Vôňa a farba v zimnej záhrade

Zatiaľ nehodnotené

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s priateľmi a rodinou, užívať si krásy prírody. Dobre naplánovaná záhrada nemusí v chladnom období vyzerať smutne. Sú rastliny, ktoré napriek vlhkosti a chladu rozvinú kvety, prípadne oživia smutné farby  žiarivou farbou výhonkov.
1. Červená
Ak chcete oživiť bielu farbu snehu červenou, vysaďte na slnko alebo do polotieňa Cornus alba „Sibirica“. Je to nenáročný ker, ktorý kvitne od mája do júna bielymi kvetmi.  Môže sa sadiť ako solitér, do nádoby alebo ako výsadba za trvalkové záhony. Dorastá do výšky dva až tri metre a pôda by mala byť vlhkejšia. Farba jeho výhonkov je na jeseň a v zime červená.

Po opadaní listov zostanú červené výhonky

Žltá

Nádherné žlté kvety máva v zimnom období Mahonia media „Winter Sun“. Kvitne okolo Vianoc. Kvety voňajú a ide o stále zelenú rastlinu. Rastie pomaly a výsledná výška je okolo 1,5 – 2 metre. Ak ju chcete chrániť pred prudkým zimným slnkom, prikryte ju, aby sa nepoškodili listy. Má rada skôr tienisté alebo polotienisté miesto a bez problémov prežije aj mrazy.
Počas rastovej fázy sa pravidelne polieva, skôr výdatnejšie a s ďalšou zálievkou  sa počká dovtedy, dokiaľ pôda  nepreschne. V zimnom období sa polieva mierne.

Zimovec včasný
(„Zimná orchidea - Chimonanthus praecox)
Je to mohutný ker, ktorý dorastá do výšky až tri metre. Vysádza sa na slnečné miesto chránené pred vetrom do humóznej a priepustnej pôdy.  Pekný kontrast vytvoríte, ak je vysadený pri bielej stene alebo zelených drevinách. Nemusí sa strihať, po zime je však dobré odstrániť zmrznuté  a nedozreté výhonky – vhodný čas je po odkvitnutí.  Kvety sa objavia pri miernom zimnom počasí už v decembri a sú ozdobou až do marca. Majú krémovožltú farbu  s červenkastým až purpurovým stredom a kvôli vzhľadu kvetov sa ľudovo nazýva aj zimná orchidea.  Ak odrežete vetvičku  a vložíte do vázy, naplní interiér intenzívnou vôňou. Voňajú nielen kvety, ale aj listy a kôra.  Nie je náročný na pestovanie, zálievka je iba mierna. Mladé rastliny sa musia chrániť pred mrazom.

Romantická ružová

Okrasný ker Kalina bodnanská(Viburnum bodnantense)  s ružovými a voňavými  kvetmi kvitne niekedy už v decembri – závisí to od počasia. S určitosťou kvitne od januára. Nielen kvety sú nápadné – má aj zaujímavý habitus, ktorý môžete strihom upraviť. Môže sa sadiť ako solitér, je vhodný aj na živé ploty. Pekný tvar môže mať aj pri stene domu. Na jeseň sa listy sfarbujú do červena. Dorastá do výšky dva metre a má rád ťažkú pôdu. Nesmie sa však zabudnúť na odvod nadbytočnej vody. Zálievka je životne dôležitá hlavne v prvom roku po vysadení. Strihá sa po odkvitnutí, aby sa drevina nepripravila o kvety v budúcom roku. Rozmnožuje sa drevnatými odrezkami  v zime. Je pekná v kombinácii  Abéliovcom dvojradovým(Abeliophyllum distichum).
V zime kvitne aj  Kalina voňavá(Viburnum farreri ) – má ružové puky a biele kvety dlhé obdobie. Kvitnúť začína koncom októbra/novembra alebo v decembri. Hlavné obdobie kvitnutia je marec/apríl. Tiež dobre rastie na slnku alebo v polotieni. Pôda by mala byť mierne vlhká. Ak chcete drevinu rozmnožovať semenami, musia sa semienka stratifikovať a vysievajú sa v ďalšom roku.

