Svetlomilné rastliny

Zatiaľ nehodnotené

Austrálsky gaštan

(Castanospermum australe)

Rastlina dostala meno, ktoré je trošku zavádzajúce, pretože nepatrí medzi gaštany. V obchodoch kúpite väčšinou črepníky s dvomi až tromi rastlinami. Celoročne jej vyhovuje izbová teplota, v zime by nemala klesnúť pod 12°C.
Darí sa jej na slnečnom až polotienistom mieste v bežnom substráte. Kto má vo zvyku polievať výdatnejšie, primieša do substrátu granulát alebo použije substrát na kaktusy.
Od jari do jesene sa polieva tak, aby bol substrát vlhký, zvyšná voda sa z misky pod črepníkom vyleje, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Ďalšia zálievka nasleduje vtedy, keď je substrát suchší, nie však suchý, rastlina nemusí vyhynúť, ale uschnú mladé výhonky.
na výživu sú vhodné hnojivové tyčinky alebo kryštalické hnojivo v polovičnej dávke. Pridáva sa od apríla do septembra jedenkrát mesačne a a na jeseň a v zime každých šesť až osem týždňov. Čerstvo presadená alebo práve kúpená rastlina sa prvých šesť týždňov nehnojí.
Rastlina sa rozmnožuje semenami alebo odrezkami.

Tučnolist

(Crassula ovata)

K rodu Crassula patrí celý rad pekných izbových rastlín, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a vhodné aj pre začiatočníkov. Koho srdce si táto rastlina získa, bude neustále hľadať v obchodoch nové a nové druhy a odrody.
Miesto
Tučnolist má rád svetlé miesto, najlepšie pri južnom okne. Odrody s panašovanými listami sa musia chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi. Ak je vystavený slnečným lúčom, môžu sa listy sfarbiť do červena, čo je ale bežný jav. Aby nežltli, potrebujú „správnu zmes" slnka, vody, živín a teploty. V lete môže byť vonku, musí byť však na mieste, ktoré je chránené pred dažďom. Tak ako iné sukulenty polieva sa iba málo. V zime by mal stáť na svetlom a chladnom mieste (10°C) a polieva sa iba málo alebo vôbec. Kvitne na jar/ v lete a kvety sú biele až bledoružové. 1 x mesačne sa (od apríla do septembra) pridáva hnojivo na katusy. Každé 2 - 3 roky sa presádza a skôr do širších ako do hlbších črepníkov. Nezabudnite na drenážnu vrstvu. Rozmnožuje sa jednoducho vrcholovými odrezkami, niektoré druhy aj listami. Dôležité je, aby ste nechali rezné plochy niekoľko dní preschnúť. Rastline najviac škodí nadmerná zálievka. Môžu začať hniť korene a stonka. Pri príliš vysokých teplotách v zime ju môžu ohroziť vošky, strapky a roztočce. Nebezpečné sú i vlnatky, ktoré pri malom výskyte môžete pozbierať pinzetou.

Tolmiea

V ponuke kvetinárstiev sa v poslednom čase objavuje krehká lámavá rastlina, vytvárajúca na listoch v mieste pripojenia čepele na stopku mladé rastlinky. Je to Tolmiea menziesii z čeľade lomikameňovitých (Saxifragaceae).
Tento druh je v prírode rozšírený v západnej časti Severnej Ameriky od Aľjašky až po Kaliforniu a rastie v podraste vlhkých prímorských lesov. Zvláštnosťou je jeho už spomenutá vlastnosť - "živorodosť", čiže vytváranie mladých rastliniek na listoch. Pri dotyku so zemou listy ľahko zakorenia a Tolmiea takto vo vhodných podmienkach dokáže vytvoriť súvislé porasty. Listy sú veľmi krehké, ľahko sa odlamujú, takže nie je žiadny problém rozmnožiť túto rastlinu v domácnosti, či už zakorenením listov vo vode alebo aj priamo v kvetináči. Aj z malého lístka v pomerne krátkom čase narastie pomerne veľký a hustý trs.
Tolmiea menziesii sa síce väčšinou pestuje v byte, ale spoľahlivo prežije aj silný mráz, preto je možné použiť ju ako skalničku vo vlhkom kúte na skalke. Listy niekedy mierne omrznú, ale na jar spoľahlivo vyrastú nové. Pokiaľ ide o nároky na svetlo, znáša polotieň aj priame slnko, ale v silnom tieni sa vyťahuje a dosť trpí. Mierne zvädnutie znáša oveľa lepšie ako premokrenie, pri ktorom jej často odhnijú korene. Dá sa použiť do závesných košíkov, ale cez husté olistenie sa bude dať len ťažko polievať bez toho, aby sme porozlievali, navyše odparuje veľa vody a aj vo väčšom kvetináči ju treba častejšie polievať. Pekná je ako podrast pod vyššou rastlinou, ale treba rátať s tým, že vďaka rýchlemu rastu spotrebuje veľa živín a vody a pre ostatné rastliny v kvetináči predstavuje silnú konkurenciu. Stačí jej bežná zemina zo záhrady s malou prímesou kompostu.
Na jar po prezimovaní v chlade Tolmiea vytvára asi 50 cm vysoké súkvetia, zložené z malých fialových kvetov s predĺženou korunou. Nie sú síce príliš ozdobné, ale sú zaujímavé.
Takýchto všestranne použiteľných, odolných a ľahko množiteľných rastlín nie je príliš veľa, preto je Tolmiea veľmi vhodná pre malé deti, žiakov a začínajúcich pestovateľov, ktorých chceme viesť k láske k prírode.

Strelícia

(Strelitzia)

Táto rastlina sa najčastejšie vyskytuje na Kanárskych ostrovoch. U nás kvitne v zime alebo na jar, zriedkavo ja na jeseň. Dobre znáša svetlo a plné slnko aj vonku. V lete sa výdatnejšie polieva a jedenkrát mesačne sa pridáva hnojivo. V zime sa polieva iba úsporne. Vysádza sa do bežné ho substrátu alebo do zmesi zeminy, lístia a štrku v rovnakom pomere. Môže sa prípadne pridať 10% dreveného uhlia. Ak je to potrebné, presádza sa na jar. Strihať sa nemusí, v nutnom prípade sa odstránia listy v spodnej časti.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa jednoducho semenami alebo delením väčšej rastliny. Semienka sa vysievajú do výsevného substrátu alebo do zmesi substrátu a piesku v rovnakom pomere. Klíčia pri teplote 25°C. po vyklíčení sa presadia a treba dať pozor na dobrú drenážnu vrstvu, pretože rastlina neznáša nadmernú vlhkosť.
Delenie rastliny
Veľké rastliny sa musia opatrne deliť - vhodné obdobie je jar. Takto dostanete skôr kvitnúcu rastlinu ako výsevom.
Choroby a škodcovia
Strelíciu ohrozujú choroby iba zriedkavo.
Prezimovanie
Veľmi dôležité je polievať rastlinu málo, pretože pri vyššej zálievke môžu zhniť korene. Miesto by malo byť chladnejšie (10 - 15°C), svetlé až polotienisté. Ak prezimuje v teplej izbe, môžete sa s ňou rozlúčiť. Na chladnom a suchom mieste sa dobre pripraví na tvorbu kvetov.

Mandevilla (Sundaville, Tropidenia)

Musíte jej zabezpečiť teplo a kyprý substrát. Polieva sa iba tak, aby substrát nepreschol, nesmie byť premokrený. Ak aj zabudnete poliať, rastlina sa rýchlo zotaví. Kvitne od apríla do prvých mrazov, v období vegetácie sa pridáva 1x za týždeň hnojivo na podporu kvitnutia. Pretože nie je odolná voči mrazu, odporúča sa pestovanie v črepníku. V klasickej balkónovej nádobe potrebuje viac vody. V zime sa nechá na svetlom mieste, kde je teplota asi 15°C. Pred prezimovaním sa nemusí strihať. Zálievka je mierna, substrát by mal byť suchší. Koncom februára môžete zostrihať dlhé výhonky. Ak ju pred prezimovaním zostriháte až k pôde, môže prezimovať na tmavom mieste a vtedy sa nepolieva.
Žlté listy
Žlté listy sú bežným javom starnutia a vyskytuje sa na starších výhonkoch. Postihuje hlavne rastliny, ktoré sa nestrihajú a vetvičky časom starnú. Staré výhonky zostávajú dolu holé a rastlina kvitne iba v hornej časti. Treba ju presvetľovať, aby vznikalo viac nových výhonkov, ktoré vyrastajú z bázy. Listy žltnú aj vtedy, keď sa rastlina prenesie na konci jesene dnu - dôvodom je zmena teploty a nižšia intenzita svetla. Pri presádzaní na jar dajte pozor, aby bol nový črepník len o niečo väčší ako predchádzajúci, pretože rastlina sa v opačnom prípade koncentruje na tvorbu koreňov a zaostáva v kvitnutí.
Rozmnožovanie
Môže sa celoročne rozmnožovať odnožami, vrcholovými alebo výhonovými odrezkami. Najvhodnejšie obdobie je však jar. V marci/apríli sa odrežú asi 8 cm dlhé vrcholové odrezky z bočných výhonkov, alebo v júni/júli odrezky s minimálne jedným párom listov, ale zo starších výhonkov. Pred vložením do črepníka sa konce vložia do zakoreňovacieho prášku. Až potom sa dajú do črepníka so zmesou substrátu a piesku a rastlina sa prikryje fóliou. Na vytvorenie koreňov je nutná teplota substrátu 25°C. Ideálny je skleníček.

