Tieňomilné rastliny

Zatiaľ nehodnotené

Eschynantus

(Aeschynanthus)

Táto izbová rastlina má skutočne zaujímavý vzhľad - jej listy pripomínajú reťaz a v období vegetácie ju zdobia pekné kvety oranžovej farby. Je to na záhradníckom trhu novinka, no niektorí naši čitatelia ju už pestujú a sú s ňou spokojní.
Miesto
V byte jej vyberte polotieň, rozhodne sa vyvarujte takého miesta, kde na ňu môžu dopadať slnečné lúče. Ideálna teplota na pestovanie je asi 20°C, v zime trošku menej, nemala by však byť nižšia ako 15°C.
Zálievka
Ak pestujete túto rastlinu v miestnosti, kde je nižšia teplota (nie však pod uvedenú hranicu), je aj zálievka nižšia, pretože rastlina neodparuje toľko vody. Eschynant nie je náročný na zálievku a tiež na vlhkosť vzduchu. Pri vysádzaní rastliny dbajte na to, aby mala nádoba dobrú drenážnu vrstvu. Substrát nesmie byť premokrený. Polievať by sa mala mäkkou vodou. Ak je substrát príliš vlhký a chladný, rastlina dobre nerastie.
Výživa
Od marca do augusta sa do zálievky pridáva hnojivo na izbové rastliny, ktoré neobsahuje vápnik.
Substrát
Na sadenie použite substrát na izbové rastliny, do ktorého pridajte dva diely drnovky, jeden diel listovky, jeden diel kompostovej zemina a jeden diel piesku. Môžete pridať aj trošku dreveného uhlia. Mladé rastlinky sa presádzajú každý rok, staršie každé dva až tri.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje semenami alebo odrezkami. Odrežte výhonok rastliny. Do substrátu na izbové rastliny pridajte piesok a rozdrvené drevené uhlie. Navrch položte odrezok a prihrňte ho mierne substrátom. Polejte.

Filodendron

(Philodendron)

Filodendron neznáša priame slnečné lúče, dobre sa cíti v polotieni. Potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť a vyššiu teplotu substrátu. Od jari do konca leta sa výdatnejšie polieva, neskôr sa redukuje, aby sa zastavil rast listov. Nikdy sa nepolieva studenou vodou - mala by mať izbovú teplotu. Od apríla do augusta sa pridáva hnojivo na zelené rastliny.
Tie druhy, ktoré majú zelené listy, prezimujú pri teplote 16°C, odrody s pestrými listami potrebujú vyššiu teplotu (18°C).
Rastlina sa rozmnožuje vrcholovými a stonkovými odrezkami. Ak má rastlina vlastné vzdušné korene, môže sa deliť.
Choroby a škodcovia
Je to rastlina, ktorú väčšinou neohrozujú choroby a škodcovia. Ak objavíte hnedé konce listov, je to príznak preschnutia koreňového balu alebo nadmerného množstva vápnika v substráte.

Lopatkovec

(Spathiphyllum)

Na tienistom stanovišti môže stáť i kvitnúca rastlina lopatkovec. Má rád izbovú teplotu, v zime minimálne 16oC. Vegetačné obdobie má od októbra do januára. V tomto období môže stáť i v miestnosti, kde je suchý vzduch, v lete ho však treba, hlavne v období horúcich dní, rosiť. V období vegetácie sa udržiava rovnomerne vlhký substrát a do zálievky treba pridať 1x za dva týždne hnojivo na podporu kvitnutia. Rozhodne dajte pri výžive pozor, aby ste rastlinu neprehnojili, pretože utrpí jej vzhľad začínajú jej hnednúť konce listov. V marci ju presaďte do priepustného substrátu obohateného o živiny. Rozmnožuje sa semenami alebo delením. Rastlina najlepšie vynikne ako solitér, preto ju nekombinujte s inými. 

Jakobínia

(Jacobinia)

Do izbových podmienok sú vhodné Jacobinia carnea a Jacobinia pauciflora. Polotienisté stanovište obľubuje J. carnea, ktorá môže dosiahnuť výšku 60 cm. Je potrebné jej zabezpečiť dostatočne vlhký vzduch, hlavne v lete, v období kvitnutia. Na jar pridajte 1x do týždňa do zálievky hnojivo. V tomto období môžete rastlinu i presádzať. Ak je neskôr v dolnej časti riedka, radikálne ju zrežte. Jarné obdobie je vhodné i na rozmnožovanie vrcholovými odrezkami, ktoré sa pestujú pri teplote 20 – 22oC a dostatočne vlhkom vzduchu. Ak je rastlina v nadmerne suchej izbe, môžu ju ohroziť listové vošky. Ak odkvitnú súkvetia, neodstraňujte ich. Nové ich vytlačia a pri opätovnom rozkvitnutí odpadnú. Po odkvitnutí má rastlina obdobie oddychu, potom sa zreže a presadí. 

