Terasa v záhrade

Zatiaľ nehodnotené

Drevená terasa je welness oáza každej záhrady. Veď kde sa dá tak príjemne odreagovať od každodenných starostí ako práve na „ostrove" borovice alebo smrekovca?
Ak sa rozhodnete, že vybudujete terasu z drevených dielov, nepotrebujete podložie z planého betónu ani betónové dno. Napriek tomu musíte mať na zreteli niekoľko dôležitých bodov.
Dôležité je starostlivo vybudované podložie, ktoré musí byť čisté, suché a absolútne rovné. Nerovnosti sa odstránia pomocou vodováhy.
1. Príprava podložia


Krok1

Vytýčte pomocou
palíc a špagátu plochu 


Krok 2

Plocha by mala mať 1% burinu nerovnosti. Ak chcete mať podložie zo štrku, vyhĺbte lôžko 30 cm hlboko a vysteľte ho štrkom a pieskom


Krok 3

Na dno dajte tkaninu, ktorá prepúšťa vodu, ale nedovolí rastlinám rásť nahor cez medzery medzi dielcami.


Krok 4

Na tkaninu položte základy z dlažby z betónu.Krok 5
Teraz môžete položiť  nosné trámy. Vonkajšie trámy sa položia tak, aby boli zarovno s betónovými dlaždicami.

 

 

Krok 6
Ukladať drevenú dlažbu začnite paralelne k domu. Nosné trámy sa ukladajú v pravom uhle o k stene domu. Musia mať od steny mierny spád aby mohla odtekať dažďová voda. Skontrolujte ich smer vodováhou. Nerovnosti môžete vyrovnať drievkami.

 
Krok 7

Na montáž sa použijú dištančné klátiky, aby sa dodržali rovnaké medzery. Upínacie pásy pomáhajú pri fixovaní a uľahčujú priskrutkovanie dielcov
 Krok 8

Vyvŕtajte otvory, vyšúchajte ich hĺbidlom. Vopred si môžete ceruzkou naznačiť miesto pre otvory.

 Krok 9

Bočné steny môžete obložiť doskami alebo drevenými palisádami a okolo  navrstviť okrasné kamene. Dôležité prvky na terase.
S montážou dielcov začnite pri stene domu. K fasáde nechajte medzeru asi 5 mm. Medzery medzi jednotlivými dielcami sú minimálne 10 mm, aby mohla odtekať dažďová voda a netvorila sa nadmerná vlhkosť.
Prvky na terase
Veľmi efektným prvkom na terase je slnečník, ktorý má vrchnú časť v tvare trojuholníka. Pekným doplnkom je aj žriedlový kameň, z ktorého vyviera voda. Okolo záhonov a na ohraničenie terasy sú pekné palisády z prírodného kameňa alebo betónu - na druhý spôsob nám poslal návod náš čitateľ Pagáč.
Žriedlový kameň

Tieto kamene pracujú na uzavretom kolobehu vody. Zahrabe sa nádrž tak, aby jej horný okraj lícoval s povrchom pôdy. Na okraj sa položí mriežkový rošt, naň sa dá tkanina, aby chránila vodu pred znečistením. Na dne nádrže sa nachádza čerpadlo. Kábel sa vedie nad okraj k zástrčke. Kamene okolo žriedla zakryjú mriežku a kábel. Zhotoviť si to môžete aj sami - ako nádobu použijete murárske vedro a kamene nemusia byť okrúhle. Môže ísť o obyčajné poľné kamene, do ktorých sa vyvŕtajú otvory. Použijete malé čerpadlo a mriežku.
Palisády
Oddeľujú buď jednotlivé záhony pri terase alebo ohraničujú terasu. Drevené palisády po čase začnú hniť alebo sa lámu, preto je lepšie a trvácnejšie pripraviť si palisády z prírodného kameňa alebo si ich vyrobiť z betónu podľa návodu nášho čitateľa.
Postup
Z palisád sa môže stavať aj múrik. Medzera medzivrchným a
nasledujúcim radom sa musí dobre utesniť maltou. Murárske práce sa ukončia vyplnením nepravidelných medzier.
Na murársku lyžicu dáte trošku malty a utesníte medzery.
Ohraničenie terasy a záhonov vedľa terasyVložte palisády asi 10 - 15 cm hlboko. Na dno dajte jemný piesok a cement v pomere 4:1. Cement sa musí celoplošne rozdeliť  pod piesok. 
Palisády 10x10x50cm vložte na dno. Tieto  vysoké palisády sú vhodné na ohraničenie terasy. Maximálne dve tretiny výšky trčia z pôdy.