Exakum

(Exacum)

Je to rastlina podobná netýkavke. Vyberte mu v byte svetlé, nie veľmi teplé miesto, kam nedopadajú priame slnečné lúče. Vhodné je okno nasmerované na sever. Polieva sa mäkkou vodou tak, aby bol substrát vždy rovnomerne vlhký. Ak je substrát dlhšiu dobu suchý, začnú rastline opadávať kvety. Výživa sa pridáva iba mierne, ak ste rastlinu vysadili do substrátu s obsahom živín, nemusíte pridávať živiny. Pretože je to jednoročná rastlina, zabezpečte si semienka. Tieto sa vysievajú na začiatku jari a klíčia na svetle, to znamená, že sa neprikrývajú substrátom. Aby rýchlejšie vyklíčili, potrebujú teplotu asi 18°C. Keď ich presádzate do črepníkov, vložte do každého viac semenáčikov, aby bola rastlina hustejšia.

Kostus

(Costus)

Túto rastlinu môžete nájsť vo všetkých tropických oblastiach. Má nádherné kvety, ktoré majú priemer 6 cm a žltú až oranžovú farbu. Podobajú sa na kvety ibišteka (Hibiscus). Tvoriť ich pri správnej starostlivosti môže po celý rok. Najvhodnejšia pre pestovateľov, ktorí nie sú odborníci, je vhodný C. cuspidatus. Pochádza z Brazílie a kvety sa objavujú medzi septembrom a marcom.
Miesto
Môže sa pestovať aj v izbe, musí mať však dostatočnú vlhkosť vzduchu. Dobre rastie aj vo veľmi svetlej kúpeľni. Vyberte mu svetlé alebo polotienisté miesto pri celoročnej teplote 20 - 22°C. V zime musí mať malé obdobie oddychu, inak hynie. Nesmie stáť na chladnom mieste, polieva sa však nemej ako v lete. Medzi marcom a septembrom sa rozhodne nesmie pridávať hnojivo ani kvitnúcim rastlinám. Napriek tomu rastlina trpí v období nižšej intenzity svetla, preto treba na jar zostrihať všetky výhonky. Nové obdobie rastu začnite s presadením rastliny do čerstvého substrátu. Dôležité pri presádzaní sú nie príliš malé črepníky a drenážna vrstva.
Choroby a škodcovia
Vysoké teploty, ktoré rastlina potrebuje, sú žiaľ ideálnym prostredím pre škodcov. Ak sa listy sfarbia a vädnú, môže ísť o črevného pavúčika. Pavučina na listoch je posledné štádium, kedy často nie je možné zachrániť rastlinu.

Ďatlovník kanársky

(Pandanus canariensis)

Často sa táto rastlina zamieňa s dracénou, má však iné listy. V sortimente izbových rastlín patrí k obľúbeným, pretože nevyžaduje žiadnu zvláštnu opateru. Po čase získa táto rastlina kuriózny tvar - v spodnej časti sa tvoria korene, ktoré takmer zdvihnú rastlinu z črepníka.
Miesto
Po celý rok by mala stáť na tom istom mieste. Potrebuje veľa svetla, nie priamych slnečných lúčov. Ideálne teploty sú 20 - 22°C, iba druh P. ulitis potrebuje v zime chladnejšie prostredie- okolo 14°C. Na tmavom mieste stráca farebnosť listov.
Starostlivosť
Polieva sa až vtedy, keď je substrát suchší, platí tu radšej menej ako viac. V listových pazuchách by nemala stáť voda, preto polievajte krhličkou priamo na substrát. Jeden až dvakrát do roka môžete osprchovať listy. Počas rastového obdobia pridajte do zálievky každý týždeň hnojivo na zelené rastliny. Presádza sa každé tri až štyri roky.
Rozmnožovanie
v spodnej časti listov sa tvoria malé bočné výhonky, ktoré majú často korene. môžete ich oddeliť a extra zasadiť, najlepšie pri presádzaní. Vysušte reznú plochu práškom z dreveného uhlia.
Choroby a škodcovia
Ak rastline hnednú špice listov, môže to mať viacero príčin - buď je na príčine suchý vzduch, alebo bola zálievka nedostatočná. Pri suchom vzduchu môžete zároveň objaviť na rastline vošky. Pretože však ide o robustnú rastlinu,

Trpasličí ibištek

(Anisodontea)

Kvety sú podobné netýkavke, nemá však s touto izbovou rastlinou nič spoločné. Celý rok potrebuje dostatok svetla. V lete by mala stáť na chránenom teplom mieste, prezimuje na chladnom s teplotou medzi 12 - 15°C. Ak sú teploty nižšie, rastlina trpí. V letnom období je zálievka výdatnejšia a často ju môžete postrekovať. V zime sa polieva iba tak, aby substrát úplne nepreschol. Od marca do septembra sa pridáva jedenkrát týždenne hnojivo na podporu kvitnutia. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je jar. Staršie rastliny sa presádzajú po niekoľkých rokoch, mladšie spočiatku každý rok. Skôr, než rastlina vytvorí na jar nové výhonky, radikálne sa zostrihá.
Rozmnožovanie
Ak striháte na jar minuloročné výhonky, môžete ich použiť ako odrezky. Odrezaný koniec výhonky vložte do vlhkého výsevného substrátu. Nádoby postavte nad výhrevné teleso, aby bol substrát teplý. Počas tvorby koreňov by mala byť teplota 20 - 22°C. Ak sa vytvorí dostatok koreňov, presadí sa do črepníkov a v prvých týždňoch sa zaštipujú konce výhonkov. Rozmnožovať môžete rastlinu aj semenami. Najvhodnejší čas je jar - už v máji môžete presádzať semenáčiky do črepníkov. V lete môžu byť vonku, v zime sa musia preniesť dnu.
Choroby a škodcovia
Ak je suchý vzduch, môžu rastliny ohroziť roztočce. Ak začína rastlina vädnúť a schnúť, je to znak toho, že v zime bola na mieste s nižšou teplotou ako 12°C. Zvýšte teplotu a polievajte častejšie. Ak opadávajú puky, alebo sa vôbec netvoria, nestojí rastlina na dostatočne svetlom a vzdušnom mieste.
Rastlinu je možné aj tvarovať do kmienika. Najskôr odstrihujte bočné výhonky, kým nie je hlavný výhonok dostatočne vysoký. Potom tvarujte korunu.

Nefrolepka

(Nephrolepis)

Nefrolepka má rada svetlé miesto. Jej korene nesmú v žiadnom preschnúť. Ak sú teploty v miestnosti nad 14°C, polieva sa výdatnejšie a tak často, aby bol substrát rovnomerne vlhký. Ak sú teploty pod 14°C, nechá sa vrchná vrstva substrátu pred nasledujúcou zálievkou preschnúť. Bez problémov sa nefrolepka pestuje pri bežnej izbovej teplote. Spodná hranica je 10°C, pri nižších teplotách môže nefrolepka uhynúť. Ak je však teplota v miestnosti vyššia ako 21°C, črepník sa postaví na misku s vodou a kamienkami. V prípade suchého vzduchu a vysokých teplôt sa nefrolepka denne sprejuje mäkkou vodou izbovej teploty.
Rozmnožovanie
Oddelia sa zakorenené odnože a zasadia sa do substrátu. Rastlina sa rozmnožuje aj spórami, čo je však pomerne dlhodobý proces. Pri presádzaní sa môžu zostrihať korene na bočnej strane. Počas vegetačného obdobia sa každé dva týždne pridáva do zálievky hnojivo.

