Vianočné aranžmány 2012

Zatiaľ nehodnotené

Už sme si akosi zvykli pripraviť každý rok tie isté aranžmány.  Trendy sa neustále menia a výzdoba počas najkrajších sviatkov  roka  je stále modernejšia a trendovejšia. Jedno v nej však nesmie chýbať – kus prírodného materiálu a vôňa škorice.
Červená farba býva symbolom Vianoc, no ak na vás „kričí“ z každého rohu, je to už nevkusné. Skúste s nami vytvoriť niečo nové a originálne. Ružovo – krémová elegancia
Skúste jemnú kombináciu ružovej a krémovej a dostanete aranžmán, ktorý sa vyznačuje originalitou a eleganciou.
1. Do ružovej sklenenej vázy so širokým otvoromvložte najskôr  zloženú látku. Použiť môžete ak priesvitnú sklenenú vázu a vložiť ružový papier, v tomto prípade však musíte vložiť ešte fóliu, aby sa papier nenamočil.

2. Do vázy vložíte kocky piafloru  (jednu až dve). Odrežete výhonky krémovej a bielej vianočnej ruže aj s listami. Reznú plochu trošku nahrejete nad sviečkou, aby sa rezná plocha uzavrela a rastlina vydržala dlhšie. Naaranžujete vetvičky aj s dekoračnou reťazou krémovej alebo ružovej farby. Piaflor sa navlhčí a udržiava vetvičky dlho svieže.

Vôňa škorice
Ak chcete, aby váš interiér voňal vianočne škoricou, pripravte si s nami aranžmán, ktorý je navyše aj trendový a jednoduchý na prípravu.Krok  1

Základom je suchá kocka z piafloru.  Vystrihnite dno, obaľte ho machom a upevnite dokola špagátom.


Krok 2

Pripravte si dlhé škoricové tyčinky (asi 30 kusov – podľa veľkosti črepníka), ktoré dostanete kúpiť aj v niektorých záhradníckych predajniach. Potom ich pomocou lepiacej pištole prilepte na pripravený základ. Ak budú odlišnej výšky, bude celý aranžmán živší. 


Krok 3

Potom sa obalí machom aj črepník, aby nepresvital plast cez škoricu a mach sa opäť upevní špagátom. 
Krok 4

Potom sa položí vianočná hviezda na piaflor, obe časti sa vložia do plastového vrecúška, aby škorica a obrus nenavlhli. Voda, ktorou vianočnú hviezdu polievate, steká do piafloru, ten ju nasaje a nadbytočná voda je vo vrecúšku. Rastlina sa vloží do škoricového obalu.

Trendové vetvičky z brezy
Vetvičky aj hrubšie konáre z brezy sa stávajú trendom pri vianočných aranžmánoch. Breza má biely kmeň, čo je čoraz častejšie farbou týchto sviatkov.
V aranžmáne je breza, výhonky cédru, bobule listnatých drevín a hviezdy z drevaVložia sa jednoducho do črepníka a doplnia vetvičkami z ihličnatých drevín a šiškami či bobuľami. Pri bielej farbe  brezy sa vynímajú červené výhonky Drieňa bieleho (Cornus alba sibirica) a tiež žlté výhonky Drieňa  výbežkatého (Cornus serricea).

Výhonky zapichnete do piafloru, ktorý vložíte do nádoby. Aby dlhšie vydržali, občas sa poleje. Využite výhonky stále zelených drevín, prípadne nechajte vopred zakvitnúť vetvičky.
Z brezy je možné robiť aj svietniky, ak narežete hrubšie konáre vo výške, akú potrebujete. Na hornej časti urobíte kruhový otvor pre čajovú sviečku.

Náš tip
Ak chcete mať stromček aj v inej izbe, môžete si ho zhotoviť veľmi jednoducho. Narežete vetvičky ihličnatých stromov – od najvyššej po najnižšiu. Začnete so zapichovaním do piafloru v strede – najvyššou vetvičkou, postupne dopĺňate nižšie. Využite aj  vetvičky s plodmi a aranžmán dokončite šiškami a vianočnými ozdobami. Takýto stromček určite poteší hlavne malých členov rodiny.

18.12.2012 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

14.12.2011 | Aranžovanie

Možno si ešte pamätáte na minulý rok, kedy bola trendová farba Vianoc  fialová. Tento rok  už svoje žezlo prevzala ...

07.01.2010 | Aranžovanie

Tradičná červená a zelená

07.01.2010 | Aranžovanie

Farby V poslednom čase sa vianočná dekorácia robí v trendovej farbe roka, teda nemusí í ...

07.01.2010 | Aranžovanie