 
Ohraničenie záhona pri terase

 

 
Okrúhle palisády si môžete urobiť z  betónu 

 

Palisády z vlastnej dielne
Pán Pagáč si zhotovil palisády sám, a pretože sa mnohí pýtali ako, rozhodol sa prispieť návodom do našej rubriky.

Chcel by som zdôrazniť, že ide o prácu pre kutilov, ktorí sa tak ako ja budú tešiť z jej výsledku a musia do nej vložiť okrem trpezlivosti aj kus srdca," hovorí s úsmevom pán Pagáč. „Urobíte si to sami a náklady na jednu palisádku sú asi 30 centov (10 Sk), čo je oveľa lacnejšie, ako keď si ich kúpite v špeciálnej predajni. Celá výroba palisád trvala asi dva mesiace. Okolie palisád ide do spádu, no samotná plocha je vodorovná. Najskôr som ju vyčistil od buriny a teraz je to plocha, ktorá vyzerá ako trávny koberec. Rýľom som urobil ryhu, ktorá bola akýmsi plánikom pre budúci tvar palisádovej obruby. Z redšieho betónu som neskôr zhotovil podstavu na palisády. Aby trávnik nezarastal do ich oblúkov, potiahol som okolo podstavy z ľavej strany plech. Z druhej strany palisád je mulčovacia kôra. Potom začalo zháňanie fliaš od minerálky (najlepšie sú z detskej vody Lucka, prípadne z Budišskej). Najvhodnejšie sú tie, ktoré sú po celej dĺžke rovnaké a nemajú žiadne profily. Začal som výrobu vtedy, keď sa mi podarilo zohnať 350 fliaš".

Postup
1. Vrch fľaše sa zreže do roviny (veľkosť palisád v záhrade p. Pagáča - 22 cm, 27cm, 32 cm a 40 cm).
2. Zamiešať betón ako na chodníky ( o niečo pevnejší, aby mal lepšiu životnosť).
3. Pomocou lievika s hrdlom s priemerom 8cm naliať do fliaš.
4. Pomocou vibrátora, pripadne rukou utriasť, aby vyšiel všetok vzduch. Ak napriek tomu zostane vzduch vo fľaši, použite špeciálne lepidlo, ktoré sa nanáša pomocou špachtle a neskôr ošmirgľuje. Vrch palisády musí byť rovný.
5. Asi po troch dňoch, keď betón stuhol, treba ho zvrchu poliať.
6. Fľaša sa po celej dĺžke rozreže a palisády a vyberú - sú pekne lesklé.
7. Týždeň polievať a sušiť.
8. Aby neskôr chytila farba, natrie sa palisáda penetračným náterom Fano.
9. Natrieť disperznou šedou farbou, aby pôsobili prirodzene.
10. Zatĺcť palisády do betónu kladivom.
Návrhy na terasu

Návrh 1
Malá terasa na vyvýšenom mieste je situovaná na priečelí domu. Jej súčasťou je aj krb. Na strešnej konštrukcii sa môžu vinúť popínavé rastliny a po stranách je terasa chránená pred nepriazňou počasia i pohľadom neželaných hostí. Okolo terasy sú vysadené dreviny - nízko i vyššie rastúce alebo okrasné trávy. Môže ísť o krušpán (Buxus), kostravu (Festuca „Elijah s Blue"), veľmi pekné sú dreviny s modrastým ihličím - smrek pichľavý (Picea pungens Montgomery" a „Glauca globosa"). Vyššie rastie cypruštek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera). Kamene okolo nich dotvárajú elegantný a prirodzený vzhľad.
Smrek pichľavý (Picea pungens)
Je to pomerne často vysádzaná drevina. Zaujímavé sú tie, ktoré majú do modra sfarbené ihličie. Kombinovať sa môžu s drevinami so žltým ihličím. Nemá žiadne zvláštne nároky na pôdu. Darí sa mu rovnako dobre v hlinitej pôde ako v humóznej. Niečo je predsa dôležité - smrek pichľavý potrebuje bezpodmienečne slnečné miesto. V polotieni chátra a v tieni môže uhynúť. Pri vysádzaní počítajte s väčším priestorom, aby ste nemuseli každý rok rastlinu strihať. Pred výsadbou pridajte zásobné hnojivo (Osmocote alebo PW zásoba), musíte však potom pravidelne a dôkladne polievať, aby hnojivo nepoškodilo citlivé korene rastliny. Smrek sa rozmnožuje semenami. Vetvičky z tejto dreviny sú vhodné ako nástielka okolo rastlín citlivých na mráz, napríklad ruží. Pekná modrá farba vetvičiek je zaujímavá aj vo vianočných aranžmánoch.