Brečtan

(Hedera)

Je to popínavá izbová rastlina, ktorá dokáže za 24 hodín pohltiť až 90 % škodlivín a je najväčším likvidátorom benzénu v ovzduší. Dobre sa cíti na svetlom až polotienistom mieste, tie druhy, ktoré majú panašované listy, nesmú byť na tmavom mieste, pretože strácajú farbu a tvoria potom iba zelené listy. Vysádza sa do bežného substrátu na zelené rastliny a ten sa udržiava mierne vlhký, nie premokrený. Od apríla do septembra sa pridáva 1x mesačne hnojivo na zelené rastliny. Čerstvo presadené rastliny sa nehnoja. Prvých šesť až osem týždňov. V izbe sa môže po celý rok pestovať pri izbovej teplote, darí sa mu však aj v chladnejšom prostredí (+/ - 5°C). Čím chladnejšie je miesto, tým menej sa rastlina polieva.

Alamanda

(Allamanda)

Je to popínavá rastlina s peknými žltými kvetmi. V byte si môžete vytvoriť ťahavú riavu na špalieri. Nie je nenáročná na starostlivosť hlavne v zimných mesiacoch. Kvety majú priemer 10 cm a príjemne voňajú. Nevydržia veľmi dlho, no od mája do decembra sa objavujú neustále nové. Hlavne v lete je to rastlina obľubujúca slnko, neznáša však priame slnečné lúče. Dôležité pre jej zdravý rast je teplo a dostatočná vlhkosť vzduchu. V zime má obdobie oddychu, no i vtedy potrebuje teploty medzi 16 - 18°C a svetlé miesto. Ak jej vyberiete príliš teplé a tmavé stanovište, rýchlo zhadzuje listy.
Vegetačné obdobie má od mája do novembra a v vtedy si vyžaduje veľa vody. Denne sa polieva a postrekujú sa listy. Rozhodne však použite mäkkú a vlažnú vodu. Do konca augusta sa pridáva hnojivo každých 10 dní. V období oddychu sa substrát udržiava suchší a zastaví sa výživa. Aj v tomto období postrekujte rastlinu, nie však tak často ako v lete. Na začiatku jari zostrihajte staršie výhonky. Vytvoria sa nové s viacerými kvetmi na koncoch. Kto chce, aby rastlina mala kríčkovitý rast, skráti konce výhonkov. Presádza sa každé dva roky na jar.
Choroby a škodcovia
Spiace očká a prevísajúce listy sú príznakom nedostatku vody. Postavte rastlinu do vedra s vodou dotiaľ, kým prestanú vystupovať vzduchové bubliny. Niekedy ju môžu ohroziť listové vošky a roztočce. Najskôr skúste biologickú ochranu, ak to nepomôže, chemický postrek.
Alamanda je pekná i ako ťahavá rastlina, ktorá na špalieri vytvorí "džunglu" so žltými zvončekmi.

Afelandra

(Aphelandra)

Afelandra je vzpriamený, vždyzelený ker. Má okrasné listy so žilkovaním, ktoré v prípade nedostatku zálievky opadávajú. Ak ju pestujete v izbe a máte suchý vzduch, môže sa stať, že jej začnú hnednúť okraje listov. Miesto jej vyberte čo najteplejšie a najsvetlejšie. V období vegetácie sa polieva mäkkou vodou a každé 2 - 3 dni (v závislosti od teploty) ju treba rosiť. V letnom období sa pridáva do zálievky hnojivo na podporu kvitnutia. Na jar ( v marci) sa presádza do väčšieho črepníka s výživným substrátom. Odkvitnuté súkvetia sa vyrežú. V zime by mala byť minimálne asi 8 týždňov na chladnom, svetlom a suchom mieste s teplotou asi 10°C, inak nebude kvitnúť. Rozmnožuje sa vrcholovými odrezkami, ktoré sa udržiavajú vo vlhkom substráte pri teplote 22 - 25°C. Ak pestujete rastlinu v izbe, kde je suchý vzduch, môžu ju ohroziť červce a vošky. Ak je miesto príliš slnečné a chladné, môžu začať opadávať listy.

Brovália

(Browalia)

Patrí k polokrom, môže narásť do výšky asi 50 cm a kvitnúť po celý rok.
Miesto
Obľubuje svetlé a vzdušné miesto. Ak stoja na balkóne, mali by mať slnečné, ale pred vetrom chránené miesto. Ak prezimujú, vyberte im chladnejšie miesto. Suchý vzduch z výhrevných telies im neprospieva.
Starostlivosť
Sú nenáročné na starostlivosť, a preto vhodné i pre začiatočníkov. Substrát by sa mal udržiavať rovnomerne vlhký a počas obdobia rastu každé dva týždne pridať do zálievky hnojivo. Ak odstraňujete odkvitnuté kvety, tvoria sa nové puky. Po prezimovaní sa rastliny presadia do bežného substrátu. Dlhé výhonky sa môžu skrátiť.
Rozmnožovanie
Môžu sa po celý rok vysievať. Vyklíčia rýchlo pri teplote 20 - 25°C a pomerne rýchlo rastú. Ak sú staršie rastliny odkvitnuté a nechcete ich ďalej kultivovať, môžete z nich odobrať odrezky. Mladé rastlinky musíte viackrát zaštipovať.
Choroby a škodcovia
Ak je v izbe suchý vzduch, môže rastlinu ohroziť molica skleníková. Ak sú rastliny v balkónových nádobách príliš na tesno a vzduch nemôže cirkulovať, hlavne pri vlhkom počasí môže rastlinu ohroziť pleseň. Odrežte napadnuté časti a rastlinu postriekajte chemickým prípravkom.
Extra tip
Pri kúpe rastlín si vyberte také, u ktorých sa začínajú otvárať puky.

Olivovník

(Olea europaea)

Ak dostanete rastlinu, presaďte ju do črepníka, ktorý je o niečo väčší. Vhodná na vysádzanie je zmes substrátu a piesku. Pretože olivovník rýchlo rastie, mal by sa každý druhý rok presvetliť a tvarovať - najlepšie do „gule".
Ak túto rastlinu pestujete v črepníku, potrebuje častejšiu zálievku (v záhrade stačí dážď). Potrebuje na svoj rast a tvorbu plodov veľa svetla. Plody sa môžu vytvoriť i v našich zemepisných podmienkach - čím južnejšie, tým väčšia šanca. Závisí to samozrejme i od teploty. V lete by mal stáť na teplom a slnečnom mieste. Prezimuje - naopak - na chladnom (10°C) a svetlom mieste (napríklad hala, chodba, nie však pivnica, kde je tma). Ak nemáte inú možnosť a musí prezimovať v obývacej izbe, polievajte ho i v zime. V chladnejšej miestnosti sa zálievka redukuje - pomaly, nie naraz, aby rastline neopadali listy. Rozmnožovanie nie je problematické - olivy jednoducho vložíte do substrátu a po niekoľkých týždňoch vyklíčia.
Prezimovanie
Olivovník je pekná rastlina - či je v črepníku alebo vysadená v záhrade. Potom však príde čas, kedy sa musí myslieť na prezimovanie. Sú dve možnosti.
Olivovník v črepníku
Táto rastlina sa dá relatívne ľahko premiestniť na svetlé a chladnejšie miesto. Najvhodnejšie sú teploty okolo 10°C. Vhodným miestom je chodba, prípadne chladnejšia spálňa, rozhodne nie pivnica, kde je tma, za čo olivovník rozhodne nie je vďačný. Ak nemáte inú možnosť, môžete ho prezimovať i v obývacej izbe, ale v tom prípade sa musí polievať bežne. V chladnejších priestoroch je zálievka redukovaná - nie drasticky, ale pomaly, pretože potom rastlina zhadzuje listy.
Olivovník v záhrade
Sú olivovníky, ktoré znesú teploty do -7°C. Ak je chladnejšie, musíte rastlinu včas zakryť fóliou alebo tkaninou. Myslite pritom na korunu, pretože tá je najcitlivejšia. Dôležité je vetranie, pretože rastlina musí dýchať. Pod tkaninou sa môže rýchlo spotrebovať kysličník uhličitý.

Trachykarp

(Trachycarpus)

Palma, ktorá má rada slnečné stanovište. Ak je to mladá rastlinka, nevystavujte ju priamemu slnku. Staršie rastliny majú robustný rast. V zime jej vyberte chladné miesto s teplotami 8 – 10°C. Rozmnožuje sa semenami, ktoré vložíte na pár dní do vlažnej vody. Potom ich dáte do zmiešaniny piesku a rašeliny. Klíčia v črepníku alebo bedničke pri 22°C a doba klíčenia je dosť dlhá. Mladé rastliny sa presadia do rašeliny. Staršej rastline sa darí v bežnom pestovateľskom substráte. Nemusí sa každý rok presádzať, ale nedá sa ani povedať, že by jej to škodilo. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, zabezpečte aspoň výmenu vrchnej vrstvy substrátu. Nepoškoďte pritom korene.

