Všeobecne

Zatiaľ nehodnotené

V tejto rubrike vám chceme ponúknuť rady, ktoré sme získali z praktických skúseností z pestovania rastlín.
1. Často sa pýtate, prečo Sunsatia nie je tak pekná, ako ste si predstavovali. Sunsatia je rastlina, ktorá sa polieva menej - dokonca menej ako muškáty. Tak isto výživa je veľmi úsporná. Stačí 1x do týždňa, prípadne za 10 dní. Ak toto dodržíte, vzhľad rastliny bude ako na obrázkoch v katalógu. Samozrejme, aby mala bohatý habitus, musíte po zasadení zaštipovať konce výhonkov.
2. Ak si zakúpite mladé rastliny v tabletách GRUNT, po zasadení prekorenené tablety mierne pomrvte v prstoch, aby sa trošku uvoľnila sieťka. Korienky sa lepšie spoja so substrátom, do ktorého ich vysádzate.

Tipy a triky - Aby vaše rastliny vyzerali zdravo a pekne
1. Pozor pri zakúpení rastlín
Rastliny, ktoré budete sadiť do črepníkov a žardiniér, budete potrebovať kvalitný substrát. Prečo? Vyvarujte sa nasledovného:
a) V minulom roku prišlo viac telefonátov, kedy ste sa sťažovali na vyletovanie mušiek po vysadení. Ide o "smútivku". Jej vajíčka sa nachádzajú v substráte, ktorý vy po vysadení rastliny zalejete a do 3 dní sa objavia lietajúce mušky. Ich larvy sú veľmi žravé a rastliny doslova zjedia za pomerne krátku dobu. Bojovať proti smútivke sa nedá. Umrie vtedy, keď substrát vyschne. Rastliny by ste museli vybrať, ale už s rizikom, že vajíčka už sú v zemine, ktorá obalila korene a po vysedení do správneho substrátu sa objavia opäť.
OPATRENIE: Pri kúpení substrátu, urobte pokus, kedy z každého vreca, ktoré chcete použiť, pozrite náhodne vybranú vzorku a vysaďte iba jeden črepník. Počkajte 7 dní. Ak sa po zalievaní nič neobjaví, je vysoká pravdepodobnosť, že máte sterilný substrát.
b) Častým problémom býva, že listy rastlín žltnú. I tu môže byť jednou z príčin použitý substrát. I keď veľa substrátov deklaruje nastavené pH 5,5, skutočnosť je niekde úplne iná.
Až na rastliny, ktoré výslovne potrebujú kyslú, či zásaditú pôdu, ideálom je pH 5,5. Prečo?
Ak je pH v substráte vyššie, nastáva proces, kedy i keď zalievate kvalitným hnojivom, ktorým sa snažíte dodať železo na výživu listov, je jeho príjem blokovaný pH substrátom a rastlina nevie z vašej zálievky železo prijať. Neoplatí sa šetriť na substráte! Zbytočne zaplatíte hojivo, ak výživu rastlina neprijme. Zistiť hodnotu pH môžete jednoduchým testerom (pozri ponuku zásielkového obchodu). Z našich skúseností a porovnaní vyplýva, že hoci je ponuka substrátov veľká, iba dva z nich spĺňajú z profesionálneho hľadiska podmienky sterilného substrátu, vzdušného, so stabilne nastaveným pH. Po dlhodobých skúsenostiach odporúčame substráty GRUNT (dánska produkcia -firma PINDSTRUP existuje a dodáva 100 rokov stabilnú kvalitu na vysokej úrovni i pre profesionálnych pestovateľov) a FLORCOM (česká produkcia ).
c) Ak sú vaše rastliny v zemi, ktorej teplota je prinízka, vie sa spustiť proces tzv."koreňovej hniloby". Jej vzniku zabránime tak, že v zemi, kde sú korene, musí byt udržiavaná teplota 18°C. Po príchode zimy dávame preto veľa rastlín dovnútra, aby sme predišli problémom s ich prezimovaním. To iste však platí aj pri skorých vysadeniach, kedy teplota kolíše.
2. POZOR pri kúpe hnojív!!!!

