Substrát/zemina pre rastliny

Zatiaľ nehodnotené

Všeobecne

Pre dobré výsledky pri pestovaní rastlín odporúčame používanie kvalitných substrátov. Je to položka, na ktorej sa neoplatí šetriť. Vyhýbajte sa lacným substrátom v nekvalitných obaloch, ktoré často skrývajú larvy, dážďovky, kusy dreva či dokonca kamene. Vyvážený substrát je najzákladnejším predpokladom pre úspešné pestovanie. V poslednej dobe siahajú záhradníci po pripravených substrátoch, ktoré sú väčšinou namiešané z rašeliny. Ako základ sa používa svetlá (sphagnová) i tmavá rašelina, alebo ich zmes v rôznych pomeroch. K rašelinovému základu sa pridá hnojivo a bentonit, ktorý nahradzuje hlinu. Bentonit zlepšuje väzbu živín a vody. Lepšie substráty obsahujú aj perlit, vermikulit a OSMOCOTE granulát s postupným uvoľňovaním živín.
Pre dobré výsledky pri pestovaní rastlín odporúčame použitie kvalitných substrátov, pretože iba tak zabezpečíte rastlinám vhodné podmienky.

Rašelinové substráty

Je to substrát ľahký, sterilný, má vysoký obsah vzduchu, čo je dôležité pre dýchanie koreňov. Súčasne sa vyznačuje schopnosťou akumulovať vodu. Dlhý čas si uchováva kyprosť a stabilnú štruktúru. Kvalitná rašelina dobre viaže vodu. Ak sa však nechá vyschnúť, vodu odoberá. Zvlášť dôležité je preto rovnomerné polievanie ale i dôkladné prevlhčenie pred použitím v črepníkoch. O dobrých vlastnostiach substrátu rozhoduje v zásade vyvážený pomer jeho jednotlivých zložiek. Pre väčšinu rastlín je výhodný slabo kyslý substrát ( hodnota pH od 5,5 - 6,5). Substráty treba voliť podľa potrieb rastlín. Azalky napríklad uprednostňujú kyslú pôdu - pre ne sú vhodné čisté rašelinové substráty, zatiaľ čo veľmi "hladné" rastliny, ako sú oleander, palmy, alebo citrusy či brunfelzia, ktoré sú citlivé na nedostatok železa, lepšie rastú v ťažkých substrátoch.
Objednajte tu

Rašelinové substráty


GRUNT - kvalita, vzdušnosť

Substrát GRUNT je najvzdušnejší substrát pre lepšie dýchanie koreňov rastlín. Vyrába sa iba z vrchnej asi 30 cm hrubej vrstvy rašeliny. Spodnejšie vrstvy rašeliny už neobsahujú toľko potrebného vzduchu. Preto sa substráty GRUNT vyrábajú iba z najcennejších vrchných vrstiev rašelinových polí. Na trhu je dostupný GRUNT pre kvitnúce, izbové rastliny, zeleninu a univerzál.

Väčšina substrátov na trhu je vyrobená zo spodnej vrstvy rašeliny, ktorá je menej kvalitná a rozhodne nie tak vzdušná. Koreňom sa tak nedostáva toľko potrebného kyslíka, nemôžu dýchať a rastlinám sa tak nedarí, ako by sme si želali. Je lepšie dať za substrát, ktorý je pre zdravie rastlín veľmi dôležitý, o nejakú korunu viac a máte istotu, že vaše rastlinky budú v správnom prostredí, ktoré zabezpečí ich bezproblémový rast a zdravie.
GRUNT Univerzal
Rozsah a spôsob použitia: Rašelinový substrát GRUNT Univerzal je určený na pestovanie kvitnúcich a nekvitnúcich izbových črepníkových rastlín ako i výsevy semien , presádzanie priesad zeleniny ako i vegetatívne množenie rastlín.
Vysádzanie rastlín: Väčšina črepníkových rastlín vyžaduje presádzanie jeden krát za rok. Používajte vždy čisté črepníky ,aby sa zabránilo prenosu chorôb.Do substrátu GRUNT Univerzal odporúčame primiešať zásobné hnojivo Substral Osmocote.
Po presadení dôkladne zalejte a umiestnite črepník do tieňa asi na jeden týždeň. Po 4-6 týždňoch odporúčame pravidelne prihnojovať 2x do týždňa vodorozpustným hnojivom ENGO zelené na začiatku vegetácie na podporu rastu, neskôr ENGO červené na podporu kvitnutia alebo ENGO modré na úpravu tvrdej vody. Pamätajte, aby bol vždy na dne črepníka otvor na odtok prebytočnej vody.
Výsev semien:
Na výsevy semien používajte vždy čisté črepníky a sadbovače, aby sa zabránilo prenosu chorôb. Do substrátu GRUNT na zeleninu odporúčame primiešať zásobné hnojivo Substral Osmocote. Semená po vysiati zasypte tenkou vrstvou zeminy a prikryjeme fóliou a umiestnite sadbovač mimo priameho dosahu slnečných žiarenia. Keď sadenice začínajú vyrastať na povrch , odstráňte fóliu. Presuňte sadbovač bližšie ku svetlu a udržujte substrát stále vlhký. Zakorenené rastliny v sadbovači odporúčame e prihnojovať hnojivom ENGO zelené na začiatku vegetácie na podporu rastu, alebo ENGO modré na úpravu tvrdej vody.