Dracéna

(Dracaena)

Je to pomerne známa izbová rastlinka, ktorá nie je náročná na pestovanie. Má však mnoho druhov a odrôd a pri správnej starostlivosti môže narásť do úctyhodnej výšky a byť skutočne ozdobou interiéru.
Dracéna nie je rastlina, ktorá zvlášť musí mať veľa svetla. Naopak, reaguje spálením listov na priame slnečné lúče. Mala by mať slnečné miesto, ale zvykať si musí pomaly. Druhy a odrody, ktoré majú panašované listy, musia byť na svetlom mieste, tie s tmavými listami môžu byť a v rohu izby. Môže sa ľubovoľne otáčať, pretože jej špice listov sa klonia vždy smerom k svetlu. Je to robustná rastlina, preto vydrží aj to, čo mnohé zelené rastliny ohrozuje. Nevadí jej ani dlhšie obdobie suchší substrát. Stačí, ak udržiavate substrát vlhkejší (nesmie byť v miske pod črepníkom voda) a v období vegetácie sa pridá každý týždeň hnojivo na zelené rastliny a dracéna vyzerá zdravo a pekne. V zime sa výživa obmedzí alebo úplne zastaví, keď je rastlina na chladnejšom mieste (16°C). Ak sa pestuje na teplejšom mieste aj v zime, pridáva sa i v tomto období každých šesť týždňov hnojivo. Nemala by sa pestovať pri teplote nižšej ako 15°C. Ak je v miestnosti príliš suchý vzduch, uschýnajú konce listov.

Strihanie a rozmnožovanie
Dracéna sa strihá vtedy, keď je už veľká a zároveň ju môžete rozmnožovať vrcholovými odrezkami. Strihá sa i vtedy, ak je kmeň bez listov. Ak ide o mladú rastlinku, väčšinou sa rozvetví na obe strany, staršie rastliny občas vytvoria iba jeden výhonok. Odoberať môžete kmienikové aj vrcholové odrezky.
Postup
Odoberať vrcholový odrezok môžete po celý rok. Použije sa ostrý nôž, ktorý sa pred rezaním dezinfikuje. Na zakorenenie potrebujete odrezok asi 20 - 30 cm dlhý. Koniec kmienika sa musí potrieť voskom, aby nepreschol. Trošku sa po zrezaní nechá preschnúť aj vrchol kmienikového odrezku. Na deň sa položí pohár alebo fólia s otvormi, aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť vzduchu a tiež to podporuje tvorbu viacerých výhonkov.
Choroby a škodcovia
Typickým príznakom suchého vzduchu v zime sú už spomínané hnedé špice listov. Tak isto sa to prejaví pri suchom vzduchu počas obdobia horúčav. Rastlinu treba postrekovať, prípadne dať odparovač na ústredné kúrenie.

Vlnatky

Sú to pomerne veľkí škodcovia, bielej farby a vyzerajú ako chumáčiky vlny. Vyciciavajú tkanivo listov.
Plesňový filc na povrchu substrátu
Objaví sa väčšinou na substráte, ktorý má vysoký obsah rašeliny, ktorá tvorí príliš veľa vlhkosti. Je to skôr kozmetická chyba, rastline to neškodí. Túto vrstvu môžete jednoducho zoškrabať lyžičkou. Je potrebné menej polievať alebo jednoducho rastlinu presadiť.Roztočce

Na listoch sa objaví pavučina a mnoho malých bodiek. Škodcov treba zozbierať, listy opláchnuť a postriekať roztokom z mazľavého mydla. Môžete rastlinu zabaliť do fólie, ponoriť ju „dolu hlavou" do vedra z roztokom prípravku na riad a proces zopakovať viackrát. Roztočce majú rady teplo a sucho, nie „vodný kúpeľ".

Hnilé korene
Zálievka je veľmi dôležitá - ak rastlinu príliš polievate, ohrozuje ju hniloba listov či koreňov. Na obrázku je výsledok nadmernej zálievky, ktorá poškodila korene rastliny.

Akácia

(Acacia)

Rastlina narastie do výšky 1 meter a má žlté kvety. Potrebuje veľa svetla – najideálnejšie je východné alebo západné okno. V lete môže stáť vonku, v zime na chladnom a svetlom mieste (5°C). Počas obdobia rastu sa polieva výdatne, vždy  mäkkou vodou. Od júna do augusta sa hnojí vodorozpustným hnojivom. V zime sa polieva málo a nepotrebuje výživu. Na jar sa presadí do substrátu, ktorý zmiešate s pieskom a okolo koreňov dobre utlačte. Na dno črepníka musíte dať drenážnu vrstvu. Mladé rastliny sa strihajú tak, že dostanú pekný tvar a podporí to i tvorbu nových výhonkov. Ak v zime rastlinu nadmerne polievate, výhonky ovisnú a sfarbujú sa do hneda. Presaďte rastlinu do suchej piesčitej pôdy. Rozmnožiť ju môžete odrezkami, ktoré odrežete z rastliny na jar. Zasadíte ich do substrátu zmiešaného s pieskom a udržiavate teplotu 20 – 22°C. Zabezpečte im dostatočnú vlhkosť vzduchu. Akonáhle začínajú mladé rastlinky rásť, preneste ju von, pretože sú „hladné“ po vzduchu. Aby sa dobre rozvetvili, je nutné zaštipovať konce výhonkov.

Hustoklasec žltý

(Pachystachys lutea)

Je to rastlina, ktorá kvitne od jari do jesene. Po celý rok by mala stáť na svetlom a slnečnom mieste pri izbovej teplote. Aj v zime by ste jej mali zabezpečiť minimálne 18°C. Je nutné ju pravidlene polievať a hnojiť. Dávky živín a vody znížte na krátky čas po odkvitnutí. Rastlinu zrežte a presaďte. Na jar si môžete pripraviť „potomstvo“ z odrezkov. Aby sa rastlina dobre rozvetvila, zaštipujte konce výhonkov. Rastlinu nepremiestňujte a snažte sa o rovnomerné podmienky pri pestovaní ( rovnaká teplota, teplý substrát, rovnomerná zálievka).

Peperómia

(Peperomia)

Známa odroda peperómie, ktorá kvitne bielymi kvetmi. Postavte ju na svetlé miesto. Od začiatku jari do jesene polievajte stredne a 1x mesačne pridajte do zálievky hnojivo. Dajte pozor, aby ste rastlinu nepreliali, pretože to môže mať za následok uhynutie rastliny. V zime polievajte iba občas. Rastlina má rada vyššie teploty, dokonca i vzime sa dobre cíti pri teplote 12°C. Neznáša suchý vzduch, no nesprejujte listy, pretože by mohli začať hniť. Radšej dajte do misky pod črepníkom zvlhčené kamienky.

Gardénia jazmínovitá

(Gardenia jasminoides)

Striebrom okovaná palička, vyčistené lakovky a biela gardénia v klope - tak moderne boli oblečení gavalieri našich starých materí a pripravení vyskúšať svet. Gardénia je kráľovnou kvetov do gombíkových dierok a ozdobou do vlasov dievčat. V posledne dobe je i izbovou rastlinou. Poznáme druhy, ktoré kvitnú v lete a v zime. Nie je nenáročná na starostlivosť, ale námaha sa vyplatí. Ak poznáte jej želania, odvďačí sa vám neúnavným kvitnutím.
Pestovanie
V období kvitnutia by mala stáť na slnečnom mieste, kde je teplota asi 20°C. V lete kvitnúce druhy prezimujú pri teplote 12 - 15°C, v zime kvitnúce pri teplote 16 - 18°C. Na tvorbu pukov potrebujú nočnú teplotu menej ako 18°C, inak opadávajú. Počas pekného leta môže byť rastlina vonku. Tvorbu kvetov môžete ovplyvniť riadením teploty. Kto zabezpečí, aby substrát nepreschol, polieva často mäkkou vodou, zabezpečí jej svieži vzduch bez prievanu, postaví ju na teplé miesto, aby neopadali puky, ten má zaručený úspech. V období oddychu sa polieva menej. V lete sa pridáva 1x týždenne hnojivo. Presádza sa na jar každé dva roky. Neznáša vápenatú pôdu.
Rozmnožovanie
Gardénia sa rozmnožuje odrezkami, ktoré sú dlhé asi 8 - 10cm. Vložia sa do zmesi humusu, štrku a rašeliny a potrebujú na tvorbu koreňov teplotu 25°C. Po 4 - 6 týždňoch, keď má rastlina korienky, postaví sa na miesto, kde je teplota nižšia (18°C). neskôr sa presadí do väčšieho črepníka s rovnakou zmesou. Nad odrezky dajte fóliu a urobte do nej otvory, aby nezačali odrezky hniť.
Choroby a škodcovia
Ak dodržiavate pestovateľské rady, je táto rastlina odolná a neohrozujú ju choroby a škodcovia. V lete ju môžu napadnúť vošky - pri nižšom výskyte stačí rastlinu osprchovať, pri väčšom použiť prostriedok proti voškám. Žlté listy môžu byť príznakom nadmernej zálievky alebo vápenatej vody. Žlté puky, ktoré opadávajú, sú príznakom, že rastlina stojí n príliš teplom mieste. Gardénie s pukmi neznášajú vyššiu teplotu ako 18°C.Gardénia sa presádza na jar do zmesi rašeliny, štrku a humusu.