Tradeskancia

(Tradescancia)

Je to rastlina, ktorá má nádherné sfarbené listy, takže môže nahradiť kvitnúce rastliny. Vyžaduje celý rok tienisté stanovište a pestuje sa pri bežnej izbovej teplote. Dobre sa vyníma i v závesnom košíku. Sadí sa do bežného substrátu a polieva tak, aby bol rovnomerne vlhký. V letnom období sa do zálievky pridá 1x týždenne hnojivo na zelené rastliny. Rozmnožuje sa pomerne ľahko odrezkami, ktoré sa vložia do substrátu alebo do pohára s vodou. Do jedného črepníka vysaďte aspoň 5 mladých rastliniek, aby bola výsadba bohatá. 

Starček cineráriový

(Senecio cruentus)

Pekná izbová rastlina v rôznych farbách môže tiež zdobiť polotienistý kút vašej izby. Samozrejme, nie vo vykúrenej miestnosti, pretože rastline prospieva skôr chlad (8-10oC). Ak ju pestujete v teplej miestnosti, môžu ju napadnúť listové vošky. Polieva sa výdatne a rozhodne mäkkou vodou. Jej nevýhodou je, že kvitne pár týždňov a rozmnožovanie je lepšie nechať na záhradníkov. 

Vrízea

(Vriesea)

Je to kráľovná medzi broméliami, ktorá pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Odrody, ktoré majú jemné zelené alebo farebné listy, potrebujú tienisté stanovište s vysokou vlhkosťou vzduchu, vysokými teplotami ovzdušia a substrátu. Teploty by nemali klesnúť pod 18-20oC. Polieva sa mäkkou temperovanou vodou do listovej ružice a zároveň sa zavlažuje i koreň rastliny. V lete sa do zálievky pridá 1x za dva týždne hnojivo. Rastlina sa rozmnožuje semenami i dcérskymi cibuľami. Dcérske rastliny sa oddeľujú vtedy, keď dosiahnu polovicu veľkosti materskej rastliny. Ak chcete urýchliť tento proces, poukladajte okolo mladej rastliny citrusové plody, ktoré podporujú kvitnutie tým, že vylučujú plyny. Najlepšie je zakryť rastlinu i s ovocím fóliou. Rastlinu neohrozujú žiadni škodcovia. Poškodzuje ju nesprávne stanovište (priame slnko) alebo nadmerná zálievka (hniloba koreňa). 

Ak rastlina začína vädnúť, je nutné odobrať odnože, ktoré oddelíte.


Opatrne vyberte rastlinu
z črepníka

Ako prvé odstráňte
listy a substrát okolo
odnože

Potom sa režú nožom
odnože, až kým nevidíte
ich korienky

Odnože sa opatrne
uvoľní, odstránia sa
zvyšky rastliny medzi
koreňmi a odnožou a
rezná plocha sa vyčistí


Onože sa postavia do pohára s vodou. Ak sa korene ďalej vyvinú, zasadia sa do substrátu

Aralkovec

(Polyscias)

Táto rastlina síce nie je okrasná listom,no pripomína stromky z tropických oblastí celého sveta a v staršom veku má drevitý kmienik. Umiestniť ju môžete na tienisté miesto bez priameho slnka. Darí sa jej pri teplote 20oC, prezimuje pri 16oC. Polieva sa mierne a v období vegetácie sa pridá do zálievky 1x za dva týždne hnojivo na zelené rastliny. Voda nesmie v žiadnom prípade stáť v miske pod črepníkom. Dôležitá pri sadení je drenážna vrstva alebo zvlhčovacie kamienky. 

Davália

(Davallia)

Je to papraď, ktorú môžete po celý rok pestovať v polotieni. V izbe by teplota nemala klesnúť pod 12oC, pretože v tom prípade môže rastlina začať zhadzovať listy. Je nutné ju pravidelne rosiť , aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť vzduchu. Sadí sa do zmesi substrátu a listovky. Substrát musí byť priepustný a na dno je potrebné dať drenážnu vrstvu. Polieva sa mierne a 1x týždenne sa do zálievky pridá hnojivo na zelené rastliny.  