Cypruštek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera)

Odrody sú nižšie i vyššie rastúce. Pri smreku by sa farebne vynímal Ch. pisifera „Golden". Tiež potrebuje veľmi slnečné miesto a terasa je veľmi vhodná. Táto drevina však vydrží aj s menšou intenzitou svetla. Podklad by mal byť humózny a mierne kyslý až alkalický. Cypruštek neznáša vysoký podiel vápnika v pôde a nadmernú vlhkosť. Počas suchých horúcich dní a na vetrenom mieste ho treba častejšie polievať. Počas prvých dvoch rokov by mali byť mladé rastlinky chránené pred zimou a mrazom, alebo ich treba v črepníku preniesť do zimnej záhrady. Výživa pre cypruštek by mala mať nízky obsah vápnika. Ak sa ihličie sfarbuje do žlta, je to chlorotické sfarbenie v dôsledku nedostatku železa. Na materskej rastline sa tvoria odnože, ktoré tam vytvoria korene a potom sa opatrne oddelia.
Návrh 2
Na terase sú využité palisády - tvoria nádoby a lemujú schody. Na drevenej podpernej konštrukcii sa môže ťahať popínavá rastlina, ktorá vytvorí tieň i súkromie na terase. Ochranu pred vetrom tvoria vzadu drevené zábrany. Okolo terasy sú kvety vysadené v nádobách, takže sa môže meniť sezónna výsadba. Okrem bežnej dlažby je možná pri terase aj kombinovaná s kamienkami - hlavne tam, kde sú nádoby s kvetmi. Pekná vo výsadbe je dominantá drevina. V nádobách môžu byť vysadené aj skalničky - napríklad veľmi pekná je Pratia pedunculata, ktorá má kvety bielej, modrej a fialovej farby.

Pratia pedunculata

Táto rastlina pokryje veľmi rýchlo plochu, ktorú má k dispozícii. V lete majú kvety modrú farbu.. Na slnečnom mieste by mala byť iba počas najchladnejšej časti dňa. Na zimu stráca listy, na jar však znova vyraší. Je odolná voči mrazu, preto môže zostať aj vonku po celý rok. Je vhodná do skalky. Niekoľko mesiacov v roku má obdobie oddychu a v tomto období sa polieva iba vtedy, keď substrát dobre preschne. V období vegetácie sa pridáva každých 20 dní hnojivo na podporu kvitnutia, prípadne sa pri výsadbe zamieša do substrátu zásobné hnojivo. Vysádza sa do substrátu s dobrou drenážnou vrstvou.

Terasa pri jazierku

Jazierko je dominantou každej záhrady, preto nie je dobré zatieniť ho vysokými stromami. Tie sa vysadia na bočnej strane. Čo sa týka výsadby, k takejto terase sú vhodné - bambusy, okrasné trávy a vŕba.


Imperáta (Imperata cylindrica)

Jedinečné na tejto tráve je, že má nádherné steblá v červenej farbe. Táto je v lete žiarivo červená, na jeseň je ešte intenzívnejšie sfarbená a vydrží až do zimy. V miernejšom pásme Pochádza z Japonska a vo východnej Ázii je známa ako liečivá rastlina. Obľubuje teplo, preto by miesto malo byť slnečné až polotienisté. Vysádza sa do humóznej a priepustnej pôdy. Ak máte ťažkú, hlinitú a mokrú pôdu, rastlina zle rastie a prezimuje a môže i uhynúť. Môže sa sadiť ako solitér, ale vynikne aj v zmiešaných záhonoch a v kombinácii s nízkymi drevinami. Zaujímavá je aj vysadená v nádobách na jesennú sezónu. V tomto prípade však nemusí byť prezimovanie úspešné.
Starostlivosť
Je to nenáročná trvalka, ktorá dorastá do výšky pol metra. Prvú zimu sa odporúča ochrana pred mrazom napríklad z hrubej vrstvy lístia vetvičiek z jedličky. V miernom pásme to nie je nutné. Na jar (nikdy nie na jeseň) sa môžu steblá zostrihať nad zemou. Okolo rastliny sa rozdelí vrstva kompostu. Je možné aj hnojiť minerálnym zásobným hnojivom.
Zaujímavá je i japonská vŕba - Salix integra „Hakuro Nishiki" a ako výsadba pod strom je vhodná kombinácia funkií (Hosta).

29.09.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...