Nematant

(Nematanthus)

Je to nádherná izbová rastlina s bohato rozvetvenými stonkami, lesklými zelenými listami, oranžovými až červenými kvetmi. Aby ich rastlina mala čo najviac, je nutné, aby  prezimovala v chladnej miestnosti a neskôr stála na slnečnom a teplom mieste. Nematant môže byť i v závesnom koši. Najlepšie mu vyhovuje južné alebo západné okno. Rastlina môže stáť i v polotieni, vytvára však menej kvetov. Nedostatok svetla a tepla vedú k tomu, že výhonky sú tenké a vzdialenosti medzi listami veľké. Nematant sa pestuje pomerne ľahko, je treba však dodržať obdobie rastu a „oddychu“. Od apríla do októbra sa polieva každý alebo každý druhý deň, kvety by však nemali prísť do priameho styku s vodou. Dobrou ochranou je uzavretá koruna listov. Obdobie od novembra do marca je obdobie kľudu – rastlinu nehnojte a polievajte iba mierne, aby nevyschli koreňové baly. Najvhodnejšia je chladnejšia miestnosť, kde je teplota medzi 2 – 15 °C. Presádza sa na začiatku obdobia rastu – najskôr koncom februára. Na zálievku by sa mala používať výlučne mäkká temperovaná voda. Rastlinu vytiahnite z črepníka, vysypte starý substrát, vytraste ho jemne i z koreňov . Ak sú výhonky dlhé a majú málo listov, môžete ich pri presádzaní alebo i v období rastu skrátiť. Zrežte najdlhšie a najstaršie výhonky na 1/3. Nematant môžete i rozmnožiť odrezkami na jar. Odrežte asi 8 – 10cm dlhé konce výhonkov a nechajte vyschnúť reznú plochu. Odrezok vložte do substrátu a zabezpečte teplotu 20 – 22 °C, kým sa nevytvoria korene. Potom sa 3 – 6 odrezkov vloží do črepníka. Aby ste podporili „zahustenie“ rastliny, môžete zaštipovať konce výhonkov.

Eustoma

Je to na záhradníckom trhu izbových rastlín nový druh, no získala si už mnoho priaznivcov. Teší oko milovníka kvetov po celé leto. Známejšia je ako rezaná kvetina, ktorá je vhodná do aranžmánov. Napriek tomu, že kvet má krátky život, črepník je predsa len lacnejší ako kytica. Má, podobne ako Smithiantha, rada svetlo a vzduch a teploty okolo 16 – 24 °C. počas teplých letných dní ju treba buď jedenkrát denne výdatne poliať, alebo dvakrát denne v menšej dávke. Do zálievky jej pridajte 1x týždenne hnojivo. Ak vysychá z nedostatku zálievky, ponorte ju do vaňového kúpeľa. Rozmnožiť ju môžete semenami. Semienka sú veľmi malé, aby sa lepšie vysievali, miešajú sa s jednou alebo dvoma lyžicami piesku, aby sa lepšie vysievali. Výsevnú debničku vyložte rašelinovou drvinou, roztrúste semienka, stlačte dlaňou, ale neprikrývajte substrátom. Po 14 dňoch začnú klíčiť. Potom nastane obdobie, kedy máte pocit, že sa nič nedeje. To môže trvať i tri mesiace. Ak je zreteľný prvý list, rastlinku vysaďte a mierne zrežte. Pretože táto rastlinka nemá dlhý život, nenapadne ju zväčša, okrem listových vošiek, žiadny škodca. Nie je vhodná do balkónových hrantíkov, pretože chladné a daždivé leto pôsobí na tvorbu pukov, ktorá sa oneskorí.

Smithiantha

Je to nádherná izbová rastlina, ktorá má zamatové listy. Pôsobia atraktívne i vtedy, keď rastlina nekvitne. Zvončekovité kvety sa objavia od júla do septembra. V septembri odkvitnú, ale rastlina nehynie. Pochádza z trópov Mexika, preto obľubuje slnečné miesto, nie však priame poludňajšie slnko. Môžete ju postaviť i do polotieňa. Ideálne teploty sú 20-25 °C v lete, 12 °C v zime. Nižšie teploty sa neodporúčajú. Snažte sa zvýšiť vlhkosť vzduchu v jej okolí – napríklad postrekovaním rastliny.

Črepník môže stáť na vlhkom štrku alebo na obrátenom tanieri, ktorý je položený na miske s vodou. Substrát sa polieva vlažnou vodou do takej miery, aby bol vlhký. V zime udržiavajte substrát suchý. Rastlinu začnite polievať opäť na jar. Črepník s koreňom potrebuje teplotu 22 °C, preto je dobré ho postaviť do blízkosti výhrevného telesa. Ak má výhonok dĺžku niekoľko centimetrov, začnite s hnojením. Smithiantha sa rozmnožuje delením, semenami a listovými odrezkami.

Listové odrezky
Je to najjednoduchší spôsob rozmnožovania tejto rastliny. Ak ich pripravíte v júni, s troškou šťastia môžete mať ešte v tom roku novú rastlinu. Rastú najlepšie,ak odrežete stonky. List vložte hubová infekcia. Jednotlivé časti sa vložia do zmesi substrátu a rašelinovej drviny, pričom na spodok črepníka sa vloží štrk. Najskôr stojí rastlina na teplom mieste, pri teplote 22 - 25 °C so spodným vyhrievaním. Ak sa ukáže výhonok, postavte ju na svetlé až polotienisté miesto v izbe a začnite s hnojením.

Cymbídium

(Cymbidium)

Táto odroda sa u nás pestuje väčšinou ako rezaná. Pretože vytvára silné korene, mala by byť vo väčšej nádobe. V mierne vykúrenej izbe by mala stáť v blízkosti okna, ale chránená pred priamym slnečným žiarením. V lete ju môžete postaviť von – do polotieňa stromu. V októbri pred prvými mrazmi ju však musíte bezpodmienečne preniesť dnu. Nočné teploty, ktoré cymbídia znáša bez problémov, sú 10 –12°C, denné by mali byť o 5°C vyššie. Aby boli rastliny zdravé, zabezpečte cirkuláciu vzduchu a v období, keď teploty prevýšia 20°C, postrekujte listy. Čím vyššia je teplota, tým vyššie sú nároky na vlhkosť, preto sa spravidla polieva 2x týždenne. Hnojí sa 1x za dva týždne zníženou dávkou hnojiva. Každé dva – tri roky sa musí presadiť, pričom sa odstránia mŕtve korene a vymení substrát. Najvhodnejší čas na presádzanie je obdobie po odkvitnutí, tedy jar, najneskôr do konca apríla. Ak chcete podporiť tvorbu kvetov, umiestnite ich na chladnejšie miesto a menej polievajte.

Mučenka

(Passiflora)

Táto zaujímavá rastlina kvitne od  konca jari do jesene. Pri ideálnych podmienkach tvorí i plody.
Zálievka
Potrebuje relatívne veľa vody. V období rastu by mal byť substrát vždy mierne vlhký, nesmie byť však premokrený, inak sa poškodia korene. V zime sa polieva málo.
Miesto
Od marca potrebuje mučenka svetlé a vzdušné miesto. Od mája do septembra môže stáť na balkóne či v záhrade. Prezimovať v izbe by mala tiež na svetlo mieste, pretože v opačnom prípade začínajú žltnúť listy. Vysádzajte ich do črepníka s bežným substrátom a vložte doň oporu alebo tyč, po ktorej sa popína.
Teplota
Počas obdobia vegetačného rastu by mala stáť na teplom mieste. Na jeseň pred príchodom prvých mrazov ju preneste do miestnosti.
Výživa
Do zálievky sa pridáva hnojivo na kvitnúce rastliny 1x týždenne.
S prípravou na vegetačné obdobie sa začína v auguste. Hnojenie sa obmedzí na minimum.obrázok

Do črepníka vložte podperu, po ktorej sa rastlina popína.
Mladá rastlinka mučenky získaná delením
Prezimovanie
Cez zimu až do februára by mala rastlina stáť na svetlom, vzdušnom mieste a nie veľmi teplom mieste (8°C). Ak je miestnosť veľmi vykúrená, zhoršuje sa stav rastliny  a obmedzuje sa kvitnutie. V marci sa mučenka premiestni na teplejšie miesto. Na konci februára sa zostrihajú staré výhonky. V tomto období sa rastlina polieva i 2x denne. Mladé rastliny sa každý rok presádzajú.