Výber hnojiva je rovnako dôležitý pre rastlinu, ako výber stravy pre Vás samotných. Škodlivá, či nevýživná strava spôsobí, že nie ste schopný podávať požadovaný výkon. Rastlina rovnako.
a) Žltnutie spodných listov (najmä u balkónových rastlín a muškátov môže nastať aj v dôsledku nedostatku horčíka (Mg). Kupujte hnojivá, ktoré majú stopové prvky a dokonca žiadajte predajcu, nech Vám povie, aké. Správny odborník musí vedieť, čo predáva. Vašimi požiadavkami docielite nielen získanie potrebnej informácie, ale zároveň nútite predajcu ponúkať naozaj kvalitné prípravky, použitím ktorých docielite želaný výsledok.
Nemá zmysel polievať hnojivom, ktoré je síce lacné, ale je iba zriedenou vodou. Rastlinu totiž neoklamete. Ak nedostane to, čo má, odrazí sa to na jej vzhľade.
3. Príprava zálievky
a) Kontrola hodnoty EC vo vody pomocou jednoduchého testera vám povie, či máte vodu, ktorá po zmiešaní s hnojivom rastline skutočne dodá živiny, alebo naopak, spôsobí blokovanie príjmu a následne môže spôsobovať zasolenie substrátu, čo sa prejaví ešte zhoršením zdravotného stavu rastlinky.
4. . Kúpa črepníka.
Výber nádoby

a) Nádoba musí byť schopná prijať väčší objem vody, aby korene rastliny nepreschli počas horúceho leta.
b) Musí byť stabilná, aby krása kvetín neskončila vtedy, keď sa nádoba prevráti a spadne.
c) Nasávanie vody musí byť kontinuálne, aby napríklad stvrdnutím knôtov nedošlo k jej prerušeniu.
Kúpa črepníka.


5. Výber rastlín
Každý z vás investuje do nákupu rastlín preto, aby si skrášlil svoje okolie. Preto rovnako ako pri výbere nábytku, doplnkov, či iných vecí na skrášlenie svojho okolia pristupujme i k výberu rastlín veľmi starostlivo. Dodržujte nasledovné podmienky:
• nakupujte vždy tam, kde viete, že sa o rastliny starajú. Dávajú im hnojivo v zálievke, majú dostatok svetla, dostatok miesta v pôde. V miestach, kde rastliny nevyzerajú zdravo, nenakupujte. Každý z nás kladie dôraz na kultúru nákupu. Preto treba vyberať také gardencentrá, kde je radšejmenej tovaru a kvalitného, ako kvantita v predajni, o ktorú sa pracovníci nevedia postarať.
• Pri výbere rastliny si vytiahnite korene z črepníka a pozrite, či majú koreňový systém. Nedostatočný koreňový systém majú rastliny, ktoré sa z črepníka vytiahnuť nedajú a substrát sa rozpadáva. Naopak nie je dobré, aby koreňová sústava bola jedna hustá masa koreňov, lebo cez tak veľkú hrúbku ťažko preniká vody a živiny.

• Skontrolujte, či na rastline nie je hmyz, larvy, choroby. Ak si kúpite napadnutú rastlinu, budete musieť investovať do jej ošetrovania, a to sa následne prejaví na tom, že sa spomalí rast, nebude zakvitať a už vôbec vás nepoteší dlho svojou krásou. Až po úplnom vyliečení začne regenerovať, ale to samozrejme nejaký čas potrvá.
• Rastliny by mali byť kompaktné, nie vyťahané s dlhými stonkami. Také rastliny totiž veľmi ťažko udržujú vzpriamený rast a samozrejme vytiahnuté stonky sú jasným dôkazom, že rastlina bola pestovaná v zlých svetelných podmienkach a za svetlom sa ťahala, čo sa prejaví ich väčšou náchylnosťou na choroby. Rastliny s vytiahnutými stonkami sa vo vetre lámu a nedajú vám výsledný dobrý efekt.
• Ak má rastlina žlté listy, je to dôkaz jej podvýživy. Iba pevné a farebné jasné rastliny majú zdravý základ zo správnej výživy. Iba to je záruka, že vydržia celú sezónu rásť a tešiť vaše oči svojou krásou.
• Ak má rastlina staré a zoschnuté kvety, je potreba ich otrhať, aby ste predišli vysemeneniu starých kvetov. Odstarňovaním  odkvitnutých  kvetov taktiež podporujete tvorbu nových pukov. Staré kvety nebudú padať do substrátu a hniť, čím predchádzame vzniku hubovitých ochorení.
• Rastliny sú pestované v nádobách a bojujú s nedostatkom živín. Musíte im preto pravidelne - minimálne 1x týždenne - dodávať výživu v zálievke. Rovnako ideálne je pred vysadením zamiešať zásobné hnojivo PW zásoba, ktoré na obdobie 5-6 mesiacov zabezpečí základnú výživu, ktorá sa uvoľňuje podľa potreby rastliny.
• Pi zálievke môže vzniknúť stav, že na povrchu sa vytvorí kôra, cez ktorú ťažko preniká voda. Preto treba substrát pravidelne prevzdušňovať.
• Rovnako treba byť opatrný pri zálievke, aby voda nešla vo veľkej miere na listy, ale na substrát. Vlhké listy sú totiž predpokladom toho, že sa môže začať šíriť hubovité ochorenie.

