Tipy a triky do záhrad

Zatiaľ nehodnotené

Každý majiteľ záhrady by chcel mať v nej niečo iné než ostatní, zaujímavé či exotické. Niekedy stačí úplne málo – zopár šikovných nápadov, ako sa odlíšiť.
Samozrejme, takmer v každej záhrade je nejaký plot, ktorý  buď oddeľuje jednotlivé časti alebo ma dekoračnú funkciu. Väčšinou nájdete v záhradách stereotyp – šedé múry, ploty z dreva alebo tehál. Dá sa to však ja inak, len plot musí byť v súlade so štýlom záhrady.

Návrh 1
Zrkadlo s ilúziou tečúceho potoka
Táto myšlienka je založená na optickom klame. Múr z tehál má  oblúkovitý otvor, do ktorého je vložené zrkadlo – toto simuluje priechod, takže sa zdá, že cez tunel tečie potok ďalej. Ak máte napríklad  červenú tehlu, použijete na rám oblúka vápenec, okrúhliaky alebo drvené kamenivo. Breh potoka zdobia tiež kamene, vodné rastliny a kry, aby sa vytvorila prírodná scenéria. Toto miesto sa môže stať vašim najobľúbenejším a návštevníkmi najobdivovanejším.

Návrh 2

Kútik pre „morského vlka"

Ak vám chýba more, voda, môžete si plot oživiť rekreačnou  oblasťou v námorníckom štýle. Ozdobte plot rybárskymi sieťami, lanom, mušľami a hviezdicami. Nezabudnite na zvon, ktorý bude zvolávať  ľudí v záhrade k obedu.  Pred plotom je riečny  štrk. Aby všetko zapadlo do scenérie, stôl a stoličky sú súdky  z dreva.  Do rovnakého súdka môžete vysadiť napríklad  kapucínku (Tropaeolum  majus).

Návrh 3

Krásny plot s viničom a kvetmi

V tomto prípade  je nie práve najkrajší drevený plot  vysadený viničom na šikmých latkách vytvárajúcich vzor. Dolu sú vysadené petúnky a v nádobách  aksamietnica (Tagetes).

Návrh 4

Dekorácia plota mriežkovinou

Na tomto plote je dvoma stĺpmi vytvorený výklenok a boky sú z drevených podpier na popínavé rastliny.  Pri „nohách“ múru sú väčšie kamene. Výsadby môžu byť z netýkaviek (Impatiens) alebo begónií (Begonia), na drevených špalieroch sa môže ťahať kiwi (Actinidia kolomikta), prípadne plamienok /Clematis).


Aktinídia pestrolistá (Actinidia kolomikta)
Je vhodná na pestovanie v našich podmienkach, má drobné plody. Znáša teploty až do -25°C, niektoré krátkodobo až do -40°C. Ovocie sa konzumuje ja so šupkou. Aktinídia je liana s dĺžkou výhonkov štyri až šesť metrov. Má pestré listy, spočiatku sú krémovožlté, neskôr červené. Známa je odroda „“. Táto je samoopelivá, ovocie dozrieva v auguste.

Návrh 5

Plot v country štýle

Na starom  plote  môžete vytvoriť dojem vstupu do krčmičky. Plot je natretý bielou farbou, na ňom sú upevnené dvere. Ak v plote urobíte výklenok, môžete doň vložiť starú skriňu.  Spodnú časť plota zdobí kameň. Hore je strieška s dvoma lampami. Do tohto štýlu zapadá ja drevený stôl s lavicou. Celkový dojem umocňujú prvky ako napríklad keramické hrnce alebo drevené koleso z voza.
Tu sú vhodné napríklad funkie (Hosta) alebo Veronika klasnatá (Veronica spicata.).

23.04.2012 | Pridal(a): autor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...