Rozmnožovanie
Najjednoduchšie je rozmnožovať mučenku delením dcérskych rastlín, ktoré sa sadia od mája do júna. Rozmnožovať sa môže i mierne drevnatými odrezkami, trvá to však dlhšie.

Passiflora je i liečivá  - používa sa zelená časť rastliny. Podporuje činnosť srdca, spánok a pôsobí upokojujúco.

Glorióza

(Gloriosa)

V období rastu  a kvitnutia (od apríla do septembra) potrebuje svetlé až polotienisté miesto. Keď sa nadzemná časť zatiahne, ponechajú sa hľuzy v črepníku. Udržiavajú sa v suchu a pri teplote 10 - 12°C. V marci ich vyberiete, vyčistíte a zasadíte do čerstvého substrátu s obsahom živín do hĺbky 2 cm. Potom ich udržiavajte v teple a vlhku. Do črepníka vložíte oporu, aby sa rastlina mohla ťahať nahor. Od marca do augusta sa rastlina pravidelne a výdatne polieva. Do konca augusta sa pridá do zálievky 1x týždenne hnojivo. Na jar oddeľte menšie hľuzy s vegetačným vrcholom.
Ak rastlina nemá dostatok svetla, zaostáva kvitnutie.

Rozmnožuje sa  hľuzou, ktorá od októbra do februára odpočíva (obr.2)

Hadovec

(Selenicereus)

Názov pochádza od toho, že voňavý kvet tejto rastliny s priemerom 20 cm sa otvára na jedinú noc, kvitne však veľmi bohato. V lete má obdobie rastu a vtedy vyžaduje veľa tepla, nie však priamych slnečných lúčov - najvhodnejšie je južné okno. Zálievka je výdatnejšia. Kým nezačne kvitnúť, môžete rastlinu i rosiť, aby ste sa postarali o vlhký vzduch.  V tomto období sa do zálievky pridáva i 1x týždenne výživa. Má dlhé výhonky, a preto je dobré ich priviazať na konštrukciu z bambusu alebo na mriežku. V zime sa polieva menej alebo vôbec. Je to dôležité pre ďalšiu tvorbu pukov. Vhodná teplota je okolo 10°C. vysádza sa do zmesi substrátu a piesku. Rozmnožuje sa odrezkami (bočnými výhonkami) alebo semenami. Pri odrezkoch dbajte na to, aby rezná plocha dostatočne vyschla a vysaďte ho do zmesi substrátu a piesku. Rýchlo vytvorí korienky. Ak sú koreňové baly dlhšie suché, ohrozujú ju choroby. Presádza sa iba vtedy, keď už korene prerastajú črepník a musí sa dať pozor na dlhé výhonky (najlepšie je, keď sa zvinú do papiera.
Rozmnožuje sa odrezkami (bočnými výhonkami) alebo semenami.
Pri odrezkoch dbajte na to, aby rezná plocha dostatočne vyschla a vysaďte ho do zmesi substrátu a piesku. Rýchlo vytvorí korienky. Ak sú koreňové baly dlhšie suché, ohrozujú ju choroby. Presádza sa iba vtedy, keď už korene prerastajú črepník a musí sa dať pozor na dlhé výhonky (najlepšie je, keď sa zvinú do papiera. obrázok obrázok obrázok Odreže sa bočný výhonok Odrezok sa presuší a vloží do zmesi piesku a substrátu. Rastlina má dlhé výhonky a potrebuje podperu. obrázok Rozmnožovanie semenami Semienko sa vloží do zmesi substrátu a piesku. Zabezpečí sa teplota substrátu a okolia. Ak sa objavia prvé semenáčiky, presadia sa do väčšieho črepníka.

 
 Odreže sa bočný výhonokOdrezok sa presuší a
vloží do zmesi piesku
a substrátu.
Rastlina má dlhé
výhonky a potrebuje
podperu.
 

 
Rozmnožovanie semenami

Semienko sa vloží do zmesi substrátu a piesku. Zabezpečí sa teplota substrátu a okolia. Ak sa objavia prvé semenáčiky, presadia sa do väčšieho črepníka. Hadovec (Slenicereus) Názov pochádza od toho, že voňavý kvet tejto rastliny s priemerom 20 cm sa otvára na jedinú noc, kvitne však veľmi bohato. V lete má obdobie rastu a vtedy vyžaduje veľa tepla, nie však priamych slnečných lúčov - najvhodnejšie je južné okno. Zálievka je výdatnejšia. Kým nezačne kvitnúť, môžete rastlinu i rosiť, aby ste sa postarali o vlhký vzduch. V tomto období sa do zálievky pridáva i 1x týždenne výživa. Má dlhé výhonky, a preto je dobré ich priviazať na konštrukciu z bambusu alebo na mriežku. V zime sa polieva menej alebo vôbec. Je to dôležité pre ďalšiu tvorbu pukov. Vhodná teplota je okolo 10°C. vysádza sa do zmesi substrátu a piesku.

Šišak

(Scuteleria )

Je to kríkovito rastúca trvalka, ktorá má rada svetlo, a preto sa i jej kvety otáčajú za zdrojom svetla. Neznáša však priame slnečné lúče. V lete jej vyhovuje teplota okolo 20°C, v zime nesmie klesnúť pod 15°C. Jej korene sú citlivé na chlad, preto sa odporúča postaviť črepník na podložku. Substrát sa udržiava mierne vlhký a v lete sa pridáva do zálievky  1x za dva týždne hnojivo na podporu kvitnutia. Presádza sa každé dva roky a pri presádzaní sa zostrihá, aby sa rozvetvila. Vtedy môžete odobrať vrcholové odrezky a zakoreniť ich v substráte, ktorý by mal mať teplotu okolo 20°C.

Eustoma

(Eustoma)

Je to veľmi pekná črepníková rastlina, ktorej rast môžete obmedziť buď prípravkami na brzdenie rastu, alebo ju strihajte. Jej životnosť je, bohužiaľ, pomerne krátka, takže je dobré si pripraviť potomstvo buď generatívne alebo vegetatívne. Obľubuje svetlé a teplé miesto v izbe - vhodné je východné alebo západné okno s miernymi rannými slnečnými lúčmi. Potrebuje veľa vody, nesmie však stáť v podmiske, pretože vlhký substrát skracuje život rastliny. V období kvitnutia sa pridáva do zálievky 1x týždenne hnojivo na podporu kvitnutia. Je vhodná na rez. Aby sa rozvetvila, zaštipujú sa konce výhonkov.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami alebo odrezkami. Semienka Eustomy sú veľmi drobné, preto sa zmiešajú s lyžičkou piesku a vysievajú na povrch substrátu. Jemne sa pritlačia - neprikrývajú sa substrátom. Teplota klíčenia by mala byť 25°C.  Čas na výsev - január/február.
 
Piesok sa zmieša so semienkamiPiesok sa zmieša so semienkamiZabezpečí sa teplota klíčenia 25°C. Ak sa objavia prvé semenáčiky, pikírujú sa.
Odrezkami
Pripravíte si vrcholové odrezky bez pukov - dlhé asi 3 - 5 cm. Vhodný čas je marec/apríl. Vložia sa do bežného substrátu a zabezpečí sa teplota 20°C (najlepšie prikrytím fóliou). Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký - nie premokrený. Po pikírovaní sa rastliny zaštipujú, aby sa rozvetvili.
  
Kvety Eustomie sú vhodné i do balkónových hrantíkov...