 Rozmnožovanie rastlín odrezkami:
Do substrátu GRUNT Univerzal odporúčame primiešať zásobné hnojivo Substral Osmocote. Vytvorte v substráte dierky, vložte rezky , jemne zatlačte a zalejte.
Udržujte vlhké prostredie a chráňte pred vplyvom priameho slnečného žiarenia .Ak sa rastlina zakorení, presaďte črepníka. Po 4 -6 týždňoch odporúčame prihnojovať vodorozpustným hnojivom ENGO zelené na podporu rastu , neskôr ENGO červené na podporu kvitnutia alebo ENGO modré na úpravu tvrdej vody.
Rašelinový substrát pre izbové rastliny
Rozsah a spôsob použitia:
Rašelinový substrát GRUNT pre izbové rastliny je určený na sadenie izbových črepníkových rastlín.Väčšina izbových rastlín vyžaduje presádzanie jeden krát za rok. Vysádzajte vždy do čistých črepníkov, aby sa zabránilo prenosu chorôb. Do substrátu odporúčame e primiešať zásobné hnojivo Substral Osmocote .Po presadení dôkladne zalejte a umiestnite črepník do tieňa asi na jeden týždeň. Po 4-5 týždňoch začnite s prihnojovaním 2x do týždňa vodorozpustným hnojivom. Odporúčame použiť ENGO zelené na podporu rastu , alebo ENGO modré na úpravu tvrdej vody. Pamätajte na to, , aby bol vždy na dne črepníka otvor na odtok prebytočnej vody.
Rašelinový substrát pre kvitnúce rastliny
Rozsah a spôsob použitia: Rašelinový substrát GRUNT pre kvitnúce rastliny je určený na sadenie kvitnúcich črepníkových rastlín, letničiek a balkónových rastlín do črepníkov ,závesných črepníkov a balkónových hrantov.
Väčšina črepníkových rastlín vyžaduje presádzanie 1 x do roka. Vysádzajte vždy do čistých nádob , aby sa zabránilo prenosu chorôb. Do substrátu odporúčame primiešať zásobné hnojivo Substral Osmocote. Po presadení dôkladne zalejte a umiestnite črepník do tieňa asi na jeden týždeň. Po 4-5 týždňoch začnite s prihnojovaním 2x do týždňa vodorozpustným hnojivom. Odporúčame použiť ENGO zelené na začiatku vegetácie na podporu rastu, neskôr ENGO červené na podporu kvitnutia alebo ENGO modré na úpravu tvrdej vody .Pamätajte na to, aby bol vždy na dne črepníka otvor na odtok prebytočnej vody.

Top dressing substrát

Zmes rašeliny, piesku, zeolitu na top dressing trávnikov
Zloženie Top dressingového substrátu:
- rašelina biela 70 %, jemná frakcia
- kremičitý piesok 25 %, frakcia 0,2 mm
- zeolit 5 %, frakcia 0,2 mm
- zmáčadlo Fiba Sorb
hnojivo PG mix 14+16+18, 2 kg/m3
pH substrátu je 5,5-6
Substrát je možné použiť i na výsevy a zakladanie trávnikov.

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Vod ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Rastliny sa rozmnožujú zvyčajne na jar, niektoré z nich je možn ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Pestovanie rastlín na kmieniku ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín

16.03.2009 | Pestovanie rastlín