•Pri vysádzaní rastlín, vyberte rastliny z črepníka, a rukou jemne koreňový bal pouvoľňujte z jeho formy, ktorú mal v črepníku. Lepšie a rýchlejšie sa korene uchytia. NIKDY substrát nezatláčajte!!!! Musí ostať vzdušný. Ak rastlina je pred vysadením suchá, polejte ju, prípadne ju namočte do vedra s vodou, aby dobre prevlhčila substrát.
• Pri presádzaní rastlín vytiahnite rastlinu z črepníka a vodou zmyte zeminu z koreňov. Ostrihajte končeky koreňov, ktoré nie sú zdravé. Zrežte hrubé korene, nie tie jemné, lebo tie sú najdôležitejšie na uchytenie sa rastliny.
6. Kompozície - kombinovanie rastlín

• Rastliny do kompozície vysádzajte podľa odporúčania odborníkov. Rastliny, ktoré sú v zmiešaných výsadbách sa správajú konkurenčne na živiny, priestor a svetlo.
• Preto vysádzajte do jednej nádoby iba tie rastliny, ktoré majú rovnaké alebo približne rovnaké nároky na pestovanie
• Začnite od stredu kompozície a pokračujte na kraj.
• Kombináciu rastlín si predstavte ich voľným poukladaním a až keď sa vám zoskupenie pozdáva, vysaďte rastliny do substrátu v nádobe.
• Príliš dlhé výhonky rastlín skracujte a odstraňujte, aby ste namiesto kompozície nemali džungľu.
• Zrezávajte výhonky tak, aby rez nebolo vidieť. Napríklad Conchity majú veľké previsy a hrubšie stonky, ktoré treba zrezať šikmo zhora nadol, aby rez nepôsobil rušivo.

7. Predchádzanie chorobám a škodcom


V kompozíciách, ktoré sú charakteristické veľmi hustou výsadbou, často škodcu nevidíme a už keď je viditeľný, býva neskoro, lebo je silno rozmnožený. Kontrolujte pravidelne rastové vrcholy a spodnú stranu listov. Šíria sa hlavne na slabých rastlinách (nevyživovaných), alebo príliš hnojených počas letných dní. Škodcov alebo odstraňujme, alebo vyštipujeme napadnuté časti, pri silnejšom napadnutí rastliny treba použiť chemické prípravky na ošetrenie.


8. Dôležité informácie

Bez čítania nikdy človek nebude vedieť príčinu neúspechu. Platí to všade. Kvetinky sú pre radosť. Ak z nich chceme mať radosť, musíme čítať a byť informovaní o všetkom, čo s nimi súvisí. Napríklad zmena klímy spôsobí, že všetko, čo platilo, neplatí. Nový škodca a boj s ním, novinky v odrodách, vo farbách, informácie o predajných miestach.

16.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Vod ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Rastliny sa rozmnožujú zvyčajne na jar, niektoré z nich je možn ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Pestovanie rastlín na kmieniku ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín
16.03.2009 | Pestovanie rastlín

Pre dobré výsledky pri pestovaní rastlín odporúčame používanie kvalitných substrátov. Je to položka, na ktorej sa neoplatí šetriť. Vyhý ...

16.03.2009 | Pestovanie rastlín