Podzemnica olejná

(Arachis hypogaea)

Je to exotická rastlina, ktorá má rada teplo  a slnko, preto ju môžete pestovať i v byte na parapetnej doske. Pri teplote nižšej ako 15°C sa nevyvíja dobre. Ideálna teplota je 20°C a vlhkosť vzduchu 50 - 60%. Malé rastlinky sa musia denne minimálne 1x poliať. Ak sú väčšie a tak isto po opadaní kvetov sa zálievka redukuje. V období kvitnutia sa pridáva do zálievky hnojivo. Dĺžka kvitnutia je 1 - 2 mesiace. Ak ju pestujete v črepníku, zmiešajte substrát s hrubšou rašelinou. Vyberte pokiaľ je to možné väčšie črepníky. Občas ju môžu ohroziť vošky. V tomto prípade skúste najskôr osprchovať rastlinu studenou vodou. Ak to nepomôže, musíte použiť postrek. Rastlina, ktorá je vysadená v záhrade, je robustnejšia ako tá v črepníku. Bežne dorastá do výšky 50 cm. Po dvoch mesiacoch vytvorí kvety a tie sa samy opeľujú. Kvetné stopky rastú ďalej, klesajú do pôdy, kde vytvárajú plody, ktoré môžete asi po 5 mesiacoch zberať. Ak na rastline začínajú opadávať listy, môže to byť príznak nedostatku vody. Rastlina sa nemusí strihať.  Plody obsahujú veľa proteínov a vitamínu B.
Kvetné stopky rastú ďalej, klesajú do pôdy, kde vytvárajú plody, ktoré môžete asi po 5 mesiacoch zberať.Kvetné stopky rastú
ďalej, klesajú do pôdy,
kde vytvárajú plody,
ktoré môžete asi po 5 mesiacoch zberať.
 Žlté kvety bývajú skryté pod listami

Rozmnožovanie rastliny
Podzemnicu olejnú môžete rozmnožovať semenami od januára do októbra. Semienka sa môžu vložiť do zakoreňovacích tabliet alebo črepníkov, kde máte záruku úspechu. Vložiť ich môžete i do výsevnej nádoby, ktorú naplníte bežným substrátom a primiešate trošku hliny. Substrát udržiavajte teplý a vlhký. Nádobu alebo črepník prikryte krytom. Akonáhle sa objavia mladé rastlinky, zvýšte vlhkosť substrátu a vzduchu. Ak sú rastlinky väčšie, dajte dolu kryt. Aby ste zabezpečili dostatočnú vlhkosť vzduchu, postrekujte rastlinku. Ak je rastlina už pevná, znížte zálievku a začnite s výživou. Ak sú na rastline malé žlté kvety, ktoré sú schované pod listami, môžete ich opeliť pomocou štetca.

Kalanchoe

(Kalanchoe)

Vlasť tejto izbovej rastliny je Madagaskar. Známych je 200 druhov.  Kalanchoe blossfeldiana tvorí sukulentné listy a kvitne takmer celý rok. Kalanchoe miniata má previsnutý rast a je vhodná do závesných nádob. Kalanchoe daigremontiana a Kalanchoe  tubiflora rastú vzpriamene a dorastajú do výšky 120 cm.
Kalanchoe blossfeldiana kvitne bežne na jar, no v predaji ju nájdete i kvitnúcu po celý rok. Farebné spektrum je od bielej cez oranžovú až ružovú a červenú. Hlavné obdobie kvitnutia je od februára do júna
Miesto
obrázokIdeálne miesto pre túto rastlinu je svetlé stanovište s určitou intenzitou slnečných lúčov a teplotou 18 - 20°C. V zime by teplota nemala klesnúť pod 10°C. Kalanchoe je rastlina tzv. krátkych dní. Tvorba kvetov je najväčšia, ak sú rastliny vystavené 8 - 10 hodín počas dňa svetlu. Ak to chcete dosiahnuť, zakryte rastlinu od novembra kartónovou škatuľou. V zime je ideálna teplota okolo 10°C. Môžu stáť i vo vykúrenej izbe, no vtedy
Zálievka
Polieva sa výdatnejšie, no časové odstupy sú väčšie. Voda by nemala byť príliš tvrdá. Pred nasledujúcou zálievkou musia koreňové baly trošku preschnúť. Listy kalanchoe sú sukulentné, preto majú zásobárne vody, pomocou ktorých prečkajú aj dlhšie obdobie "smädu". Na jeseň sa zálievka redukuje tak, že sa substrát iba mierne navlhčí a medzitým sa nechá poriadne preschnúť.
Výživa
V lete sa pridáva do zálievky každé 3 - 4 týždne hnojivo na kaktusy.
Presádzanie
Presádza sa po skončení obdobia kvitnutia. Vyberie sa o niečo väčší črepník a vysadia sa do substrátu na kaktusy.
Rozmnožovanie
K. blossfeldiana  sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami s 2 - 3 pármi listov. Predtým, než sa vložia do črepníkov, nechajú sa rezné plochy preschnúť. Ak zabezpečíte teplotu 20 - 22°C, vytvoria rýchlo korienky. K daigremontiana sa rozmnožuje bez pričinenia. Rastlinky, ktoré sa vytvoria na výhonkoch, opadnú samy na povrch substrátu a tam sa zakorenia. Potom sa iba opatrne vyberú a vysadia do črepníkov.

K blossfeldiana - rozmnožovanie odrezkami K daigremontiana - rozmnožovanie pomocou dcérskych rastlinie

Choroby a škodcovia
Ak má substrát nadmernú vlhkosť, môžu hniť korene a výhonky. Škodcovia napádajú rastliny iba zriedka.

Kufea

(Cuphea)

Niektorí volajú túto rastlinu cigaretová, iní zápalková. Názov vznikol na základe kvetu, ktorý má tvar cigarety - červená tyčinka na konci s čiernym krúžkom a niektorým pripomína aj vyhorenú zápalku. Od apríla do novembra môže byť v balkónových nádobách a po celé toto obdobie neúnavne kvitne. Potrebuje veľa svetla, nie priame slnečné poludňajšie lúče. V izbe by mala stáť na parapetnej doske južného okna. Potrebuje čerstvý vzduch. Kto chce rastliny pestovať aj po odkvitnutí kvetov, potrebuje chladné miesto v zimnom období - asi 7°C. Na jar sa opäť postavia na teplejšie stanovište.
Starostlivosť
So zálievkou musíte narábať opatrne. V období rastu potrebuje rastlina viac vody, nie však nadmernú vlhkosť substrátu. V zime na chladnom mieste sa polieva iba toľko, aby nevyschol substrát. Pred prezimovaním sa výhonky rastliny zostrihajú. Na jar, skôr, než začne obdobie rastu, sa presadí do čerstvého substrátu. Od apríla do začiatku septembra sa pridáva každé dva týždne hnojivo.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami alebo odrezkami. Najlepší čas na výsev je február. Semienka klíčia najrýchlejšie pri teplote substrátu 18 - 20°C. Kto ich chce odrezať s prezimovaných rastlín, môže tak urobiť v marci/apríli alebo na jeseň a staré rastliny odhodiť. Odrezky z koncov výhonkov sa vložia do črepníka. Mladé rastlinky sa viackrát zaštipujú.
Choroby a škodcovia

Ak v lete žltnú listy, môže byť príčinou príliš slnečné miesto. Niekedy sa môže stať, že na okrajoch listov sa v zime objavia hnedé fľaky. Je to väčšinou príznak nedostatku svetla a nadbytku hnojiva. Presaďte rastlinu a postavte ju na svetlejšie miesto. Zo škodcov sa môžu objaviť vošky alebo strapky.

Cisus

(Cissus)

Je to popínavá rastlina, ktorá má pekné tvarované listy. Kvety sú nenápadné. Najznámejšia odroda je C. antarctica, ktorá obľubuje veľmi svetlé miesto, chránené pred priamymi slnečnými lúčmi. C. striata vyberte presvetlený tieň a C. rhombifolia sa dobre cíti v tieni. V zime by mali stáť na chladnejšom mieste. Iba C. discolor potrebuje celý rok teplé miesto a vysokú vlhkosť vzduchu. Polieva sa tak, aby substrát nevyschol, neznáša, ak je premokrený. Ak stojí rastlina v teplej izbe, musia sa rosiť listy. Od apríla do polovice augusta by sa mala pravidelne hnojiť. Väčšie rastliny potrebujú podperu, aby sa ťahali nahor. Cissus sa rozmnožuje pomerne jednoducho vrcholovými odrezkami. Najvhodnejší čas je medzi aprílom a júnom. Odrezky odrody C. discolor potrebujú vyššiu teplotu pôdy. Cissus je citlivý na nesprávny výber miesta a nesprávnu zálievku. Priame slnečné lúče môžu spôsobiť spálenie listov, čo môže byť i príznakom nadmernej dávky hnojiva. Fľaky v špicoch listov, ktoré sú najskôr svetlé, neskôr tmavé, môžu byť príznakom toho, že rastlina stojí na veľmi chladnom mieste, prípadne sú prepolievané. Rastlinu môžu ohroziť i múčnatka a hubové choroby. Ak je v izbe suchý vzduch, môžu ju napadnúť roztočce. Ak sa na rastline objavia výhonky bez listov, zostrihajte ich.

Medinilla magnifica

Rastlina, ktorá má kríčkovitý rast pochádza z filipínskych pralesov. Ružové kvety sa objavia na začiatku jari a zdobia rastlinku do leta. Má rada svetlé stanovište. Darí sa jej pri bežnej izbovej teplote. Môže byť i vyššia, pritom je však nutné zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu. V zime musí 2 – 3 mesiace odpočívať pri 16°C. Substrát sa udržiava rovnomerne vlhký, počas obdobia odpočinku sa polieva iba mierne – mäkkou temperovanou vodou. Ak sa na konci zimy vytvoria zárodky kvetov, postavte rastlinu opäť na teplejšie miesto a pravidelne hnojte. Po odkvitnutí presaďte rastlinu do kyprého, humózneho substrátu.

