Strihanie ruží

Zatiaľ nehodnotené

Prečo sa strihajú ruže?
Ruže sa musia strihať preto, aby sa podporil rast a udržalo zdravie rastliny. Rezom sa ruže omladzujú a vytvorí sa miesto pre vzduch  a svetlo.
Kedy strihať?
Najvhodnejší čas na strihanie ruží je obdobie  po skončení mrazov - od konca februára do začiatku apríla. Použite vždy ostré nožnice, aby bola rezná plocha hladká. Dôležitú úlohu pri strihaní majú tzv. očká. Sú to puky, z ktorých nevyrastajú kvety, ale nové výhonky.  V zime sa podobajú špendlíkovej hlavičke na kôre. Nie všetky ruže sa strihajú každý rok. Divé ruže a kríčkové ruže prakticky nepotrebujú strihanie. Až po viacerých rokoch po výsadbe sa môžu omladiť tým, že sa odstránia staré výhonky nad pôdou. U záhonových, ušľachtilých ruží zmrznú v zime niektoré výhonky. Tieto treba na jar odrezať.

Majte pritom na zreteli niekoľko pravidiel:
- odrežte zmrznuté, odumreté a choré výhonky až do zdravého dreva
- tenké a slabé výhonky netvoria kvety. Úplne ich odrežte, aby drevo dostalo viac živín
- ak  sú výhonky husté, alebo sa krížia, odstráňte slabšie
Popínavé ruže kvitnú na bočných výhonkoch minuloročného dreva. Nové výhonky sa preto musia ponechať, aby na ďalší rok kvitli. Po odkvitnuté odrežte kvety. Na začiatku zimy odstráňte odumreté a slabé výhonky.


Správne treba rezať vždy nad očkom smerujúcim von. Urobte 5 mm nad očkom  šikmý rez. 


Staršie výhonky sa zostrihajú tak, že zostanú iba 3 - 4 a skrátia sa na 20 - 40 cm (podľa sily rastu).

Pôdopokryvné ruže


Často kvitnúce ruže sa strihajú ako záhonové. Jedenkrát kvitnúce sa nestrihajú. Po 4 - 5 rokoch sa skrátia na 20 - 40 cm.

Kmienikové ruže


Koruna ruží sa skráti na 20 - 40 cm. Výnimku tvoria 1x kvitnúce kaskádovité ruže, ktoré kvitnú na minuloročnom dreve - tieto sa iba tvarujú. 

Jedenkrát kvitnúce kríčkové a popínavé ruže


Nestrihajú sa, pretože kvitnú na starom dreve. Výnimkou je omladzovací rez - strihá sa hneď po odkvitnutí  v lete, kedy sa odrežú staré vetvičky.

Jesenný rez


Hneď po tom, ako opadajú listy, pred príchodom prvých mrazov, sa zostrihá z optických dôvodov polovica výšky. Pritom sa odstráni staré a suché drevo. 

Popínavé ruže


Odstráni sa staré drevo. Zostane iba niekoľko nerozvetvených mladých výhonkov, ktoré sa uviažu. Vodorovne uviazané výhonky kvitnú bohato. 

Popínavé ruže

Odstraňujú sa odkvitnuté kvety

Divé výhonky


Pri ružiach krížených z divých a záhradných odrôd vzniká divý výhonok, ktorý odoberá rastlinám šťavu a silu. Odlišuje sa od ostatných tým, že má svetlé a malé listy. Aj tŕne sú iné než u ušľachtilých odrôd. Tieto sa musia odstrániť na mieste, kde vyrastajú. Nájsť ho môžete i u kmienikových ruží - jeho vznik podporujú slnečné lúče. 

Letný rez

Odstraňujú sa odkvitnuté kvety

24.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

25.05.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Kým budete vysádzať ruže, rozmyslite si, na aké miesto a ...

24.03.2009 | Rastliny

Po sadení sa ruže nehnoja. Výživa sa pridáva až vtedy, keď sa ukážu prvé nové výhonky. Hnojivo sa pridáva na jar a na jeseň tak, že sa za ...

21.05.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

23.01.2013 | Rastliny

Kráľovné záhrad – ruže – potrebujú aj na jeseň opateru. V tomto období sa strihajú a dokonca aj sadia. Správna starostlivosť stojí za to – ruže ...