Trávny koberec

Zatiaľ nehodnotené

Príprava pôdy je podobná prípravám na siatie
Poraďte sa s nami  a  vyberte správny trávny koberec. Rozdiely sú nielen v trávnych zmesiach, hrúbke trávneho drnu, ale hlavne v kvalite pestovania. Spolu vyberieme koberec, kde nebude rozhodujúca iba cena, ale splní sa účel položeného koberca.

Trávny koberec by mal byť vysadený na správne pripravenej pôde. Je to rovnako dôležitá podmienka, ako mať pre siatie prichystané to správne trávové osivo. Jej výsledkom by mala byť pôda pripravená na kultiváciu, hladká, nezaburinená a bez podobných rušivých elementov, akými sú chumáče trávy, pýr plazivý, kamienky. Často sa ukáže dôležitým vyplieť pôdu. Je to takisto jedna z dôležitých prípravných procedúr, ak je pôdna štruktúra príliš hutná. Taktiež treba preorať, poprevracať alebo prekopať pôdu - spôsob prevzdušnenia závisí od veľkosti plochy. Ak do vrchnej vrstvy pripravenej pôdy zapracujete vlhčiace činidlo, zabránite uschýnaniu koreňov po položení trávneho koberca. Ďalším krokom by malo byť kultivácia pôdy bránením alebo úplným splanírovaním.
Pôda by nemala byť príliš nekompaktná, voľná, tak aby sa rozpadávala na prach. Jej stlačenie je preto veľmi dôležité, a to aj z toho dôvodu, že všetky nedostatky v pôde sa čoskoro po výseve prejavia. Prosím pamätajte na to, že keď trávny koberec pripájate ku chodníkom a i., musíte rátať s jeho približne 2 cm hrúbkou.

Zavlažovanie trávnych kobercov pred výsadbou
Veľmi suchá pôda musí nutne byť dôkladne zavlažená približne 24 hodín pred výsadbou trávnika. Je ťažké zavlažovať podsadbovú vrstvu pôdy až po výseve trávnika. Ak táto nie je dostatočne vlhká, rastúca vrstva bude odoberať všetku vlahu priamo z trávnych kobercov.
Skladovanie trávnikov v tieni a pod prístreškom
Trávny koberec je produkt podliehajúci rýchlej skaze. Ak sa skladuje v teplotách nad 15 stupňov Celzia, skoro hnije. Z uvedeného dôvodu by ste trávnik mali sadiť hneď po jeho obdržaní. Tie palety, ktoré použijete ako posledné, musíte uchovať v tieni a pod prístreškom, aby ste minimalizovali vysúšanie a prehriatie. Ak sú trávne koberce suché, mali by ste ich zľahka osprchovať.

Pokládka trávneho koberca

Vaša práca bude jednoduchšia, ak výsadbu trávneho koberca začnete od najdlhšej časti ohraničenia trávnika a potom budete postupovať smerom von. Okraje môžete jednoducho vyformovať pomocou noža alebo rýľom. Príjazdová cesta môže byť založená umiestnením dosiek na už zasiatu trávu. Neodporúča sa namáhať čerstvo vysiatu plochu jazdením alebo pohybom iných ťažkých telies.