Beloperone/Justitia

Táto rastlina sa inak nazýva aj izbový chmeľ. Je veľmi nenáročná na starostlivosť - ak jej venujete aspoň trošku starostlivosti, odmení sa kvetmi po celý rok. U nás je známy druh Justitia brandegaena, ktorá sa pestuje ako izbová. Jej vlasťou je Mexiko.
Miesto
Beloperone potrebuje veľa svetla, iba vtedy sa listy pekne sfarbujú. Je nutné ju chrániť pred poludňajšími lúčmi. Môžete ju v tomto období posunúť ďalej, alebo jednoducho postaviť medzi črepník a sklo novinový papier. V zime by mal byť v chladnejšej miestnosti (asi 15°C). Ak prezimuje na teplom mieste, môžu začať opadávať listy. Beloperone potrebuje tiež čerstvý vzduch.
Starostlivosť
Počas obdobia rastu na jar a v lete by sa mala rastlina výdatnejšie polievať a 1x týždenne hnojiť. V zime sa nehnojí a zálievka sa redukuje, substrát však nesmie preschnúť. Ak je rastlina už hustá, má kríčkovitý habitus, mala by sa po prezimovaní v marci zostrihať. Aj neskôr počas celého leta by sa mali zaštipovať konce výhonkov. Každý rok sa presádza do bežného substrátu. Na dne črepník by mala byť drenážna vrstva.
Rozmnožovanie
Čo vám zostane zo strihania na jar, môžete použiť ako odrezky. Zakorenia v zmesi substrátu a piesku. Mladé rastliny je potrebné tiež zaštipovať, aby sa dobre rozvetvili.
Choroby a škodcovia
Ak sa listy nesfarbujú, znamená to, že rastlina stojí na tmavom mieste. Ak jej v zime opadávajú listy, stojí na teplom mieste. Zo škodcov ju môžu ohroziť roztočce a molica skleníková.

Juka

(Yucca)

Je to pomaly rastúca palma, ktorá by mala byť na svetlom mieste. Ak nemá dostatok svetla, rastie veľmi pomaly alebo skoro vôbec. Počas rastového obdobia sa polieva výdatnejšie - substrát je mierne vlhký, nesmie byť suchý. V miske pod črepníkom nesmie stáť voda. V období oddychu počas zimy sa polieva mierne, ale tiež nesmie substrát úplne preschnúť. Juka znáša bežnú izbovú teplotu a dobre rastie aj v teplotnom rozpätí medzi 20 až 27°C. v zimnom období jej najviac vyhovujú teploty 12 - 14°C. neškodí jej ani suchý vzduch. Vysádza sa do zmesi substrátu s prímesou rašeliny. Na dno črepníka sa musí dať drenážna vrstva. Ak je nutné. Môže sa presádzať aj v období rastu, ak korene vystupujú zo substrátu. Od jari do jesene sa pridáva do zálievky každých 14 dní viaczložkové hnojivo, od konca jesene do začiatku obdobia oddychu sa výživa zastaví.

Rastlina sa rozmnožuje najľahšie odnožami. Tieto sa na jar oddelia od materskej rastliny ostrým nožom - musia mať minimálne päť listov. Tieto sa vložia do zmesi kompostovej zeminy a piesku na zakorenenie. Odrezok sa postaví na svetlé, nie slnečné miesto. Substrát sa udržiava mierne vlhký. Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria nové listy, čo je znakom toho, že odrezok vytvoril korienky. Potom môžete mladú rastlinku pomaly zvykať na slnko a pestovať postupne ako hotovú rastlinku.
Rozmnožovanie

Ak máte vysokú juku, ktorá sa vám už nezmestí do bytu, môžete si z nej pripraviť tri nové. Odrežete vrch, odstránite niekoľko spodných listov a vložíte do substrátu. Stredný diel tiež zbavíte dolu niekoľkých listov a vložíte ho do črepníka. Zostane vám holý kmeň bez listov. Rezné plochy potriete voskom zo sviečky. Odrezky sa môžu vložiť aj do pohára s vodou.

Zvonček do izby i na balkón

(Campanula isophylla)

Je to v podstate izbová rastlina, ktorá je vhodná aj do závesných nádob. Dobre sa cíti na svetlom mieste bez priamych slnečných lúčov - južné alebo východné a západné okno. Neznáša prievan. Optimálna teplota je 22 - 26°C a polieva sa výdatnejšie. Každých 14 dní sa pridáva do zálievky hnojivo. Na jeseň sa výživa zastaví a polieva sa iba úsporne. Prezimuje pri teplote 12°C, koreňové baly nesmú preschnúť. Kvetné stonky sa zrežú. Na jar sa rastlinka presadí. Rozmnožuje sa semenami a vrcholovými odrezkami.

Paprička ročná (Capsicum annuum)

Substrát by mal byť vždy mierne vlhký a rozhodne by nemal vyschnúť. V lete môže byť vonku - postavte ju na svetlé miesto. V zime ju preneste do miestnosti (16°C). Nepolievajte zhora a hlavne nie priamo na listy. Okolie rastliny sprejujte destilovanou vodou. Prvé kvety odstraňujte, zvýši to počet plodov. Aby mala rastlina dobrý habitus, môžete zaštipovať konce výhonkov. V období rastu ju výdatne hnojte. V júni vytvorí prvé kvety, ktoré sa neskôr zmenia na plody. V zime zredukujte zálievku a hnojenie. Na jar ju zrežte a presaďte. Rozmnožuje sa semenami. Prezimuje na chladnom a svetlom mieste pri teplote 10°C.

Streptokarp

(Streptocarpus)

Je to jedna z najkrajších izbových rastlín a vidieť ju môžete aj v záhradách v závesnej nádobe. Mal by byť tam, kde má dostatok svetla, najlepšie pri okne, aby bol dostatok svetla pre fotosyntézu.
Polieva sa rovnomerne, aby boli koreňové baly mierne vlhké a pri ďalšej zálievke vrchná vrstva substrátu suchá. Rastlina nemá rada vápnik, preto sa používa mäkká voda.
Rastie dobre pri bežnej izbovej teplote celý rok. Ak je teplota 24°C, je potrebné sa postarať o vyššiu vlhkosť vzduchu, napríklad tým, že dáte do misky pod črepníkom kamienky a vodu. Ak teplota spadne na 13°C, začína sa pre rastlinu obdobie oddychu.
Rozmnožovanie
Niektoré druhy – napríklad S. saxorum, sa rozmnožujú listovými odrezkami. Odreže sa list a rozreže sa na dve alebo štyri časti. Tie sa spodnou reznou hranou vložia asi 10 cm hlboko do črepníka so zmesou rašeliny a piesku. Črepník sa postaví na svetlé, nie veľmi slnečné miesto a zmes sa udržiava mierne vlhká. Na reznej ploche sa vytvoria po piatich týždňoch korienky a malé rastlinky. Ak je rastlina vysoká asi 7 cm, oddelí sa od listu a vysadí sa do črepníka.

List sa rozreže priečne alebo pozdĺžne, vloží do substrátu(na obrázku rašelina a perlit), odrezky sa reznou plochou vložia do zmesi, zakryjú a po čase  nájdete vedľa listov mladé rastlinky. Oddelia sa od listu a vysadia do substrátu. Zakryť a z času na čas polievať a kontrolovať.

Presádzanie
Streptokarp je rastlina s plochými koreňmi a darí sa jej preto v plochých nádobách. Ak sú už preplnené koreňmi, presadí sa na jar po odkvitnutí.
Choroby a škodcovia
Pri nadmernej vlhkosti a nízkych teplotách môže rastlinu ohroziť Pleseň sivá (Botrytis cinerea) – napadnuté časti sa odstránia a zvyšok rastliny sa postrieka prostriedkom proti hubovým chorobám. Spálení listy môže zapríčiniť slnečné žiarenie alebo postrekovanie listov vodou.
Náš tip
Môžete predĺžiť rastline obdobie kvitnutia tým, že predĺžite deň umelým svetlom.

19.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

….aneb jak jednoduše uspokojit nároky rostlin na živiny

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny by sa mali presádzať minimálne každé dva - tri roky. Častejšie presádzanie ako 1x do roka spôsobuje rastline stres. Pre ...

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny ...

27.04.2012 | Rastliny

Bežne nepotrebujú izbové rastliny strih ako tie, ktoré sa pestujú vonku. Občas sa však stane, že  rastlina je už príliš ...

09.10.2012 | Rastliny