Výsadba na hroby

Zatiaľ nehodnotené

Výsadba na hroby by mala byť, pokiaľ je to možné, atraktívna a nenáročná na starostlivosť. Odporúča sa nepoužiť veľa druhov rastlín. Rám výsadby tvoria stále zelené rastliny a stred sa mení podľa ročných období.
Pôdopokryvné rastliny by sa nemali ťahať do výšky. Udržiavajte ich pri zemi strihaním.
Skalník (Cotoneaster dammeri) patrí ku klasikom na hroboch. Zostáva trvale pekný, keď sa 2 - 3 x v období vegetácie zostrihá. Znesie krátku dobu i nedostatok vody. Zvlášť nízko rastúce je odroda „Cooper", vhodná na malé hroby.

Pod stromy môžete vysadiť zimozeleň (Vinca minor) a brečtan (Hedera helix). Na mierne tienisté miesto môžete vysadiť lomikameň (Saxifraga umbrosa) , machovička šidlovitá (Sagina subulata), valdštajnka trojpočetná (Waldsteinia ternata), a pachysandru (Pachysandra terminalis). Z nenáročných krov je to bršlen (Euonymus fortunei), ktorému sa darí na slnku i v tieni. V každom prípade potrebuje táto rastlina pravidelné strihanie. Slnko a priepustná pôdy sa páči Leptinelle squalide, Acaene buchananii a dúške materinej (Thymus serphyllum).
Do pozadia sa sadia vyššie rastliny. Vhodné sú stále zelené dreviny, ktoré znášajú dobre rez. Vysadiť môžete krušpán (Buxus) a lebo tis (Taxus). Do úvahy prichádzajú i pomaly rastúce dreviny, ktoré znášajú dobre strihanie vavrínovec ( Prunus laurocerasus), borovica (Pinus mugo „Mons"), cypruštek (Chamaecyparis), smrek (Picea glauca „Aberta Globe") a borievka (Juniperus).

Rododendron
a pieris (Pieris japonica) majú rady humóznu kyslú pôdu v polotieni. Tieto majú výhodu, že sú nielen stále zelené, zdobia na jar i kvetmi. Moderný akcent dodajú výsadbe okrasné trávy, ktoré na jeseň a v zime tvoria zaujímavú kompozíciu. Na jar sa zostrihajú, aby v lete znovu rýchlo narástli.

Návrhy na výsadbu

Stále zelené rastliny zostávajú vo výsadbe, mení sa iba sezónna výsadba v strede, prípadne na kraji.
1 - Netýkavka (Impatiens)
2 - Pachysandra (Pachysandra)
3 - Krušpán (Buxus)
4 - Smrek sivý (Picea glauca 

 1 -Valdštajnka (Waldsteinia ternata)
2 - Lomikameň
(Saxifraga)


1. Valdštajnka (Waldsteinia ternata)
2. Netýkavka (Impatiens)
3. Krušpán (Buxus)
 1 - Netýkavka (Impatiens)
2 -Krušpán (Buxus)
3 - Smrek sivý (Picea glauca)

Kvety z porcelánu

Na hroby i do skalky sú vhodné kvety, ktoré vyzerajú ako z porcelánu - lomikameň (Saxifraga umbrosa) a levízia (Lewisia).
Lomikameň (Saxifraga umbrosa)
Listy sú stále zelené a aj po odkvitnutí kvetov pôsobia pekne. Kvety majú veľkosť okolo 30 cm. Kvitne od mája do júla. Vysádza sa na polotienisté až tienisté miesto. Pôdy by mala byť vápenatá. Dobrými partnermi sú čemerica (Helleborus), krpčiarka (Epimedium) a Heuchera. Rozmnožuje sa delením ružíc, ktoré sa tvoria na odnožiach. Tieto sa zakorenia v pôde. Možný je i výsev - semienka klíčia na chlade. V zime ho chráňte pred mrazom vetvičkami.

Levízia (Lewisia)

 Miesto netýkaviek
môžete do stredu
vysadiť i levíziu

Je to čarovná rastlina, ktorá má domov v Severnej Amerike. Sú odrody, ktoré listy zhadzujú i také, ktoré sú zelené i v zime. Sú veľmi citlivé na nadmernú vlhkosť, preto potrebujú pri sadení dobrú drenážnu vrstvu - v pôde i v črepníku. Pôdu okolo hrdla koreňa prikryte vrstvou štrku. Kvitne od mája do júna a vysádza sa do polotieňa do neutrálnej až mierne kyslej pôdy. Dôležité je pôdu pred vysadením dobre prekypriť. Ak máte ťažkú pôdu, vykopte hlbšiu jamu ako obyčajne a dajte. Vykopanú zeminu zmiešajte s kompostom. Darí sa jej i na svetlom mieste a v presvetlenom tieni. Dorastá do výška asi 20 cm. Na jar až do obdobia kvitnutia sa pôda udržiava vlhkejšia. Sadí sa v trsoch 3 - 5 rastlín, ružice sa naklonia trošku nabok, aby dažďová voda lepšie odtekala. 3 - 5 mm hrubá vrstva z piesku okolo hrdla koreňa zabraňuje kontaktu so zemou a predchádza sa tým hnilobe. Dobrým partnerom je rozchodník (Sedum), zvonček (Campanula), santolína (Santolina chamaecyparissus), Draba, levanduľa (Lavandula) piesočnica (Arenaria), limonka (Limonium).
Odorella
Je to tiež vhodná rastlina na hroby, pretože je nielen nenáročná, ale kvitne celý rok a má nádherne sfarbené kvety. Výsadbu v strede by ste nemuseli meniť.

24.06.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 3
Poradili by ste mi čo nasadiť do črepnik... Daša (bez overenia) 20.04.2010 18:54
Vyborny clanok, len by som bola vdacna z... Katka (bez overenia) 20.07.2009 22:45
Ak bude aj môj taký pestrý, tak dobre. Meno (bez overenia) 25.06.2009 17:44

Súvisiace články

04.11.2013 | Realizácie záhrad

Prečo je dobré, dať si vypracovať návrh okrasnej záhrady ?Záhrada je súčasťou domova. Možno preto sa ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

24.04.2012 | Realizácie záhrad

Prichádza obdobie, kedy na človeka padá chronická únava a zhoršená nálada. Vtedy to ťahá von, na čerstvý vzduch s  ...

28.04.2010 | Realizácie záhrad

07.07.2009 | Realizácie záhrad

Japonská ...

29.09.2009 | Realizácie záhrad

16.03.2009 | Realizácie záhrad

Kamene sú zvláštnym a efektným dekoračným prvkom v interiéri aj exteriéri. V rôznych farbách a tvaroch ich môžete vidieť pri záhonoch, jazierkach, použiť ...

04.05.2010 | Realizácie záhrad

Zima ešte neskončila, ale majitelia záhrad a balkónov už prezerajú katalógy, hľadajú v záhradníckych centrách nové rastliny, kombinujú ...

03.05.2010 | Realizácie záhrad

16.11.2009 | Realizácie záhrad

Stromy s malou korunou Vytvárajú priestor a atmosféru, sú dlhoroční priatelia ľudí a ...