Kontakt medzi pôdou a koreňmi trávnika

Trávnik ľahko zakorení do pôdy, akonáhle bude kontakt medzi pôdou a koreňmi správny. V rámci jeho vylepšenia by bolo žiadúce trávnik jemne prevalcovať. Masívne veľké valcovače nie sú vhodné - viac uškodia ako pomôžu. Jemne prevalcovať trávnik treba okamžite po vysadení a pred prvým zavlažovaním.
Nechajte trávu odpočinúť
Nepoužívajte trávnik aspoň dva či tri týždne. Musí mať čas na svoj rast.
Zavlažovanie je nutnosť
Aby ste získali dobrý výsledok, "štedré" zavlažovanie je nevyhnutnosťou. Poliať je nutné okamžite po výseve a prevalcovaní. Aj pôda aj výsadba musia byť nepretržite polievané až kým nedôjde k založeniu trávnika. Množstvo použitej vody závisí od počasia. Treba dávať pozor predovšetkým na horúce a veterné počasie. Odporúčam 15 až 20 mm vody každý druhý alebo tretí deň, neskôr postupne rozšíriť rozptyl medzi dňami súbežne s postupujúcim zakoreňovaním trávnej plochy do pôdy. Stále majte na pamäti, že pôda musí byť uchovávaná vo vlhkosti, až kým trávnik nebude kompletne založený.
Spoje medzi trávnymi kobercami
Po založení trávnika by mali byť drobné medzery vyplnené 2 mm vrstvou hnojiva zmiešaného s pieskom. Piesok alebo humus, ktorý je podobný vrchnej časti pôdy na obsiatom území. Je možné odporučiť použitie vlečnej siete pre vyrovnanie vrstvy a dopravenie piesku do spojov. Toto zahnojenie by sa malo aplikovať bezprostredne po výsadbe a len ľahkým zariadením.
Kosenie na výšku 3 až 5 cm
Kosenie trávnika by malo prebiehať zvyčajným spôsobom, odporúčam do výšky 3 až 5 cm. Pri jednom kosení by ste rozhodne nemali trávu skosiť o viac ako jednu tretinu jej pôvodnej výšky počas jedného kosenia.
Hnojenie po 3 týždňoch
3 týždne po uložení trávnika sa odporúča pohnojenie asi 2 až 3 kg hnojiva NPK (16-4-12, t.j. 16% dusíka, 4% fosfátu, 12% draslíka) na 100 m2, prípustné je aj použitie iného podobného hnojiva. Malo by byť opakované po 6 až 8 týždňoch. Odloženie/načasovanie vertikálneho kosenia

Na prvé vertikálne kosenie by ste mali vyčkať aspoň 2 mesiace po výsadbe. Keď je trávnik správne založený, prvé vertikálne kosenie sa zvyčajne uskutoční počas priaznivého rastu trávy, t.j. v apríli - máji alebo auguste - septembri.

Rady, ako predísť problémom

Ak mačina nezakorení
Do 10 dní zvyčajne vyháňa nové biele korienky. Ak nie, musíte skontrolovať, či nepotrebuje závlahu. Výsadba trávnika v tieni spôsobí, že bude koreniť veľmi pomaly - možno vôbec nie. Z toho dôvodu neodporúčame vysádzať trávnik na úplne zatienené plochy.

Hnedé alebo sivomodné škvrny:
Je možné, že mačinu napadne hubové ochorenie, ale vo väčšine prípadov takéto miesta na nedávno zasadenom trávniku bývajú spôsobené nedostatkom vlahy.
Huby
Objavia sa najmä počas neskorého leta, kedy sú teploty a vlhkosť najpriaznivejšie. Ak nájdete akékoľvek huby na trávnik, treba určiť ich toxicitu.

Výhody trávnych kobercov:

    * neobsahujú choroby ani škodcov
    * majú rovnomernú farbu
    * sú po kosení
    * neobsahujú burinu
    * pôda je piesčito hlinitá
    * majú všade rovnakú hrúbku
    * dobré zakorenenie


Na kraj ukladajte vždy celý obdĺžnik
Časti trávnika klaďte vedľa seba ako tehly. Nikdy sa nesnažte klásť ich do oblúka - vždy iba v priamych čiarach.
Na novozaložený trávnik nestúpajte - postavte sa na dosku
Ak chcete vytvoriť nejaký oblý tvar, postupujte podľa návodu na obrázku.

See video
25.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 1
Pre tých ktorí chcú mať perfektný trávni... Martin Paška (bez overenia) 07.04.2014 09:30

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na je ...

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

15.11.2012 | Trávnik

30.11.2012 | Trávnik

Stresové situácieNa piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom v ...

16.03.2009 | Trávnik