Výsev trávnika

Zatiaľ nehodnotené

Najvhodnejšie obdobie na výsev trávnika je jar - od apríla do začiatku júna. Na jar je pôda mierne zohriata a suchšia. Na jeseň je výsev tiež možný a odporúča sa hlavne z toho dôvodu, že rast burín je pomalý. Teplota pôdy by mala byť minimálne 8°C  a opracovať by sa mala najneskôr týždeň pred výsevom.najlepšie jem pri výseve použiť sejačku, ktorí osivo rovnomerne rozloží na plochu.

Výsev sejačkou alebo aplikátorom
Výsev je možné vykonávať v jarnom, letnom a jesennom   období v závislosti od prítomnosti a typu závlahového systému. Pri výseve sa používa sejačka alebo aplikátor osív. Využívaním profesionálnej techniky je osivo zapracované do hĺbky rovnomerne. Rastliny vschádzajúrýchlejšie a porast sa pomerne rýchlo zapája.Niektoré sejačky sú vhodné na málo dostupné miesta.Na trhu sú aj multifunkčné stroje, ktoré vykonávajú viac činností a sú vybavené hnacou jednotkou.  
Výsev
- Do pôdy sa zapracuje hnojivo, najlepšie zásobné. Aby bol trávnik rovnomerne sfarbený, malo by sa hnojivo zapracovať pomocou rozmetadla - buď malého ručného, alebo pri väčších plochách pomocou profesionálnych
  aplikátorov.
- Po aplikácii hnojiva sa môťe aplikovať osivo asi 2 cm hlboko. Pre rovnomernosť výsevu je potrebné vysievať dvakrát kolmo na seba. osivo sa nesmie zapracovať hlboko, pretože trávy v počiatočnom štádiu klíčenia nie sú schopné prerásť z väčšej hľbky a klíčenie trávneho osiva by tak bolo príliš nerovnomerné. Aj osivo sa aplikuje pomocou rozmetadiel. Na záver sa plocha zľahka prehrabe  s vrchnou vrstvou pôdy a povrch sa opäť povalcuje.
- Semienka pri okrajoch cestičiek a pri terase sa vysievajú hustejšie. Teraz je dôležité dobre poliať plochu - najlepšie hadicou, ktorá nestrieka prudko na jedno miesto, aby sa nevyplavilo osivo a hnojivo. Voda musí vytvárať sprchu, ktorej kvapky padajú oblúčikom k zemi. Najvhodnejší čas na polievanie sú večerné hodiny - voda sa tak rýchlo neodparuje a  rozdiel medzi teplotou vody a vzduchu nie je tak veľký. Rozhodne nepolievajte počas horúcich dní.
- Pôda nesmie až do klíčenia semien preschnúť. Ak je teplé a vlhké počasie, začne osivo klíčiť už  o pár dní - podľa jednotlivých trávnych druhov v zmesi. Dôležité je v prvých dvoch týždňoch klíčenia udržiavať plochu rovnomerne vlhkú. Pri kúpe kvalitnejšej zmesi, kde sú odrody, ktorých klíčivosť je 21 dní, sa neobávajte toho, ak vám osivo po dvoch týždňoch ešte neklíči. Ak ste ne -
hnojili pri sejbe, je potrebné obohatiť pôdu štartovacou dávkou hnojiva.
- Pôda nesmie až do klíčenia semien preschnúť. Ak je teplé a vlhké počasie, začne osivo klíčiť už  o pár dní - podľa jednotlivých trávnych druhov v zmesi. Dôležité je v prvých dvoch týždňoch klíčenia udržiavať plochu rovnomerne vlhkú. Pri kúpe kvalitnejšej zmesi, kde sú odrody, ktorých klíčivosť je 21 dní, sa neobávajte toho, ak vám osivo po dvoch týždňoch ešte neklíči. Ak ste nehnojili pri sejbe, je potrebné obohatiť pôdu štartovacou dávkou hnojiva.
Prípravky na skvalinenie pôdy
Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikov
Základom zdravého a vitálneho trávnika je predovšetkým silný a mohutný koreňový systém, ktorý získame vytvorením čo najlepších podmienok pre jeho rast. Jednou z možností je i používanie vhodných pôdnych kondicionérov. Pôdne kondicionéry sú stále častejšie používaným prostriedkom na zlepšenie nepriaznivých pôdnych podmienok, a tým aj zdravotného stavu trávnikových porastov.
H2Pro, mykorízy, ZEOPRO, Biodenit, rašelina, AXIS

30.11.2012 | Pridal(a): autor

Súvisiace články

29.11.2012 | Trávnik

Príprava pôdy je veľmi dôležitým prvkom pred založením trávnika. Ak zanedbáte tento činiteľ,  veľmi ťažko sa  nesk ...

21.01.2013 | Trávnik

Využitie pôdnych kondicionérov pri zakladaní a údržbe trávnikovZákladom zdravého a vitálneho trávnika ...

01.04.2009 | Trávnik

25.03.2009 | Trávnik

Výz ...

29.11.2012 | Trávnik

Na trhu je mnoho osív, ktoré sú kvalitné a rouhodnúť sa správne nie je šasto ľahké. Aby ste urobili správne rozhodnutie, mus ...

15.11.2012 | Trávnik

01.04.2009 | Trávnik

KRIKETS SHADOW -  tráva do tieňa

30.11.2012 | Trávnik

Stresové situácieNa piesočnatej alebo chudobnej pôde, často nízko kosenom trávniku, pri intenzívnom v ...

25.03.2009 | Trávnik

16.03.2009 | Trávnik