Farba slnka

Palieska – lieskovníček (Corylopsis pauciflora)

Tento nenáročný ker tvorí kvety v zime na holých vetvičkách, ktoré sú obsypané svetložltými kvetnými strapcami.  Dorastá do výšky 1 – 1,5 metra. Po odkvitnutí začínajú rásť červeno – hnedé listy. Neskôr sú zelené a na jeseň sa sfarbujú do žlto – oranžova.
Darí sa mu v bežnej pôde na slnečnom až polotienistom mieste. Ak je vysadený  na chránenom mieste, napríklad pri múre domu na južnej strane, kvitne skôr. Pretože ide o nízky ker, je vhodný do každej záhrady. Ideálny je ako výsadba pred  vždy zelené alebo ihličnaté dreviny. Vysadiť sa môže tiež do strešnej záhrady alebo do nádoby. Vynikne v kombinácii s taričkou (Aubrieta), veternicou (Anemone blanda) alebo scilou(Scilla).
V podstate nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Strihá sa iba vtedy, keď ste zvolili pre drevinu malý priestor. Na jar sa pridáva výživa, aby sa pozitívne podporil rast.

Náš tip

Vitamínová bomba aj počas zimy

Rakytník rešetliakový (Hippophae  rhamnoides „Orange Energy“)
Je to nielen okrasný, ale aj úžitkový ker, ktorý je okrasný plodmi oranžovej či červenej farby aj v zime. Už pred mnohými storočiami  sa označovala  ako  lahôdka s vysokým obsahom vitamínov. Iba málo ľudí však vie,  že zatieni aj všetky citrusové plody (má 5x viac vitamínu C – 250 g na 100 g ovocia) a nazýva sa aj „citrón severu“. V podstate nemá žiadne ovocie  toľko vitamínov a minerálov (provitamín A, vitamín B, B1, B2, tiež draslík, vápnik, magnézium, železo,  zinok  a beta - karotén. Obsah beta – karoténu a vitamínu B je enormný. Plody tejto rastliny posilňujú imunitný systém.
Z plodov sa môže pripraviť energetický nápoj, džem, želé a sladkastá chuť šťavy je vhodná aj k mäsovým pokrmom. Plody majú iba samčie rastliny.

Recepty
Vitamínový nápoj

Rozpoľte marhule, vyberte kôstky, nakrájajte na drobné kúsky a vložte do mixéra. Pridajte šťavu z plodov rakytníka, jablkovú šťavu alebo džús, posekané listy mäty a tekutý med a mixujte na jemné pyré. Rozdelí sa do dvoch pohárov a servíruje

Torta
Prísady:
20 g mandľových lupienkov
100 g műsli
4 polievkové lyžice slnečnicového oleja
30 g medu
Krém:
3 pomaranče
8 plátkov  bielej želatíny
50 g tvarohu
70 g nátierky z rakytníkových plodov
1 čajová lyžička cukru
3 polievkové lyžice citrónovej šťavy
2 bielky
štipka morskej soli
Čas na prípravu: 50 minút
Príprava
Dno formy na tortu sa vyloží papierom na pečenie. Mandle a műsli sa dajú opražiť na panvicu, kým sa nezačne šíriť vôňa. Pridá sa olej a med a mieša sa dotiaľ, kým zmes nezačne karamelizovať. Ihneď sa to vloží do formy. Lyžica sa ponorí do studenej vody a masa sa vo forme rozotrie. Pomaranče sa olúpu – aj biela tenká vrstva. Dužina sa uvoľní a nakrája na tenké pásy  a šťava z pomarančov sa zachytí.  Zatiaľ sa namočia  želatínové pláty, zohreje sa tvaroh, dužina z  rakytníka, cukor a 50 ml citrónovej a pomarančovej šťavy. Rozpustená želatína a kúsky pomarančov sa pridajú do krému a celá hmota sa nechá vychladnúť.
Vyšľahajú sa bielky so soľou a keď začína krém  rôsolovatieť, pridá sa sneh. Krém sa natrie na tortový korpus a nechá sa v chlade minimálne dve hodiny. Zvyšná dužina z plodov rakytníka s jednou až dvoma čajovými lyžicami pomarančovej šťavy sa  do hladka vymieša a natrie sa na tortu.
Dresing na zeleninový šalát
Vymiešate do hladka šesť polievkových lyžíc so šťavou z plodov rakytníka,  pridá sa soľ, korenie, med a olej a celá zmes sa nechá zohriať. Ošúpe a ostrúha sa zázvor a pridá sa k zmesi.

24.04.2012 | Pridal(a): autor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...

16.03.2009 | Realizácie záhrad

 Prinášame niekoľko tipov na výsadbu farebných záhonov. Vyberte si podľa farby - tón v tóne alebo pestrosť. Modrý záhon ...