Ixora šarlátová

(Ixora coccinea)

Je to vždyzelená rastlina. V črepníku dorastá do výšky až 1 meter. Pri dobrej opatere kvitnú tieto kvety od mája do septembra. V tomto období jej treba vybrať presvetlený tieň. Po celý rok vyžaduje teplotu pôdy 18 - 20°C. V zime by mala byť v izbe teplota 16 - 18°C, pretože táto rastlina reaguje citlivo na chlad. Začnú jej opadávať listy a nekvitne. Polieva sa výhradne mäkkou vodou. Aby ste jej zabezpečili dostatočnú vlhkosť vzduchu, treba ju rosiť opäť mäkkou vodou. V období oddychu sa redukuje zálievka a znižuje vlhkosť. V období vegetácie sa do zálievky pridáva hnojivo 1x týždenne. Ak rastline nezabezpečíte dostatočnú vlhkosť vzduchu alebo je v chladnej miestnosti, môžu ju ohroziť červce.

Papučka

(Calceolaria)

Je to najznámejšia kvitnúca rastlina vhodná na parapetnú dosku alebo do balkónových nádob. Sú druhy, ktoré žijú krátko, no patria sem i trvalky. Jednoročné kvitnú v apríli/máji, viacročné v polovici mája. Ako izbová rastlina je vhodná jednoročná Calceolaria Hybrid. Pestuje sa v auguste a odumiera po zvädnutí posledných kvetov koncom mája. Rastie i bez slnka na severnom okne alebo na tienistom balkóne. V polotieni sa otvára viac kvetov, rozhodne im škodia priame slnečné lúče. Ak zabezpečíte, že v izbe nebude príliš suchý vzduch, vydrží rastlina dlhšie. Na jeseň si môžete z materskej rastliny pripraviť potomstvo. Rozmnožuje sa koncom augusta a začiatkom septembra odrezkami. Jednoročné rastliny sa môžu rozmnožiť i semenami, ktoré sa neprikrývajú substrátom. klíčia pri teplote 24°C. Zálievka je výdatnejšia, pretože veľké listy odparujú viac vody. Nesmie však v miske pod črepníkom stáť voda. Po pol hodine skontrolujte, či nadbytočná voda odtiekla a vylejte ju. Počas obdobia kvitnutia sa do zálievky pridáva každých 10 dní hnojivo. Pri zálievke dávajte pozor, aby ste nepolievali na listy a kvety. Ak zbadáte, že listy začínajú žltnúť, ide o vysoký obsah solí v substráte( veľa hnojiva). Ak rastlinu príliš polievate, môže začať hniť koreň. Pri nadmernej vlhkosti ju môže ohroziť i plieseň.

Výsev

Semienka sa vysievajú do výsevného boxu na substrát a neprikrývajú sa. Najvhodnejší čas na výsev je jún/júl. Vhodná je zmes rašeliny a piesku, ktorá sa udržiava vlhkejšia, nadmerné vlhko vyvoláva hubové ochorenie. Box  postavte na severné okno a pri teplote 18°C trvá proces klíčenia asi tri týždne. Ak je box plný, presadia sa rastlinky do väčších črepníkov a do októbra by mali narásť. Celú zimu musia byť pri teplote 6°C – nízka teplota zabezpečí tvorbu kvetov. Puky sa ukážu v priebehu jari – najskôr sa pestuje pri teplote 10°C, neskôr sa črepníky postavia na teplejšie miesto.

Veľkonočný kaktus

(Rhipsalidopsis gaertneri)

Tento druh kaktusu sa po celý rok pestuje v polotieni. V letnom období je výhodnejšie, ak mu v záhrade či na balkóne vyberiete tienisté miesto. V období vegetácie je treba rastlinu výdatnejšie polievať, v zime znížiť zálievku. Voda nesmie však stáť v miske pod črepníkom. Ak na jar začne rastlina na špičkách výbežkov vytvárať kvety, nezabudnite na pridanie výživy 1x v priebehu dvoch týždňov. Ak odkvitne, nehnojte, aby si rastlina oddýchla, čo zvyčajne trvá jeden mesiac. Potom opäť môžete začať so zálievkou a výživou, no v mesačných intervaloch. Kaktus má rád vyššie teploty, ktoré by ani v zimnom období nemali klesnúť pod 11oC. Aby ste mu zabezpečili potrebnú vlhkosť vzduchu, postavte pod črepník zvlhčovacie kamienky a častejšie ho postrekujte. Môžete ho pestovať i v závesnom košíku, pretože dorastá i do výšky 30 cm. Podobné pestovateľské nároky má i druhá odroda – Rhipsalidopsis rosea
19.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
dobry clanok na rychly prehlad, ale bolo... Ivana (bez overenia) 14.11.2009 20:01

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

….aneb jak jednoduše uspokojit nároky rostlin na živiny

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny by sa mali presádzať minimálne každé dva - tri roky. Častejšie presádzanie ako 1x do roka spôsobuje rastline stres. Pre ...

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny ...

19.03.2009 | Rastliny

27.04.2012 | Rastliny

Bežne nepotrebujú izbové rastliny strih ako tie, ktoré sa pestujú vonku. Občas sa však stane, že  rastlina je už príliš ...