie sú schopné čerpať dostatočné množstvo živín.
Horúce a mrazivé podmienky
Voda je základ života aj pre trávnik. To platí aj pre trávnik. Až dva litre vody na meter štvorcový denne spotrebuje trávnik  pri 20°C, pri 30°C je to päť litrov a ak je vietor, ešte viac. Trávy pozostávajú zo 75 – 90%
 vody, preto je voda dôležitá pre látkovú výmenu, pre prívod živín a tiež ochladenie rastlín. Straty 5 – 10% môžu viesť k odumretiu tráv.
Ak okrem horúčavy  pôsobí aj vysoká vlhkosť vzduchu niekoľko týždňov, je to alarmujúci jav. Pri teplote 20 – 25°C zaostáva vo vrchnej vrstve rast koreňov, pri 30°C korene prestávajú rásť a pri vyše 32°C je porušená funkcia koreňov. Nové sa netvoria a zaostáva aj rast nadzemnej
 časti. V trávniku vznikajú prázdne miesta, ktoré treba dosiať.
Ozdravenie trávnika
Ak sú trávy po doseve asi 8 cm vysoké, skosia sa na 4 cm a odstráni sa prípadná burina. Potom sa pridá hnojivo s vyšším obsahom dusíka.
Veľa vlahy
Ak sa trávnik pod vplyvom dažďov stáva neprevzdušnený, korene nie sú schopné čerpať dostatočné množstvo živín. vtedy sa aplikuje hnojivo  Scotts letné hnojenie s mikroelelmentami.

Mach - trávniky v tieni

Pre trávniky v tieni je potrebné vytvoriť odlišný výživový program.  Prehnojenie stimuluje rast nadzemnej časti na ôkor podzemnej. Trávniky v tieni sa prihnojujú pred sezónou, začiatkom jari alebo leta, predtým, ako intenzívne rastú  listy , alebo až vtedy, keď je už listov menej. Stačí im menej vody, treba si všímať príznaky vädnutia. Koste na najvyššiu odporúčanú výšku, vždy skoste max. 1/3 výšky trávnika.Pokiaľ nemusíte, nechoďte zbytočne po trávniku. 
Nedostatok dusíka
Pri deficite dusíka, ktorí sa prejaví nažltnutou farbou trávnika, pomalým rastom a nie prílič lákavým vzhľadom, sa odporúča aplikovať hnojivo Sportsmaster 36+5+11+ mikrolelementy, ktoré obsahguje dusík v okamžite prijateľnej forme. a časť dusíka v pomaly pôsobiacej forme. Obsahuje tiež výťažky z morských rias, ktoré zlepšujú vyfarbenosť trávnika a rozvoj bočných výhonkov. Tiež obsahuje inhibítor nitrifikácie DIDIN, ktorrý ovplyvňuje pôdne mikrobiálne reakcie  spomaľujúce uvoľňovanie dusíka.
Vápnenie
Stupeň kyslosti pôdy má zásadný význam pre rast trávnika. Príliš kyslá pôda  (pH pod 5,5) zabraňuje životu v pôde, a tým aj prísunu živín.Kyslosť pôdy sa zvyšuje kyslým dažďom a vyplavovaním vápnika. V takejto pôde sa darí hubám a machu a zaostáva rast trávnikových tráv.
Nedostatok vápnika je zriedkavý v trávniku. Vápnime jedine vtedy, ak sú jasné príznaky nedostatku vápnika, t.j. trávy majú tenké listy, trávnik je veľmi riedky, v trávniku sa objavia buriny ako štiav, kyslička  a mach. V prípade podozrenia na  nedostatok vápnika urobte test na pH - ak je pH pod 5,5 , vápnite. V prípade objavenia horeuvedených príznakov aplikujte 65-68 g / m2 mletého vápenca na jeseň alebo v zime. Ak sa neobjavia horeuvedené príznaky, nevápnite. Použitie ostatných druhov vápenca vedie k zhoršeniu stavu - rozšíria sa dážďovky buriny a hubové choroby. Musíme zvýšiť, a nie znížiť pH pôdy. Docielime to i systematickou aplikáciou topdressingu.

30.11.2012 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na je ...

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

15.11.2012 | Trávnik

25.03.2009 | Trávnik

16.03.2009 | Trávnik